Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά γεμίζω λευκό ξύδι με νερό το δοχείο και το βάζω να τρέχει διακοπτόμενα. Μετά ξεπλένω το δοχείο, γεμίζω με νερό, επαναλαμβάνω και έτοιμη η καφετέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Προσωπικά γεμίζω λευκό ξύδι με νερό το δοχείο και το βάζω να τρέχει διακοπτόμενα. Μετά ξεπλένω το δοχείο, γεμίζω με νερό, επαναλαμβάνω και έτοιμη η καφετέρια...

Και δεν μυρίζει το ξίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκευτομαι να το δοκιμασω με κιτρικο οξυ (ξινο) που ειναι πολυ φθηνο , καθαρισα πριν κατι μηνες τον βραστηρα μου και εγινε λαμπικο, ουτε μυρωδιες ουτε τιποτα , τωρα σε nespresso δεν το εχω κανει αλλα σε λιγο καιρο που θα κανω κι εγω με κιτρικο θα την αφαλατωσω...Χημικα kit αφαλατωσης δεν νομιζω να παρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πέρνω το χημικό υγρό αφαλάτωσης της nespresso, κάνει καλή δουλειά. Επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός βέβαια, μετά ξεπλένω την μηχανή με καμια 15αριά περάσματα με σκέτο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miatakias είπε

Εγω σκευτομαι να το δοκιμασω με κιτρικο οξυ (ξινο) που ειναι πολυ φθηνο , καθαρισα πριν κατι μηνες τον βραστηρα μου και εγινε λαμπικο, ουτε μυρωδιες ουτε τιποτα , τωρα σε nespresso δεν το εχω κανει αλλα σε λιγο καιρο που θα κανω κι εγω με κιτρικο θα την αφαλατωσω...Χημικα kit αφαλατωσης δεν νομιζω να παρω..

Ναι τι αναλογία θα βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2020 στις 3:55 ΜΜ, liakjim είπε

Ναι τι αναλογία θα βάλεις;

Κοιτα δεν το εχω δοκιμασει ακόμα αλλά περίπου νερό ώστε να γεμίζει το δοχείο νερού της nespresso,  και κιτρικο μια συσκευασία των 50γρ ( από ΑΒ 40 λεπτά κοστίζει)  πιστεύω φτάνει,  για τον βραστήρα που χωράει 1,7 λίτρα έβαλα τα 50γρ ξινο αφού τα είχα ανακατέψει  σε χλιαρό νερό (είναι κόκκοι  σαν αλάτι περίπου) για να διαλυθεί... Δηλαδη και γι την nespresso εγω θα το έλιωνα σε ένα μπολ  σε ζεστό /χλιαρό νερό ανακατεύοντας το,  θα το άφηνα να έρθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (γιατί θα μπει στο δοχείο νερού της nespresso που είναι πλαστικό)... Μετα θα ακολουθούσα την διαδικασία κανονικά... 

Σίγουρα δεν μυρίζει καθόλου,  το κιτρικο οξύ χρησιμοποιείται σε γλυκά,  μαρμελάδες ως συντηρητικο,  δηλαδή είναι κάτι που τρώγεται... 

Δεν το εχω δοκιμασει σε nespresso μην σε πάρω στον λαιμό μου αλλά εγω μάλλον μ αυτό θα κάνω,  εχω και ξύδι λευκό αλλά φοβάμαι μην μυρίσει.... 

Αν έχεις βραστήρα η ένα σκεύος με άλατα πάρε και δοκίμασε να δεις αποτελέσματα,  επίσης βάλε στο Google "αφαλάτωση με κιτρικο όξυ"  να δεις τι λένε ποσότητες κτλ... 

Εμενα πάντως τον βραστήρα το καθάρισε καλά χωρίς καθόλου μυρωδιά,  εννοείται αν κάνεις αφαλάτωση θα περάσεις νερό μετά όπως θα έκανες με ξύδι/χημικά...  

Στις 7/9/2020 στις 3:49 ΜΜ, haris013 είπε

εγω πέρνω το χημικό υγρό αφαλάτωσης της nespresso, κάνει καλή δουλειά. Επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός βέβαια, μετά ξεπλένω την μηχανή με καμια 15αριά περάσματα με σκέτο νερό.

Επειδή είμαι κι εγω αυτό θέλω να αποφύγω + το κόστος + οτι ειναι χημικα... 

* Πηγα σημερα LIDL και παρατηρησα τις καψουλες Belarom τις ειχε 1.69 απο 1,79  αρχικη που σημαινει οτι ριξαν την αρχικη τιμη , εγω πριν κατι μηνες ειχα παρει εναν Ristretto 2,19.....Δηλαδη σαν αρχικη τιμη 1.79 ειναι μια χαρα οι Ristretto για φθηνη επιλογη...

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται ο Λουμιδης έχει προσφορά 2+1 (+2,5e μεταφορικά ) μέχρι 27/9...

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πηρε το μάτι μου και αυτές από διαφημίσεις στα social 

https://www.underdog.gr/shop/category/capsules/

Ωστόσο τις θεωρώ υπερβολικά ακριβές.

Εχει δοκιμάσει κανένας Coffee Island τις καινούργιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cris41 είπε

Πηρε το μάτι μου και αυτές από διαφημίσεις στα social 

https://www.underdog.gr/shop/category/capsules/

Ωστόσο τις θεωρώ υπερβολικά ακριβές.

Εχει δοκιμάσει κανένας Coffee Island τις καινούργιες?

Lol 7-20 ευρώ  η δεκάδα? Και δεν πάω σε καμία καλή καφετέρια να μου τον φτιάξει επαγγελματίας barista σε επαγγελματική εσπρεσιερα,  πιο φθηνός θα έρθει... 

Θέλω να πάρω τις καινούργιες coffe Island με μεταλλικη κάψουλα αλλά μόνο με κουπόνι στα 2,50ε,  είχα πάρει τον Project Espresso (πλαστική)  και ήταν χάλια,  απ τους χειρότερους... 

 

2 ώρες πριν, archimidis είπε

Ξινό βάζω εγώ εδώ και καιρό και την καθαρίζω όπως και το βραστηρα εδώ και χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Μπορείς να περιγράψεις την διαδικασία και τις ποσότητες που βάζεις,  εχω κάνει κι εγώ σε βραστήρα με ξινο και έμεινα πολύ ικανοποιημένος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Each carton contains 18 capsules." λέει πάνω πάνω... ανάθεμα και αν ξέρει ακόμα και ο ίδιος ο ποιητής τι εννοεί εδώ, γιατί όλα τα σενάρια οδηγούν στην υπερβολή στην μια ή την άλλη πλευρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Craven είπε

"Each carton contains 18 capsules." λέει πάνω πάνω... ανάθεμα και αν ξέρει ακόμα και ο ίδιος ο ποιητής τι εννοεί εδώ, γιατί όλα τα σενάρια οδηγούν στην υπερβολή στην μια ή την άλλη πλευρά...

Όντος τώρα το παρατήρησα αυτό... Αλλά στην περιγραφή μέσα σε κάθε τύπο κάψουλας λέει ότι περιέχει 10 pcs,  και η μακρόστενη συσκευασία τύπου Nespresso/Starbucks προδιαθέτει για 10 καψουλες αλλιώς αν έιχε 18 καψ.  θα ήταν  πολύ μακριναρι....

Απ την αλλη 7 η 10 ευρώ για 18 καψ.  ακούγεται πιο λογικό, δηλαδή αν  έχει μέσα 10 καψ.  και ο πιο ακριβώς τύπος  κάνει 20 ευρώ  η κάψουλα σου έρχεται 2 ευρω... 

Το κουτί πάντως έχει 10 καψ. έκανα ζουμ την φώτο,  καλά πιστεύουν ότι θα πουλήσουν 10 καψουλες 20 ευρώ? 😐

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...