Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, maxdore217 said:

βρήκα από ένα link εδώ το bios

Ποιο ακριβώς;

4 minutes ago, maxdore217 said:

είπα να κάνω και εγώ την αλλαγή

Ποιος επεξεργαστής μπήκε τώρα; 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2022 στις 11:34 ΠΜ, maxdore217 είπε

15 σελίδες, πρώτη φορά το βλέπω... Μόνο στην αρχική είδα να υπάρχει.

Κι εδώ η Asus μάλλον τα έκανε μαντάρα. Τόσα πολλά μοντέλα με παρόμοιο όνομα, άντε να βγάλεις άκρη. Μπορείτε να κουμπώσετε τον προηγούμενο επεξεργαστή και να ανεβάσετε ένα screenshot από το HWiNFO στη καρτέλα ''Summary only'';

Spoiler
Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Τέρης Α. said:

15 σελίδες, πρώτη φορά το βλέπω...

Κι εδώ η Asus μάλλον τα έκανε μαντάρα. Τόσα πολλά μοντέλα με παρόμοιο όνομα, άντε να βγάλεις άκρη. Μπορείτε να κουμπώσετε τον προηγούμενο επεξεργαστή και να ανεβάσετε ένα screenshot από το HWiNFO στη καρτέλα ''Summary only'';

  Reveal hidden contents

 

Θα κάνω μια προσπάθεια με τα bios που έβαλες το τελευταίο μήπως και ... πάντως θέμα τροφοδοσίας δεν είναι δεν έχει σχεδόν τίποτα πάνω το pc (θα πάρω και πολύμετρο μετά να μετρήσω τις τιμές) και αν δεν βγάλω άκρη θα πάω ξανά στον προηγούμενο...απλά επειδή έφαγα μια ώρα καθάρισμα λέω να το ψάξω λίγο για να μην χαλάσω την πάστα και ξεμείνω.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, Τέρης Α. said:

ASUS P5G41T-M LX (1101)

Λογικά αυτό χρειάζεστε.

Ένας ανέφερε:

I bought 2 processors X5460 (well, not on Aliexpress), and so, I inserted one into the ASUS P5G41T-M LX - silence, the BIOS is silent, the monitor is silent, the fan is spinning, the percentage is cold. Well, I think, I’ll flash the bios with microcodes and everything will take off - dick, it didn’t take off. Inserted the second percent - it works. Inserted again the first one - does not work. In short, today I took this non-working back to the seller. This is how it happens...
Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Τέρης Α. said:

Λογικά αυτό χρειάζεστε.

Ένας ανέφερε:

I bought 2 processors X5460 (well, not on Aliexpress), and so, I inserted one into the ASUS P5G41T-M LX - silence, the BIOS is silent, the monitor is silent, the fan is spinning, the percentage is cold. Well, I think, I’ll flash the bios with microcodes and everything will take off - dick, it didn’t take off. Inserted the second percent - it works. Inserted again the first one - does not work. In short, today I took this non-working back to the seller. This is how it happens...
Spoiler

Δοκίμασα το bios που έβαλες πάνω. (1101)

Φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα από το προηγούμενο (αλλά ούτε αυτό είναι σταθερό) , παρουσιάζει κάποια περίεργα θέματα όπως :

Μπήκα Win. Έκανα επανεκκίνηση και ο H/Y απλά έκλεισε και δεν άνοιγε μετά (μόνο όταν έβγαλα το ρεύμα και έβγαλα το φορτίο που είχε από πριν) , στην 2η προσπάθεια μετά μπήκα κανονικά το άφησα σε περιβάλλον windows για 10λ και δεν είχε θέμα έτρεξα Ταινία και έπαιξε κανονικά, έβαλα cpu z  και τα έβγαλε όλα.   Έκλεισα με τερματισμό και πάλι μου έκανε νερά για άνοιγμα...θερμοκρασία δεν ανεβάζει, άλλαξα και θέση στην ram αλλά τίποτα.

Ερώτηση να σου ανεβάσω καλύτερα φωτογραφίες από τον ίδιο τον Η/Υ από το HWiNFO Λογικά θα το τρέξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2022 στις 12:58 ΜΜ, maxdore217 είπε

Ερώτηση να σου ανεβάσω καλύτερα φωτογραφίες από τον ίδιο τον Η/Υ από το HWiNFO Λογικά θα το τρέξει.

Να το δούμε κι αυτό. Τι να πω;...

Εμφανίζεται κάποιο μήνυμα στο Bios μετά την αποτυχημένη εκκίνηση; Σε δύο G31 και μια P31 μητρικές που είναι και παλιότερες, έπαιξαν κανονικά X5460 και L5420.

Εκτός από την αλλαγή επεξεργαστή πειράξετε κάτι άλλο στο κουτί; Το οτιδήποτε, ακόμα και τακτοποίηση καλωδίων.

Το τροφοδοτικό πόσο χρονών είναι και τι μάρκας;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Τέρης Α. said:

Να το δούμε κι αυτό. Τι να πω;...

Εμφανίζεται κάποιο μήνυμα στο Bios μετά την αποτυχημένη εκκίνηση; Σε δύο G31 και μια P31 μητρικές που είναι και παλιότερες, έπαιξαν κανονικά X5460 και L5420.

Εκτός από την αλλαγή επεξεργαστή πειράξετε κάτι άλλο στο κουτί; Το οτιδήποτε, ακόμα και τακτοποίηση καλωδίων.

Το τροφοδοτικό πόσο χρονών είναι και τι μάρκας;

Spoiler

271632834-735853667387194-18673225048243

Spoiler

271731413-298197572272575-79952864814413

Spoiler

271436305-914150802637367-48078281326584

Spoiler

270787712-906918209938781-61541282138152

Spoiler

271265481-474379764392286-82426136184417

Tο τροφοδοτικό είναι σχετικά παλίο, αυτό: Jou Jye JJ-400PPGA Power Supply 400W PSU , όμως δεν το έβαλα όταν άλλαξα τον cpu ήταν πάνω και λειτουργούσε με τον προηγούμενο... δεν είναι δλδ σύνθεση σημερινή , υπήρχε το pc στο πατρικό μου. 

Δεν άλλαξα τίποτα , εκτός ότι έβγαλα στον Αέρα τις τροφοδοσίες των dvd. 

 

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2022 στις 2:03 ΜΜ, maxdore217 είπε

Tο τροφοδοτικό είναι σχετικά παλίο, αυτό: Jou Jye JJ-400PPGA Power Supply 400W PSU

Spoiler

Τι είναι;... μια πλακατζού... τζου τζου τζου τζου τζου τζου τζου;

Ύποπτος νούμερο 1! Το πολύμετρο όταν είναι ανοιχτό το σύστημα τι έδειξε στα 12 και στα 5V; Στο bios φαίνονται εντάξη οι τάσεις αλλά στο λειτουργικό ο επεξεργαστής είναι στα 1,09V και όχι στα 1.2 όπως στο bios.

Κατά τα άλλα φαίνεται εντάξη. Καλού-κακού, κάντε ένα Restοre defaults, αποθήκευση και έξοδο και μετά ξαναρυθμίστε το bios. Μου είχαν τύχει κάτι παράξενα: https://www.insomnia.gr/forums/topic/742782-x5460-freezing/?do=findComment&comment=57989164

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, maxdore217 said:
  Hide contents

271265481-474379764392286-82426136184417

3 hours ago, Τέρης Α. said:

Στο bios φαίνονται εντάξη οι τάσεις αλλά στο λειτουργικό ο επεξεργαστής είναι στα 1,09V και όχι στα 1.2 όπως στο bios

Επειδή είναι σε Power saving state. O πολλαπλασιαστής είναι x6, αν προσέξεις Τέρη. Ζητάει 1.1125V, αντί για 1.2375 που ζητάει όταν x9, και παίρνει 1.09V που είναι πολύ φυσιολογικό. Εκτός και αν μένει μόνιμα κολημένος στα 2.0 GHz που σχετίζεται με υπερθέρμανση των VRM.

5 hours ago, maxdore217 said:

Μπήκα Win. Έκανα επανεκκίνηση και ο H/Y απλά έκλεισε και δεν άνοιγε μετά (μόνο όταν έβγαλα το ρεύμα και έβγαλα το φορτίο που είχε από πριν) , στην 2η προσπάθεια μετά μπήκα κανονικά το άφησα σε περιβάλλον windows για 10λ και δεν είχε θέμα έτρεξα Ταινία και έπαιξε κανονικά, έβαλα cpu z  και τα έβγαλε όλα.   Έκλεισα με τερματισμό και πάλι μου έκανε νερά για άνοιγμα...θερμοκρασία δεν ανεβάζει, άλλαξα και θέση στην ram αλλά τίποτα.

Ερώτηση να σου ανεβάσω καλύτερα φωτογραφίες από τον ίδιο τον Η/Υ από το HWiNFO Λογικά θα το τρέξει.

Το πιο πιθανό είναι ότι το τροφοδοτικό σου είναι για πέταμα, όπως σου λέει ο Τέρης. Αν μπορείς να βρεις άλλο δοκίμασέ το.

Πάντως αυτός ο επεξεργαστής δεν κάνει για τhn μητρική που τον έχεις βάλει πάνω. Ειδικά αν δεν έχεις τουλάχιστον 3 ανεμιστήρες κουτιού πάνω, τα VRM της μητρικής θα υπερθερμαίνονται. Το χειμώνα μόνο σε βαριές εφαρμογές ίσως, αλλά το καλοκαίρι μάλλον ακόμα και σε ίντερνετ και youtube.

Αν δοκιμάσεις να ελέγξεις τη θερμοκρασία των mosfet σου, πρόσεξε μην σακατέξεις κανένα δάχτυλο. Ο επεξεργαστής σου είναι 100-120W και τα mosfet σου δεν κάνουν ούτε για τα μισά.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, PC_Science_Lefkada said:

O πολλαπλασιαστής είναι x6, αν προσέξεις Τέρη. Ζητάει 1.1125V, αντί για 1.2375 που ζητάει όταν x9, και παίρνει 1.09V που είναι πολύ φυσιολογικό.

Στα 1.2375V παίζει με 20% O.C.

Καλύτερη λύση θα ήταν ένας E5450 γι' αυτή τη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/10/2021 at 8:43 ΜΜ, mihanobios said:

Με τι συγκεκριμένο δεν εχω αποψη γιατι δεν το εχω κανει ποτε. Ουτε γενικα εκανα Overclocking CPUs έπαιζα παντα στοκ. Δεν παιζω και παιχνιδια αντε κανενα call of duty. Τι καρτα γραφικων την εχω απασφαλίση και ειναι στο κουτί της. Αυτο το μηχανημα το εχω απο παλιά και το χρειαζομαι για καποιες δουλειες που εχουν σχεση με τον προγραμματισμό με serial port. ή να διαβαζω κανενα ηλεκτρονικο σχεδιο. 

Εχω Linux/windows και γραφω κωδικα σε python οπου κανω διαφορες εργασίες αυτοματισμου σε Arduino αλλα και Raspberry. και αλλα διαφορα κατα καιρους... Το μηχανημα βρισκεται στο εργαστήριο που αλλαζω CPUs καθαριζω παιχνιδομηχανες. Αλλαζω τσιπάκια... διαβαζω NAND απο XBOX 360... Προγραμματιζω τσιπάκια για να περνάω LINUX στις διαφορες κονσολες κτλ... και διαφορα αλλα....

Δηλαδη ειναι ενα καλο μηχανημα γιατι δουλειες που το θελω οχι για  να παιζω παιχνιδια....

Επαισαν στα χερια μου αυτοι οι επεξεργαστες και ειπα μηπως ασχοληθώ. Αλλα σε benachmark που ειδα ειναι το ιδιο και νομιζω οτι θα καιω και λιγοτερο ρευμα με το Q9550...

 

Αν υπαρχει βεβαια κανενα καλυτερο bios να το περάσω... Αλλα εαν μου κανει και αυτο που εχω μηπως να μην χασω τον χρονο μου...

 

 

 

Αυτος που καις λιγοτερο ρευμα ειναι ο Q9550s αν μπορεσεις να τον βρεις.

Ο ενας ειναι στα 95watt και ο αλλος στα 65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Τέρης Α. said:

Τι είναι;... μια πλακατζού... τζου τζου τζου τζου τζου τζου τζου; Ύποπτος νούμερο 1! Το πολύμετρο όταν είναι ανοιχτό το σύτημα τι έδειξε στα 12 και στα 5V; Στο bios φαίνονται εντάξη οι τάσεις αλλά στο λειτουργικό ο επεξεργαστής είναι στα 1,09V και όχι στα 1.2 όπως στο bios.

Κατά τα άλλα φαίνεται εντάξη. Καλού-κακού, κάντε ένα Restοre defaults, αποθήκευση και έξοδο και μετά ξαναρυθμίστε το bios. Μου είχαν τύχει κάτι παράξενα: 

 

Εξαιρετικός!

Όπως και τα άλλα παιδιά βέβαια (που το είπαν παρακάτω) , άλλαξα τροφοδοτικό και δεν έβγαλε τα κουλά που έκανε. Όλα καλά λοιπόν και επειδή οι γονείς το έχουν καταντήσει λίγο ερείπιο μάλλον θα πάω για  καθαρή εγκατάσταση win σε ssd, για να γίνει πύραυλος.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, maxdore217 said:

μάλλον θα πάω για  καθαρή εγκατάσταση win σε ssd, για να γίνει πύραυλος.

Αυτό είναι το καλύτερο! SSD να προτείνω; Μνήμη θα μείνει μόνο 2GB;

* Το τροφοδοτικό που δοκιμάστηκε τώρα ποιο είναι;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Τέρης Α. said:

Αυτό είναι το καλύτερο! SSD έχετε ή θα πάρετε; Μνήμη θα μείνει μόνο 2GB;

* Το τροφοδοτικό που δοκιμάστηκε τώρα ποιο είναι;

Yπάρχει αυτός : https://www.skroutz.gr/s/2436545/Sandisk-128GB-SSD.html 

Το τροφοδοτικό είναι Chieftec 350W (και αυτό παλιό! :) δεν έχω υλικά), την ram θα την ανεβάσω λίγο στα 4gb , έτσι κι αλλιώς το pc είναι παλιό (μέχρι εκεί καλά είναι πιστεύω). Χρήση Απλά για internet. 

Επεξ/σία από maxdore217
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...