Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, maxdore217 said:

Το τροφοδοτικό είναι Chieftec 350W

Άλλο καλό κι αυτό... Το πρόβλημα με τα 775 είναι ότι έχουμε μια μητρική και όλα τα υπόλοιπα (εκτός από το κουτί και τα οπτικά) θέλουν αναβάθμιση και ξοδεύουμε χρήμα. 

3 minutes ago, maxdore217 said:

Χρήση Απλά για internet. 

Ελπίζω να μην μπαίνουν σε τραπεζικά γιατί θα θέλει από Windows 8.1 και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, Τέρης Α. said:

Άλλο καλό κι αυτό... Το πρόβλημα με τα 775 είναι ότι έχουμε μια μητρική και όλα τα υπόλοιπα (εκτός από το κουτί και τα οπτικά) θέλουν αναβάθμιση και ξοδεύουμε χρήμα. 

Ελπίζω να μην μπαίνουν σε τραπεζικά γιατί θα θέλει από Windows 8.1 και πάνω.

Spoiler

Καλό -Κακό , αυτό υπήρχε :) και ευτυχώς που δούλεψε και δεν είχε και αυτό κανένα θέμα γιατί άλλο δεν είχα! δεν με βγάζει για να ρίξω χρήματα αυτήν την εποχή οπότε θα πάει ως έχει. Πειραιώς πάντως  μια χαρά έμπαιναν και πριν με αυτόν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από άποψη ασφάλειας το λέω. Γι' αυτά μπορείτε να ρωτήσετε στο αντίστοιχο νήμα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα αυτο με μια απλη διανομη τυπου ubuntu λυνεται το προβλημα της ασφαλειας.Ειναι δε τοσο user friendly πλεον που δε χρειαζεται καποιος να εξηγει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/4/2018 στις 12:10 ΜΜ, elgreco2000 είπε

Geia sas exw kai egw to idio epe3ergasth (x5460) 8a sas pw oti exei parei kai overclock sta 4,5ghz alla sta 4,2ghz htan sta8eros ama 8eleis tis ru8miseis ase munhma episis megalh prosoxh me thn 8ermokrasia ton exw 2 xronia kai einai sta8eros kai paizei kai teleuteous titlous (pupg,bf1,codww2)se 4k

exw thn gigabyte ga 33 dsr2r me xeon x5460 kai 16gb ram exei pai3ei pupg,bf1,codww2 se 4k sta 4,2ghz ama 8es mporw na steilw tis ru8mhseis

o kaluteros L series einai o l5420 sta 2,50ghz kai na ton anebaseis sta 3 alla 8a sou elega e5450 einai molis 80watt kai sto ebay kanei molis 17e 

oso gia tis ram gia tis ram me 20e apo to ebay 8gb 4x2 sta 20e

Καλησπέρα φίλε μου, αν θυμάσαι τις ρυθμίσεις για τον Χ5460 θα σου ήμουν ευγνώμων.

Επίσης, για οποιοδήποτε μέλος θα μπορούσε να βοηθήσει σε overclock X5460 σε μητρική Asus P5K , έχω πάνω ψυχτρα Corsair με 3 χάλκινα heat pipes και 120αρι ανεμιστήρα και 4x2gb ddr2 800mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GiorgioAl είπε

Καλησπέρα φίλε μου, αν θυμάσαι τις ρυθμίσεις για τον Χ5460 θα σου ήμουν ευγνώμων.

Δε λειτουργεί όπως νομίζεις το overclocking. Με 2 συστήματα με ίδια μάρκα και μοντέλο μητρικής, επεξεργαστή, ψύκτρας, κουτιού, ανεμιστήρων και τροφοδοτικού. Μόνο οι ρυθμίσεις του ενός θα δουλέψουν στο άλλο.

Του δεύτερου, δε θα δουλέψουν στο πρώτο. Με διαφορετικά μοντέλα σε κάποια από αυτά δε θα δουλέψουν οι ρυθμίσεις κανενός από τα δύο στο άλλο σύστημα. Αν δεν είχες το παρακάτω θέμα θα σου πρότεινα να τοψάξεις μόνος σου:

6 ώρες πριν, GiorgioAl είπε

Asus P5K

Αυτή η μητρική κάνει overclock, αλλά μόνο για γραφείο. Σε παρατεταμένα φορτία, όπως είναι το gaming και άλλα, θα χτυπάει κόφτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτήστε κι εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/203949-οδηγός-overclocking-για-core-2-duo-quad-cpus/

Πλέον 1-2 μέλη έχουν απομείνει που βοηθούν. Μέχρι πόσο θέλετε να τον πάτε; 

6 ώρες πριν, GiorgioAl είπε

έχω πάνω ψυχτρα Corsair με 3 χάλκινα heat pipes και 120αρι ανεμιστήρα

Βάλτε μοντέλο, γιατί εγώ τα βρήκα σκούρα με 8 heatpipes:

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Δε λειτουργεί όπως νομίζεις το overclocking. Με 2 συστήματα με ίδια μάρκα και μοντέλο μητρικής, επεξεργαστή, ψύκτρας, κουτιού, ανεμιστήρων και τροφοδοτικού. Μόνο οι ρυθμίσεις του ενός θα δουλέψουν στο άλλο.

Του δεύτερου, δε θα δουλέψουν στο πρώτο. Με διαφορετικά μοντέλα σε κάποια από αυτά δε θα δουλέψουν οι ρυθμίσεις κανενός από τα δύο στο άλλο σύστημα. Αν δεν είχες το παρακάτω θέμα θα σου πρότεινα να τοψάξεις μόνος σου:

Αυτή η μητρική κάνει overclock, αλλά μόνο για γραφείο. Σε παρατεταμένα φορτία, όπως είναι το gaming και άλλα, θα χτυπάει κόφτες.

 

7 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ρωτήστε κι εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/203949-οδηγός-overclocking-για-core-2-duo-quad-cpus/

Πλέον 1-2 μέλη έχουν απομείνει που βοηθούν. Μέχρι πόσο θέλετε να τον πάτε; 

Βάλτε μοντέλο, γιατί εγώ τα βρήκα σκούρα με 8 heatpipes:

Δε θέλω ούτε με ενδιαφέρει να σπάσω παγκόσμια ρεκόρ στο overclock.

Προσωπικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση που στα 3,8ghz (9.5x400). Αποτυγχάνει να ολοκληρώσει το boot στα Windows. Δοκίμασα και έφτασα τη τάση στα 1,35V , μέχρι και να χαλαρώσω λίγο τα timings στις μνήμες για να σταθώ στρεσαρω.

Θερμοκρασίες δεν ανεβάζει,μέχρι 55-57 όπου έχει στρεσαριστει. Σε ότι αφορά τη ψυχτρα έχεις δίκιο Τερη αλλά δυστυχώς την είχα καιρό πριν από φίλο που μου την είχε δώσει και τα στοιχεία κάπου χάθηκαν στην πορεία. Πάντως είχε ψύξεις παλαιότερα i5 2500k στοκ σίγουρα και νομίζω με ένα ήπιο overclock. Όταν ήθελε πια αρκετά υψηλότερα νούμερα ήταν που την είχε αλλάξει (ξέρω πως δε βοηθάει και πολύ η περιγραφή μου)

Αυτή τη στιγμή παίζει με μεγάλη άνεση στα 3,6ghz (400x9) με 1,325V και θερμοκρασίες άριστες

Στόχος μου είναι τα 3,8ghz σίγουρα. Από εκεί και πέρα αν έφτανε τα 4 μόνο και μόνο για να δω το νούμερο και ήταν φυσιολογικές οι τάσεις,ισως υπό συνθήκες το χρησιμοποιούσα το χειμώνα ένα τέτοιο προφίλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω μια asus p5q με ενα e8400 που κάθεται.

Αξιζει να ασχοληθώ με xeon στην παρούσα φάση ?

ή δεν συμφέρει λογω καταναλωσης ρεύματος?

ποιον xeon να πάρω και απο πού ? ebay?

αγγελίες insomnia ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelrp είπε

εχω μια asus p5q με ενα e8400 που κάθεται.

Αξιζει να ασχοληθώ με xeon στην παρούσα φάση ?

ή δεν συμφέρει λογω καταναλωσης ρεύματος?

ποιον xeon να πάρω και απο πού ? ebay?

αγγελίες insomnia ?

Δεν αξίζει, επειδή είναι τσάμπα βαβούρα το mod για να γλιτώσεις 5-15 ευρώ και να να μειώσεις τη μεταπωλhτική αξία της μητρικής σου όταν θα τα πουλήσεις. Άλλο παλιά που γλίτωνες περισσότερα.

Βάλε έναν Q8200 άμα θέλεις φτηνό τετραπύρηνο με 10 ευρώ. Πιο πολλά θα πιάνει σαν σετ με την p5q, όταν θα τα πουλήσεις, παρά με τον ακριβότερο xeon. Xeon = αγοράζεις φτηνά, πουλάς φτηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelrp είπε

εχω μια asus p5q με ενα e8400 που κάθεται.

Αξιζει να ασχοληθώ με xeon στην παρούσα φάση ?

ή δεν συμφέρει λογω καταναλωσης ρεύματος?

ποιον xeon να πάρω και απο πού ? ebay?

αγγελίες insomnia ?

Πάρε έναν ΧΕΟΝ σειρά Ε από insomnia που είναι έτοιμος χωρίς να κάνεις τίποτε παρά μόνο bios update.  Πολύ ανώτεροι από τον Ε8400. Αλλά μην περιμένεις τρελά πράγματα γιατί πλέον τα win 10 έχουν βαρύνει κάπως για τα παλιά μηχανήματα. Στις πρώτες εκδόσεις τα 10αρια ήταν πολύ καλά.

Υπάρχει αξιόπιστο μέλος στις αγγελίες ο Straten .

Τον απο πάνω μου αγνόησέ τον εντελώς γιατί γράφει αηδίες.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2022 στις 10:53 ΜΜ, stelrp είπε

δεν συμφέρει λογω καταναλωσης ρεύματος?

Αν έχετε αντικαταστήσει τις λάμπες (πυρακτώσεως, αλογόνου, φθορίου/ oικονομικές) με led και το PC δουλεύει 24/7, τότε ίσως φανεί διαφορά στο λογαριασμό από τα  επιπλέον 15-45W.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Πάρε έναν ΧΕΟΝ σειρά Ε από insomnia που είναι έτοιμος χωρίς να κάνεις τίποτε παρά μόνο bios update.  Πολύ ανώτεροι από τον Ε8400. Αλλά μην περιμένεις τρελά πράγματα γιατί πλέον τα win 10 έχουν βαρύνει κάπως για τα παλιά μηχανήματα. Στις πρώτες εκδόσεις τα 10αρια ήταν πολύ καλά.

Υπάρχει αξιόπιστο μέλος στις αγγελίες ο Straten .

Τον απο πάνω μου αγνόησέ τον εντελώς γιατί γράφει αηδίες.

το συγκεκριμένο pc τρέχει ακομα xp, μην ρωτάτε γιατί.

Δεν το εχω στο internet, δεν χρειάζεται να με συμβουλευσετε οτι πρέπει να αναβαθμισω. εχω αλλα 10 pc στο γραφείο με win 10, 32bit ή 64bit, 7αρια ανάλογα τη δουλειά που κανει το καθενα.

θελω να αυξήσω την ταχύτητα του σε single core, τρεχω εξειδικευμένο πρόγραμμα πολιτικού μηχανικού σε αυτο.

δουλεύει λίγες ωρες την εβδομάδα, προς το παρόν  κανω λιγο overclock στον e8400 απο τα 3.0ghz, στα 3.6 πειράζοντας λιγο τα ρεύματα, εχω καλη ψυκτρα και το κουτί είναι ανοικτό και πανω στο τραπέζι.

λετε να δω διαφορά απο τον overclock 8400 με τον xeon ?

ο 8400 ειναι πολυ καλός στο single core.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelrp είπε

θελω να αυξήσω την ταχύτητα του σε single core, τρεχω εξειδικευμένο πρόγραμμα πολιτικού μηχανικού σε αυτο.

δουλεύει λίγες ωρες την εβδομάδα, προς το παρόν  κανω λιγο overclock στον e8400 απο τα 3.0ghz, στα 3.6 πειράζοντας λιγο τα ρεύματα, εχω καλη ψυκτρα και το κουτί είναι ανοικτό και πανω στο τραπέζι.

λετε να δω διαφορά απο τον overclock 8400 με τον xeon ?

Σε single core αν δεις διαφορά θα είναι προς το χειρότερο, με όλους τους τετραπύρηνους. Και με τους xeon.

Το κουτί δεν πρέπει να το έχεις ανοιχτό. Ειδικά αν κάνεις κάνεις overclock με καλή ψύκτρα. Αυτό γιατί τα υπόλοιπα εξαρτήματα δεν ψύχονται ικανοποιητικά και μπορεί να προκαλέσετε βλάβη στη μητρική. Πρέπει να προσθέσεις ανεμιστήρες κουτιού και να κλείσεις το πλαϊνό. Οι ανεμιστήρες δεν είναι πεταμένα λεφτά. Το κουτί σου μένει και αν αναβαθμιστεί το μηχάνημα.

Ένα άλλος κίνδυνος από overclock που δεν έχουν ελεγθεί καλά, είναι ότι λίγο πρωτού ξεκινήσουν να γίνουν ασταθή (μπλε οθόνες κ.ο.κ.) συστήματα με πρόχειρες ρυθμίσεις, είναι δυνατόν να κάνουν λάθος υπολογισμούς και να δίνουν λάθος αποτελέσματα. Δε νομίζω να έχεις τέτοιo θέμα στα 3.6GHz, αλλά αφού είναι κομπιούτερ για δουλειά και δεν μπορώ να ξέρω και τι ακριβώς έχεις κάνει, το αναφέρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...