Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να έχεις υγροποίηση στο πάτωμα σε ενδοδαπέδιο θα πρέπει να μην υπάρχει σωστός έλεγχος της θερμοκρασίας προσαγωγής κατά την ψύξη. Άμα το σύστημα έχει εγκατασταθεί και ρυθμιστεί σωστά δεν έχεις πρόβλημα, όμως η ενδοδαπέδια δεν θα μπορεί να παραλάβει όλα τα φορτία στην ψύξη και θα χρειαστεί και άλλο σύστημα ψύξης.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, AquaBoy είπε

Μου πρότεινε και ενδοδαπέδιου άλλα κάτι άκουσα για υγροποίηση πατώματος κάπως έτσι αν δε κάνω λαθος και δεν αξιζει.

Το τι θα πρέπει να γίνει για μπει ενδοδαπέδια στο εξήγησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AquaBoy είπε

Μου πρότεινε και ενδοδαπέδιου άλλα κάτι άκουσα για υγροποίηση πατώματος κάπως έτσι αν δε κάνω λαθος και δεν αξιζει.

Ο μηχανικός με έβαλε να επιλέξω να βάλω ότι θέλω εγώ, με την γνώμη την δικιά του καλύτερα αντλία. με ενδοδαπέδιου ή φαν κοιλ

Τώρα για τον θόρυβο δε ξέρω, με θερμοσυσωρευτές 35 χρονιά δε με κούραζε ο θόρυβος

Παντός ο μηχανικός φαίνεται καλος, έχω ακούσει και από άλλους ότι είναι καλος στην δουλειά του και δεν είχαν παράπονο!!

Επειδή από ότι κατάλαβα σε ενδιαφέρει το εξοικονομώ, να ξέρεις ότι το σύστημα θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο το όλο πανηγύρι, το έχεις καταλάβει αυτό φαντάζομαι ε ;

Στο εξοικονομώ δεν καλύπτονται fan coils, σωλήνες ενδοδαπέδιας (σκέψου ότι θα πρέπει να σπάσεις όλα τα πατώματα) κλπ

Συν τοις άλλοις, ενδοδαπέδιο σύστημα ψύξης (stand alone) δεν υπάρχει ως έννοια στην Ελλάδα, έχε το κατά νου αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Επειδή από ότι κατάλαβα σε ενδιαφέρει το εξοικονομώ, να ξέρεις ότι το σύστημα θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο το όλο πανηγύρι, το έχεις καταλάβει αυτό φαντάζομαι ε ;

Στο εξοικονομώ δεν καλύπτονται fan coils, σωλήνες ενδοδαπέδιας (σκέψου ότι θα πρέπει να σπάσεις όλα τα πατώματα) κλπ

Συν τοις άλλοις, ενδοδαπέδιο σύστημα ψύξης (stand alone) δεν υπάρχει ως έννοια στην Ελλάδα, έχε το κατά νου αυτό

Τι εννοεις δεν υπάρχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Τι εννοεις δεν υπάρχει; 

Εννοώ ότι όταν έξω φτάσει 40 η ενδοδαπέδια θα σου δροσίζει μόνο τις πατούσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εξοικονομώ με ενδιαφέρει σωστά ναι, μου ειπε οτι είναι όλο το πακέτο μέσα στο πρόγραμμα.

Και απο τι ειδα λόγω το 70% επιδότησης με συμφέρει

Ουτοσι άλλως στο πάτωμα εχει μωσαικό που θα ξηλωθεί μου πε για περαστούν σωλήνες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AquaBoy είπε

το εξοικονομώ με ενδιαφέρει σωστά ναι, μου ειπε οτι είναι όλο το πακέτο μέσα στο πρόγραμμα.

Και απο τι ειδα λόγω το 70% επιδότησης με συμφέρει

Ουτοσι άλλως στο πάτωμα εχει μωσαικό που θα ξηλωθεί μου πε για περαστούν σωλήνες

Δε στο είπε καλά

image.png.0771fc833e8a8b56b626e668ffc83e7f.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, lary7 said:

Έχεις δει κανένα σπίτι με fun coil, να δεις αν ο θόρυβος σε ενοχλεί; Για χρήση κατοικία εμένα δεν μου αρέσουν,σε 2-3 χρόνια που θα γεμίσουν οι φτερωτές σκόνη θα μπορείς να τα καθαρίζεις; 

Έτσι κι αλλιώς θα τους κάνει συντήρηση-καθαρισμο κάθε χρόνο σαν να είναι κλιματιστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Έτσι κι αλλιώς θα τους κάνει συντήρηση-καθαρισμο κάθε χρόνο σαν να είναι κλιματιστικά...

Αυτο ναι ισχυει ¨)

 

Κατσε γτ με εβαλε σε σκεψεις ο φιλος πιο πανω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AquaBoy είπε

Ειλικρινά έμενα μου είπε ολο το πακέτο τοποθετημένα.

Θα μιλήσω πάλι μαζί του!

Αυτό που σου παρέθεσα είναι από τον οδηγό του Εξοικονομώ 

Ρώτα τον και τι μέγεθος αντλίας έχει υπολογίσει να σου βάλει 

Να ξέρεις ότι δε μπορείς να πας κουτουρού, έχει περιορισμό, δε μπορεί π.χ. να σου πει ότι σου βάζω αντλία 25 kW, επειδή γουστάρω 

Δες παρακάτω τα χρήματα που σου δίνει το πρόγραμμα για Α/Θ:

 

image.png.12e5016e4fe2fb098d75abd0507b023c.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Αυτό που σου παρέθεσα είναι από τον οδηγό του Εξοικονομώ 

Ρώτα τον και τι μέγεθος αντλίας έχει υπολογίσει να σου βάλει 

Να ξέρεις ότι δε μπορείς να πας κουτουρού, έχει περιορισμό, δε μπορεί π.χ. να σου πει ότι σου βάζω αντλία 25 kW, επειδή γουστάρω 

Δες παρακάτω τα χρήματα που σου δίνει το πρόγραμμα για Α/Θ:

image.png.12e5016e4fe2fb098d75abd0507b023c.png

12kw αν δε κανω λάθος

θα μιλήσω μαζί του ακόμα δεν εχει γίνει αίτηση,Δευτέρα για Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AquaBoy είπε

12kw αν δε κανω λάθος

θα μιλήσω μαζί του ακόμα δεν εχει γίνει αίτηση,Δευτέρα για Αθήνα

Δηλαδή 6.600 €

Να μιλήσεις άμεσα μαζί του, πριν οριστικοποιήσει το ΠΕΑ, μήπως αλλάξει το σενάριο 

Με τόσα χρήματα δε φτιάχνεις κομπλέ ενδοδαπέδιο σύστημα με τίποτα, θα πας να πάρεις καμιά προσφορά και θα τραβάς τα μαλλιά σου μετά 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, AquaBoy είπε

Ουτοσι άλλως στο πάτωμα εχει μωσαικό που θα ξηλωθεί μου πε για περαστούν σωλήνες

Το ότι θα δουλέψει κομπρεσέρ μέσα στο σπίτι σου για να σκάψει 100 τετραγωνικά στο είπε;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το ότι θα δουλέψει κομπρεσέρ μέσα στο σπίτι σου για να σκάψει 100 τετραγωνικά στο είπε;

το γνωριζω αυτο,μετα το προγραμμα αν το προχωρησω θα προχωρησω και σε ανακαινιση,θα βαλω πλακακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...