Προς το περιεχόμενο

Πιο γρήγορες συνδέσεις Internet από τον ΟΤΕ σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαλια είναι στο Καναδά, τι είναι αυτά που λες ??? Μάλλον δεν έχεις ζήση εκεί και το λες αυτό.

 

Και ένα 1gbit up/down δωρεάν να μου δίναν, στην βρετανική κολομβία δεν ξαναγυρνάω πίσω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δεν εννοούσα ότι είναι χάλια στον Καναδά ή ότι έχει πχ γαμάτο καιρό, αλλά ότι είναι κράτος, όχι μπουρδέλο σαν το δικό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια βαζουν εκει τα οπτικα γιατι οταν πας στην "κατω ραχουλα" ο αλλος κλειδωνει στα 2 και πληρωνει για 24. εκει πετανε το οπτικο και τοτε εχουν και αυτοι τις ταχυτητες τις ανεβασμενες! Και μην ξεχναμε οτι ειναι -εως- παντα οι γραμμες! Αυτος που θα πληρωσει 50 δεν θα παρει 50! Αναλογα παντα απο την αποσταση! Και εγω πληρωνω εως 50 και εχω 28 σε παροχο. Στον ΟΤΕ δεν μου διναν στην γραμμη μου γιατι δεν τους καλυπτε η αποσταση μου. Ναι μεν ειναι ακριβοι αλλα εχουν και καποια στανταρ στην ποιοτητα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπερδεύεσαι. Εγώ λέω ότι είναι χαλια στο Καναδά. Μάλλον δεν έχεις ζήση εκεί ποτε εκεί. Η Θεσσαλονίκη είναι χιλιετίες μπροστά από το καταθλιπτικό κέντρο του Vancouver. Ένα πουλημένο κράτος είναι ο Καναδάς, ψεύτικο. Σαν εταιρία το τρέχουν.

 

Πραγματικά αυτοί που λένε ο Καναδάς είναι κράτος και τελεio, έχουν ζήση ποτε εκεί ?? ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ? Η απλά δεν έχετε πάει ποτε εκεί και ονειρεύεστε λιβάδια ? Εγώ ήμουν εκεί... εσείς ?

 

Με τα λεφτά που θα γλιτώσεις από τα τσιγάρα, ποτά, gala και ψωμί στο Καναδά, φτιάχνεις ένα μικρό ISP μαζί και ένα καινούργιο ελληνικό χωριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτος που θα πληρωσει 50 δεν θα παρει 50! Αναλογα παντα απο την αποσταση! Και εγω πληρωνω εως 50 και εχω 28 σε παροχο. Στον ΟΤΕ δεν μου διναν στην γραμμη μου γιατι δεν τους καλυπτε η αποσταση μου. Ναι μεν ειναι ακριβοι αλλα εχουν και καποια στανταρ στην ποιοτητα!

 

Παίρνεις VDSL από το DSLAM στο Αστικό  Κέντρο που ανήκεις, αν είχαν γίνει έργα FTTC στην περιοχή σου τότε θα είχες νέο ΚΑΦΑΟΥ κοντά σου από το οποίο θα έπαιρνες VDSL και θα συγχρόνιζες στα 50mbps όπως σχεδόν η συντριπτική πλειοψηφία που έχει VDSL μέσω FTTC...

 

Πραγματικά αυτοί που λένε ο Καναδάς είναι κράτος και τελεio

 

Δεν είναι τέλειο, αλλά είναι μέρα με νύχτα σε σχέση με μας...

 

Η απλά δεν έχετε πάει ποτε εκεί και ονειρεύεστε λιβάδια ?

Δεν ονειρεύομαστε λιβάδια/περιβάλλον/όμορφα τοπία, αλλά να μην πληρώνουμε φόρους Δανίας και να παίρνουμε υπηρεσίες Σομαλίας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε μια μικρή παρέμβαση : ο ΟΤΕ δεν είναι κοινοφελες ίδρυμα. Λειτουργεί υπό το συμφέρον του και μάλιστα υπό ξένων συμφερόντων. Καλό θα ήταν να γνωρίζετε ότι πολλές περιοχές δεν έχουν καν τηλεφωνική γραμμή εν έτη 2017... Προσωπικά αιτηθηκα γραμμής σε οικισμό στο νομό Πιερίας, σε τουριστική περιοχή και η απάντησή τους, επίσημα, από τεχνικούς του ΟΤΕ για την τοποθέτηση ήταν :5000€ (απόσταση από κολωνα οτε γύρω στα 200 μέτρα).Αν αυτό θεωρείται πρόοδος ας εκτιμηθεί από εσάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα πάντως πάτωσε στις ταχύτητες σταθερής σύνδεσης Internet σε έρευνα που έγινε απο την Akamai (πασίγνωστη εταιρία cloud υπηρεσιών). Σε όλη την Ευρώπη κατετάγη προτελευταία (μια θέση πάνω από τη Κύπρο) με μέση ταχύτητα 6.9 Mbps. H παγκόσμια κατάταξη είναι 69 (τυχαίο; ). Μπορείτε να δείτε όλο το report εδώ. Οι σελίδες 34-37 αφορούν την Ελλάδα.

 

Τραγικά αποτελέσματα. Ελπίζω να αρχίσει να αλλάζει λίγο το τοπίο γιατί έχουμε φτάσει να συναγωνιζόμαστε τριτοκοσμικές χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου λένε έως 24. Όχι 24....

Αμα ειναι εως 24 να πληρωνω και εγω εως x ευρω. Οχι να πληρωνεις 24αρα και να πιανεις 3

Έχεις πρόβλημα στην γραμμή σου είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό κάλεσε να έρθει τεχνικός

5890242552.png

Ειναι αναλογα την μερα, συνηθως πιανω κοντα στα 8 αλλα υπαρχουν φορες που η ταχυτητα πεφτει και εχω τρελα lag spikes. Εχει ερθει τεχνικος στο παρελθον, δεν υπαρχει καποιο προβλημα η vodafone φταιει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αμα ειναι εως 24 να πληρωνω και εγω εως x ευρω. Οχι να πληρωνεις 24αρα και να πιανεις 3

Είσαι όμως στον ίδιο εξοπλισμό είτε πιάνεις 3 είτε πιάνεις 24... :P

 

Δεν κοστίζει παραπάνω στον πάροχο πχ η πόρτα στο dslam για να σου έχει διαφορετική τιμολόγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπειτε να κραξετε και εδω ,μην χαλασετε την παραδοση  της μιζεριας ...

Δήμος Νεάπολης-Συκεών στην Θεσσαλονίκη. 20ος σε μέγεθος δήμος στην Ελλάδα με σχεδόν 90.000 κατοίκους. Μέγιστη ταχύτητα ADSL ~9Mbps και VDSL ούτε στον ύπνο μας.

Σόρυ φίλε μου αλλά θα κράξω και πολύ μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δήμος Νεάπολης-Συκεών στην Θεσσαλονίκη. 20ος σε μέγεθος δήμος στην Ελλάδα με σχεδόν 90.000 κατοίκους. Μέγιστη ταχύτητα ADSL ~9Mbps και VDSL ούτε στον ύπνο μας.

Σόρυ φίλε μου αλλά θα κράξω και πολύ μάλιστα.

Σε σένα αυτή η ταχύτητα, άλλοι στο δήμο που είναι πιο κοντά στο DSLAM παίζουν υψηλότερα και οι αρκετά κοντά θα έχουν κι επιλογή VDSL. :P

 

Μήπως όμως η δημαρχάρα σας ζητάει extra πραγματάκια από τον ΟΤΕ για να τον αφήσει να σκάψει για FTTC? Το κάνουν ουκ ολίγοι και μετά ο δημότης αντί να κράζει τον δήμαρχο κράζει τον ΟΤΕ/Inalan/HCN.

 

Πρέπει να διαβάσεις τι γίνεται στον δήμο Γαλατσίου με την Inalan ή τι γινόταν τα περασμένα χρόνια με τον ΟΤΕ και τον Παχατουρίδη στο Περιστέρι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε μια μικρή παρέμβαση : ο ΟΤΕ δεν είναι κοινοφελες ίδρυμα. Λειτουργεί υπό το συμφέρον του και μάλιστα υπό ξένων συμφερόντων. Καλό θα ήταν να γνωρίζετε ότι πολλές περιοχές δεν έχουν καν τηλεφωνική γραμμή εν έτη 2017... Προσωπικά αιτηθηκα γραμμής σε οικισμό στο νομό Πιερίας, σε τουριστική περιοχή και η απάντησή τους, επίσημα, από τεχνικούς του ΟΤΕ για την τοποθέτηση ήταν :5000€ (απόσταση από κολωνα οτε γύρω στα 200 μέτρα).Αν αυτό θεωρείται πρόοδος ας εκτιμηθεί από εσάς.

Από το 2016 την υποχρέωση της τηλεφωνίας ως καθολική υπηρεσία την έχει η Forthnet. Πήγαινε μια βόλτα να σου πουν για δορυφορικό και την αντίστοιχη μηνιαία χρέωση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καταλάβει τι λογική και του adsl και του vdsl έτσι?

Και του Victoring ακόμα

 

Για κάποιο λόγο κοστίζει 15€ ενώ η ίδια ταχύτητα σε μισθωμενο κοστίζει 20 φορές πάνω στην καλύτερη

 

Με το ftth/c θα βελτιωθεί η εμπειρία (σε κάποιο βαθμό γιατί και εκεί πέρα για overlooking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λογική του adsl/vdsl την έχετε πιάσει?

Οποίος θέλει εγγυημένη ταχύτητα μπορεί να δώσει 300€ για μισθωμενο συμμετρικο η να περιμένει το ftth/h σε 1 χρόνο στην Αθήνα και σε 3-4 σε άλλες πόλεις και να δώσει κάνα 30αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...