Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλέπεις και νήματα από την κονσόλα; Ποιός είσαι βρε παιδί μου.

Δεν είναι δύσκολο, πες "είμαι άσχετος" πες "δεν γνωρίζω".

Εκτός και αν μου πεις ότι δούλευε πάνω από ένα πυρήνα!!!!

Βλέπω τα νήματα στο PC από τα παιχνίδια που είχαν βγει για ps3,εσύ είπες ότι κρατούσαν πίσω το gaming λόγου του 1 core,εμένα πάλι δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι κονσόλες και αν έτρεχε με ένα πυρήνα με ενδιαφέρει πως τρέχουν στο PC με ενδιαφέρει να μην χρειάζομαι render farm για να παίζω απλά παιχνιδάκια.

Τα παιχνίδια λοιπόν εποχής ps3 στο pc είχαν μπόλικα μπόλικα νήματα και δεν είχαν τίποτα να ντραπούν μπροστά στα σημερινά.

Πάρε ένα max payne 3 με 60 thread τώρα για να μην λες ότι λέω αερολογίες.

Δεν είναι δύσκολο, πες "είμαι άσχετος" πες "δεν γνωρίζω".

 

 

Το θέμα είναι για τις βλακωδεις αυξησης ταχύτητας που πλέον έχουν φτάσει στο 0 και ο εμπαιγμός.

Εάν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό....

Πες μας πόσα σου δίνουν να σου πω μπράβο ρε άρχοντα ;)

Διαφορετικά μάλλον έχεις πρόβλημα σαν καταναλωτής!!!

Είπαμε,το 8% εγγυημένα παραπάνω συχνότητα όποτε και ταχύτητα ναι,είναι εξαιρετικά απογοητευτικά αλλά από την άλλη οι περισσότερες εταιρίες που έβγαζαν x86 κλείσανε εδώ και καμιά 20 χρόνια γιατί δεν μπορούσαν να προχωρήσουν το ipc παραπάνω οπότε από το ολότελα καλή και η συχνότητα. 

Κάθησε εκεί ν παίζεις σε παράθυρα με low settings, περίμενε να παίξεις σωστά ports 

Ε αν παίξεις σε fullscreen και με high settings εκ των πραγμάτων δεν θα ζωρίζεται ο CPU και δεν θα έχεις κανένα stutter και ούτε μπορείς να δεις τι κάνουν τα νήματα και για ποιον λόγο υπάρχουν κολλήματα.

 

Αλλά οκ πάρε ένα για να μην λες,αν θες και για άλλα παιχνίδια εδώ είμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχεις τον ελφ να τα κανει μπαχαλο ετσι γινεται!!!!

 

 

 

Εγώ πάντως σπάνια βγάζω νόημα από αυτά που λέει. Στο θέμα μας, όντως οι επιδόσεις του 7700k είναι απογοητευτικές σε σχέση με τον 6700k (+8%). Τώρα είναι ευκαιρία για την AMD να ταράξει τα νερά. Αν δεν το κάνει, θα χρυσοπληρώνουμε τους i5 με τους 4 πυρήνες.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σπάνια βγάζω νόημα από αυτά που λέει. Στο θέμα μας, όντως οι επιδόσεις του 7700k είναι απογοητευτικές σε σχέση με τον 6700k (+8%). Τώρα είναι ευκαιρία για την AMD να ταράξει τα νερά. Αν δεν το κάνει, θα χρυσοπληρώνουμε τους i5 με τους 4 πυρήνες.  

 

Συνειδητοποιείς ότι η AMD για να ''ταράξει τα νερά'' πρέπει να προσφέρει Χ% (δεν τολμώ να φανταστώ) αύξηση επιδόσεων...

 

 

 

Για όσους το 8% είναι λίγο, μπορούν να ανοίξουν μια εταιρία που κατασκευάζει Χ86 cpu και να καταφέρουν κάτι καλύτερο

ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΝΟΧΗΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

 

ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΙΘΑΝΙΚΟΜΥΡΙΑ ΤΟΥ ΣΩΡΡΑ.

ΕΧΩ ΚΟΝΕ ΣΑΣ ΛΕΩ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνειδητοποιείς ότι η AMD για να ''ταράξει τα νερά'' πρέπει να προσφέρει Χ% (δεν τολμώ να φανταστώ) αύξηση επιδόσεων...

 

 

 

Για όσους το 8% είναι λίγο, μπορούν να ανοίξουν μια εταιρία που κατασκευάζει Χ86 cpu και να καταφέρουν κάτι καλύτερο

ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΝΟΧΗΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

 

ΘΑ ΤΟΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΙΘΑΝΙΚΟΜΥΡΙΑ ΤΟΥ ΣΩΡΡΑ.

ΕΧΩ ΚΟΝΕ ΣΑΣ ΛΕΩ.

 

 

 

Και -10% επιδόσεις να έχει, αν οι τιμές της είναι καλύτερες θα ταράξει τα νερά. Και όσο για την Intel, προτιμώ να βγάλει νέα σειρά CPU όταν θα περάσει στα 7nm και όχι κάθε χρόνο, προσφέροντας ελάχιστες διαφορές και επιδόσεις στους χρήστες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έχουν οι zen ipc haswell και ένας zen 6c/12t θα είναι λουκούμι σε μία σωστή τιμή πάντα (γύρω στα 250-300 ευρώ για μένα)....Όσο για τον 7700Κ μόνο για κάποιον που θα κάνει καινούργιο rig αξίζει για μένα.....για αναβάθμιση από i7 4c/8t  no way για μένα (καλύτερα τα λεφτά να πάνε σε καμία καλύτερη gpu) διότι διαφορές ελάχιστες έχουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας έχουν οι zen ipc haswell και ένας zen 6c/12t θα είναι λουκούμι σε μία σωστή τιμή πάντα

Ο μόνος τρόπος να βγάλουν 6c/12t είναι αν μετά από κάναν χρόνο κυκλοφορίας έχουν μαζέψει αρκετούς 8c/16t με προβληματικό πυρήνα και τους δώσουν σαν 6c.

8/16 και 4/8 θα είναι τα die του zen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και -10% επιδόσεις να έχει, αν οι τιμές της είναι καλύτερες θα ταράξει τα νερά.

 

Σίγουρα θα βοηθήσει αν η amd ξαναγίνει vfm (εποχές athlon) δεν νομίζω ότι

θα ταράξει τα νερά, με την έννοια ότι η Inteλα προσφέρει ήδη το maximum

των επιδόσεων γενικά, αλλά και ανά κατηγορία τιμής. Υπ' αυτήν την έννοια

δεν βρίσκω κανένα τρόπο να ταραχτούν τα νερά.

 

 

 Και όσο για την Intel, προτιμώ να βγάλει νέα σειρά CPU όταν θα περάσει στα 7nm και όχι κάθε χρόνο, προσφέροντας ελάχιστες διαφορές και επιδόσεις στους χρήστες.

 

Πριν κάποια χρόνια η καινούρια σειρά επεξεργαστών / gpu απευθυνόταν σε όλους τους χρήστες.

 

BREAKING NEWS.

 

GUESS WHAT...

 

Εδώ και μερικά χρόνια η καινούρια κυκλοφορία δεν απευθύνεται στους κατόχους της προηγούμενης σειράς (στο ίδιο pricerange).

Μάλλον έχω μόλις ανακαλύψει την Αμερική και την πυρίτιδα μαζί.

 

Οι όποιες αντιδράσεις, εκφράζονται από συμπλεγματικούς κατόχους της προηγούμενης σειράς οι οποίοι νιώθουν

ότι μειώνεται η υπόσταση τους επειδή δεν είναι κάτοχοι του πλέον τελευταίου μοντέλου**.

 

****Συνήθως οι συγκεκριμένοι έχουν σμπρώξει αρκετά σε απανωτές σειρές της ίδιας εταιρίας

  στην απέλπιδα προσπάθειά τους να βρεθούν μαζί/μπροστά από τις εξελίξεις αλλά στο τέλος,

επειδή ξόδεψαν ένα Ibiza πάνω στο γραφείο τους και έχει τελική από glxάκι στεναχωριούνται... ***

 

 

 

 

EDIT: χρησιμοποίησα ως παράθεση τα γραφόμενα σου, αλλά δεν αναφέρομαι σε εσένα.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος να βγάλουν 6c/12t είναι αν μετά από κάναν χρόνο κυκλοφορίας έχουν μαζέψει αρκετούς 8c/16t με προβληματικό πυρήνα και τους δώσουν σαν 6c.

8/16 και 4/8 θα είναι τα die του zen.

 

Είχα την εντύπωση ότι θα βγούν και 6c/12t οι sr5

http://gr.pcmag.com/hardware/24398/news/poso-tha-kostizoun-oi-amd-zen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι θα βγούν και 6c/12t οι sr5

http://gr.pcmag.com/hardware/24398/news/poso-tha-kostizoun-oi-amd-zen

Το νέο τους "module" θα είναι με 4 πυρήνες,δυο από αυτά θα είναι ο 8c.

https://www.extremetech.com/computing/234354-a-state-of-zen-amd-unveils-new-architectural-details-on-its-latest-cpu-core

CPU-Complex.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο τους "module" θα είναι με 4 πυρήνες,δυο από αυτά θα είναι ο 8c.

https://www.extremetech.com/computing/234354-a-state-of-zen-amd-unveils-new-architectural-details-on-its-latest-cpu-core

CPU-Complex.png

 

Και πιο το πρόβλημα να δώσουν 6 πυρήνες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πιο το πρόβλημα να δώσουν 6 πυρήνες ??

Καλημέρα,

 

Δεν θα έχουν αρχικά αρκετά προβληματικά chip για να τα δώσουν έτσι. Εκτός αν πετάνε 8πύρηνους που θα ξεκλειδώνουν ή είναι αποτυχημένος και περίπλοκος ο πυρήνας σαν την Fermi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Δεν θα έχουν αρχικά αρκετά προβληματικά chip για να τα δώσουν έτσι. Εκτός αν πετάνε 8πύρηνους που θα ξεκλειδώνουν ή είναι αποτυχημένος και περίπλοκος ο πυρήνας σαν την Fermi.

 

Δεν χρειάζεται να έχουν προβληματικούς πυρήνες για να πουλήσουν 6-πυρηνους. Από 4C 8T στα 8C16T υπάρχει πολύ μεγάλο κενό σε τιμή, από την αρχή θα το καλύψουν με 6-πυρηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να έχουν προβληματικούς πυρήνες για να πουλήσουν 6-πυρηνους. Από 4C 8T στα 8C16T υπάρχει πολύ μεγάλο κενό σε τιμή, από την αρχή θα το καλύψουν με 6-πυρηνα.

Στην αρχή θα βγάλουν μόνο 8c έτσι δεν είπαν;

Αν είναι επιτυχία τελικά τα ZEN και δεν προλαβαίνουν να πουλάν 8c, μπορεί να καθυστερήσουν ακόμα και τους 4c που είπαν ότι θα βγουν σίγουρα,θα ήταν τρέλα να μην πουλάν το πρωινών με το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους αλλά να το «σπάνε» σε προϊόντα με χαμηλότερο περιθώριο.

Δεν  θα τους νοιάξει το πολύ μεγάλο κενό σε τιμή όταν το ακριβότερο τους προϊόν πουλάει σαν τρελό. 

 

Αν είναι αποτυχία και πνιγούν στο stock τότε ναι θα αρχίζουν να κόβουν και σε πυρήνες και σε τιμές μπας και κάνουν καμιά πώληση.

Ο μόνος άλλος τρόπος είναι να έχουν τεράστιο πρόβλημα στην παραγωγή και να έχουν αυτήν την στιγμή ήδη πολύ μεγάλο αριθμό χαλασμένων chip.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...