Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mp123 είπε

ενταξη τωρα μην φερνουμε την καταστροφη. για ολα υπαρχουν λυσεις. 

ειπες να μη πηγαινουμε οπου καπνιζουν. στα νοσοκομεια βρωμοκοπαει ολοκληρη η εισοδος και μερος του προαυλιου. ;ρα να μη παω σε νοσοκομειο.

να μη παω για δουλεια, να μη παω σε καφετερια, μπαρ, εστιατοριο, κλπ. να μη παω σε δημοσια υπηρεσια, να μη παω σε σταση λεωφορειου, να μη πλησιασω σε σταθμο μετρο ή προαστειακου. 

με τετοια ζωη θα δοκιμαζα να αυτοκτονησω με χαπια, αλλα δε θα μπορουσα να πλησιασω στο φαρμακειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, papp0us είπε

Για να καταλάβω διαφωνείτε επι 23 σελίδες για το αν πρέπει να τηρηθεί η όχι, κάτι που είναι νόμος του κράτους; Δεν έχει σημασία τι σας αρέσει η όχι, είναι νόμος. Ουτε εμένα μου αρέσει να πληρώνω φόρους, ούτε εμένα μου αρέσει να μην πηγαίνω με 250 στην εθνική, και φυσικά θα ήθελα πάρα πολύ να πάρω φόρα και να πάω να ρίξω μια σφαλιάρα στη μάπα του γείτονα που μου έχει μπεί στο μάτι, αλλα δεν νομίζω οτι τα θέλω μου υπερβαίνουν τους νόμους του κράτους, οπότε συνήθως τους ακολουθώ..

Αν γίνει διαχωρισμός σε καταστήματα καπνιζόντων και μή , και μπαίνει κόσμος μέσα σε αυτα που επιτρέπεται, γκρινιάζοντας για κάπνα, τότε να σας δώσω το δίκιο σας. Αυτή τη στιγμή σε όλους τους κλειστούς χώρους απαγορεύεται το κάπνισμα. Όχι "αν θέλετε, και δεν έχετε και πολύ αντίρρηση , μηπως θα μπορούσατε να μην καπνίσετε εδώ. Απλά απαγορεύεται.

εμένα με θλίβει και μου προκαλεί απορία το γεγονός ότι πρέπει να υπάρχουν νόμοι για αυτονόητα πράγματα. Αυτό δείχνει πόσο ζώα είναι μερικοί.

Το κάπνισμα-καπνός προκαλεί ενόχληση και προβλήματα υγείας. Αυτό δε μας αρκεί; Δηλαδή πρέπει να δούμε αν υπάρχει νόμος που το απαγορεύει; Κι αν δεν υπάρχει καπνίζουμε όπου γουστάρουμε χωρίς να υπολογίζουμε κανέναν; Σεβασμός 0 δηλαδή.

Δεν είναι τυχαίο που είμαστε ο περίγελος της Ευρώπης (και όχι μόνο).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babality είπε

ε βεβαια οταν ειναι στη χωρα τους τα τηρουν ολα στην εντελεια, οταν ερχονται ελλαδα ομως για διακοπες τα κανουν ολα που***να σου λεει παμε στους γυφτους τους ελληνες εκει επιτρεπονται ολα και φυσικα πως να μην επιτρεποντε κοιτα κατι αποψεις εδω μεσα και θα καταλαβεις,

Εν μέρη μόνο συμφωνώ, αλλά αυτόν τον αέρα το έχουν λόγο ότι στην Ελλάδα ο Έλληνας κάνει ότι θέλει πριν ακόμα φτάσει ο τουρίστας εδώ.

Όταν δεν σέβεσαι εσύ τους κανόνες στην χώρα σου γιατί να τους σεβαστούν οι τουρίστες; :P  Προφανώς τους τουρίστες συμφέρει γιατί κάνουν ότι δεν μπορούν στην χώρα τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ειπες να μη πηγαινουμε οπου καπνιζουν. στα νοσοκομεια βρωμοκοπαει ολοκληρη η εισοδος και μερος του προαυλιου. ;ρα να μη παω σε νοσοκομειο.

να μη παω για δουλεια, να μη παω σε καφετερια, μπαρ, εστιατοριο, κλπ. να μη παω σε δημοσια υπηρεσια, να μη παω σε σταση λεωφορειου, να μη πλησιασω σε σταθμο μετρο ή προαστειακου. 

με τετοια ζωη θα δοκιμαζα να αυτοκτονησω με χαπια, αλλα δε θα μπορουσα να πλησιασω στο φαρμακειο..

εγω μιλαω μονο για καφε ποτο η φαγητο. .φυσικα σε δημοσιες υπηρεσιες, νοσοκομεια κλπ δεν καπνιζω.οπως φυσικα μεσα στο σπιτι ποτε δεν καπνιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp123 είπε

εγω μιλαω μονο για καφε ποτο η φαγητο. .φυσικα σε δημοσιες υπηρεσιες, νοσοκομεια κλπ δεν καπνιζω.οπως φυσικα μεσα στο σπιτι ποτε δεν καπνιζω.

εσυ δε καπνιζεις, και δεν εχω κανενα λογο να μη σε πιστεψω, αυτο δεν αλλαζει οτι ολα αυτα τα μερη (συν ολα οσα ξεχναω τωρα) βρωμοκοπανε τσιγαριλα απο αυτους που καπνιζουν και εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Στις σοδιες μπορει ενας χρονος αναλογα με τον καιρο,την ποικιλια,τις βροχες κτλπ να εχει μεγαλη σημασια.Στην παγκοσμια υγεια δεν εχει απολυτως καμια...Θελω να πω οτι ειτε αυτη η ερευνα εχει το 2015 ειτε το 2018 ειτε γινει το 2022 το πιθανοτερο ειναι να μην εχει καμια διαφορα.Εκτος αν γινει κατι το επαναστατικο...Μεχρι τοτε ομως οι πολλοι παργοντες που εππηρεαζουν ειναι ακριβως οι ιδιοι και αρα δεν τους λαμβανεις υποψιν. Το σημαντικοτερο ειναι το αν καπνιζες,καπνιζεις και αν το εκοψες...

Αν κοιτάξεις την ερευνα για την οποία μιλάμε θα δεις πως αναφερει στοιχεία ασθενών για 6 χρονια, αλλά στα αποτελέσματα και στην σύγκριση λαμβάνει υπόψιν μόνο τα 2 χρόνια πριν και μετά την εφαρμογή του μετρου (τα οποία όλως τυχαίως έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό ευρημάτων)

Αν η σύγκριση γινόταν όχι με αυτές τις χρονιές αλλά για κάποιες άλλες ή ακομα και για ολες, τα  αποτελέσματα που θα έβρισκε θα ήταν εντελώς διαφορετικα και κατά πάσα πιθανότητα με μη σημαντικές διαφορές.

Όπως βλέπεις επομένως υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στις μετρήσεις του 2015, του 2018 και του 2022 που λες και εσυ και τα αποτελέσματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά αν λαμβανόταν υπόψιν διαφορετικές χρονιές. Πόσο μάλλον σε μια έρευνα με τόσο μικρό δείγμα, τόσο μικρό χρονικό διάστημα και που δεν λαμβάνει υπόψιν κανένα άλλο παράγοντα ώστε να εξαλειφθούν οι επιδράσεις.

Επίσης τα στοιχεία για την περίοδο μη καπνίσματος προέρχονται απο μία και μοναδική μέτρηση, μόνο για ένα εξάμηνο και από τραγικά μικρό αριθμό ασθενων ώστε να θεωρηθούν αξιοπιστα. Και όχι απλώς ο αριθμός των ασθενών και η διάρκεια είναι τραγικά μικρή, αλλά δεν λαμβάνεται υπόψιν και κανένα άλλο στοιχείο, όπως ιστορικό, ηλικια κλπ ώστε να μειωθεί έστω και λίγο ο παράγοντας της τυχης.

Η συγκεκριμένη έρευνα είναι αστεία με όλη την σημασία της λέξης...

Επεξ/σία από crom251
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, crom251 είπε

Η συγκεκριμένη έρευνα είναι αστεία με όλη την σημασία της λέξης

Μπορει αλλά πιο αστεία κουτή και γελοία από το να βάζεις ένα χαρτί στο στόμα σου και να το ανάβεις φωτιά δε νομίζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νοσοκομεία πως μπήκαν στην εξίσωση; Ποτέ δεν επιτρεπόταν ακόμα και πριν τον αντικαπνιστικό νόμο. Το ίδιο και στα ΜΜΜ και στις Δ.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Μπορει

Οχι δεν μπορει...ειδικα οταν το κρινει ενας crom251 και ενας Αλεξανδρος A.92 σε ενα forum...Οταν σταματησουμε να ειμαστε ξερολες τοτε ισως πιστεψουμε/καταλαβουμε και το προβλημα που προκαλει το τσιγαρο στην υγεια του καπνιζοντα και των γυρω του...Μεχρι τοτε ο καθενας ας κανει οτι καταλαβαινει. Και απλα ελπιζουμε το κρατος να ξυπνησει καποια στιγμη. 

Θυμηθηκα τωρα το θεμα με τα περιπτερα και τα POS τοτε που φωναζαν οτι σιγα ρε μαγκα που πας στο περιπτερο για να παρεις μια σοκολατα με καρτα...Και τους ελεγα να δειτε που θα εχουν ολοι σε λιγο και οποιος δεν εχει απλα δεν θα πηγαινει ο κοσμος..Λιγους μηνες μετα και οντως τα περιπτερα οχι μονο βαζουν αλλα πλεον το διαφημιζουν και με LED xD.

Προβλεπω οτι θα παρει παραπανω (πολυ παραπανω) στον καπνιστικο νομο. Αλλα οπως ειπε και ποιο πανω καποιος ηδη γινονται βηματα προς την σωστη κατευθυνση και ελπιζουμε για την καθολικη εφαρμογη.

Μόλις τώρα, Pleo είπε

Δ.Υ

εδω γελασα λιγο xD 

Εχεις δικιο αλλα το αγνοουσαν και το αγνοουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να γελάσουμε θα ήθελα μια ανάλυση απο τους στατιστικολόγους του ινσόμνια crom και pleo και σε αυτή τη μελέτη 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3501404/?report=reader

που δημοσιεύτηκε στο circulation... από χθες κάνουν ότι δεν την είδαν...

Η άλλη μελέτη ήταν η πρώτη του είδους απλά γιατί στην αμερική ήταν από τις πρώτες χώρες που εφαρμόστηκε ο νόμος... και παρά τους περιορισμούς της τα αποτελέσματα επιβεβαιώθηκαν από τις επόμενες...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pleo είπε

Τα νοσοκομεία πως μπήκαν στην εξίσωση; Ποτέ δεν επιτρεπόταν ακόμα και πριν τον αντικαπνιστικό νόμο. Το ίδιο και στα ΜΜΜ και στις Δ.Υ.

και ευτυχως το σεβονται.. oh wait

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εδω γελασα λιγο xD 

Εχεις δικιο αλλα το αγνοουσαν και το αγνοουν...

Ναι αλλά βλέπεις πως πάνε να στοιχειοθετήσουν επιχείρημα ορισμένοι; Με κάτι που δεν ισχύει. Νοσοκομεία ειδικά; Ποτέ και από πάντα.

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

και ευτυχως το σεβονται.. oh wait

Εντός; Ποτέ δεν επιτρεπόταν και το σέβονταν. Στον εξωτερικό χώρο φυσικά αλλάζει το πράμα. Αλλά εκεί επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, τι έρευνες και κουραφέξαλα. Τι κάθεστε και συζητάτε 24 σελίδες; Δεχόμαστε ότι το κάπνισμα είναι επιβλαβές ή όχι;  (όπως και αρκετά άλλα πράγματα όπως υπερβολικό αλκοόλ, ναρκωτικά , υπερφαγία).  Δεχόμαστε ότι το παθητικό κάπνισμα είναι εξ ίσου ( μάλλον σε μικρότερο βαθμό, αλλά είναι) επιβλαβές;  Δεχόμαστε ότι υπάρχει νόμος; Ξέρουμε την έννοια της λέξης νόμος;   Δεχόμαστε ότι ο καθένας κάνει ότι νομίζει εν γνώσει του στην υγεία του;  Δεχόμαστε ότι έχει το δικαίωμα να το κάνει;  Δεχόμαστε ότι δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει σε τρίτους; Αν ναι τελείωσε το πράγμα.  

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

 Δεχόμαστε ότι ο καθένας κάνει ότι νομίζει εν γνώσει του στην υγεία του

οχι αν δημιουργει προβλημα στον αλλον...

 

4 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

  Δεχόμαστε ότι έχει το δικαίωμα να το κάνει

ιδια απαντηση με απο πανω...

 

4 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δεχόμαστε ότι δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει σε τρίτους

δεν το δεχονται ολοι και το κρατος δεν κανει τιποτα. Αυτη την περιπτωση συζηταμε ουσιαστικα...Ποσο αναισθητοι ειναι δηλαδη καποιοι που αν και παρανομα οι μαγαζατορες τους αφηνουν να καπνισουν και αυτοι το πραττουν σαν να μην υπαρχει αυριο,χωρις καμια τυψη και αν τους πεις και τιποτα θα τα ακουσεις και απο πανω...

11 λεπτά πριν, gsolidak είπε

Απλά για να γελάσουμε θα ήθελα μια ανάλυση απο τους στατιστικολόγους του ινσόμνια crom και pleo και σε αυτή τη μελέτη 

 

πολυ κακη γραμματοσειρα,η μελετη ειναι ακυρη xD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

 

 

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

 

δεν το δεχονται ολοι και το κρατος δεν κανει τιποτα. Αυτη την περιπτωση συζηταμε ουσιαστικα...Ποσο αναισθητοι ειναι δηλαδη καποιοι που αν και παρανομα οι μαγαζατορες τους αφηνουν να καπνισουν και αυτοι το πραττουν σαν να μην υπαρχει αυριο,χωρις καμια τυψη και αν τους πεις και τιποτα θα τα ακουσεις και απο πανω...

 

Και τι λύση επιτέλους προτείνεις; 

Στο φινάλε εκλογές έρχονται,  ψήφισε το κόμμα που θα εφαρμόσει το νόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...