Προς το περιεχόμενο

Mini PC Pipo X1S - Z8300-2Gb-32Gb - 58 Euro @ Banggood [ΤΕΛΟΣ]


baskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@imoaix δοκιμασες με άλλο τροφοδοτικό που να βγάζει σιγουρα τo ρευμα που χρειάζεται; εγώ έχω καταλήξει ότι ισως το δικό μου πρόβλημα είναι θέμα drivers/firmware. Μου το κάνει σε συγκεκριμένες φάσεις κ σχεδον αποκλειστικά νομιζω όταν πάει να χρησιμοποιησει κάποιο hardware accelaration της gpu.

 

Ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος τρόπος να τεστάρω/στρεσσαρω το μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα το γυρίσω πίσω.

Δοκίμασα και το τροφοδοτικό της Beelink με 2.4Α.

Εκανε όλα τα updates κανονικά.

Matroskes τις παίζει ακόμα και δικτυακά χωρίς σπασίματα. Με τον media player HC δεν ανέβασε πάνω από 65 βαθμούς.  

Sd card 128gb την είδε άμεσα.

Στο kodi κανένα πρόβλημα.

Το ανεμιστηράκι κάνει απαράδεκτο θόρυβο.  

 

όμως.... στα καλά καθούμενα κάνει επανεκκίνηση, χωρίς να τρώσει ζόρισμα από κάποιο πρόγραμμα.

Είναι εντελώς απροβλέπτο. Ολόκληρη ταινεία 1080p δεν παρουσίασε πρόβλημα και στο απλό σερφάρισμα κάνει επανεκιννήσεις.

Για παράδειγμα: μόλις γραφω την διεύθυνση  web.skype.com και enter κάνει επανεκίννηση!!!!

Μετά την επανεκίννηση για να δει το Ethernet πρεπει να βγαλω βάλω το micro usb to Ethernet.

 

Το έδωσα σε γνωστό "γιατρό των android"  για να ετοιμάσει ένα review και ο άνθρωπος δεν μπόρεσε να τρέξει ούτε τα benchmarks.

Είναι κρίμα γιατί σε σχέση με τα beelink με τον 3736 αυτό πήγαινει αρκετά πιο γρήγορα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω ότι ειναι θέμα software υστερα κ απ αυτό που λες igre_p. ευελπιστω λοιπον σε κάποια αναβάθμιση απο μέρος της pipo.

 

Βγήκε στο παρελθόν κάποια αναβάθμιση από κινέζο κατασκευαστή?

Οι αναβαθμίσεις έρχονται απο την Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H pipo εβγαζε αν θυμαμαι καλά. κ δεν εννοω στα windows10 αλλά στα bios.

Μακάρι να είναι όπως τα λες. 

Αλλά, είναι άλλο πράγμα να μην δουλεύει κάτι συγκεκριμένο και να χρειάζεται διόρθωση και άλλο τόσοι πολλοί να έχουμε τόσα προβλήματα. 

 

Έριξα και ενα κακό review στο banggood. Ελπίζω να μην το κουκουλώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@imoaix δοκιμασες με άλλο τροφοδοτικό που να βγάζει σιγουρα τo ρευμα που χρειάζεται; εγώ έχω καταλήξει ότι ισως το δικό μου πρόβλημα είναι θέμα drivers/firmware. Μου το κάνει σε συγκεκριμένες φάσεις κ σχεδον αποκλειστικά νομιζω όταν πάει να χρησιμοποιησει κάποιο hardware accelaration της gpu.

 

Ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος τρόπος να τεστάρω/στρεσσαρω το μηχάνημα;

 

ναι του εβαλα φορτιστη απο κινητο 5V 2A αλλα κ τον δικο του που δεν γραφει Pipo ,απλα σε μενα ηθελε usb hub με τροφοδοσια

 

μολις του εβαλα  usb hub με τροφοδοσια δουλεψαν ολα τα περιφεριακα κανονικα ,απλα οταν το εσβηνα ηθελε ενα ενα να τα βγαζεις κ να τα ξαναβαζεις στο hub διαφορετικα δεν δουλευαν

 

το χειροτερο σε μενα ειναι οτι το εβαζες στο ρευμα κ ειχες εικονα μια στις 20 φορες

 

αλλα κ οταν ειχες εικονα bios δεν εμπαινε κ φυσικα δεν ειδα ποτε desktop στα windows ουτε καταφερα να βαλω linux που ηθελα τελικα

 

χαλαρα η πιο ασχημη εμπειρια που ειχα με geekομηχανακι ever

 

edit 

 

δοκιμασε aida64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, πριν λιγο βρηκα από το facebook page τους Link.png Site: εδω ενα email.

 

τους έστειλα μηνυμα ζητώντας να μου δωσουν το πιο πρόσφατο firmware/bios γιατί η συσκευή κάνει επανεκκινησεις, και ανεφερα ότι η πλειονοτητα των αγοραστών που το πηρε, εχει πρόβλημα με τυχαιες επανεκκινησεις.

 

Καλό ειναι να στειλετε και άλλοι μυνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και προβλημα να μην εχει ειναι εξαιρετικα αργο. ασε που θελει αλλο wifi ή ethernet για να εχεις αξιοπρεπες ιντερνετ.

ομως για προσπαθηστε να τρεξετε Popcorn time στα 720p full screen! ουτε με σφαιρες

ειπα βλακεια, ετρεχα τον μιναρα απο πισω γιαυτο. μια χαρα παιζει ακομα και 1080.

παμε για αγορα vpn και ειμαστε οκ!

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θα το επέστρεφα αλλα το θελω μονο για το nova go που το παει μια χαρα. Κανει κατι ασχετες επανεκκίνησεις αλλα πιο πολυ βαριέμαι την μανουρα απο το 50αρικο. Πιστεύω στο μέλλον να βγαλουν καμια διόρθωση μεσο bios λογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προβλημα να μην εχει ειναι εξαιρετικα αργο. ασε που θελει αλλο wifi ή ethernet για να εχεις αξιοπρεπες ιντερνετ.

ομως για προσπαθηστε να τρεξετε Popcorn time στα 720p full screen! ουτε με σφαιρες

Μια χαρα έχω τρέξει και ταινια 1080p χωρις κανένα πρόβλημα με σπασιματα ή επανεκκινηση. μονο στο kodi μου έχει κάνει επανεκκινησεις και μια-δυο φορές στο firefox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αναφερω κατι ,εμενα συχνα εκανε επανεκκινηση πριν καν μπει στα windows κ χωρις να ζοριστει απο ρευμα η θερμοκρασιες

 

οποτε κατι παιζει hardware σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω... ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με το μηχάνημα. παιζω 1080p με popcorntime ή media player classic και τα παιζει αψεγαδιαστα και χωρίς να έχω θέμα επανεκκινησεων. βάζω και βλέπω τηλεόραση απο kodi μεσω του usb tv tuner, βάζω μέσω iptv, δεν κάνει επανεκκινησεις. Βάζω μέσω kodi και exodus, στο 5λεπτο ακόμα και αν είναι SD ανάλυση, επανεκκινηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...