Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BillT είπε

ποιο τετραπύρινο cpu (από τη σειρά Q λογικά) θα μπορούσα να επιλέξω που να με καλύπτει?

Αν θες χρήση 24/7 δεν θα είναι ό,τι καλύτερο από άποψη κατανάλωσης. Από άποψη ταχύτητας cpu δεν ξέρω για αυτά που θες αλλά ακόμα κι ένας athlon AM4 (zen 1) έχει πολύ μεγαλύτερο passmark από όλους τους quad 775, νέο σετ εντολών, δυνατότητα αναβάθμισης και με το 1/3 της κατανάλωσης. Εγώ θα πουλούσα το παλιό pc όσο όσο και θα έστηνα ένα άλλο pc με ενσωματωμένα γραφικά και μικρή κατανάλωση. Όσα λεφτά θα δώσεις επιπλέον θα τα κάνεις απόσβεση. Επιλογές υπάρχουν αρκετές.

CPUs with a TDP of 35 W (eatyourbytes.com)

 

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, triplex1 said:

Μονο με 3xx series.xeon  θα δουλεψει η μητρικη σου , οχι με 5xx

Μιλάμε δηλαδή για τη σειρά x33xx Yorkfield με minimum tdp 80W?

1 hour ago, fotaras76 said:

Αν θες χρήση 24/7 δεν θα είναι ό,τι καλύτερο από άποψη κατανάλωσης. Από άποψη ταχύτητας cpu δεν ξέρω για αυτά που θες αλλά ακόμα κι ένας athlon AM4 (zen 1) έχει πολύ μεγαλύτερο passmark από όλους τους quad 775, νέο σετ εντολών, δυνατότητα αναβάθμισης και με το 1/3 της κατανάλωσης. Εγώ θα πουλούσα το παλιό pc όσο όσο και θα έστηνα ένα άλλο pc με ενσωματωμένα γραφικά και μικρή κατανάλωση. Όσα λεφτά θα δώσεις επιπλέον θα τα κάνεις απόσβεση. Επιλογές υπάρχουν αρκετές.

CPUs with a TDP of 35 W (eatyourbytes.com)

 

εννοείται βρε συ ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις, αλλά αυτό που λες θα γίνει όταν είναι πραγματικά αναγκαίο. Τώρα μιλάμε για μηδαμινό κόστος αναβάθμισης. Δεν ψάχνω ταχύτητα, πιο πολύ ο "αέρας" των 4 πυρήνων με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BillT είπε

Μιλάμε δηλαδή για τη σειρά x33xx Yorkfield με minimum tdp 80W?

εννοείται βρε συ ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις, αλλά αυτό που λες θα γίνει όταν είναι πραγματικά αναγκαίο. Τώρα μιλάμε για μηδαμινό κόστος αναβάθμισης. Δεν ψάχνω ταχύτητα, πιο πολύ ο "αέρας" των 4 πυρήνων με ενδιαφέρει.

Μηδαμινό κόστος αναβάθμισης, οκ. Το κόστος χρήσης είναι ίσως πιο σημαντικό όμως αν το δεις σε βάθος χρόνου. Εγώ σου είπα τι θα έκανα στη θέση σου, εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

ναι 

ενας φιλος εχει την g41m -combo της gigabyte ....στην συγκεκριμένη μητρικη μπορει να βαλει τον e5450 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, life is music είπε

ενας φιλος εχει την g41m -combo της gigabyte ....στην συγκεκριμένη μητρικη μπορει να βαλει τον e5450 ?

εδω μιλουσαμε για x38 ,  φυσικα και μπορει σε G41  να βαλει 5****

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, life is music είπε

ενας φιλος εχει την g41m -combo της gigabyte ....στην συγκεκριμένη μητρικη μπορει να βαλει τον e5450 ?

Ναι 100%, θα χρειαστεί όμως πιθανότατα modded bios. Αν ξέρει κάποιος ακριβώς ας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ!

Μιας και πρόσφατα αναστήθηκε αυτό το thread, θα ήθελα να κάνω κι εγώ τη συμβουλή σας.

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μια P5Q με modded bios και έχω και έναν Χ5460. Το θέμα μου είναι το εξής. Είμαι σε δίλημμα τι εκ των 2 να "modάρω" . Να σκαλίσω δηλαδή τον επεξεργαστή ή να κόψω τα 2 μικρά κομματάκια από το socket για να καθίσει σωστά μέσα ο επεξεργαστής; Τι πιστεύετε είναι καλύτερο; Επίσης ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να γίνει αυτό; (Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο εργαλείο που να έχουμε στο σπίτι και να είναι καταλληλότερο) . Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θυμάμαι καλά (το πιο πιθανό είναι πως όχι :D ) ο PhilsComputerLab (youtuber) είχε κολλήσει ταινια σε κάποια ποδαράκια του επεξεργαστή, και το είχε μοντάρει (έφτιαξε εγκοπές) για να καθίσει στο socket,  (ή κάτι τέτοιο)

 

[edit]

το βρήκα το video

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gikaron είπε

Καλημέρα στο φόρουμ!

Μιας και πρόσφατα αναστήθηκε αυτό το thread, θα ήθελα να κάνω κι εγώ τη συμβουλή σας.

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μια P5Q με modded bios και έχω και έναν Χ5460. Το θέμα μου είναι το εξής. Είμαι σε δίλημμα τι εκ των 2 να "modάρω" . Να σκαλίσω δηλαδή τον επεξεργαστή ή να κόψω τα 2 μικρά κομματάκια από το socket για να καθίσει σωστά μέσα ο επεξεργαστής; Τι πιστεύετε είναι καλύτερο; Επίσης ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να γίνει αυτό; (Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο εργαλείο που να έχουμε στο σπίτι και να είναι καταλληλότερο) . Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί.

Ο καλυτερος τροπος ειναι να ''πονταρεις'' τον επεξεργαστη στο σημειο που χρειαζεται αλλιως βαζεις ταινια , σε καμια περιπτωση μη κοψεις πλαστικο απο την μητρικη

https://www.aliexpress.com/item/1005003296638347.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7e8a57babYi4Nu&algo_pvid=1385ffbd-f575-4336-9061-72bbcd204c63&algo_exp_id=1385ffbd-f575-4336-9061-72bbcd204c63-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000025074651821"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!1.4!1.4!!!!!%402101d8b516707739854505185e7901!12000025074651821!sea&curPageLogUid=2Be3B2jBmyrn

HTB1Kk56RXXXXXXIXVXXq6xXFXXXT.jpg.c4d64fdcc7674acbb458eb511858de68.jpg

HTB1IqX5OXXXXXaiXXXXq6xXFXXXH.jpg.0d5b637981b7afa30f0c8b21b3814c35.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Blast from the past!!

Asus P5Q3 με σπασμένο pin το AE15, VCC το οποίο αν καταλαβαίνω καλά από τα σχεδιαγραμματα αφορά το IDE την κρατάω ή όχι?

Ποστάρει κανονικά και μπαίνω bios με core2quad αλλά και με Xeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...