Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Mando είπε

εχω την ASUS P5K ,  αυτην την στιγμη χρησιμοποιω εναν Ε8400 , μπορω να βαλω εναν Χ5420 (η καποιον αλλον τετραπυρηνο xeon ).?

Με ένα modded bios μπορείτε να βάλετε και Χ5460.

Έχω βάλει 3 modded bios από αυτή τη σελίδα και λειτουργούν κανονικά οι XEON. Το BIOS για τη μητρική σας είναι αυτό και βρίσκεται στο φάκελο με το όνομα ''771''.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Με αυτήν δεν υποστηρίζεται ο E8400, με την άλλη υποστηρίζεται, αλλά με O.C. σύμφωνα με την εταιρεία.

Καλησπέρα ένας φίλος έχει έναν core to duo e6700 σε μια gigabyte g41m -combo ....Ποιους xeon επεξεργαστές δέχεται το συγκεκριμένο mobo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, life is music είπε

Καλησπέρα ένας φίλος έχει έναν core to duo e6700 σε μια gigabyte g41m -combo ....Ποιους xeon επεξεργαστές δέχεται το συγκεκριμένο mobo ?

Κανονικά τους δέχεται με ένα modded bios. Έχετε κάποιον/ -ους υπ' όψιν;

Η μητρική ποια ακριβώς είναι, γιατί υπάρχουν 2 εκδόσεις.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Κανονικά τους δέχεται με ένα modded bios. Έχετε κάποιον/ -ους υπ' όψιν;

Η μητρική ποια ακριβώς είναι, γιατί υπάρχουν 2 εκδόσεις.

G41m combo rev2...έχω κοιτάξει x5450 και e5450 ...υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος που μπορώ να δω ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, life is music είπε

G41m combo rev2...έχω κοιτάξει x5450 και e5450 ...υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος που μπορώ να δω ?

Οι πιο γνωστοί είναι ο X5460 και ο Ε5450. Αν πρόκειται να τον χρησιμοποιήσει χωρίς O.C. καλύτερος είναι ο X5460, αν πρόκειται να γίνει O.C. ο Ε5450. Το modded bios για τη μητρική σας είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε παιδιά.

Μόλις αγόρασα τη μητρική ASUS P5G41T-M LX2/GB/LPT και θέλω να μπορώ να βάλω σε αυτήν τους CPU X5450 και E5450.

Έψαξα στο site  που μας έδωσε ο φίλος p_under  και δεν τη βρήκα. Το άλλο site που έδωσε δεν λειτουργεί.

Γνωρίζετε άλλα sites που να έχουν έτοιμα modded bioses;

Στις 31/1/2017 στις 10:32 ΜΜ, p_under είπε

καλησπέρα, 

βρήκα 2 site με έτοιμα bios για xeon

1: http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

και

2: http://tanieprocesory.pl/en/bios2-2/

έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει bios από εκεί ή να ακολουθήσω τις οδηγίες του oc.net με mod του official bios?

είναι κρίμα να brickάριστει ένα άριστο s775 mobo. 

Φίλε P_under, έδωσες δύο πολύ χρήσιμα site, αλλά το πρώτο δεν μου δουλεύει, δες printscreen και στο δέυτερο δεν εμπεριέχει τη μητρική μου ASUS P5G41T-M LX2/GB/LPT. Το site http://genius239239.myweb.hinet.net/771/ δεν δουλεύει πια;

Ξέρεις κανένα άλλο;

Ευχαριστώ πολύ.

Opera Στιγμιότυπο_2020-02-11_124744_genius239239.myweb.hinet.net.png

Επεξ/σία από Xarh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xarh είπε

Χαίρετε παιδιά.

Μόλις αγόρασα τη μητρική ASUS P5G41T-M LX2/GB/LPT και θέλω να μπορώ να βάλω σε αυτήν τους CPU X5450 και E5450.

Έψαξα στο site  που μας έδωσε ο φίλος p_under  και δεν τη βρήκα. Το άλλο site που έδωσε δεν λειτουργεί.

Γνωρίζετε άλλα sites που να έχουν έτοιμα modded bioses;

Φίλε P_under, έδωσες δύο πολύ χρήσιμα site, αλλά το πρώτο δεν μου δουλεύει, δες printscreen και στο δέυτερο δεν εμπεριέχει τη μητρική μου ASUS P5G41T-M LX2/GB/LPT. Το site http://genius239239.myweb.hinet.net/771/ δεν δουλεύει πια;

Ξέρεις κανένα άλλο;

Ευχαριστώ πολύ.

Opera Στιγμιότυπο_2020-02-11_124744_genius239239.myweb.hinet.net.png

Εδώ είστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εδώ είστε.

Είσαι τρομερός! θα το βάλω το βράδυ. Βέβαια ακόμα δεν έχει έρθει ο επεξεργαστής, αλλά έχω έναν Q6600, για να κάνω το update.

Υποθέτω ότι υποστηρίζει και τον X5450 και τον E5450.

Σου χρωστάω χάρη.

Σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου.

Βέβαια, καλό θα ήταν, αν κάποιος έχει να προτείνει ένα site με έτοιμα Bioses, για μελλοντική χρήση να μας το πει.

Μπορεί να άργησα να μάθω το κόλπο με τους XEON, αλλά θα τους αξιοποιήσω από εδώ και πέρα, σε συστήματα με περιορισμένο bugdet και απλή χρήση, και έως μη απαιτητικό gaming.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Xarh είπε

Είσαι τρομερός! θα το βάλω το βράδυ. Βέβαια ακόμα δεν έχει έρθει ο επεξεργαστής, αλλά έχω έναν Q6600, για να κάνω το update.

Υποθέτω ότι υποστηρίζει και τον X5450 και τον E5450.

Σου χρωστάω χάρη.

Σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου.

Βέβαια, καλό θα ήταν, αν κάποιος έχει να προτείνει ένα site με έτοιμα Bioses, για μελλοντική χρήση να μας το πει.

Μπορεί να άργησα να μάθω το κόλπο με τους XEON, αλλά θα τους αξιοποιήσω από εδώ και πέρα, σε συστήματα με περιορισμένο bugdet και απλή χρήση, και έως μη απαιτητικό gaming.

Παρακαλώ! Βέβαια και εμένα ο @BlueBlood7 μου το έμαθε. Εδώ η ανάρτησή του. 

Υ.Γ. Ο q6600 πάει για πούλημα. Αν ναι, θα τον ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Παρακαλώ! Βέβαια και εμένα ο @BlueBlood7 μου το έμαθε. Εδώ η ανάρτησή του. 

Υ.Γ. Ο q6600 πάει για πούλημα. Αν ναι, θα τον ήθελα.

Σε ευχαριστώ και πάλι. Όντως έχει πάρα πολλές μητρικές, μάλλον όλες.

Κανονικά δεν τον πουλάω γιατί ήθελα να τον βάλω σε μία μητρική AsRock 4CoreDual-SATA2 και να φτιάξω ένα emulation station για τα παιδιά, όμως επειδή σου χρωστάω χάρη, θα στον δώσω 7€ όσο τον πήρα από Κίνα, και θα παραγγείλω άλλον. Τη δουλειά μου θα την κάνω, απλά θα καθυστερήσω λίγο.

Θα μου έρθει σε κανένα μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση?......

Έχω την μητρική Gigabyte GA EP43-DS3 με το τελευταίο bios μαζί με τα microcodes για τους xeon επεξεργαστές....

Σμρ μου ήρθε ο xeon x5460 και ενω τοποθετήθηκε σωστα(ανοίγει κανονικά το pc) μου δείχνει στο bios οτι δουλεύει στα 6x360 (2,16ghz).....

Του βάζω τα default options και πηγαίνει όπως κανονικά είναι Στα 3,16........το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που κάνει επανεκκίνηση ο υπολογιστής γυρνάει πάλι στα 2,16ghz....ξέρουμε τι μπορεί να είναι?

Υ.Γ ο Ε5500 που ειχα πριν με O.C στα 3,80ghz ήταν πολυυυ καλυτερος!

Screenshot_20200211-165136_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, platanos23 είπε

Λοιπόν παιδιά να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση?......

Έχω την μητρική Gigabyte GA EP43-DS3 με το τελευταίο bios μαζί με τα microcodes για τους xeon επεξεργαστές....

Σμρ μου ήρθε ο xeon x5460 και ενω τοποθετήθηκε σωστα(ανοίγει κανονικά το pc) μου δείχνει στο bios οτι δουλεύει στα 6x360 (2,16ghz).....

Του βάζω τα default options και πηγαίνει όπως κανονικά είναι Στα 3,16........το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που κάνει επανεκκίνηση ο υπολογιστής γυρνάει πάλι στα 2,16ghz....ξέρουμε τι μπορεί να είναι?

Υ.Γ ο Ε5500 που ειχα πριν με O.C στα 3,80ghz ήταν πολυυυ καλυτερος!

Screenshot_20200211-165136_Gallery.jpg

Εμένα για να μου δείξει κανονικά τη συχνότητα βάζω στο: ''Fine CPU Clock Ratio'' +0.5, το οποίο δεν είναι διαθέσιμο στη μητρική σας :fear:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εμένα για να μου δείξει κανονικά τη συχνότητα βάζω στο: ''Fine CPU Clock Ratio'' +0.5, το οποίο δεν είναι διαθέσιμο στη μητρική σας :fear:.

Όχι αν το βάλεις 9x το clock ration μππρεις να το βαλεις στο +0,5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, platanos23 είπε

Όχι αν το βάλεις 9x το clock ration μππρεις να το βαλεις στο +0,5

Και γιατί δεν το βάζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Και γιατί δεν το βάζετε;

Το βάζω κανονικά όπως είναι εργοστασιακα δλδ 9,5×333 αλλά κάθε φορά που σβήνω η κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή πέφτει η συχνότητα μόνη της......Δεν έχω πειράξει τίποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...