Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!!έκανα από την αρχή όλη την διαδικασία και έφτιαξε.....!!!

Λογικα δεν είχε πατήσει σωστά η ψύκτρα Στην cpu και από την υψηλή θερμοκρασία έμπαινε σε safe mode!δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιως😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

0HN7XN η μητρική σε ένα dell optiplex 380 που αναμένεται από μια τράπεζα που έκλεισε και μου το κράτησαν

Το έψαξα και είδα ότι δέχεται το συγκεκριμένο mod με 775 και 771 και xeon επεξεραγστές

Αυτό που κατάλαβα είναι οτι χρειάζεται 1066 MHz να είναι ο xeon ή και οι 1333 μας κάνουν με κάποιο/ποιό? mod?

 

Η βασική μου ερώτηση που δεν την εχω καταλάβει διαβάζοντας τόσες σελίδες είναι αν μπορώ να κάνω το mod σε linux.

Το pc που μιλάω δεν έχει βλέπετε σκληρό δίσκο και εγώ δε χρησιμοποιώ windows στο άλλο που χρησιμοποιώ.

Το στοκ τροφοδοτικό να υποθέσω δεν επηρεάζει το όλο mod έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 0HN7XN είναι G41 και θέλει Xeon Bios για να δεις κάποια features των Xeon. Eπειδή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει OC θα έβαζα έναν E5450 (SLBBM) ή Ε5440 (SLBBJ).

Αν θες να την βγάλεις πιο φτηνά χωρίς να κάνεις Bios update κοίτα τον Q9400 που κάνει κοντά στα 8-9€ απο ebay, (αυτός έχει 6MB L2 αντί για 12MB)

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Η 0HN7XN είναι G41 και θέλει Xeon Bios για να δεις κάποια features των Xeon. Eπειδή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει OC θα έβαζα έναν E5450 (SLBBM) ή Ε5440 (SLBBJ).

Αν θες να την βγάλεις πιο φτηνά χωρίς να κάνεις Bios update κοίτα τον Q9400 που κάνει κοντά στα 8-9€ απο ebay, (αυτός έχει 6MB L2 αντί για 12MB)

Δεν είναι πολύ περίπλοκο το bios update....εγω με 17€ πήρα τον xeon x5460 και είναι πολύ καλός.....τον χρόνισα και στα 3,55ghz και σηκώνει σχεδόν τέλεια 4κ βιντεάκια στο youtube.....

Υ.Γ το skyrim το παίζει φουλ γραφηκα σε ολα...Έπαθα πλάκα

Υπολογιστής 2006.....intel xeon x5460 - Radeon 6950 ( το δεύτερο bios το έχω φλασαρι και έχει από την 6970)

3Giga Ram 800mhz...

32 bit windows 10N

Επεξ/σία από platanos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, platanos23 είπε

Δεν είναι πολύ περίπλοκο το bios update....εγω με 17€ πήρα τον xeon x5460 και είναι πολύ καλός.....τον χρόνισα και στα 3,55ghz και σηκώνει σχεδόν τέλεια 4κ βιντεάκια στο youtube.....

Υ.Γ το skyrim το παίζει φουλ γραφηκα σε ολα...Έπαθα πλάκα

Υπολογιστής 2006.....intel xeon x5460 - Radeon 6950 ( το δεύτερο bios το έχω φλασαρι και έχει από την 6970)

3Giga Ram 800mhz...

32 bit windows 10N

Φίλε μου πως όμως θα το κάνω το bios update? Είδα οτι σε μερικούς πέτυχε χωρίς το bios update. Αν κάνω bios update έχεις να με παραπέμψεις κάπου? Επίσης μπορώ να το κάνω σε linux ή πρέπει πρώτα να εγκαταστήσω windows?

Κατέβασα ένα .exe από το net ειδικά για g41 και το 07 bios ειδικά για το pc που περιμένω.

14 ώρες πριν, 50EuroUser είπε

Η 0HN7XN είναι G41 και θέλει Xeon Bios για να δεις κάποια features των Xeon. Eπειδή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει OC θα έβαζα έναν E5450 (SLBBM) ή Ε5440 (SLBBJ).

Αν θες να την βγάλεις πιο φτηνά χωρίς να κάνεις Bios update κοίτα τον Q9400 που κάνει κοντά στα 8-9€ απο ebay, (αυτός έχει 6MB L2 αντί για 12MB)

Να δω τον Q9400 ΑΝ ξέρω οτι τα 6mb cache θα είναι παρόμοια με τα 12. Ελαφρύ video και image edit και πολύ web browsing. Λες να έχει τόση διαφορά το 12άρι?

Ο E5450 δεν ήξερα οτι χωρίζεται σε SLBBM και SLBBJ. Στο aliexpress που είδα δεν αναφέρει κάτι.

INTEL XEON E5430 SLANU SLBBK Processor 2.66GHz 12M 1333Mhz CPU Works on LGA775 motherboard

Αυτός λες να είναι εξίσου καλός με τον E5450 που έχει τα διπλά λεφτά?

Γιατί δε γίνεται oc πάντως δεν κατάλαβα αλλά δε θα το επιχειρήσω αφού δε θεωρώ πως θα δω την τρελή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Φίλε μου πως όμως θα το κάνω το bios update? Είδα οτι σε μερικούς πέτυχε χωρίς το bios update. Αν κάνω bios update έχεις να με παραπέμψεις κάπου? Επίσης μπορώ να το κάνω σε linux ή πρέπει πρώτα να εγκαταστήσω windows?

Κατέβασα ένα .exe από το net ειδικά για g41 και το 07 bios ειδικά για το pc που περιμένω.

Να δω τον Q9400 ΑΝ ξέρω οτι τα 6mb cache θα είναι παρόμοια με τα 12. Ελαφρύ video και image edit και πολύ web browsing. Λες να έχει τόση διαφορά το 12άρι?

Ο E5450 δεν ήξερα οτι χωρίζεται σε SLBBM και SLBBJ. Στο aliexpress που είδα δεν αναφέρει κάτι.

INTEL XEON E5430 SLANU SLBBK Processor 2.66GHz 12M 1333Mhz CPU Works on LGA775 motherboard

Αυτός λες να είναι εξίσου καλός με τον E5450 που έχει τα διπλά λεφτά?

Γιατί δε γίνεται oc πάντως δεν κατάλαβα αλλά δε θα το επιχειρήσω αφού δε θεωρώ πως θα δω την τρελή διαφορά.

Από linux δεν ξέρω, πραγματικά....

Για όλα τα άλλα δλδ για bios update Και για τα xeon codes Υπάρχουν στις προηγουμενες σελιδες της συζήτησης!αξίζει μια ανάγνωσή (πολύ κατατοπιστικά βήματα )

Επεξ/σία από platanos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, platanos23 είπε

Από linux δεν ξέρω, πραγματικά....

Για όλα τα άλλα δλδ για bios update Και για τα xeon codes Υπάρχουν στις προηγουμενες σελιδες της συζήτησης!αξίζει μια ανάγνωσή (πολύ κατατοπιστικά βήματα )

Ναι διάβασα τις περισσότερες σελίδες απλά δεν είδα κάτι για linux.

Ερώτηση:

Αν πάρω τον σκληρό μου που έχω στο pc αυτό που γράφω τώρα και έχει και windows, μπορώ να το βάλω στον άλλο για να κάνω ίσα ίσα το update ?

Επίσης αν γνωρίζεις ο επεξεργαστής xeon που πόσταρα μιας και είναι πολύ φτηνότερος από τον E5450(στην τιμή του παίρνω με κουπόνι ebay τον Q9550) αξίζει?

Αναφέρομαι στον:

INTEL XEON E5430 SLANU SLBBK Processor 2.66GHz 12M 1333Mhz CPU Works on LGA775 motherboard

λίγο που τον είδα θεωρώ πως είναι αν μη τι άλλο ισάξιοι

Θα μου κάνει εφάμιλλη δουλειά?

Είδα οτι ταιριάζει στη g41 μητρική που πόσταρα νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rhtoras είπε

Φίλε μου πως όμως θα το κάνω το bios update? Είδα οτι σε μερικούς πέτυχε χωρίς το bios update. Αν κάνω bios update έχεις να με παραπέμψεις κάπου? Επίσης μπορώ να το κάνω σε linux ή πρέπει πρώτα να εγκαταστήσω windows?

Κατέβασα ένα .exe από το net ειδικά για g41 και το 07 bios ειδικά για το pc που περιμένω.

Από BIOS Update που έχω κάνει σε ένα DELL Optiplex 745 και GX620 πέρασα το .exe σε USB διαμορφώνοντάς το σαν Bootable floppy disk και προσθέτοντας το .exe, εκκινώντας από το USB χωρίς να μπω σε λειτουργικό σύστημα, το οποίο είναι και πιο επίφοβο να αποτύχει. Για μεγαλύτερη ασφάλεια αναβάθμιση από τις πίσω θύρες USB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Από BIOS Update που έχω κάνει σε ένα DELL Optiplex 745 και GX620 πέρασα το .exe σε USB διαμορφώνοντάς το σαν Bootable floppy disk και προσθέτοντας το .exe, εκκινώντας από το USB χωρίς να μπω σε λειτουργικό σύστημα, το οποίο είναι και πιο επίφοβο να αποτύχει. Για μεγαλύτερη ασφάλεια αναβάθμιση από τις πίσω θύρες USB.

δηλαδή όπως είναι το .exe το έβαλες στο φλασάκι με το rufus π.χ και εκεί το έκανες fat 32 ας πούμε?

Μετά όταν ξεκίνησες τον υπολογιστή στο bios έβαλες να ξεκινάει από το usb?

Γιατί οι πίσω θύρες είναι πιο ασφαλείς? Λόγω επικοινωνίας με τη mobo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, rhtoras είπε

δηλαδή όπως είναι το .exe το έβαλες στο φλασάκι με το rufus π.χ και εκεί το έκανες fat 32 ας πούμε?

Μετά όταν ξεκίνησες τον υπολογιστή στο bios έβαλες να ξεκινάει από το usb?

Όπως είναι το στικάκι συνδεδεμένο στον Η/Υ αποθηκεύετε ότι έχει μέσα και χρειάζεστε σε κάποιο άλλο μέσο γιατί θα διαγραφούν και κάνετε τα παρακάτω:

1114870276_1.jpg.7316b028a045a17dc835a5734dfcd6d6.jpg

Κάποιοι λένε FAT32. Αφού διαμορφωθεί βάζετε μέσα στο USB το αρχείο .exe. Αφού τελειώσετε εκκινείτε από το USB.

30 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Γιατί οι πίσω θύρες είναι πιο ασφαλείς? Λόγω επικοινωνίας με τη mobo ?

Μάλλον, έχουν αναφερθεί αποτυχημένα BIOS Update τα οποία έγιναν από μπροστινές θύρες.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Όπως είναι το στικάκι συνδεδεμένο στον Η/Υ αποθηκεύετε ότι έχει μέσα και χρειάζεστε σε κάποιο άλλο μέσο γιατί θα διαγραφούν και κάνετε τα παρακάτω:

1114870276_1.jpg.7316b028a045a17dc835a5734dfcd6d6.jpg

Κάποιοι λένε FAT32. Αφού διαμορφωθεί βάζετε μέσα στο USB το αρχείο .exe. Αφού τελειώσετε εκκινείτε από το USB.

Μάλλον, έχουν αναφερθεί αποτυχημένα BIOS Update τα οποία έγιναν από μπροστινές θύρες.

Άρα αυτή η μέθοδος μπορεί να δουλέψει και με linux όπως το αντιλαμβάνομαι.

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα το δοκιμάσω...

Δε θέλει μετά είδικό ανεμιστηράκι κ.λ.π?

Είδα οτι ο xeon έχει μικρότερη κατανάλωση σε w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Άρα αυτή η μέθοδος μπορεί να δουλέψει και με linux όπως το αντιλαμβάνομαι.

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα το δοκιμάσω...

Δε θέλει μετά είδικό ανεμιστηράκι κ.λ.π?

Είδα οτι ο xeon έχει μικρότερη κατανάλωση σε w.

Αν υπάρχει έκδοση του Rufus για Linux, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Αν υπάρχει έκδοση του Rufus για Linux, ναι.

Ε θα το κάνω σε windows στο rufus και μετά θα μπω κανονικά από φλασάκι.

Μόλις ξεκινήσω από bios το φλασάκι κατευθείαν θα δουλέψει έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

Ε θα το κάνω σε windows στο rufus και μετά θα μπω κανονικά από φλασάκι.

Μόλις ξεκινήσω από bios το φλασάκι κατευθείαν θα δουλέψει έτσι ?

Ναι, δε θυμάμαι και καλά. Αν είναι να το δοκιμάσω αύριο να σας πω με βεβαιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ναι, δε θυμάμαι και καλά. Αν είναι να το δοκιμάσω αύριο να σας πω με βεβαιότητα.

οκ ευχαριστώ να σαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...