Προς το περιεχόμενο

Πιο γρήγορες συνδέσεις Internet από τον ΟΤΕ σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιντιλόγλι Αχαιας...

Χωριουδάκι με 1500-2000 κατοίκους περί τα 10 χιλιόμετρα από το κέντρο της Πάτρας.

Το κοντινότερο dslam στην Λεύκα περι τα 4-5 χιλιόμετρα οπότε και τόσα χρόνια η ταχύτητα στα 3-4mbps.

 

Πριν κάνα δίμηνο ξεκίνησαν τα συνεργεία της "Ζεύξις" να ανοίγουν τρύπες γύρω από τα Καφάο...

Πριν μερικές μέρες πέρασαν την οπτική ίνα σχεδόν χωρίς σκάψιμο. κατά παράδοξο τρόπο ο δρόμος είχε περασμένο σωλήνα. οπότε σε μερικά σημεία άνοιγαν μια τρύπα και τράβαγαν το καλώδιο.

 

Το άλλο παράδοξο είναι για κάποιο λόγο τα ΚΑΦΑΟ είναι 100 μέτρα μεταξύ τους.

οπότε αναγκαστικά έβαλαν 8-9 kv για όλο το χωριό. Με πρόχειρους υπολογισμούς προβλέπω 5-10 χρήστες σε κάθε KV... εκπληκτική επένδυση.

 

το ίδιο kv αν το έβαζαν σε μια πόλη θα είχαν 100-200 συνδρομητές.

πιαστε το νοημα θα βαλουν vdsl εκει που θα εχει με το συμπαθιο ο παπους η θεια και ανθρωποι αγροτες στα χωραφια ολη μερα  και το ιντερνετ θα παει σφαιρα αφου δεν θα το μοιραζονται πολλοι

σκεφτεστε καλυτερη διαφημιση; θα ρωτας τον ξαδελφο απτο χωριο και θα σου λεει πριν 5 κατεβασα μια ταινια φουλ ειτζ ντι ενω εφταχνα φραπε χοχοχοχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω vdsl Και πιανο ταχυτητα στην αρχη 20 και τωρα μεταβιας 13,50 εδω μας κατεβαζουν και την ταχυτητα και αφξανουν τον θοριβο στην γραμη τι ψαχνεται

η απατη του εως 24 και της αποστασης που δεν αλλαζει φιλε

ουτε εγω εχω λυομενο σπιτι ουτε τροχοσπιτο παντα εκει ηταν και καθε λιγους μηνες η ταχυτητα μειωνεται γιατι αραγε μηπως απο υπερφορτωση ανευ υποδομων;;

και ακουμε συνεχεια μονο την καραμελα της αποστασης και μονο το σε ποσους μοιραζεται και ποσοι χρησιμοποιουν στην ηδη υποδομη δεν το λεει κανεις

απατεωνιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σένα αυτή η ταχύτητα, άλλοι στο δήμο που είναι πιο κοντά στο DSLAM παίζουν υψηλότερα και οι αρκετά κοντά θα έχουν κι επιλογή VDSL. :P

 

Μήπως όμως η δημαρχάρα σας ζητάει extra πραγματάκια από τον ΟΤΕ για να τον αφήσει να σκάψει για FTTC? Το κάνουν ουκ ολίγοι και μετά ο δημότης αντί να κράζει τον δήμαρχο κράζει τον ΟΤΕ/Inalan/HCN.

 

Πρέπει να διαβάσεις τι γίνεται στον δήμο Γαλατσίου με την Inalan ή τι γινόταν τα περασμένα χρόνια με τον ΟΤΕ και τον Παχατουρίδη στο Περιστέρι...

Δυστυχώς το ξέρω ότι η Δημαρχάρα μας είναι λίγο μούτρο και πέρασε κι εμένα από το μυαλό μου. Πάντως μια ενημέρωση απ' ευθείας από τον provider θα την ήθελα για να οργανώσω ένα κανονικό κράξιμο στο Δήμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ηλιουπολη, πλατεια Καναρια , με τραπεζες , καταστηματα, σουπερμαρκετ , πυκνοκατοικειμενη περιοχη ....
Πιο κεντρικα δεν γινεται!!!
Ακομα εχουν χαλκο απο το κεντρο Δαφνης!!!
Ταχυτητες μεγιστη 8...και αυτο σε ελαχιστα σημεια...
3 χρονια τους παρακαλαμε να βαλουν VDSL ....
Και μου βαζουν διαφημιση για την Ανω Αγουλινιτσα!!!!
Δεν ντρεπομαστε λιγο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ρε μαγκα εχουμεε αλλη επιλογη δηλαδη να μην υπογραψουμε; απο καπου δεν πρεπει να εχουμε ιντερνετ;

να σκεφτεσαι προτου γραψεις ρητορικες ερωτησεις με απαντηση ολοι τους ιδιους ορους εχουν στα πλαισια του ποικιλου ανταγωνισμου και πολλων επενδυσεων χεχε

 

Βάλε μισθωμένη τότε να μην έχεις "ΕΩΣ" και άσε τις υπόλοιπες ιστορίες για αγρίους.

 

η απατη του εως 24 και της αποστασης που δεν αλλαζει φιλε

ουτε εγω εχω λυομενο σπιτι ουτε τροχοσπιτο παντα εκει ηταν και καθε λιγους μηνες η ταχυτητα μειωνεται γιατι αραγε μηπως απο υπερφορτωση ανευ υποδομων;;

και ακουμε συνεχεια μονο την καραμελα της αποστασης και μονο το σε ποσους μοιραζεται και ποσοι χρησιμοποιουν στην ηδη υποδομη δεν το λεει κανεις

απατεωνιες

 

Απατεωνιές λέει το πόρισμα; Εγώ λέω αμάθεια.

Συμβαίνει αφενός λόγω του crosstalk (το κυριότερο) και σε διάφορα σημεία λόγω του Κανονισμού Διαχείρησης Φάσματος και Έγχυσης Ισχύος στο Ενσύρματο Δίκτυο Πρόσβασης.

Ενημερώσου πρώτα και ύστερα μίλα διότι -παρά την προσπάθεια σου- δεν είναι αστεία όσα γράφεις.

 

Αυτοί που είστε με κάτω των 10mb απορώ πως αντέχετε. Με 50αρα έχω ξενοιάσει 18gb την ώρα και σε streaming κομπλέ. Θέλει χέρι ο ΟΤΕ τουλάχιστον 20mb θα έπρεπε να είχαν όλοι εν έτη 2016.

 

Πουθενα δεν ισχύει κάτι τέτοιο βέβαια αλλά κουβέντα να γίνεται (το βλέπουμε 10 σελίδες τώρα).

Για την ιστορία, θα μπορούσε να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο βέβαια (αν και κανείς isp πότε δεν το έκανε και δεν θα το έκανε --> για τον λόγο που εξηγείται αμέσως μετά) με το ανάλογο κόστος (--> και χρέωση στον τελικό πελάτη) φυσικά.

 

Έλα ρε να σαι καλά, δλδ αν κάποιος είναι κανά 500αρι μέτρα απο το DSLAM και απαιτεί να κλειδώνει πάνω απο τα 10 τότε δεν έχει πιάσει τη λογική adsl/vdsl,μάλιστα

 

Δεν υφίσταται η λέξη "απαιτήσεις" σε μια υπηρεσία που είναι best effort.

Απαιτήσεις όμως και sla έχεις πχ. σε μία μισθωμένη και γι' αυτό την "πληρώνεις".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να βάλουν είναι απατεώνες . Πουλάνε 24αρα και με το ζόρι πιάνει τα 14mbps και η 30αρα ούτε 20.

Δε σου πουλάνε 24, σου πουλάνε εως 24. Το γράφουν και οι όροι του συμβολαίου που έχεις υπογράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι εως 24 να πληρωνω και εγω εως x ευρω. Οχι να πληρωνεις 24αρα και να πιανεις 3

Πάμε πάλι. Δεν πληρώνεις για 24, πληρώνεις για εως 24. Το γράφουν και οι όροι του συμβολαίου που έχεις υπογράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν πιάνουμε ταχύτητες ούτε δίπλα στο κέντρο του ΟΤΕ θα πιάνουν πάνω στα χωριά....

Μόνο με το LTE+ δουλεύουμε

Δίπλα στον ΟΤΕ είμαι σε χωριό δυσπρόσιτη περιοχή όπως λένε τα κουριερ και χτυπάω 5.3mb download. Πληρώνω αρκετά αλλα τουλάχιστον έχω αυτο που πληρώνω και όχι 3 4 όπως λένε στα έως 24mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν πιάνουμε ταχύτητες ούτε δίπλα στο κέντρο του ΟΤΕ θα πιάνουν πάνω στα χωριά....

Μόνο με το LTE+ δουλεύουμε

 

H τεχνολογία της adsl δεν δουλεύει με βάση τις "κάστες" των πολιτών/κατοίκων αλλά με βάση τους κανόνες της φυσικής. Οι επενδύσεις σχετικά με το adsl πάλι δεν δουλεύουν με βάση τις "κάστες" των πολιτών/κατοίκων αλλά με βάση το επιχειρηματικό πλάνο και το πόσο δεκτικός (ή μάλακας) είναι ένας δήμαρχος (ο κυριότερος λόγος που γνωστές περιοχές στην Αθήνα δεν έχουν vdsl ή έχει καθυστερήσει και ο λόγος που το vdsl ξεκίνησε από επαρχία και όχι Αθήνα). Στο λέω, όπως και στον καθένα και σε μένα, για να ξέρετε ποιους ψηφίζετε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι.

Η τεχνολογία της adsl λέει:

ΑΝ καλώδιο<500 μέτρα ΚΑΙ Κλείδωμα<10 mbps

ΤΟΤΕ Εξοπλισμός-Υποδομη = Σαβούρα

 

Αυτά λέει, φτασαμε να διαβάζουμε και στο insomnia αυτά που λέει το βιβλιαράκι του τηλεφωνητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι.

Η τεχνολογία της adsl λέει:

ΑΝ καλώδιο<500 μέτρα ΚΑΙ Κλείδωμα<10 mbps

ΤΟΤΕ Εξοπλισμός-Υποδομη = Σαβούρα

 

Αυτά λέει, φτασαμε να διαβάζουμε και στο insomnia αυτά που λέει το βιβλιαράκι του τηλεφωνητη

 

Ααα μάλιστα.. :rolleyes:

 

Με το "ότι να 'ναι", από σένα μάλιστα που γράφεις κιόλας τα παρακάτω, μου βγήκε ο καφές από τη μύτη.

Και για να σοβαρευτώ τώρα.. :) H σκέψη είναι υπερβολικά απλοική χωρίς παραμέτρους και με αμέτρητα λογικά άλματα. Εάν θέλεις (είναι δικό σου πρόβλημα αυτό) μπορείς να διαβάσεις και να ενημερωθείς. Εάν μετά από αυτό, όποτε και αν είναι, θέλεις να μιλήσεις σοβαρά, με λογική και χωρίς επιχειρήματα νηπιαγωγείου, εγώ εδώ είμαι :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τον τίτλο , ούτε και το νόημα του θέματος . Πάντως την απάντηση την δίνουν οι φωτογραφίες  με δυο υπερσύγχρονα vdsl καφάο δίπλα σε , μάλλον άδεια σπίτια .

Το θέμα είναι τα μεγάλα αστικά κέντρα και όχι η κάτω ραχούλα . Στα μεγάλα κέντρα θέλεις επενδύσεις και εκεί κάνεις και πολύ πιο γρήγορα αποσβέσεις. Τώρα , απότι κατάλαβα , το vdsl στην πάνω Παναγιά, επιδοτείται από κάποιο πρόγραμμα , μυρίστηκαν ψωμί , βάλανε και το μάρκτιγκ να δουλέψει για τις νέες επενδύσεις που κάνουν με το σκάψιμο των χωραφιών και όλα εντάξει . Απόσβεση θα κάνουν ποτέ και πότε ? Για να δούμε είναι πραγματικά βιώσιμες τέτοιες επενδύσεις ή γίνονται απλά για το ΕΣΠΑ?

 

 

Εσύ κάτσε εκεί στην Αθήνα με τα 6 εκατομμύρια κατοίκους κ άσε την επαρχία να σαπίζει. Όταν σαπίσει τελείως θα έρθω εγώ και η παρέα μου εκεί να γίνουμε 8 εκατομμύρια κ να βάλουμε και vdsl. Να δω πως θα ζείς μετά όταν θα έχεις κι άλλους δίπλα σου + ανταγωνισμό στη δουλειά σου. ΟΛOI ΑΘΗΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΡΕ. ΝΑ ΠΑ ΝΑ Γ... Η ΕΠΑΡΧΙΑ. Πρωτευουσιάνοι...

Επεξ/σία από De@th L0rd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...