Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Pleo είπε

Δεν είναι σε βάρος κάποιου άλλου εάν είναι εις γνώση σου ότι μπαίνεις κάπου που είναι χώρος καπνιστών. Εσύ το επέλεξες. Δεν ήρθε αυτό σ' εσένα.

Βασικα υπαρχει και για αυτο νομος... Οτι απαγορευεται να μην μου επιτρεψεις την εισοδο σε οποιονδηποτε τετοιο χωρο

Και για την ακριβεια ειναι λες και μιλαω στο παραδειγμα που εχει αναγκη τους νομους

 

Υ.γ. πριν μερικα χρονια θα μπορουσες να καπνισεις και στο αεροπλανο... Γιατι δεν αντιστεκεσαι και γι αυτο τωρα?

Επεξ/σία από tz3s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Δεν είναι σε βάρος κάποιου άλλου εάν είναι εις γνώση σου ότι μπαίνεις κάπου που είναι χώρος καπνιστών. Εσύ το επέλεξες. Δεν ήρθε αυτό σ' εσένα.

Μακάρι να κάτσεις δίπλα μου και να καπνίσεις να δεις πόσο ωραία θα περάσεις :P 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tz3s είπε

Βασικα υπαρχει και για αυτο νομος... Οτι απαγορευεται να μην μου επιτρεψεις την εισοδο σε οποιονδηποτε τετοιο χωρο

Και για την ακριβεια ειναι λες και μιλαω στο παραδειγμα που εχει αναγκη τους νομους

Ποιος στην απαγόρεψε την είσοδο; Είναι ένα μέρος καπνιστών με ελεύθερη είσοδο για όλους. Επιλέγεις αν θα μπεις ή όχι. Που είναι το πρόβλημα και ποιος σου απαγόρεψε να μπεις;

1 λεπτό πριν, Billator είπε

Μακάρι να κάτσεις δίπλα μου και να καπνίσεις να δεις πόσο ωραία θα περάσεις :P 

Μα δεν είμαι καπνιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pleo είπε

Ποιος στην απαγόρεψε την είσοδο; Είναι ένα μέρος καπνιστών με ελεύθερη είσοδο για όλους. Επιλέγεις αν θα μπεις ή όχι. Που είναι το πρόβλημα και ποιος σου απαγόρεψε να μπεις;

Μα δεν είμαι καπνιστής.

Φιλε μου δεν υπαρχει μερος καπνιστων... Γιατι δεν μπορει να κανει το χρημα κουμαντο στα παντα!! Παλι στα ιδια γυρναμε.. Για αυτο υπαρχουν οι νομοι!! Για να προστατευει τους υπολοιπους!
Μιλαμε για υγεια ... 

Οσο για το δεν εισαι καπνιστης...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Billator είπε

Τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με αυτά που λες και υποστηρίζεις. 

Γιατί έτσι λες εσύ φαντάζομαι ε; 😂

Μόλις τώρα, tz3s είπε

Φιλε μου δεν υπαρχει μερος καπνιστων... Γιατι δεν μπορει να κανει το χρημα κουμαντο στα παντα!! Παλι στα ιδια γυρναμε.. Για αυτο υπαρχουν οι νομοι!! Για να προστατευει τους υπολοιπους!
Μιλαμε για υγεια ... 

Οσο για το δεν εισαι καπνιστης...
 

Δεν είμαι.

Μάλλον σου διαφεύγει το μέρος της συζήτησης όπου θέσαμε το θέμα στη βάση διαχωρισμού καταστημάτων καπνιστών και μη καπνιστών. Λοιπόν, οφείλεις απάντηση στο εξής: Σε ένα σύστημα διαχωρισμένων καταστημάτων καπνιστών και μη, ποιος σου επέβαλε τι και πως; Αφού εσύ επιλέγεις που θα πας, κι αν θα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πες τα ντε.. 

Τι πιο απλό 

Και μην ακούω μ@λ@κίες περί κοινωνικού αποκλεισμού, ας κάνει ο κάθε μαγαζάτορας ότι νομίζει καλύτερο και να τελειώνει το θέμα... 

Ας γινει (με απαιτησεις για εξαερισμο κτλ φυσικα, οπως και καποιος μερικες σελιδες πριν, ουτε εμεις οι καπνιστες γουσταρουμε να ειναι τεκες το μαγαζι), εγω δεν εχω κανενα θεμα, οι αντικαπνιστες μαλλον εχουν τετοιο προβλημα.

ΥΓ. Και ας εχει και λιγο ακριβοτετες τιμες επειδη θα πρεπει να δινει ανθυγιεινα στους εργαζομενους (ευκαιρια να αρχισουν να τους κολλαν και ολα τα ενσημα, και οχι 4-8 το μηνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, Pleo είπε

Μη λες τέτοιες αλήθειες γιατί πονάνε. Άντε καλά κομμάτια να γίνει. Μια ακόμη αλήθεια σε αυτό είναι ότι οι μη καπνιστές δεν το θέλουν γιατί καταλαβαίνουν ότι τα περισσότερα μαγαζιά θα είναι καπνιστών και έτσι αντιδρούν. Γιατί σου λέει θα "αναγκαστώ" (τρίχες κατσαρές δηλαδή) και πάλι να πηγαίνω εκεί που καπνίζουν.

Και έτσι προσπαθούν να επιβάλλουν regulation σε ένα κατ' εξοχήν θέμα που αποφασίζει η αγορά για το τι θα γίνεται (σε κανονικά κράτη).

Στα κανονικα κρατη που εχω δει εγω παντως ακόμη και με -30 έβγαιναν έξω για τσιγάρο και μολις γυρνούσα σπιτι τα ρουχα πηγαιναν στη ντουλαπα οχι για καψιμο! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από όλα τα άλλα, ειλικρινά θεωρείτε ότι σήμερα καπνίζουν περισσότεροι στα μαγαζιά απ' ό,τι στο παρελθόν; Γιατί η δική μου αίσθηση είναι ότι το κάπνισμα εντός έχει περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pleo είπε

Πάντως πέρα από όλα τα άλλα, ειλικρινά θεωρείτε ότι σήμερα καπνίζουν περισσότεροι στα μαγαζιά απ' ό,τι στο παρελθόν; Γιατί η δική μου αίσθηση είναι ότι το κάπνισμα εντός έχει περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό.

Εχει περιοριστει...Αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο. Και οταν ο εξυπνος ο μαγαζατορας μου βγαζει κατι γλαστρακια για τασακια με σηματακι πανω απο το κεφαλι μου μην καπνιζεται, τοτε ειναι που νευριαζω. Αυτοι φταινει πιο πολυ απο τον κοσμο. Ο πελατης ειναι απλα βλαμμενος και δεν σεβεται τιποτα. Ο αλλος ομως δεν λυπαται την δουλεια του?Που θα τον κλειναν αν εφαρμοζονταν οι νομοι? Εκει παταει ομως...Γιατι σου λεει ελα μωρε ποιος θα με καταγγειλει...Και να με καταγγειλει τι εγινε?Εχω θειο απο μεσα και ειμαι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

παλι γκρινιαζετε .πολυ μιζερια. ειναι απλο μην πατε εκει που καπνιζουν. δεν σας υποχρεωσε κανενας.

Είσαι λάθος, καπνίζουν εκεί που πάω εγώ όχι το ανάποδο ;) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp123 είπε

παλι γκρινιαζετε .πολυ μιζερια. ειναι απλο μην πατε εκει που καπνιζουν. δεν σας υποχρεωσε κανενας.

Μα παντού καπνίζουν και μάλιστα παράνομα. 

Οπότε να κλειστουμε σπίτια μας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Billator είπε

Είσαι λάθος, καπνίζουν εκεί που πάω εγώ όχι το ανάποδο ;) 

ειναι και αυτο μια αποψη δεν λεω.αλλα πριν πας καπνιζουν.εκτος και ανοιγεις το μαγαζι εσυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...