Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, stelrp είπε

λετε να δω διαφορά απο τον overclock 8400 με τον xeon ?

ο 8400 ειναι πολυ καλός στο single core.

Αν πρόκειται για single core ο E8400 με το o.c. που αναφέρατε είναι καλύτερος από οποιοδήποτε στοκ xeon. Γενικά, έχοντας περάσει από τα χέρια μου οι E8400, L5420 και X5460 έχουν όλοι αντίστοιχο single core, οπότε δεν χρειάζεται μετάβαση σε άλλο επεξεργαστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, spokaria είπε

x5470 

Τον 5470 που του προτεινεις εκτος το οτι θα τον χρυσοπληρωσει δεν ειναι και οικονομικος στα ρευματα του , σαφως ειναι ο ανωτερος ολων για 775 αλλα η δουλεια του γινεται μια χαρα με Ε5450

αγγελιες 1 , 2 , 3

13 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν πρόκειται για single core ο E8400 με το o.c. που αναφέρατε είναι καλύτερος από οποιοδήποτε στοκ xeon. Γενικά, έχοντας περάσει από τα χέρια μου οι E8400, L5420 και X5460 έχουν όλοι αντίστοιχο single core, οπότε δεν χρειάζεται μετάβαση σε άλλο επεξεργαστή.

Να υποθεσω Τερη οτι συγκρινεις 2πυρηνο με 4πυρηνο;

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Να υποθεσω Τερη οτι συγκρινεις 2πυρηνο με 4πυρηνο;

Single core διπύρηνου με single core τετραπύρηνου συγκρίνουμε, triplex.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Single core διπύρηνου με single core τετραπύρηνου συγκρίνουμε, triplex.

το ξερω τι ειναι οπως και ο e5450 εχει καλυτερο single απο τον 8350

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

το ξερω τι ειναι οπως και ο e5450 εχει καλυτερο single απο τον 8350

Και ο E8400 (ή X5470 θες;) με O.C. είναι ίσοι, ίσως και καλύτεροι σε single core από Ryzen 3 1ης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοί ωραίοι και φτηνοί οι Xeon s771 αλλά δεν έχουν AVX instruction και τα μισά πλέον Games δεν δουλεύουν. Οι FX απ την άλλη έχουν AVX και οτι Dimm DDR3 τους βάλεις θα δουλέψει. Πλέον οποιος θέλει φτηνό για office/browsing καλύτερα να πάει σε Sandy/Ivy ή Haswell (1220v3 + H81 π.χ) παρά σε s775.

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ισχύει, στη προκειμένη περίπτωση όμως ίσως δεν μπορεί να εφαρμοστεί αν το  πρόγραμμα του πολιτικού μηχανικού δεν υποστηρίζεται σε νεότερο λειτουργικό. Εκτός... αν βάλει Windows XP σε 1150 μητρική.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2022 στις 1:34 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Και ο E8400 (ή X5470 θες;) με O.C. είναι ίσοι, ίσως και καλύτεροι σε single core από Ryzen 3 1ης γενιάς.

Θα αστειεύεσαι μου φαίνεται. Είχα τον 8400 επί χρόνια και έχω ryzen 1ης γενιάς. Παιδιά συγκρατηθείτε στη χρεπολατρεία σας εδώ μέσα, έχει αρχίσει να σας προκαλεί παρενέργειες 😀 :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

έχω ryzen 1ης γενιάς.

Αν έχετε Ryzen 3 1ης γενιάς, μπορείτε να μου τρέξετε ένα single core Cinebench R15;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν έχετε Ryzen 3 1ης γενιάς, μπορείτε να μου τρέξετε ένα single core Cinebench R15;

Δες εδώ

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Core2-Duo-E8400-vs-AMD-Ryzen-3-1200/955vs3029

Επίσης μη κολλάτε στο Cinebench, δεν είναι αξιόπιστο στο single core. Όσες φορές το έτρεξα στον 5900X, παρατήρησα ότι το φορτίο ΔΕΝ έμενε σε έναν πυρήνα, αλλά χοροπηδούσε μεταξύ των δύο πρώτων, ενίοτε χωρισμένο στα δύο. 

Η εμπειρία λοιπόν δεν συγκρίνεται μεταξύ των επεξεργαστών που συζητάμε. Τον 8400 τον είχα σιχαθεί και τον πούλησα το 2013, 30 ευρώ νομίζω, για να πάω σε i3 4130. Η μέρα με τη νύχτα ήταν, και μιλάω αποκλειστικά για χρήση office και browsing.

Ξαναλέω χιουμοριστικά, μειώστε το χρέπινγκ εδώ μέσα! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δες εδώ

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Core2-Duo-E8400-vs-AMD-Ryzen-3-1200/955vs3029

Επίσης μη κολλάτε στο Cinebench, δεν είναι αξιόπιστο στο single core. Όσες φορές το έτρεξα στον 5900X, παρατήρησα ότι το φορτίο ΔΕΝ έμενε σε έναν πυρήνα, αλλά χοροπηδούσε μεταξύ των δύο πρώτων, ενίοτε χωρισμένο στα δύο. 

Η εμπειρία λοιπόν δεν συγκρίνεται μεταξύ των επεξεργαστών που συζητάμε. Τον 8400 τον είχα σιχαθεί και τον πούλησα το 2013, 30 ευρώ νομίζω, για να πάω σε i3 4130. Η μέρα με τη νύχτα ήταν, και μιλάω αποκλειστικά για χρήση office και browsing.

Ξαναλέω χιουμοριστικά, μειώστε το χρέπινγκ εδώ μέσα! :)

 

Δεν ανοιγει το λινκ που εβαλες αλλα το βρηκα , δες εδω ομως , μιλαμε κορυφη , μπορει να ειναι και δικο μου το bench που εχει  https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Xeon-E5450-vs-Intel-Core2-Duo-E8400/m5890vs2720

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Δεν ανοιγει το λινκ που εβαλες αλλα το βρηκα , δες εδω ομως , μιλαμε κορυφη , μπορει να ειναι και δικο μου το bench που εχει  https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Xeon-E5450-vs-Intel-Core2-Duo-E8400/m5890vs2720

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Xeon, εγώ μίλησα για τον 8400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Xeon, εγώ μίλησα για τον 8400.

αστον τον 8400 , ολο και ολο μια φορα ασχοληθηκα με εναν 8500 που ειναι καλυτερος , ενταξει στεκεται ακομη αλλα σε ελαφρια πραγματα.......για xeon ειχαν πει πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2022 στις 1:34 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Και ο E8400 (ή X5470 θες;) με O.C. είναι ίσοι, ίσως και καλύτεροι σε single core από Ryzen 3 1ης γενιάς.

 

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

αστον τον 8400 , ολο και ολο μια φορα ασχοληθηκα με εναν 8500 που ειναι καλυτερος , ενταξει στεκεται ακομη αλλα σε ελαφρια πραγματα.......για xeon ειχαν πει πιο πριν

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν έχετε Ryzen 3 1ης γενιάς, μπορείτε να μου τρέξετε ένα single core Cinebench R15;

εμενα παντως Τερη μ'εβγαλε για τον 5450 οτι ειναι Destroyer

1543604769_Screenshot2022-02-17at02-33-09AsusP5QDELUXEPerformanceResults-UserBenchmark.png.67707c568de7a6975164ab0c3157b2ce.png

Στις 13/2/2022 στις 1:34 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Και ο E8400 (ή X5470 θες;) με O.C. είναι ίσοι, ίσως και καλύτεροι σε single core από Ryzen 3 1ης γενιάς.

Τερη εχω την εντυπωση οτι τα μπερδευεις λιγο τα πραγματα , δεν εχει καμια σχεση ο 8400 με τον x5470

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...