Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει σημασία αν αυτοί που καπνίζουν είναι περισσότεροι ή όχι

Απλά το κάπνισμα είναι στενά συνδεδεμένο με αυτά που κάνουμε όταν βγαίνουμε έξω

Με τον καφέ, θα καπνίσεις.

Με το ποτό, θα καπνίσεις.

Μετά το φαγητό ή κατά την διάρκεια, θα καπνίσεις.

Δεν νομίζω να είδε ποτέ κανένας από εσάς άνθρωπο να καπνίζει στο γυμναστήριο, στο σούπερ, στην δουλειά

 

Ακόμα και αν καπνίζει το 10 % , η κατάσταση στα μαγαζιά δεν θα αλλάξει

Και φυσικά τα μαγαζιά τα συμφέρει να καπνίζεις διότι ανεβάζουν την κατανάλωση.

Αν σου πω να πας έξω για τσιγάρο και σε κόβω απ το ποτό σου, δεν θα πιεις και τόσο πολύ

Η λύση είναι ένας καλός εξαερισμός. Δεν λέω ότι δεν θα μυρίζει αλλά θα μειωθεί αισθητά η μυρωδιά

 

Αηδίες, όπως τόσοι και τόσοι το κατάφεραν έτσι μπορούμε και εμείς. Οι δικαιολογίες εμπίπτουν και πάλι στο ότι είμαστε κακομαθημένοι σταρχιδιστές όπως και σε πολλά άλλα.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειμαι καπνιστης 20 χρόνια και τώρα προσπαθω να το ελλατωσω με την βοήθεια ηλεκτρονικου τσιγαρου.

 

Θελω να καταθέσω την γνώμη μου , αλλα μην μου την πέσετε. Σεβομαι τους μη-καπνιστες παντα , αλλα δεν χρειαζόμαστε να

γινόμαστε Ναζι της υγείας.

 

Πρώτα απο όλα , γιατί δεν παραπονιέστε για τα μαγαζια. Επιτρεπεις το τσιγάρο , γιατί δεν έχεις έναν καλό εξαερισμό?

 

Δευτερον , ο σεβασμος για τον μη καπνιστη , ειναι θεμα παιδειας. Πχ. αν δουλευαμε μαζι , και μου ελεγες οτι σε πειραζει ,

ΣΑΦΩΣ και δεν θα καπνιζα.

 

Τριτον , ήμαστε μια βαθια καπνιστική χώρα , στην οποια καπνιζουμε βαρια. Ολες οι μεσογειακές χωρες είναι έτσι. Ο Αγγλος ή ο Γερμανος , ΔΕΝ καπνιζει όσο ο Ελληνας. Ο Αγγλος θα καπνισει 5 τσιγάρα την ημερα , ο Έλληνας 20-25 κατα μεσο όρο. Οποτε στις παραπάνω χώρες , που ισχύει ο νόμος , δεν ήτανε δύσκολο να εφαρμοστεί. Στην Ελλάδα , είναι πρακτικά αδύνατον , λόγω της καπνιστικής μας κουλτούρας. Τουτεστιν , πες στον Άγγλο ότι θα πάει στην pub , και απαγορευεται να πιει αλκοολ , και θα πιει μονο χυμό. Θα γίνει επανάσταση !!

Το ίδιο και με τον Έλληνα , έγινε επανάσταση , και γράψανε όλοι οι πελάτες στα @@ τους τον νόμο , παρόλο που οι καφετεριες δεν δίνανε τασάκια άλλα κάτι άλλες μαλακίες σαν τασάκια,

 

Λυπάμαι που σας το λέω , αλλά οι μαγαζάτορες ξέρουν ότι δεν μπορουν να απαγορευσουν το τσιγάρο απο τον Ελληνα. Με το που το κάνουν , θα πέσει ο τζίρος τους κατακόρυφα. Ή στην καλύτερη περίπτωση , τα 2,5/3 του μαγαζιού θα είναι στα έξω τραπέζια , χειμώνα καλοκαίρι.

 

Σεβομαι τους μη - καπνιστες (όχι τους Ναζί που τους θεωρώ κομπλεξικούς.......) , και σε παρέες που δεν καπνίζουν είτε δεν ανάβω , είτε προσέχω πάρα πολύ να το φυσάω προς τα πάνω να μην τους ντουμανιάζω.

 

Επίσης , πάντα σέβομαι τους δίπλα μου , εννοώ τα δίπλα τραπέζια , και προσπαθω επισης να μην τους ντουμανιάζω.

 

Για μένα η λύση είναι μία. Υποχρεωτικός εξαερισμός σε καφετέριες / μπαρ. Ακομα και εγώ που είμαι καπνιστής , έχω νιώσει άσχημα σε καφετέρια , που είχε ντουμανιάσει απίστευτα , και καποια στιγμή ένιωθα ότι δεν υπάρχει οξυγόνο.

 

ΥΓ. Αλλο μη-καπνιστης , και άλλο να σου πηγαίνει λιγάκι καπνος προς το μέρος σου και να κάνεις σαν μαλακας Health - Nazi (Με έχει προσβάλλει γκόμενα , σε στυλ " Πάρε το κωλο-τσίγαρό σου απο δω , μας ντουμάνιασες , τράβα έξω να καπνίσεις " ......σε γάμο τώρα όλα αυτά , και ενώ καπνιζε όλο το μαγαζί , την πείραζε το ΔΙΚΟ μου τσιγάρο...........)

 

ΥΓ2. Πρωτου μου την πέσετε οι Ναζί , σας ξαναλέω...ο σεβασμός είναι θέμα παιδείας.

 

ΥΓ3. Οσοι δεν έχετε υπάρξει καπνιστες , δεν ξέρετε για την ανάγκη που έχει ο καπνιστης να καπνισει

 

ΥΓ4. Εαν νομίζετε ότι θα σας κάνει καρκίνο το παθητικο κάπνισμα , ψαχτειτε λιγο περισσότερο σε αυτά που εισπνέετε στην ατμόσφαιρα , σε αυτά που τρώτε και σε αυτά που πίνετε(νερο, αναψυκτικά) .......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν κάπνισα ποτέ.

Ταυτόχρονα όμως δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα το να καπνίζουν άλλοι στο χώρο (εντός ορίων πάντα).

Εκείνο όμως που πάντα μ' ενοχλούσε (πρόσφατο, βαρβάτο και ενοχλητικό παράδειγμα ο αντικαπνιστικός) είναι η απαξίωση στους νόμους, που πρώτο το κράτος (δεν λέω κυβέρνηση) προωθεί, εδώ και 10ετίες.

Ή ψήφισε το νόμο και εφάρμοσέ τον (αν τον πιστεύεις) ή κατάργησέ τον. Νομοθετικά και όχι με την μη εφαρμογή του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τρίκαλα δεν υπάρχει ούτε ένα μαγαζί χωρίς κάπνα μέσα, για αυτό και δεν ξαναβγήκα για καφέ ή φαγητό το χειμώνα.Βγαίνω μόνο όταν έχει ήλιο και μπορώ να κάτσω έξω.Η κατάσταση είναι απελπιστική, μέχρι και το σώβρακο βρωμάει κάπνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και μπορείς να τους καταγγείλεις, μην σου πω επιβάλλετε κιόλας ή στην αστυνομία ή στην δημοτική αστυνομία (αν υπάρχει) ή στο 1142

 

https://nonsmokersclub.com/1142-arithmos-kataggelion-gia-to-kapnisma/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι καπνιστης 20 χρόνια και τώρα προσπαθω να το ελλατωσω με την βοήθεια ηλεκτρονικου τσιγαρου...............................

 

Επειδή όμως ο σεβασμός και η παιδεία που ανέφερες, χρειάζονται κάποια χρόνια για να αναπτυχθούν εκεί που δεν υπάρχουν (εννοείται πως δεν μιλάω για σένα, αφού δεν σε ξέρω), τότε μιλάμε για μια γενιά (τουλάχιστον).

Μέχρι τότε η μόνη λύση είναι η εφαρμογή του νόμου.

Άσε που πιστεύω ότι αυτοί οι "ναζί της υγιείας" μάλλον σε έχουν βολέψει αρκετά στα επιχειρήματά σου (και γι' αυτό το επαναλαμβάνεις συνεχώς) αφού αφήνεται στην διακριτική σου ευχέρεια το ποιοι χαρακτηρίζονται έτσι και ποιοι όχι (με απλά ελληνικά, "όπως σε βολεύουν")

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

ΥΓ. Αλλο μη-καπνιστης , και άλλο να σου πηγαίνει λιγάκι καπνος προς το μέρος σου και να κάνεις σαν μαλακας Health - Nazi (Με έχει προσβάλλει γκόμενα , σε στυλ " Πάρε το κωλο-τσίγαρό σου απο δω , μας ντουμάνιασες , τράβα έξω να καπνίσεις " ......σε γάμο τώρα όλα αυτά , και ενώ καπνιζε όλο το μαγαζί , την πείραζε το ΔΙΚΟ μου τσιγάρο...........)

 

Χωρις να ξερω, αναφερθηκε σε σενα γιατι ηταν το δικο σου τσιγαρο που πηγαινε στη μουρη της οχι γιατι το δικο σου ντουμανιαζε ολο το μαγαζι

 

ΥΓ2. Πρωτου μου την πέσετε οι Ναζί , σας ξαναλέω...ο σεβασμός είναι θέμα παιδείας.

 

Τον οποιο σεβασμο με το να καπνιζει καποιος εκει που απαγορευεται τον ξεχναμε τελειως ειδικα οταν ο μη πανιστης πει κατι στον καπνιστη ο οποιος θα νοιώσει θιγμένος και θα αρχισει να βριζει τον αλλο που θα κανει κουμαντο στο τι θα κανει.

 

ΥΓ3. Οσοι δεν έχετε υπάρξει καπνιστες , δεν ξέρετε για την ανάγκη που έχει ο καπνιστης να καπνισει

 

Οσοι δεν εχετε υπαρξει σαν και εμας δεν ξερετε ποσο δεν μας ενδιαφρει την αναγκη του καπνιστη γιατι εγω νοιωθω την αναγκη να αρχιζω να κλανω εκει που τρως! Καταλαβαινεις οτι η προσωπιη αναγκη δεν ειναι ανωτερη απο το συνολο.

 

ΥΓ4. Εαν νομίζετε ότι θα σας κάνει καρκίνο το παθητικο κάπνισμα , ψαχτειτε λιγο περισσότερο σε αυτά που εισπνέετε στην ατμόσφαιρα , σε αυτά που τρώτε και σε αυτά που πίνετε(νερο, αναψυκτικά) .......

 

Αν νομιζεις οτι το τσιγαρο ειναι εθιστικο ψαξου λιγο καλυτερα με κοκες κτλ. Καταλαβαινεις οτι η λογικη αυτη ειναι παραλογη ε? Το οτι κατι αλλο ειναι χειροτερο δεν σημαινει οτι κατι λιγοτερο χειροτερο πρεπει να ειναι αποδεκτο. Επισης το οτι στην Αθηνα αναπνεουν ενα καρο σκατα δεν συμβαινει το ιδιο και σε αλλες πόλεις οποτε ακυρο επιχείρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω , ίσως να έχετε δίκιο , εγώ οπως είπα θέλω να το κόψω γιατι οντως μου έχει κανει ζημιά ,

απο κει και περα , ακομα και σε περιόδους που το είχα κόψει , δεν έχω κανένα πρόβλημα να καπνίζει

ο άλλος δίπλα μου.

 

Επίσης , όπως προείπα , πάντα ρωτάω προτου καπνίσω με κάποιον πχ. που δεν ξέρω , αλλα ξαναλέω , εγώ θα θιχτώ όταν ο άλλος δεν μου μιλήσει με σεβασμό αλλα με απέχθεια.

 

Το να μου πεις : " Σε παρακαλώ μην καπνισεις με πειράζει/ Σε παρακαλώ πήγαινε πιο περα με πειράζει / σε παρακαλώ αν μπορεις ....."

 

ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑ-ΡΑ-ΣΑ-ΓΚΑΣ

 

Απο το να μου πεις :" Παρε το κωλοτίσγαρο σου απο δω , μας ντουμανιασες ..."

 

Ο σεβασμός αγαπητοί μου δουλευει both ways..........!

 

 

YG : Εχετε δίκιο , δεν σας ρίχνω άδικο , δεν ειστε υποχρεωμενοι να τρωτε τον καπνο στην μαπα,απλα ξαναλέω , ότι με καλύτερη συμπεριφορά εκατέρωθεν , θα κερδίζαμε περισσότερα , απο το να χωριζόμαστε σε καπνιστες-αντικαπνιστες , και να πλακωνόμαστε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει χιλιες φορες το πιο δημοκρατικο για εμενα ειναι ή επιλογη μαγαζιου καπνιστων και μη ή υποχρεωτικη διαμορφωση χωρου (αλλιως να μην παιρνει αδεια να ανοιξει και οχι μισο μισο αλλα χωρος εντος του καταστηματος οπως στα αεροδρομια ωστε να μην αναγκαζεται να βγαινει στους μειον 10 εξω) και το αναφερω αυτο το εξω στο κρυο γιατι οταν το βλεπω σε ταινιες ή στο εξωτερικο μου θυμιζει κατι σε στυλ ξυρισμα κεφαλι και ταμπελα ειμαι τεντι μπους.

Και το καπνιζουμε οπου θελουμε ειναι τραγικο για εμενα αλλα και το δεν καπνιζεις πουθενα και αν σαρεσει ειναι τραγικο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει. Απλά σέβονται την απαγόρευση καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους.

4 χρονια Αγγλια νομιζω ότι μπορώ να έχω μια ξεκάθαρη γνώμη :) .....Είναι social smokers , όχι heavy smokers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος ο παραδειγματισμος με τις ξενες χωρες με σκοτωνει και ποιος σου ειπε ρε μαστορι οτι θελω να γινω Γερμανος?Αμα ειναι να παρουμε παραδειγμα τους Ολλανδους να κοψουμε το καπνισμα και να ανοιξουμε coffee shops να κανουμε ντρογκια να ξεχαρμανιαζουμε.... :-(

Την καλυτερη λυση για ολους με τα δικα μας δεδομενα θα επρεπε να βρουμε οχι να ακολουθουμε το παραδειγμα αλλων λαων γιατι απλα κανενας τομεας της ζωης μας δεν ειναι ιδιος με αλλου λαου(σχεδον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι αν το κανεις σε μικρο μαγαζι οντως θα ερθει η αστυνομια θα του κοψουν και ενα καλο προστιμο το οποιο μπορει να κανει ζημια στον ανθρωπο.Αν το κανεις σε μεγαλο μαγαζι που εκει εχει νοημα ή δεν θα ερθει ποτε ή δεν θα γινει τιποτα

 

Δεν είναι μόνο το μαγαζί που παρανομεί, αλλά και ο πελάτης-καπνιστής.

Εξάλου ο νόμος, αν και δεν εφαρμόζεται, προβλέπει πρόστιμο στο κατάστημα αν στον κλειστό χώρο:

1. Δεν έχει ταμπέλες προειδοποίησης σχετικά με την απαγόρευση του καπνίσματος

2. Έχει τασάκια στα τραπέζια (έστω και άδεια, αυτοσχέδια ή κανονικά)

3. Υπάρχουν πελάτες που καπνίζουν 

4. Δεν τηρεί το απαραίτητο βιβλίο ελέγχων

 

Και στον πελάτη αν διαπιστωθεί οτι καπνίζει σε κλειστό δημόσιο χώρο.

 

Το πρόστιμο είναι 500/600 ευρώ για το κατάστημα/παράβαση και 50/60 ευρώ για τον κάθε καπνίζοντα. 

Οι διαφορές στο 500/600 και στο 50/60 προκύπτουν απο το μέγεθος του Δήμου στον οποίο βεβαιώνεται η παράβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το μαγαζί που παρανομεί, αλλά και ο πελάτης-καπνιστής.

Εξάλου ο νόμος, αν και δεν εφαρμόζεται, προβλέπει πρόστιμο στο κατάστημα αν στον κλειστό χώρο:

1. Δεν έχει ταμπέλες προειδοποίησης σχετικά με την απαγόρευση του καπνίσματος

2. Έχει τασάκια στα τραπέζια (έστω και άδεια, αυτοσχέδια ή κανονικά)

3. Υπάρχουν πελάτες που καπνίζουν 

4. Δεν τηρεί το απαραίτητο βιβλίο ελέγχων

 

Και στον πελάτη αν διαπιστωθεί οτι καπνίζει σε κλειστό δημόσιο χώρο.

 

Το πρόστιμο είναι 500/600 ευρώ για το κατάστημα/παράβαση και 50/60 ευρώ για τον κάθε καπνίζοντα. 

Οι διαφορές στο 500/600 και στο 50/60 προκύπτουν απο το μέγεθος του Δήμου στον οποίο βεβαιώνεται η παράβαση.

Ναι εμενα με ενοχλει το γεγονος οτι στα μεγαλα μαγαζια χωρις εξαερισμους που καπνιζουν 100 ατομα ταυτοχρονα και νοιωθω λες και εχω κανει μισο πακετο και τα ρουχα μου μυριζουν τασακι δεν τρωνε προστιμο και δεν εφαρμοστηκε ο νομος ουτε μιση μερα.Ενω στο μικρο μπορει να τυχει να καπνισουν 2 ατομα εκει λεω ενταξει κομματια να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε καπνίζει ένας είτε καπνίζουν 100 το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Τα ρούχα θα πάνε για κάψιμο και εσύ για απολύμανση, γιατί με απλό μπάνιο δεν φεύγει η βρώμα.

 

Ο διαχωρισμός σε μικρό-μεγάλο, λίγο-πολύ είναι άλλη μια χαζοδικαιολογία για να έχουμε να συζητάμε.

 

Το αν κάποιο μαγαζί θεωρεί οτι τον συμφέρει να ρισκάρει το πρόστιμο γιατί απο τους καπνίζοντες βγάζει περισσότερα, δικαίωμά του.

Θεωρητικά πάντα, στο τρίτο πρόστιμο που θα φάει θα του σφραγίσουν και το μαγαζί.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...