Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ για Lungo, παίρνω συνήθως Starbucks House Blend. 

Τώρα τελευταία, αν βρίσκω παίρνω και τον Maestro Lungo της Lavazza που αναφέρθηκε παραπάνω.

Τους Lor γενικά τους έχω παρεξηγημένους, αλλά θα δώσω μία ευκαιρία στον 11.

Πρακτικά όμως, ποια είναι η διαφορά σε αυτούς που γράφουν espresso με αυτούς που γράφουν Lungo?

Η ποσότητα που πίνω, είναι λίγο παραπάνω από διπλό espresso με μία κάψουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2022 στις 4:58 ΜΜ, tutuyo είπε

Γενικα για καποιο λογο ειναι "παρεηξηγημενος" ο Jacobs

εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ σαν χαρμανι, ειναι δυνατος και κανει τον καλυτερο αφρο (μετα τις Nespresso)

τωρα τελευταια δοκιμασα και μου αρεσε πολυ και ο Maestro Lungo της Lavazza

Αυτους του 2 προτιμω για βαρβατο 2πλο Lungo

 

9294859698206.jpg?buildNumber=70c5b92133

Εχει καθολου γευση ο Lavazza Maestro lungo 5 στην αλουμινενια σε σχεση με τις αλλες μαρκες lungo? (π,χ Costa lungo 8 , Dimello lungo forte 8 κτλ) Θυμαμαι ειχα παρει τον lungo της Lavazza σε πλαστικη οταν τον λεγαν Avvolgente 5 σε μοβ συσκευασια και μου ειχε φανει πολυ νερουλος/αγευστος σε σχεση με αλλους lungo, βλεπω εχουν διατηρησει την ενταση 5 με ελαφρυ καβουρδισμα και λουλουδενιες νοτες , επισης παρατηρησα οτι ο lavazza decaf ειναι πιο νερουλος/αγευστος σε αλουμινιου σε σχεση με οταν ηταν σε πλαστικη αλλα και ο crema e gusto 12 σε αλουμινιου που  ο πιο ειναι βαρυς/υψηλης εντασης των νεων laνazza αλουμινιου καπως νερουλος μου φανηκε και πιστευω αυτο ειχε να κανει με την παρα πολυ γρηγορη ροη που ειχαν και οι δυο (σε 5-6" εχει γινει εκχυλιση)..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πλεον εχω ως daily driver τον lavazza espresso classico (9/13, μαυρη καψουλα) .
δεν ειναι κατι το φοβερο,αλλα βγαζει τιμιο διπλο εσπρεσσο με μια καψουλα. θα τον προτιμουσα με πιο μεστο και παχυρευστο σωμα,αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα, πόσο μαλλον με διπλη χρηση της καψουλας.
σημερα πηρα να δοκιμασω τον  maestro lungo της lavazza, οποτε θα επανελθω αργοτερα επ'αυτου.
αν και με ενταση 5, οι προσδοκιες μου ειναι αρκετα χαμηλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σαςςς. Νέα μέρα για ένα νέο γευστικό crash test με ζεστό καφεδάκι και χουχουλιασμα πριν φύγουμε για δουλειά. Την τιμητική του είχε ο Lavazza. Προσπαθώ να ξεστοκαρω (είχα καλό απόθεμα από γιορτές) Λοιπόν έκανα και τους 3 lungo, τον μπλε τον κόκκινο και τον κίτρινο.. Παιδιά έμενα δεν μου άρεσε κανείς. Ειλικρινά. Εχουν όντως πραγματικά μια νότα γεύσης όπως λέει και το ταμπέλακι στον καθένα άλλος ένα κλικ κακάο, σοκολάτα, η φρούτα και η επίγευση και των 3 δεν αφήνει πως να το πω γεύση καφέ. Σε γευστικό αποτέλεσμα ποιο πολύ μου άρεσε ίσως ο Yacobs πάρα αυτοί ήταν βέβαια σε lungo δεν ξέρω πόσο παίζει ρόλο θα τους δώσω άλλη μια ευκαιρία να τα τεσταρο και τα 3 σε μόνο espresso αλλά κρατάω μικρό καλάθι. 

 

20220128_104007.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Λοιπόν έκανα και τους 3 lungo, τον μπλε τον κόκκινο και τον κίτρινο..

και οι τρεις ομως προορίζονται για εσπρεσσο, οχι για λουνγκο.
αρα τους δοκιμασες και τους τρεις "νερομένους" σε σχεση με αυτο για το οποιο προορίζονται.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sleepychris είπε

και οι τρεις ομως προορίζονται για εσπρεσσο, οχι για λουνγκο.
αρα τους δοκιμασες και τους τρεις "νερομένους" σε σχεση με αυτο για το οποιο προορίζονται.
 

Συμφωνώ σε αυτό που λες γιαυτό είπα θα τους δώσω μια ευκαιρία ακόμη αν και τους έκανα και τους 3 σαν 2πλους εσπρέσο τον καθένα και όχι καθαρά lungo που είναι παραπάνω νερό.. Εγώ δίνω βάση στην επίγευση του κάθε καφέ.. Οι γεύση τους δεν θύμιζαν καφέ εσπρέσο σαν κάτι άλλο.. Θα δείξει.. Εγκυκλοπεδικα πάντως και ο L'or 11 ristretto και ο lollo nero μια χαρά κάνουν καφέ 2πλη δόση εσπρέσο με 1 καψουλα. 

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Εχει αγορασει κανεις επαναγεμιζομενη καψουλα για VERTUO?

Αγορασα αυτη την Επαναγεμιζομενη αλλα δεν κανει τπτ την πεταξα..
Υπαρχει καμια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πει κάποιος που έχει δοκιμάσει κάποια που να δουλεύει αν και πιστεύω γιατί το είχα σκεφτεί και εγώ να πάρω είναι πεταμένα λεφτά και είναι και πανάκριβες. 

Τελικά δοκίμασα της Lavazza ξανά σε μονές εσπρέσο οκ καλές ήταν αλλά μέχρι εκεί. Κρίμα γιατί υπάρχουν μάρκες που με μια κάψουλα φτιάχνεις άνετα 2πλο καφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα χθες τις Lollo Nero και σε πρώτη φάση που δοκίμασα σε espresso ήταν πολύ ωραίος για τα γούστα μου τόσο στην γεύση όσο και στο καϊμάκι (μιλώντας πάντα για οικιακή χρήση και με μηχανή Inissia Krups). 

Ωστόσο η ροή και η ποσότητα ήταν πολύ χαμηλή (λόγω πλαστικής κάψουλας), ζύγισα την ποσότητα που βγήκε σε 4 κάψουλες και ήταν από 32ml εως 34ml.

Η τιμή είναι αρκετά δελεαστική που δεν σου πάει καρδιά να πεις ότι δεν συμφέρει παρόλο την χαμηλή ποσότητα, 15€ οι 100 κάψουλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά μια βοήθεια έχει δοκιμάσει κάποιος από τις κάψουλες τις Nespresso κάποιο 

1)limited edition. 2)festive και 3)τον miami. Αν έχετε κάτι από αυτά ρίξτε μια γνώμη θα βιηθουσε

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Έχω δοκιμάσει αρκετές κάψουλες, άλλες μου άρεσαν, άλλες όχι. Προτιμώ έντονο καβουρδισμα και ένταση από 11 και πάνω. Έχω ξεχωρίσει τους:

Napoli κόκκινος από nespresso 

Lor 11 

Lor crema e gusto (όταν θέλω να πιω ένα ελαφρύ και πιο ισορροπημένο καφεδάκι) 

Ο Lor Colombia δεν μου άρεσε καθόλου, καθώς μου έβγαζε έντονη οξύτητα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιους άλλους καφέδες;; 

Υπάρχει κάποιο αρθρο που να αναφέρει τα χαρακτηριστικά των καφέδων σε κάψουλες; 

Επεξ/σία από pkk1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pkk1 είπε

Καλησπέρα σας. Έχω δοκιμάσει αρκετές κάψουλες, άλλες μου άρεσαν, άλλες όχι. Προτιμώ έντονο καβουρδισμα και ένταση από 11 και πάνω. Έχω ξεχωρίσει τους:

Napoli κόκκινος από nespresso 

Lor 11 

Lor crema e gusto (όταν θέλω να πιω ένα ελαφρύ και πιο ισορροπημένο καφεδάκι) 

Ο Lor Colombia δεν μου άρεσε καθόλου, καθώς μου έβγαζε έντονη οξύτητα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιους άλλους καφέδες;; 

Υπάρχει κάποιο αρθρο που να αναφέρει τα χαρακτηριστικά των καφέδων σε κάψουλες; 

Crema e gusto πρεπει να εννοεις τον Lavazza..

Σε αυτα τα χαρακτηριστικα ο L'or Onyx μου αρεσει , τωρα οι Starbucks με ενταση απο 10 και πανω εχουν δυνατη γευση αλλα ειναι πολλοι πικροι και δεν ξερω αν σ αρεσει ...

Ενας απο τους καλυτερους καφεδες που εχω πιει σε αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι ο Lollo caffe Nero και σε σουπερ τιμη γυρω στα 15ε (0,15 σεντς η καψουλα) αλλα πρεπει να παρεις 100τεμ , δεν εχει μικρες ποσοτητες , θα σου στειλω p.m με το link που μπορεις να τους αγορασεις

Ενα site δεν υπαρχει που να λεει για ολους τους καφεδες αναλυτικα χαρακτηριστικα , αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις οποιον καφε θελεις να μαθεις μεσω σκρουτζ και να μπαινεις στα μαγαζια που το πουλαν οι στις γνησιες σελιδες καθε εταιριας καφε..

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ο πιο έμπειρος γευσιγνώστης καφέ, όποια απόπειρα κι αν έκανα με άλλες μάρκες, δεν έχω καταφέρει ως τώρα να βρω κάτι που να πλησιάζει τις 3-4 κορυφαίες προτιμήσεις μου στη γκάμα της Nespresso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...