Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την πληροφορία....

Θα μπαίνει αλλά για να δεις διαφορές και τα εξτραδακια θέλει 270 :(

 

Multi δεν είπα να μην βγουν επεξεργαστές προς Θεού,τ τουλάχιστον αν με παρακολουθείς ξέρεις πολύ καλά ότι αλλάζω συχνά.

Απλά με χαλάει αυτό το κάθε τόσο άντε ξανά από την αρχή... ειδικά τώρα που έχει 0 αύξηση και ότι είναι το δίνει από την αύξηση της ταχύτητας (που ουσιαστικά την είχαμε όλοι και με λιγότερο από στοκ ρεύμα). Είπα βέβαια θα δώσει λίγο ακόμη το chipset περιμένω ένα 8-10% πάνω από εκεί.

Το όλο θέμα είναι ότι αν πάρεις από 4770 μέχρι 7700 δεν έχεις τίποτα ουσιαστικό σε αύξηση.

Ο 4770 ήταν αποτυχία της, ο 4790 κάπως καλύτερα, στον 6700 διόρθωσε την ηλιθιότητα των VRM και ο 7700 βγήκε γιατί έτσι απλά ξέρει θα πουλήσει.

Στο παράδειγμα με τα αυτοκίνητα δεν υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο που θα πάρει μία μάρκα που βγάζει μοντέλο κάθε 6 μήνες :).

Το θέμα το άνοιξα σαν παράπονο και σίγουρα όχι για τα χρήματα της αναβάθμισης, αλλά όταν με θεωρούν μαλάκα ε δεν μπορώ θα μιλήσω!!!

Για την ώρα έχω δώσει ότι Intel έχω ( εκτός από ένα Χ99) και περιμένω να δω τι θα δούμε από την αντίπαλη εταιρεία .

Εάν ή επιδόσεις είναι εκεί που θέλω ή ή Ιντελ ρίξει τιμές θα είναι απόφαση τελευταίας στιγμής για μένα.

 

Τέλος το να πει κάποιος την αλήθεια και ταυτόχρονα το παράπονο του δεν θίγει κανέναν, απορω πως όλοι ή Intelαδες έπεσαν να με φάνε.... και ή πλάκα ειναι ότι όλοι μαζί δεν έχουν το hardware που είχα μόνος μου το 2016 έλεος!!!!

Συγνώμη τώρα διάβασα ότι οι 6core είναι χειρότεροι στα παιχνίδια.

Είχες 6 πυρηνο Fulgore και το λες από προσωπική εμπειρία ή απλά κάπου το διαβασες;

Για πέρνα μία βόλτα από τις αγγελίες και δες πόσο έδωσα τον 3930Κ, δες που έπαιζα με under volt και μετά πες μου τι παιχνίδι θα έπαιζες εσύ καλύτερα με τον i7.

Έτσι εντελώς ενημερωτικά και εφόσον ασχοληστε με παιχνίδια 4690Κ στα 4600 είχε ίδια απόδοση με τον Χ5650 στα 4500. Και το λέω όχι γιατί το διάβασα κάπου το λέω γιατί ενα χρόνο κοντά το ελιωσα :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα δεν με νοιάζει ποια θα πουλήσει, ούτε τα οικονομικά της καθεμιάς που αναφέρθηκαν ποιο πάνω.

Αν και έχω πολύ νομίζουν ότι είμαι κόκκινος είμαι τα πάντα όσο πρέπει για να κάνω καλό στην τσέπη μου και το γούστο μου μέχρι ένα σημείο νορμαλ.

GPU πχ μέχρι 400 άντε 500€ με προϋπόθεση να με βγάλει 2-3 χρόνια ή αν χρειαστεί αλλαγή δεν θα χάσω τα μισά λεφτά και CPU το ίδιο.

Αφού βλέπω αγγελίες 980ti και αν και δεν θέλω πράσινη ούτε καν κάρτα μπαίνω στον πειρασμό μόνο και μόνο από την τιμή.

Πρόσφατα είχα στείλει μνμ σε άτομο που έδινε 780ti για ενα κομμάτι ψωμί και του είπα κρίμα είναι....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για ρίξε μια ματιά πόσο θέλει,2 jaguar dual module CPU@ ~1,5,τόσο θέλει.

Μην μπερδεύεις της απαιτήσεις με την ανικανότητα.

 

 

 

 

τι εννοεις ανικανοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοοει οτι κατα τη διαρκεια του porting και ενω τον αρχικο κωδικα τον εχουν κανει optimize για τον jaguar των κονσολων που φτανει δε φτανει σε συνολικη δυναμη εαν quad της περασμενης δεκαετιας, δε μπροουν να το κανουν το κωδικα να τρεχει το ιδιο καλα ή ακομα καλυτερα σε επεξεργαστες με ιδια αρχιτεκτονικη αλλα 4Χ τις επιδοσεις του jaguar....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις ανικανοτητα?

Όταν όλα τα τελευταία παιχνίδια που βγαίνουν για ps4 βγάζουν 80-90FPS σε i5 και ξαφνικά έχεις ένα που βγάζει μόνο 40 πως το λες δηλαδή;

Και δεν είναι μόνο για τον i5/intel γενικά και οι octa fx χάνουν τα μισά περίπου καρέ,όλοι χάνουν.

Υποτίθεται ότι το multithreading είναι για να βγάζεις καλύτερα fps με λιγότερο δυνατούς πυρήνες,αν είναι να βγάζει τα μισά καρέ από κανονικά παιχνίδια να το βράσω.

Δεν ευθύνεται βέβαια το multithreading αλλά η ανικανότητα της ubi ή και των devs που το φτιάξανε.

 

Ενοοει οτι κατα τη διαρκεια του porting και ενω τον αρχικο κωδικα τον εχουν κανει optimize για τον jaguar των κονσολων που φτανει δε φτανει σε συνολικη δυναμη εαν quad της περασμενης δεκαετιας, δε μπροουν να το κανουν το κωδικα να τρεχει το ιδιο καλα ή ακομα καλυτερα σε επεξεργαστες με ιδια αρχιτεκτονικη αλλα 4Χ τις επιδοσεις του jaguar....

Αυτό ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα ποσο κακο ειναι το πορτ, αλλα σκεψου να εισαι developer και να πρεπει να κανεις optimize το παιχνιδι για 2 συγκεκριμενοους ολοιδιους υπολογιστες, ps4/xbone. Προφανως και ειναι πολυ πιο ευκολο απ το να κανεις το ιδιο για τους απειρους συνδυασμους hardware και software που εχει το pc gaming. Aυτο βεβαια δε διαιολογει παιχνιδια που ειναι unplayable στο pc με 30 fps κλπ, αλλα δικαιολογει αυτα που εχουν πολυ περισσοτερα bugs στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα ποσο κακο ειναι το πορτ, αλλα σκεψου να εισαι developer και να πρεπει να κανεις optimize το παιχνιδι για 2 συγκεκριμενοους ολοιδιους υπολογιστες, ps4/xbone. Προφανως και ειναι πολυ πιο ευκολο απ το να κανεις το ιδιο για τους απειρους συνδυασμους hardware και software που εχει το pc gaming. 

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα,το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνουν καθόλου porting στον κώδικα του παιχνιδιού,οι πυρήνες των κονσολών είναι τόσο αδύναμοι που δεν μπορούν καν να προσθέσουν κώδικα συγχρονισμού μεταξύ των νημάτων που τρέχουν με αποτέλεσμα στα PC να υπάρχει περίπτωση (και πολύ συχνά μάλιστα) να τρέχουν κάποια νήματα υπερβολικά ποιο γρήγορα από ότι θα έπρεπε χωρίς να προφταινουν τα άλλα νήματα να του δώσουν τα δεδομένα που χρειάζεται για να συνεχίσει...με αποτέλεσμα το stutter.  

 

Σε άλλες περιπτώσεις το «Porting» περιορίζεται στο να κολλάνε πάνω στο παιχνίδι ότι φίλτρο και εφέ βρουν στο τζάμπα ή φτηνά και να το προσθέτουν χωρίς την παραμικρή βελτίωση και μετά να αναρωτιέται ο gamer γιατί χρειάζεται gtx1080 και βάλε για να παίξει παιχνίδι κονσόλας. 

 

Σε αυτήν την περίπτωση βέβαια,του wd2,ένας θεός ξέρει πως τα καταφέρανε να τρέχει τόσο αργά,μάλλον θα το φτιάξανε οι ίδιοι με το mafia III,τα ίδια είχαμε και με το πρώτο wd,τα ίδια λέγαμε και τότε και η ubi τον χαβά της,τι την νοιάζει κιόλα στο PC υπάρχει πειρατεία μια χαρά της βολεύει να παίρνει ο κόσμος μόνο κονσόλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πόσους πυρήνες έκανε χρήση το Ps3 για κώδικα;

Θα μου πεις παλιά κρασιά.

Ξέρεις ότι έχουν βρεθεί γραμμές κώδικα πο στην ουσία κόβουν την απόδοση στο PC;

 

Εκτός και αν πιστεύεις ότι ή κάθε εταιρεία θέλει να σκοτώσει το console gaming.

 

Και όλα αυτά που στο διάολο κολλάνε; Δεν έχεις το pc για να παίζεις port!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πόσους πυρήνες έκανε χρήση το Ps3 για κώδικα;

Θα μου πεις παλιά κρασιά.

Ξέρεις ότι έχουν βρεθεί γραμμές κώδικα πο στην ουσία κόβουν την απόδοση στο PC;

 

Εκτός και αν πιστεύεις ότι ή κάθε εταιρεία θέλει να σκοτώσει το console gaming.

 

Και όλα αυτά που στο διάολο κολλάνε; Δεν έχεις το pc για να παίζεις port!!!

Τα μισά παιχνίδια γράφονται για κονσόλες, τι θα παίξεις?

 

Απορία το έχω δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω για το καλό της βιομηχανίας CPU, οι ZEN να είναι game changer. Αν και πάλι, πολλοί θα αγοράσουν Intel έτσι κι αλλιώς.

Κακό του κεφαλιού τους τότε.

 

Το καλό της τσέπης μας θέλουμε μόνο. Άσχετο το thread των Zen τι απέγινε? Δεν το βρίσκω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό του κεφαλιού τους τότε.

 

Το καλό της τσέπης μας θέλουμε μόνο. Άσχετο το thread των Zen τι απέγινε? Δεν το βρίσκω.

 

 

 

Κάτι βρήκα και πόσταρα... :-D

 

 

Απο τις 13 και μετά θα πάρει φωτιά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω υπαρχει και αλλος λογος που θελει η intel να φερει νεους επεξεργαστες με περισσοτερα cores η/και hyperthreading. Απο οτι ακουγεται σε διαφορα sites οι σημερινοι κλειδωμενοι τετραπυρηνοι ζοριζονται με τα καινουργια απαιτητικα games και τις νεες καρτες γραφικων ,πεφτει μπουκαλακι.

 

Πράγματι, τα τελευταία δύο χρόνια περίπου έχουν εμφανιστεί ορισμένα games τα οποία γονατίζουν κλειδωμένους i5 φτάνοντας το 100% σε cpu usage. Αυτός είναι και ο λόγος που η ίντελ έχει κανονίσει μετάβαση σε 6 cores και το παίζει κουβαρντάς με HT στα φθηνά τσιπ. ΠΟΤΕ δεν δίνει κάτι φθηνά η ίντελ αν δεν αξίζει πλέον.

 

Μερικά παραδείγματα είναι:

 

 

1) Το Witcher 3 μέσα σε πόλεις με πολλούς npc(μπόλικη AI δηλαδή),

2) Το Dying Light σε περιοχές με πολλά ζόμπι(για τον ίδιο λόγο). Ειδικά στην αποστολή μέσα στον κατάμεστο από ζόμπι σταθμό ενέργειας.

3) Το Watch Dogs 2(απίστευτα βαρύ για i5 στο ULTRA).

4) Το dishonored 2(κερδίζει σημαντικά από 6 φυσικά cores, όχι από HT)

5) Το Battlefield 1 όπου ένας 2600Κ ρολόι με ρολόι είναι περίπου το ίδιο με έναν 6600Κ λόγω του hyperthreading(30% κέρδος σε επιδόσεις).

6) Το Gears of War 4 που τρώει μεγάλα frame drops χωρίς HT ή φυσικά cores πάνω από 4 .

7) Το Mafia 3 γονατίζει οποιονδήποτε i5 εκτός από overclocked 6600Κ και πάλι έχει stuttering το οποίο εξαλείφεται πλήρως με HT.

8) Το F1 2016 κερδίζει σημαντικά από ΗΤ/cores αν έχεις ξεμείνει με sandy bridge και σε γλιτώνει από αναβάθμιση.

 

 

Όποιος θέλει να δει περισσότερα τέτοια παραδείγματα ας επισκεφτεί τα παρακάτω ξένα λινκς(DSOG, gamegpu.ru):

http://www.dsogaming.com/category/pc-performance-analyses/page/2/

http://gamegpu.com/

 

Ενδεικτικά και από άλλο γνωστό σάιτ. Δείτε το cpu bench για να μην γεμίζω το ποστ με φωτό:

http://wccftech.com/watchdogs-2-performance-review/

 

 

Και θα ρωτήσει κάποιος, γιατί δεν βγάζουν τα περισσότερα μεγάλα site(σαν το Linus) την πραγματικότητα, παρά μας δείχνουν bench σε παλιομοδίτικες μηχανές τύπου GTA V όπου οι i5 τα πάνε περίφημα(ακόμα και οι κλειδωμένοι); 

Γιατί τόσο καιρό που είναι γνωστές οι μεγάλες cpu απαιτήσεις του Witcher 3 μέσα σε πόλεις επιμένουν να τρέχουν bench σε εύκολα σημεία;

 

Σκεφτείτε λίγο ποιός έχει το χρήμα σήμερα και ποιός κερδίζει αν πειστούν οι νέοι pc builders ότι τα cores δεν μετράνε στο gaming. Ποιός κερδίζει, αν με το που βγουν οι Zen συνεχίσουμε να βλέπουμε bench του GTA V αντί για αληθινά next gen τίτλους όπως το Watch dogs 2.

 

Σχετικά με τους άπιστους Θωμάδες. Καταλαβαίνω την πίκρα σας όταν βλέπετε τον θεοποιημένο σας i5 να τα βρίσκει σκούρα, άδικα ή δίκαια, σε αρκετά νέας γενιάς games. Καταλαβαίνω πόσο σας τσαντίζει να βλέπετε τώρα τους FX να σηκώνουν ανάστημα, όταν τα κακογραμμένα παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς τα πέταγαν όλα σε έναν πυρήνα για να νοιώθετε εσείς καλύτερα, κάτι που δεν σας ενοχλούσε τότε καθόλου.

 

Όμως σκεφτείτε λίγο και αυτούς που σας συμβουλεύονται για να χτίσουν συστήματα. Σας αρέσει να παίρνετε κόσμο στο λαιμό σας;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...