Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2022 στις 2:08 ΠΜ, RTW4ever είπε

Δείτε και εδώ σε περσινό μου run στο κατά τα άλλα ευνοϊκό στους AMD επεξεργαστές Passmark:

Spoiler

866093008_PerformanceTestv10-.png.1bd4e1331efae7bba6b97e4ee52b0a89.png

Στις 17/2/2022 στις 2:40 ΠΜ, triplex1 είπε

Τερη εχω την εντυπωση οτι τα μπερδευεις λιγο τα πραγματα , δεν εχει καμια σχεση ο 8400 με τον x5470

Διευκρίνισέ το αυτό σε ποιον τομέα.

Στις 17/2/2022 στις 2:08 ΠΜ, RTW4ever είπε

Ξαναλέω χιουμοριστικά, μειώστε το χρέπινγκ εδώ μέσα! :)

Πείτε το και σοβαρά. Προτείνω περίεργα πράγματα δηλαδή (στη συγκεκριμένη περίπτωση); Ο άνθρωπος που ρώτησε στη συγκεκριμένη περίπτωση τρέχει Windows XP. Να πετάξει/ χαρίσει/ πουλήσει το σύστημα που έχει για να τρέχει τα Windows XP σε Ryzen σύστημα που δεν θα έχει καν σύνδεση στο internet; Εδώ τα highlights:

Στις 13/2/2022 στις 11:01 ΠΜ, stelrp είπε

Δεν το εχω στο internet, δεν χρειάζεται να με συμβουλευσετε οτι πρέπει να αναβαθμισω. εχω αλλα 10 pc στο γραφείο με win 10, 32bit ή 64bit, 7αρια ανάλογα τη δουλειά που κανει το καθενα.

θελω να αυξήσω την ταχύτητα του σε single core, τρεχω εξειδικευμένο πρόγραμμα πολιτικού μηχανικού σε αυτο.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Δείτε και εδώ σε περσινό μου run στο κατά τα άλλα ευνοϊκό στους AMD επεξεργαστές passmark:

  Απόκρυψη περιεχομένων

866093008_PerformanceTestv10-.png.1bd4e1331efae7bba6b97e4ee52b0a89.png

 

Διευκρίνισέ το αυτό σε ποιον τομέα.

 

Στη σχεση 2πυρηνων με 4 , μη κολλας μονο στο single δεν εχουν καμια σχεση και επειτα μιλας για oc 8400 και για xeon μαμα , γιατι δεν πειραζεις και τον xeon για να συγκρινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

γιατι δεν πειραζεις και τον xeon για να συγκρινεις;

Γιατί θα ανέβει η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες και μετά θα χρειαστούν επιπλέον αγορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Γιατί θα ανέβει η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες και μετά θα χρειαστούν επιπλέον αγορές.

τον 5450 τον δουλευω στα 3,6 καταναλωση δεν εχω δει μεχρι σημερα πανω απο 72watt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Και επίσης για τον φίλο μας @RTW4ever που λατρεύω να μισώ 😋 τις προάλλες είπα να αυτοσαρκαστώ λίγο με το προφίλ μου:

1413997090_2022-02-07041507.png.1e4af43dff75e8b5699da8eb41ef2b72.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Στη σχεση 2πυρηνων με 4 , μη κολλας μονο στο single δεν εχουν καμια σχεση

Προφανώς και δεν έχουν σχέση στο multi και στο 98% των εφαρμογών. Είναι αυτονόητο, αλλά καλά κάνεις και μας το θυμίζεις. Προφανώς και οι περισσότεροι πυρήνες ή/και threads, μόνο κέρδος είναι.

Όμως όλη η συζήτηση ξεκίνησε από το overclock που έχει ήδη κάνει ο slerp και όλα τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί:

Στις 13/2/2022 στις 11:01 ΠΜ, stelrp είπε

θελω να αυξήσω την ταχύτητα του σε single core, τρεχω εξειδικευμένο πρόγραμμα πολιτικού μηχανικού σε αυτο.

  Πιθανότατα τρέχει υπολογιστικό πρόγραμμα ή/και CAD εικοσαετίας που τρέχουν μόνο xp και πιθανότατα σε ένα πυρήνα. Ακόμα και cad που εξελίσεται ακόμα, 2022, έχω δει να τρέχει σε ένα πυρήνα. Για παρατημένο υπολογιστικό πρόγραμμα δεκαετίας 90, δεν το συζητάμε καν. Προγράμματα αγορασμένα για δεκάδες χιλιάδες ευρώ, έχουν γίνει απόσβεση σίγουρα. Μεγάλοι άνθρωποι που τους πήρε μια ζωή να μάθουνε να τα δουλεύουνε, δε θέλουνε να μάθουνε άλλα, ακόμα και αν είναι καλύτερα (δεν είναι σίγουρο) και ακόμα και αν τους πληρώνουμε για να τα μαθαίνουν.

Από τη στιγμή που το έχει ήδη στα 3.6GHz το διπήρηνο, το τετραπύρηνο θα του προσφέρει μόνο καλύτερο browsing όταν κάνει υπολογισμούς το υπολογιστικό και τίποτα αν δουλεύουν μόνο cad σε αυτό το μηχάνημα.

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Α! Και επίσης για τον φίλο μας @RTW4ever που λατρεύω να μισώ 😋 τις προάλλες είπα να αυτοσαρκαστώ λίγο με το προφίλ μου:

1413997090_2022-02-07041507.png.1e4af43dff75e8b5699da8eb41ef2b72.png

Εσύ κοίτα να επανακάμψεις με την maximus το συντομότερο, γιατί μόνο 489 fsb που την πήγες με διπύρινο, δεν έκανες και τίποτα. Ντροπή του 775 είσαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

μόνο 489 fsb που την πήγες

Μόνο;... Πόσο να την πάω δηλαδή; Σε άλλο post έλεγες ότι και τα 466 ήταν υπερβολή.

Επίσης, σχετικά με το διπλοbootάρισμα έπεσες έξω. Το μόνο που χρειάζομαι για να κάνει διπλοbootάρισμα αν όλες οι ρυθμίσεις είναι defauts, είναι είτε να πειράξω τις μνήμες να τις βάλω από ''AUTO'' σε ''1333MHz'' (που τόσο είναι δηλαδή), είτε να γυρίσω τον Ai Overclock Tuner από ''AUTO'' σε ''Manual''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μόνο;... Πόσο να την πάω δηλαδή; Σε άλλο post έλεγες ότι και τα 466 ήταν υπερβολή.

466 ήταν υπερβολή για τετραπύρηνο σε άλλη μητρική με απλή ψύκτρα northbridge χωρίς χαλκοσωλήνα (βάραγε 70°C η ψύκτρα, το NB 85°C ίσως) και ψύκτρα cpu των 25 ευρώ. Και να το σταθεροποιούσα, δε θα ήταν απροβλημάτιστες οι θερμοκρασίες και κατέβηκα λίγο.

Εμπειρικός κανόνας: max fsb διπύρηνου = 1.2 * max fsb τετραπύρηνου για την ίδια μητρική.

23 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Επίσης, σχετικά με το διπλοbootάρισμα έπεσες έξω. Το μόνο που χρειάζομαι για να κάνει διπλοbootάρισμα αν όλες οι ρυθμίσεις είναι defauts, είναι είτε να πειράξω τις μνήμες να τις βάλω από ''AUTO'' σε ''1333MHz'' (που τόσο είναι δηλαδή), είτε να γυρίσω τον Ai Overclock Tuner από ''AUTO'' σε ''Manual''.

Νομίζω ότι κάτι άλλο κάνει αυτή η ρύθμιση σε asus 775.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2022 στις 4:35 ΠΜ, PC_Science_Lefkada είπε

με απλή ψύκτρα northbridge χωρίς χαλκοσωλήνα (βάραγε 70°C η ψύκτρα, το NB 85°C ίσως)

Κι εγώ σε μια ημιλειτουργική P5Q που πήρα μετά από μισή ώρα που την άφησα στο bios (όλα στοκ) για να μαλακώσει η πάστα και να βγάλω το heatsink (μάλλον thermal pad έχει) είχε γίνει άπιαστο.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Προφανώς και δεν έχουν σχέση στο multi και στο 98% των εφαρμογών. Είναι αυτονόητο, αλλά καλά κάνεις και μας το θυμίζεις. Προφανώς και οι περισσότεροι πυρήνες ή/και threads, μόνο κέρδος είναι.

 

Το θυμιζω πιο πολυ για τον Τερη για να μη ''ξεφευγει'' στα λεγομενα του και το θεμα που ειμαστε εχει τιτλο ''Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775''

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Α! Και επίσης για τον φίλο μας @RTW4ever που λατρεύω να μισώ 😋 τις προάλλες είπα να αυτοσαρκαστώ λίγο με το προφίλ μου:

1413997090_2022-02-07041507.png.1e4af43dff75e8b5699da8eb41ef2b72.png

Λοιπόν αγαπητέ Τέρη, την ξέρεις την παροιμία "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη πεις";

Για χρέπινγκ δεν έλεγα; Ε ήρθε στα χέρια μου σύστημα 775 που χάρισαν στον πεθερό μου και δε θέλει να το πετάξει, οπότε ανέλαβα να το σουλουπώσω! 

Έχει τα εξής: Pentium 4 (!!!) 630 στα 3.00 Ghz, μονοπήρυνος (!!!!) με ht, Asrock g41c-gs, 2 gb ram ddr2 σε single channel και 320 gb hdd.

Νομίζω πρέπει να σπάω ρεκόρ στο χρέπινγκ, σωστά; 

Το έλυσα και το καθάρισα, νέα πάστα και κέρδος 10 βαθμοί κάτω. Είχε 7άρια τα οποία διαγράφηκαν στο πρώτο Boot και έβαλα αρχικά Sparky linux lxqt και μετά νέα διαγραφή και το αγαπημένο μου Linux Mint XFCE, το οποίο αποδείχθηκε πιο ελαφρύ και αποδοτικό. 

Θυμήθηκα ότι είχα στο ντουλάπι μου ξεχασμένο ένα στικάκι ram 2 gb ddr2, από τον 8400 που λέγαμε! Το έβαλα πάνω και ταίριαξε μια χαρά, και έτσι απέκτησε και dual channel. Η μνήμη αυτή ήταν στο ντουλάπι 9 χρόνια! 

Σε βαριές σελίδες όπως πχ πρώτο θέμα, ο επεξεργαστής δουλεύει στο 100% (!!), αλλά καταφέρνει να μην κολλάει! YouTube κάνει αραιά κολλήματα ακόμα και στα 480p, αλλά μετά επανέρχεται! Φυσικά μιλάμε μόνο για ένα tab...

Η ψύκτρα του επεξεργαστή κάνει πολύ θόρυβο για τα δεδομένα μου, αλλά προφανώς δεν αξίζει να του βάλω κάτι καλύτερο. 

Σε ξεπέρασα στο χρέπινγκ;  :) :)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2022 στις 2:27 ΠΜ, RTW4ever είπε

Λοιπόν αγαπητέ Τέρη, την ξέρεις την παροιμία "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη πεις";

ήρθε στα χέρια μου σύστημα 775 που χάρισαν στον πεθερό μου και δε θέλει να το πετάξει, οπότε ανέλαβα να το σουλουπώσω! 

Ευτυχώς που δεν είναι πεθερά που να την λένε Ελπίδα, γιατί τότε...

Στις 18/2/2022 στις 2:27 ΠΜ, RTW4ever είπε

Για χρέπινγκ δεν έλεγα;

Σού 'πε κανείς να πείς;

Στις 18/2/2022 στις 2:27 ΠΜ, RTW4ever είπε

Σε ξεπέρασα στο χρέπινγκ;  :) :)

Αν και δεν κάνω κάποιο διαγωνισμό, εσύ μου το κόλλησες το παρωνύμι, ναι με ξεπέρασες κατά πολύ!

Έχω κι εγώ ένα P4 630. Σε δύο μητρικές που τον δοκίμασα δεν έκαναν post, μάλλον λόγο VRD 11.1. Από την εμπειρία μου, σε σύγχρονο λειτουργικό με εξωτερική GPU κάτω από C2D E4300 ή Pentium E5200 δεν πέφτω και αυτοί με O.C.. Αυτή τη στιγμή το βασικό μου σύστημα, από το οποίο γράφω κι όλας:

Spoiler

1083828708_(108).png.5bba162785ce648ce6d320d824fdeeba.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα συστηματάκι s775 με που αποτελείται από την Gigabyte EX38 DS4 και τον intel Ε8400 από το 2007. Παρά τις σκέψεις για αναβάθμιση όλα αυτά τα χρόνια, τελικά το βασικό σύστημα έμεινε το ίδιο, έχοντας βέβαια γίνει προσθήκες κατά καιρους σε GPU, ssd και τελευταία προσθήκη άλλα 4GB RAM (σύνολο 8BG) για να παραμείνει λειτουργικός. Πλέον (επιτέλους) δεν χρησιμοποιείται για βασικός υπολογιστής και σκεφτόμουν μήπως τον μετατρέψω σε home server γιατί το πρόβλημα με τον Proliant που έχω τώρα παραμένει άλυτο.

Εκεί λοιπόν που ζεστάθηκα και είπα να δώσω κάνα 20ρικο για ένα Xeon L5420, L5430 που είναι και χαμηλής κατανάλωσης ανακαλύπτω ότι δεν είναι συμβατός με το x38 chipset της μητρικής μου. Πρώτη ερώτηση λοιπόν, ισχύει αυτό που γράφω ή γίνεται να παίξει κάποιος από τους δύο με το σύστημα μου?

Από κει και πέρα χάθηκα και δεν ξέρω αν υπάρχουν εναλλάκτικές. Υπάρχουν άλλοι Xeon επεξαργαστές χαμηλής ή όχι  κατανάλωσης που θα μπορούσα να επιλέξω?

Τέλος, αν δεν γίνεται τίποτα με τα παραπάνω, ποιο τετραπύρινο cpu (από τη σειρά Q λογικά) θα μπορούσα να επιλέξω που να με καλύπτει? Ο proliant αυτή τη στιγμή τρέχει ubuntu και χρησιμοποιείται για file server, pi hole, Unifi controller, και home assistant. Θα ήθελα όμως να μπορώ να δημιουργήσω και κανένα vm για 3cx ή τέλος πάντων οτιδήποτε άλλο μου έρθει να δοκιμάσω.

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BillT είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα συστηματάκι s775 με που αποτελείται από την Gigabyte EX38 DS4 και τον intel Ε8400 από το 2007. Παρά τις σκέψεις για αναβάθμιση όλα αυτά τα χρόνια, τελικά το βασικό σύστημα έμεινε το ίδιο, έχοντας βέβαια γίνει προσθήκες κατά καιρους σε GPU, ssd και τελευταία προσθήκη άλλα 4GB RAM (σύνολο 8BG) για να παραμείνει λειτουργικός. Πλέον (επιτέλους) δεν χρησιμοποιείται για βασικός υπολογιστής και σκεφτόμουν μήπως τον μετατρέψω σε home server γιατί το πρόβλημα με τον Proliant που έχω τώρα παραμένει άλυτο.

Εκεί λοιπόν που ζεστάθηκα και είπα να δώσω κάνα 20ρικο για ένα Xeon L5420, L5430 που είναι και χαμηλής κατανάλωσης ανακαλύπτω ότι δεν είναι συμβατός με το x38 chipset της μητρικής μου. Πρώτη ερώτηση λοιπόν, ισχύει αυτό που γράφω ή γίνεται να παίξει κάποιος από τους δύο με το σύστημα μου?

Από κει και πέρα χάθηκα και δεν ξέρω αν υπάρχουν εναλλάκτικές. Υπάρχουν άλλοι Xeon επεξαργαστές χαμηλής ή όχι  κατανάλωσης που θα μπορούσα να επιλέξω?

Τέλος, αν δεν γίνεται τίποτα με τα παραπάνω, ποιο τετραπύρινο cpu (από τη σειρά Q λογικά) θα μπορούσα να επιλέξω που να με καλύπτει? Ο proliant αυτή τη στιγμή τρέχει ubuntu και χρησιμοποιείται για file server, pi hole, Unifi controller, και home assistant. Θα ήθελα όμως να μπορώ να δημιουργήσω και κανένα vm για 3cx ή τέλος πάντων οτιδήποτε άλλο μου έρθει να δοκιμάσω.

Ευχαριστώ

 

 

''ανακαλύπτω ότι δεν είναι συμβατός με το x38 chipset της μητρικής μου.''

Ω γές!!!

Μονο με 3xx series.xeon  θα δουλεψει η μητρικη σου , οχι με 5xx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...