Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις μέρες έψαχνα για κάποιο επεξεργαστή καλύτερο του Q6600 και βρήκα τον Χ3230. Αυτός ο Xeon είναι συμβατός με τις συνηθισμένες 775 μητρικές; Έχει καλύτερη απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

(Οσο ξερω) ολοι αυτοι οι Xeon μπαινουν αερα-πατερα σε μητρικες 775, κατα πλειοψηφια τουλαχιστον!
Ειναι δε και εξαιρετικοι overclockers, ακομη με τον μικρο X3210 ειχα φτασει 3.7GHz διχως να μασαει 😎
Ο X3230 αντιστοιχει στον γνωστο Q6700 και αν τον βρισκεις στα ιδια η παρακατω, παιρνεις και αυτον.

😎
Βρηκα-υπαρχει ακομη το review του baby-μικρου xeon που ειχα διαβασει τοτε:
https://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/x3210_overclock/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Ειναι δε και εξαιρετικοι overclockers, ακομη με τον μικρο X3210 ειχα φτασει 3.7GHz διχως να μασαει 😎

Αν είναι δυνατόν! 1,5 GHz πάνω; Με τι σύστημα/ ρυθμίσεις το κάνατε; Στα benchmark μετά το O.C. κοντά σε ποιο στοκ Q9xxx ήταν;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον xeon x5460 τον έχω oc στα 3.65ghz παντως μετά θέλει ψύκτρα καλύτερη ,ανεβάζει φουλ θερμοκρασια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με chipset nForce 680i μητρικη που επετρεπε ευτυχως: την ασυγχρονη λειτουργια μνημης - fsb
-δηλαδη ακομη και με 800αρες (η 667!) μνημες, μπορουσες να ανεβαζεις το fsb στο θεο χοχο! 😎
https://www.anandtech.com/show/2115/13
[Εχω κρατησει μαλιστα κουτωμενη και τη μικροτερη = 650i το ιδιο θετικο προσφερε κι εκεινη] 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αν είναι δυνατόν! 1,5 GHz πάνω; Με τι σύστημα/ ρυθμίσεις το κάνατε; Στα benchmark μετά το O.C. κοντά σε ποιο στοκ Q9xxx ήταν;

Έχω μια asus στην κατοχή μου μια p5e3 deluxe ....αυτή δέχεται κάποιον xeon ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Στα benchmark μετά το O.C. κοντά σε ποιο στοκ Q9xxx ήταν;

Ηταν ακριβως σαν να εχεις Q6600-Q6700: στην ιδια τελικη συχνοτητα!
(διολου περιεργο καθως απο <παρομοιο καλουπι> ας πουμε πως ειναι)
😁
Ισως λιιιγο παραπανω, καθως ειχε μεγαλυτερο fsb απο πχ ενος Q6700

Αν θελουμε αντιστοιχο απο την 9αρα σειρα, τοτε Q9400 στα ιδια MHz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, life is music είπε

Έχω μια asus στην κατοχή μου μια p5e3 deluxe ....αυτή δέχεται κάποιον xeon ?

Ναι μπορείς να βάλεις ΧΕΟΝ επεξεργαστή!Αν το ψάξεις λίγο παραπάνω υπάρχει και στο YouTube βιντεακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, platanos23 είπε

Ναι μπορείς να βάλεις ΧΕΟΝ επεξεργαστή!Αν το ψάξεις λίγο παραπάνω υπάρχει και στο YouTube βιντεακι

Τον e5450 , η e5460 μπορώ να βάλω κάποιον από αυτούς τους 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, life is music είπε

Έχω μια asus στην κατοχή μου μια p5e3 deluxe ....αυτή δέχεται κάποιον xeon ?

Αρχικά το modded bios για τη μητρική σας είναι αυτό, όμως δε δέχεται Xeon της σειράς X5xxx/ E5xxx, αλλά X3xxx/ E3xxx. Στη περίπτωσή σας ο καλύτερος Xeon που δέχεται είναι ο X3380, ο οποίος δε χρειάζεται σκάλισμα και αυτοκόλλητο και σε απόδοση είναι σαν τον Q9650, εκτός αν σκέπτεστε για O.C. οπότε αρκετά καλύτερος.

Πηγή συμβατότητας chipset εδώ (1ο πινακάκι).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα σε ολους και χρονια πολλα!! μια ερωτηση το χ48  συγκεκριμενα η gigabyte x48 ds5 chipset παιρνει μονο τους χεον 3χχχ σειρα;; πχ χ3360 χ3370 χ3380 socket 775?? 

αυτη η σειρα τι διαφορα σε επιδοσεις εχουν σε σχεση με χ5460 χ5470; επισης ποια η διαφορα p45 vs x48 καποιες μητρικες σοκετ 775 παιρνουν και ddr3 μνημες υπαρχει οφελος στις επιδοσεις ddr2 vs ddr3?

Επεξ/σία από spokaria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spokaria είπε

καλησπερα σε p45 oi xeon 3xxx socket 775 παιζουν χωρις μετατροπη στο bios?? ποιες οι διαφορες του χ3370 vs x5470??

Καλημέρα, ναι παίζουν ανετα αλλά είναι πιο ακριβοί από τους 54## και δεν έχουν τόσο ψηλά ρολόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους και χρονια πολλα!! μια ερωτηση το χ48  chipset παιρνει μονο τους χεον 3χχχ σειρα;; πχ χ3360 χ3370 χ3380 socket 775?? 

αυτη η σειρα τι διαφορα σε επιδοσεις εχουν σε σχεση με χ5460 χ5470; επισης ποια η διαφορα p45 vs x48 καποιες μητρικες σοκετ 775 παιρνουν και ddr3 μνημες υπαρχει οφελος στις επιδοσεις ddr2 vs ddr3?

19 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλημέρα, ναι παίζουν ανετα αλλά είναι πιο ακριβοί από τους 54## και δεν έχουν τόσο ψηλά ρολόγια.

ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ερωτηση ακομα σε asus p5qc p45 chipset exei συνολο 6 ραμ σλοτ 2 για ddr3 4 gia DDr2  ΕΑΝ ΒΑΛΩ 2 8ΑΡΙΑ DDR3 πιστευεται οτι θα μου τα βλεπει σαν 16gb συνολο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...