Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Ποια είναι η μπαρούφα ακριβώς; Είπε ότι ο νόμος που απαγορεύει το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους οδηγεί σε λιγότερα εμφράγματα. Σου έδειξε μια μελέτη που το έδειχνε. ΟΚ, δεν σου άρεσε (αν και εμφανώς έχεις παρερμηνεύσει αυτά που νομίζεις ότι γράφει). Σου δείξαμε δημοσιεύσεις που περιλαμβάνουν δεκάδες σχετικές έρευνες. Συνεχίζεις να επιμένεις. Προφανώς θεωρείς ότι εσύ βλέπεις αδυναμίες στις μελέτες που οι editors και οι reviewers του Lancet και της Cochrane δεν είδαν. Και ναι, ο νόμος (εφόσον εφαρμόζεται) μειώνει την έκθεση στο παθητικό κάπνισμα. Το παθητικό κάπνισμα είναι γνωστό ότι αυξάνει τον κίνδυνο καρδιαγγειακών νοσημάτων. Η μείωση του παθητικού καπνίσματος μειώνει τα εμφράγματα. Δεν είναι και ο πιο δύσκολος συλλογισμός και τα ευρήματα επιβεβαιώνουν τη λογική αυτή ακολουθία.

Τίποτε δεν είναι προφανές σε αυτά που επικαλείσαι. Εγώ έδειξα το έωλο του επιχειρήματος σε σχέση με το νόμο και πως δεν στέκει όλο αυτό συν τη στατιστική ανεπάρκεια της έρευνας. Και το εξήγησα ως εξής: Αφού ένας νόμος φέρνει λιγότερα καρδιοαγγειακά νοσήματα πείτε μας γιατί δεν ισχύει και στην Ελλάδα το ίδιο. Μην προσπαθείτε να το αποφύγετε γιατί δεν μπορείτε.

Και οι απαντήσεις περιστρέφονται γύρω από την επίκληση της αυθεντίας so far και στο ότι δεν εφαρμόζεται. Ενώ το επιχείρημα ευθύς εξ' αρχής ήταν ότι ένας νόμος φέρνει.... την Άνοιξη. Η μπαρούφα ήταν αυτή ακολουθούμενη από μια εξ' ίσου μπαρούφα έρευνα. Τι να κάνουμε τώρα;

Επεξ/σία από Pleo
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδια,ο ανθρωπος εχει δειξει σε ολα του τα ποστ σε αυτο το νημα οτι ειναι αλλου για αλλου.
Γιατι καθεστε ακομα και ασχολειστε να τον πεισετε;

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, defacer είπε

Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει η καραμέλα του δε ζεις στην Ελλάδα. Αν είναι δυνατόν κρατήστε την για θέματα που όντως έχει ουσία, όπως πχ αν στέλνω τα παιδιά μου σχολείο σε άλλη χώρα αλλά έχω άποψη για τη σημερινή κατάσταση στα ελληνικά σχολεία.

Τα νούμερα που λες δεν τα αμφισβητώ, και μερσί που τα έδωσες, αλλά δε νομίζω ότι ισχύει το να βάλεις το ΦΠΑ εκεί μέσα σε μια τέτοια ανάλυση. Εκτός αν θες να ισχυριστείς ότι τα λεφτά που ο κόσμος δεν θα τα πάρει σε τσιγάρα θα τα κάνει κλειστή κατάθεση στην τράπεζα.

Ακόμα κι αν διπλασιάσεις την αξία της αγοράς λόγω Κίνας (που απλά δεν παίζει κατά την άποψή μου, μπορεί οι Κινέζοι να είναι πολλοί αλλά το κόστος κινέζικου τσιγάρου κατά μέσο όρο δεν το βλέπω και πολύ συγκρίσιμο με δυτικού τσιγάρου), πάλι τα νούμερα βγαίνουν.

Γιατι να μην υπολογισθει και ο ΦΠΑ; φορος στο τσιγαρο δεν ειναι και αυτος ο οποιος μαλιστα αποδιδεται παντα ακεραιος (επειδη ειναι ηδη υπολογισμενος στην διατιμηση των τσιγαρων και ειναι αδυνατον ο ελευθερος επαγγελματιας να κλεψει αυτον τον ΦΠΑ);

Σοβαρα ρωταω, γιατι να μην μετρησεις τον ΦΠΑ; εγω παντα τον υπολογιζω και με εε και εμπορους που μιλαω παντα τον υπολογιζουν (αν δεν μπορει να κλαπει, οπως σε τσιγαρα, καυσιμα, τυπο κλπ, αν μπορει να κλαπει αλλαζει η κουβεντα).

1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Μόνο λόγια και φλυαρία είσαι και χάθηκες στα μαθηματικά. Το κόστος είναι 1,6 +4,4 + 500.000 Hospital Days και τα έσοδα 1,2. Το κόστος λοιπόν του καπνίσματος υπερβαίνει κατά 500% τα έσοδα χωρίς μάλιστα να υπολογίσουμε τις 500.000 Hospital Days.

Πρωτον οι μισο μυριο ημερες νοσολειας ειναι ηδη μετρημενες στα εξοδα για την υγεια (τι πιστευεις; δεν βαλανε νοσηλεια στα εξοδα;). Δευτερον δεν αποδεχομαι με τιποτα το 4,4 δις χασουρα λογω μειωσης παραγωγικοτητας λογω προβληματων υγειας που σχετιζονται με το καπνισμα, το τρελο αυτο νουμερο το βγαλανε απο την κλαβα τους ή το βαλανε για μπουγιο.

1 ώρα πριν, georgeγ είπε

Αυτός τουλάχιστον είναι δικαιολογημένος. Μόλις έγραψε ότι η δουλειά του εχει σχέση με το τσιγάρο. Νοιώθει οτι απειλείται απο τέτοιους νόμους. ΟΚ λογικό

Υπαλληλος ειμαι (και ελπιζω η συγκεκριμενη δουλεια να ειναι προσωρινη), δεν με ενδοιαφερει τι (το πως και το ποσο ειναι που με νοιαζει μεχρι ενος σημειου) θα αγοραζω και τι θα πουλαω, τι πουλαω τσιγαρα τι καποτες ο μισθος μου τα ιδια χαλια ειναι. Και δεν νιωθω να απειλουμαι καθολου απο τον αντικαπνιστικο νομο, αν οντως εφαρμοστει (λεμε τωρα) τοτε πολυ απλα θα μειωσω δραστικα τις οποιες εξοδους μου το χειμωνα.

Επεξ/σία από tsioulak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Pleo και crom251, προφανώς δεν έχετε ιδιαίτερη σχέση με τέτοιου είδους μελέτες.

Η συγκεκριμενη ερευνα (προσωπικα μονο σε αυτη αναφερθηκα) ουσιαστικα δεν βγαζει καποιο αξιοπιστο συμπερασμα...

Δεν ξερω ποσο ''ελαστικοι'' ειστε στον τομεα σας (την ιατρικη δηλαδη) στην εξαγωγη καποιου αποτελεσματος ή συμπερασματος, αλλα στο δικο μου τομεα αυτη η ερευνα δεν αξιζει καν δημοσιευσης. Ειναι απλα αστεια, με τεραστια κενα και χωρις καμια αξιοπιστια για ασφαλη συμπερασματα.

Επεξ/σία από crom251
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να υπάρξει μείωση του καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους, ξέρετε τι να κάνετε. Δεν επιλέγετε το μέρος και το αφήνετε να μαραζώσει. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε μην ονειρεύεστε ότι θα γίνει μέσω απαγόρευσης ή πατήματος κάποιου μαγικού κουμπιού. Τα υπόλοιπα είναι ανοησίες και προσδοκίες αφελών που δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι είναι υποσύνολα ενός κοινωνικού συνόλου το οποίο αποφασίζει στην πραγματικότητα τις συνθήκες που θα επικρατούν.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tsioulak said:

Σοβαρα ρωταω, γιατι να μην μετρησεις τον ΦΠΑ;

Επειδή δεν είναι φόρος συγκεκριμένα στο κάπνισμα. Αν αντί για τσιγάρα αγοράσω τσίχλες ή βάλω βενζίνη ή πιω μπύρες ή πάω για μασάζ ή οτιδήποτε άλλο, πάλι θα έχει αυτά τα έσοδα το κράτος. Θεωρητικά τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Pleo είπε

Αν θέλετε να υπάρξει μείωση του καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους, ξέρετε τι να κάνετε. Δεν επιλέγετε το μέρος και το αφήνετε να μαραζώσει. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε μην ονειρεύεστε ότι θα γίνει μέσω απαγόρευσης ή πατήματος κάποιου μαγικού κουμπιού. Τα υπόλοιπα είναι ανοησίες και προσδοκίες αφελών που δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι είναι υποσύνολα ενός κοινωνικού συνόλου το οποίο αποφασίζει στην πραγματικότητα τις συνθήκες που θα επικρατούν.

καλα ναι, ας υπηρχε καποιος φορεας που ενδιαφερεται και να πεφτε λουκετο για 2 μερες σε καθε "επισκεψη" να δεις για ποτε συμμορφωνονται ξαφνικα ολοι. ειδικα πεμπτες και παρασκευες θα φυλανε σκοπια οι ιδιοκτητες γιατι αν δεν δουλεψει το μαγαζακι ΠΣΚ θα παει ακλαφτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα μαγαζί τεκές αντιπροσωπεύει όλο τον πλανήτη με τους ρύπους που τον καταστρέφουν, μέρος καπνιστών θέλουν να πάρουν και τους υπόλοιπους μαζί τους απλά πράγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο πουλιέται ακόμα νόμιμα και θα συνεχίσει να πουλιέται εσαεί όσο το κράτος βγάζει λεφτά από αυτό, τα υπόλοιπα είναι υποκρισίες. Θες να κάνεις ένα σωστό νόμο , κάνε μαγαζιά καπνιστών και μη καπνιστών. Δεν με ενδιαφέρει ποια θα είναι καπνιστών και ποια μη , ελεύθερη αγορά έχουμε ας αποφασίσει ο εκάστοτε επαγγελματίας τι ταμπέλα θέλει να βάλει στο μαγαζί του.Δεν θεωρώ σωστό να καπνίζω και δίπλα μου να είναι κάποιος μη καπνιστής ή ένα παιδί ή κάποιος που δεν πρέπει ή δεν θέλει να εισπνεύσει τον καπνό μου αλλά δεν μπορείς να λες απαγορεύεται παντού, είναι βλακώδες. Δεν μιλάω για δημόσιες υπηρεσίας, νοσοκομεία δημόσια και μη αλλά για κέντρα διασκέδασης , εκεί άσε τον επιχειρηματία να επιλέξει αν θέλει να κάνει μαγαζί καπνιστών ή όχι. Φοβάσαι πως θα γίνουν όλα καπνιστών οκ τότε βγάλε μια εξίσωση που θα υπολογίζει πόσα μαγαζιά καπνιστών και πόσα μη καπνιστών μπορούν να ανοίξουν ανά περιοχή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δε θα ψάξω για έρευνες και θεωρίες. Το ότι το κάπνισμα κάνει κακό στον καπνιστή είναι δεδομένο όπως και να το κάνουμε. Ήμουν καπνιστής για 15 χρόνια εκ των οποίων τα 12 στο πακέτο την ημέρα. Μου άρεσε και το γούσταρα τρελά, ιδίως τα τελευταία 3 χρόνια που το είχα γυρίσει σε στριφτό. Το έκοψα τον Φεβρουάριο του 2007 και αυτό όχι για λόγους υγείας ή οικονομικούς αλλά γιατί το είχα πάρει απόφαση ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να το κάνω. Από τότε δεν το έχω βάλει στο στόμα μου ποτέ και ελπίζω και θα προσπαθήσω να μη το κάνω. :)
Δεν είμαι αντικαπνιστής και καταλαβαίνω τους καπνιστές απόλυτα αλλά δε θα τους δώσω και δίκιο, όπως δεν έδινα και στον εαυτό μου όσο κάπνιζα. Θα ήθελα όμως να επικεντρωθώ μόνο σημείο του παθητικού καπνίσματος για το οποίο γίνεται αντίλογος στα τελευταία posts. Βγαίνω κανονικά σε καφετέριες και (σπάνια τον χειμώνα) σε μπαρ όπου μπορεί να καπνίζουν, μπορεί και όχι. Η επιλογή γίνεται βάση παρέας και περιβάλλοντος. Στο χώρο εργασίας μου κάποιοι καπνίζουν και η γυναίκα καπνίζει, αν και το πάει χαλαρά (5-6 τσιγάρα την ημέρα) και ποτέ στο σπίτι ή σε κλειστούς χώρους. Επίσης, εργάζομαι σε γραφείο στον 4ο όροφο χωρίς ασανσέρ και μπορεί στην ημέρα να ανεβοκατέβω τα σκαλιά από 1 έως 3 φορές στο 8ωρο.

Λοιπόν, τέλος το ιστορικό και πάμε για τα συμπεράσματα ;)

Όπως είπα έχω αρκετά σκαλιά στη δουλειά τα οποία πριν 10 χρόνια (και με λιγότερα κιλά) δυσκολευόμουν να τα ανέβω με τη μία και ένα χρόνο μετά που έκοψα το κάπνισμα τα ανέβαινα σχετικά άνετα και χωρίς στάση.
Πρόσφατα κάναμε σπιρομέτρηση στη δουλειά με πρωτοβουλία του σωματείου. Η μετρήσεις μου βγήκαν  πολύ καλές για την ηλικία και το βάρος μου σε σχέση με καπνιστές συνάδελφους ακόμα και μικρότερης ηλικίας και βάρους. Αυτό όμως που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι ο γιατρός με ρώτησε αν καπνίζω. Του είπα ότι το έκοψα εδώ και 11 περίπου χρόνια και μου απάντησε "βλέπω όμως ότι έχεις κάνει εξαιρέσεις". Του είπα ότι δεν έχω κάνει καμία εξαίρεση και τότε με ρώτησε αν πηγαίνω σε χώρους όπου καπνίζουν και του είπα ναι. Εκεί κούνησε το κεφάλι συγκαταβατικά και κάλεσε τον επόμενο. :(

Αυτό το σκηνικό με έβαλε σε σκέψεις και σε μένα τουλάχιστον επιβεβαίωσε το γεγονός ότι το παθητικό κάπνισμα επηρεάζει και τους γύρω μας. Και κάτι ακόμα που μπορεί να μην το ξέρουν πολλοί είναι ότι υπάρχει νόμος για κάπνισμα σε αυτοκίνητο όταν υπάρχει μέσα παιδί μέχρι 12 χρονών με πρόστιμο 1500€

Αναφορά σε κείμενο

Πρόστιμο ποσού 1.500 ευρώ θα επιβάλει η Ελληνική Αστυνομία σε όποιον καπνίζει τσιγάρο, είτε ακόμη και ηλεκτρονικό τσιγάρο στο αυτοκίνητο, ανεξάρτητα αν είναι οδηγός η όχι, στην περίπτωση που επιβαίνουν στο όχημα παιδιά κάτω των 12 ετών. Παράλληλα, τίθεται σε ισχύ η απαγόρευση του ατμίσματος ηλεκτρονικού τσιγάρου σε όλους τους δημόσιους χώρους. Επιπλέον, οι δημόσιοι υπάλληλοι που καπνίζουν στην εργασία τους θα βρεθούν αντιμέτωποι με διοικητικές και πειθαρχικές κυρώσεις

Πηγή: https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ygeia/147265/prostimo-1-500-evro-gia-kapnisma-sto-aftokinito-me-paidi-se-isxy-i-apagorefsi-tou-ilektronikoy-tsigarou

Σόρυ για την κουρτίνα...
 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

ας υπηρχε καποιος φορεας που ενδιαφερεται και να πεφτε λουκετο για 2 μερες σε καθε "επισκεψη" να δεις για ποτε συμμορφωνονται ξαφνικα ολοι.

και μετα??? να απαγορευσουμε την συναθροιση ανω των 3 ατομων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, crom251 είπε

Η συγκεκριμενη ερευνα (προσωπικα μονο σε αυτη αναφερθηκα) ουσιαστικα δεν βγαζει καποιο αξιοπιστο συμπερασμα...

Δεν ξερω ποσο ''ελαστικοι'' ειστε στον τομεα σας (την ιατρικη δηλαδη) στην εξαγωγη καποιου αποτελεσματος ή συμπερασματος, αλλα στο δικο μου τομεα αυτη η ερευνα δεν αξιζει καν δημοσιευσης. Ειναι απλα αστεια, με τεραστια κενα και χωρις καμια αξιοπιστια για ασφαλη συμπερασματα.

Εντάξει, επειδή ο Pleo παίζει με τις λέξεις και δεν μπορεί να γίνει διάλογος, απαντάω σ'εσένα crom251.

Ισχύει ότι η έρευνα είναι πολύ διαφορετική ανάλογα με το ερευνητικό πεδίο. Αν πχ ασχολείσαι με τα μαθηματικά ή τη φυσική, γράφεις την απόδειξη ή κάνεις το πείραμά σου. Στην ιατρική, και ιδίως σε θέματα πολιτικών υγείας, δεν μπορείς να κάνεις πείραμα με την ίδια μορφή. Οι άνθρωποι είναι πολύπλοκοι, στην κοινωνία συμβαίνουν πολλά πράγματα ταυτόχρονα και η συλλογή δεδομένων είναι εγγενώς ατελής.

ΟΠΟΙΑ ιατρική παρέμβαση κι αν μελετήσει κανείς θα έχει μισή σελίδα περιορισμούς. ΟΛΑ τα φάρμακα που σου δίνει ο γιατρός έχουν μελετηθεί σε μελέτες με διάφορους περιορισμούς, που αν τους διαβάσει κανείς μπορεί να αρχίσει να απορρίπτει την ισχύ των μελετών. Το ίδιο ισχύει και για την προστατευτική δράση της φυσικής άσκησης, για τα προβλήματα που δημιουργεί η παχυσαρκία κτλ. Οι άνθρωποι δεν είναι μηχανήματα πάνω στα οποία μπορούμε να πειραματιστούμε.

Αν είχαμε μόνο τη συγκεκριμένη μελέτη θα είχα κι εγώ τις αμφιβολίες μου, αλλά υπάρχουν δεκάδες μελέτες σε όλο τον κόσμο που δείχνουν το ίδιο πράγμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nikοs είπε

Το τσιγάρο πουλιέται ακόμα νόμιμα και θα συνεχίσει να πουλιέται εσαεί όσο το κράτος βγάζει λεφτά από αυτό, τα υπόλοιπα είναι υποκρισίες. Θες να κάνεις ένα σωστό νόμο , κάνε μαγαζιά καπνιστών και μη καπνιστών. Δεν με ενδιαφέρει ποια θα είναι καπνιστών και ποια μη , ελεύθερη αγορά έχουμε ας αποφασίσει ο εκάστοτε επαγγελματίας τι ταμπέλα θέλει να βάλει στο μαγαζί του.Δεν θεωρώ σωστό να καπνίζω και δίπλα μου να είναι κάποιος μη καπνιστής ή ένα παιδί ή κάποιος που δεν πρέπει ή δεν θέλει να εισπνεύσει τον καπνό μου αλλά δεν μπορείς να λες απαγορεύεται παντού, είναι βλακώδες. Δεν μιλάω για δημόσιες υπηρεσίας, νοσοκομεία δημόσια και μη αλλά για κέντρα διασκέδασης , εκεί άσε τον επιχειρηματία να επιλέξει αν θέλει να κάνει μαγαζί καπνιστών ή όχι. Φοβάσαι πως θα γίνουν όλα καπνιστών οκ τότε βγάλε μια εξίσωση που θα υπολογίζει πόσα μαγαζιά καπνιστών και πόσα μη καπνιστών μπορούν να ανοίξουν ανά περιοχή.

ή πολυ απλα θα μπορουσαν να μη καπνισουν 2 ωρες που θα πανε σ ενα μαγαζι? ή να σηκωθουν για 5 λεπτα να κανουν μια βολτα τριγυρω? 

δημοσιες υπηρεσιες πας και βρωμανε τσιγαρο, απλα απαραδεκτοι οσοι καπνιζουν μεσα στο γραφειο. για τα νοσοκομεια τι να πω? οτι εισαι 50 μετρα μακρυα απ τα επειγοντα και ηδη μυριζεις τη βρωμα που καθονται εξω ακριβως απ την εισοδο και το στριβουν? οτι βγαινει εξω το προσωπικο της βαρδιας και ζηταει να μη καπνιζουν γιατι εχει φτασει ο καπνος μεσα στους θαλαμους?

10 λεπτά πριν, Donalhioy είπε

και μετα??? να απαγορευσουμε την συναθροιση ανω των 3 ατομων??

γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Εντάξει, επειδή ο Pleo παίζει με τις λέξεις και δεν μπορεί να γίνει διάλογος, απαντάω σ'εσένα crom251.

Ισχύει ότι η έρευνα είναι πολύ διαφορετική ανάλογα με το ερευνητικό πεδίο. Αν πχ ασχολείσαι με τα μαθηματικά ή τη φυσική, γράφεις την απόδειξη ή κάνεις το πείραμά σου. Στην ιατρική, και ιδίως σε θέματα πολιτικών υγείας, δεν μπορείς να κάνεις πείραμα με την ίδια μορφή. Οι άνθρωποι είναι πολύπλοκοι, στην κοινωνία συμβαίνουν πολλά πράγματα ταυτόχρονα και η συλλογή δεδομένων είναι εγγενώς ατελής.

ΟΠΟΙΑ ιατρική παρέμβαση κι αν μελετήσει κανείς θα έχει μισή σελίδα περιορισμούς. ΟΛΑ τα φάρμακα που σου δίνει ο γιατρός έχουν μελετηθεί σε μελέτες με διάφορους περιορισμούς, που αν τους διαβάσει κανείς μπορεί να αρχίσει να απορρίπτει την ισχύ των μελετών. Το ίδιο ισχύει και για την προστατευτική δράση της φυσικής άσκησης, για τα προβλήματα που δημιουργεί η παχυσαρκία κτλ. Οι άνθρωποι δεν είναι μηχανήματα πάνω στα οποία μπορούμε να πειραματιστούμε.

Αν είχαμε μόνο τη συγκεκριμένη μελέτη θα είχα κι εγώ τις αμφιβολίες μου, αλλά υπάρχουν δεκάδες μελέτες σε όλο τον κόσμο που δείχνουν το ίδιο πράγμα.

Δεν ειχα ασφαλως την απαιτηση απο την ερευνα για ''σιγουρα'' αποτελεσματα οπως π.χ. μπορει να γινει στον τομεα των μαθηματικων.

Και εγω εξαλλου δεν ανηκω σε τετοια ερευνητικα πεδια, οπως τα μαθηματικα, οπου 1+1=2 και τελος, αλλα σε ενα πεδιο πολυ πιο πολυπλοκο με πολλες παρεμβασεις και μεγαλη μεταβλητοτητα απο εξωγενεις παραγοντες.

Αλλα οταν κανουμε μια ερευνα, αυτους τους εξωγενεις παραγοντες, προσπαθουμε να τους εξαλειψουμε ή να μειωσουμε την επιδραση τους.

Στη συγκεκριμενη ερευνα κατι τετοιο δεν εγινε στο ελαχιστο. Τα αποτελεσματα που βγαζει μπορει να ειναι εντελως τυχαια και ως εκ τουτου δεν εχουν απολυτως καμια αξιοπιστια.

Την συγκεκριμενη ερευνα επομενως την κρινω αστεια και μη αξιοπιστη, οχι σε συγκριση με αλλους τομεις οπως τα μαθηματικα,  αλλα επειδη πιστευω πως ακομα και για τον τομεα της ιατρικης δεν πληρει βασικες προυποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε τι έγινε στο Μόναχο. Αρχικά υπήρχε απαγόρευση σε κάποια μαγαζιά εκτός αν ήταν λέσχες καπνιστών.  Όπως καταλαβαίνετε πονηροί οι Γερμανοί είχαν κάνει σχεδόν όλα τα μπαράκια λέσχες καπνιστών, όπου για να μπεις έδινες ταυτότητα και συμπλήρωνες μία φόρμα 2 γραμμών. Μετά ήσουν μέλος και έμπαινες κανονικά.

Μετά έγινε δημοψήφισμα και αποφάσισαν την ολική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς χώρους. Ήταν λοιπόν ένα μπαράκι (ABSEITS) στο οποίο σύχναζαν μόνο μεταλλάδες. Και οι ιδιοκτήτες μεταλλάδες. Δυνατή μουσική, βρισιές, μπύρες και ΚΑΠΝΟΣ. Δεν μπορούσες να ανασάνεις. Όταν λοιπόν ψηφίστηκε ο νέος νόμος, έβαζα στοίχημα ότι σε αυτό το καταγώγι θα συνεχίσουν να καπνίζουν. ΑΜ , ΔΕ... Από την πρώτη νύχτα τσιγάρο ΤΕΛΟΣ. Ρωτάω το αφεντικό : Πως και έτσι αρχηγέ? Δεν το περίμενα από εσένα. Μου λέει: Πρώτη παράβαση: βαρύ πρόστιμο. Δεύτερη παράβαση μου παίρνουν την άδεια....

Άλλο σκηνικό: νυχτερινό μαγαζί και γερμαναράς με γκομενάκι ξανθό και φίνο, έχει πιει ένα μπουκάλι. Ξαφνικά λέει στη σερβιτόρα ότι θα κάνει ένα τσιγαράκι. Του λέει: απαγορεύεται, να βγείτε έξω που υπάρχει χώρος. Στα @@ του... Το ανάβει. Τον βλέπει η σερβιτόρα, λέει παρακαλώ να το σβήσετε. Στα @@ του. Η σερβιτόρα το λέει στο αφεντικό. Πάει το αφεντικό και του λέει σβηστό σε παρακαλώ. απαγορεύεται και θα φάμε πρόστιμο.  Ο τύπος λέει: θέλω να καπνίσω και δεν με νοιάζει κλπ..... Το αφεντικό φωνάζει τους 2 Κροάτες στην πόρτα (καλά παιδιά..) και τον παίρνουν σηκωτό. Όταν λέμε σηκωτό, όπως στις ταινίες, και τον ΠΕΤΑΞΑΝ έξω από το μαγαζί στο πεζοδρόμιο. Τον πέταξαν!! Στον αέρα!! Δεν μπορούσα να το πιστέψω.

 

Αν λοιπόν πέσει 1 λουκέτο. Όχι 10. Ένα, αλλά κανονικό, όχι κόβω την κορδέλα την επόμενη μέρα και ξανανοίγω χωρίς να πληρώσω καν το πρόστιμο, θα δείτε που και στα μπουζούκια θα κοπεί το κάπνισμα.

 

  • Like 16
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...