Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς να ανέβει όταν πάνε και μου βάζουν vdsl σε όλα τα κωλοχώρια με 10 άτομα;

Λίγα για τα χωριά ε. 3000 είμαστε εμείς δεν νομίζω να βάζουν vdsl σε χωρια με 10 κατοίκους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Να μπει πρώτα στην Αθήνα που είναι 5 εκατομμύρια.

 

Στα χωριά που μπήκε ήταν 90% επιδοτούμενο. Στην Αθήνα θα είναι εξ'ολοκλήρου επένδυση από τον ΟΤΕ οπότε προχωρούν σταδιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβετε πρώτα πως λειτουργεί η ADSL και η VDSL και μετά να γράφετε. Δεν υπάρχει 24αρα γραμμή ADSL. Υπάρχει παροχή ίντερνετ με Χ ευρώ και ανάλογα την απόσταση από το Α/Κ θα είναι και η ταχύτητα.

 

Με την VDSL, ουσιαστικά "φέρνουν" το Α/Κ πιο κοντά στο σπίτι σου, στη γωνία που είναι το κουτί του ΟΤΕ για να μπορείς να συγχρονίζεις και πιο ψηλά. Τις περισσότερες φορές, το κουτί είναι τόσο κοντά σου που πιάνεις ακριβώς όσο είναι η ονομαστική ταχύτητα της σύνδεσής σου.

Πρέπει να διαβάζετε πρώτα και μετά να γράφετε.

Υπάρχουν άνθρωποι εδώ που έχουν γράψει ότι είναι σε σχετικά κοντινές αποστάσεις και έχουν ταχύτητες που δεν δικαιολογουνται από την απόσταση.

Το δα πολλές φορές να γράφεται, ξες τι είναι η ADSL και γραφς; Νταξ, κουλαρετε

 

Στο θέμα τώρα, γκρινιάζω επειδή κλειδωνω χαμηλά σχετικά με την απόσταση αλλά σε VDSL δε πάω, καλυπτομαι ακόμα κι έτσι.

Είμαι στην αντίθετη περίπτωση απ αυτή που λεει ο ThReSh :P (πότε να βάλεις vdsl)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα συγκεκριμένο post quote. Φυσικά μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι που μπορεί να φταίνε αλλά σε λίγες περιπτώσεις. Άμα ρωτήσεις τους μισούς από αυτούς που λένε ότι έχουν πρόβλημα, θα σου πουν ότι "η καλωδίωσή μου είναι τέλεια, ο πάροχος φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα συγκεκριμένο post quote. Φυσικά μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι που μπορεί να φταίνε αλλά σε λίγες περιπτώσεις. Άμα ρωτήσεις τους μισούς από αυτούς που λένε ότι έχουν πρόβλημα, θα σου πουν ότι "η καλωδίωσή μου είναι τέλεια, ο πάροχος φταίει...

Φυσικά και ο κύριος υπαίτιος στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι ο πάροχος ρε φιλαράκι!

Εγώ για παράδειγμα είμαι στα 400μ από το ΑΚ και το ΚΑΦΑΟ είναι ακριβώς κάτω από το σπίτι μου.

Πριν 3 χρόνια λοιπόν όταν έβαλα για πρώτη φορά Internet ήταν με πάροχο Wind. Η ταχύτητα κλείδωνε στα 22,5! Για 6 μήνες άρχοντας!

Όταν λοιπόν μετά από 6 μήνες επισκέφτηκε το ΚΑΦΑΟ ο ΟΤΕ για κάποιες βλάβες, η γραμμή από εκείνη την ημέρα κλείδωσε στα 15,5 +ένας μικρός θόρυβος στην γραμμή!

Να μην τα πολυλογώ, μέσα σε 2 μήνες ήρθε 5 φορές ο τεχνικός της Wind και στο τέλος με παρέπεμψαν στον ΟΤΕ γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Ήρθαν και από τον ΟΤΕ αλλά επειδή η γραμμή δεν ήταν σε αυτούς αδιαφορούσαν και τα προβλήματα παρέμεναν. Φωνάξαμε και ηλεκτρολόγο να κοιτάξει τις γραμμές του σπιτιού (καινούριο το σπίτι). Μάλιστα από την μούρλια μου φώναξα και δεύτερο ηλεκτρολόγο. Όλο το σπίτι ΟΚ!!!

Αγανακτήσαμε στην οικογένεια και αλλάξαμε πάροχο και βάλαμε ΟΤΕ. Τα προβλήματα με το Internet και ο θόρυβος εξαφανίστηκαν την πρώτη κιόλας μέρα που ήρθαν και έκαναν την αλλαγή της σύνδεσης.

Σε ερώτησή μου γιατί δεν δίνουν παραπάνω από 15 με 16 η απάντηση ήταν ότι δεν μπορούν να καλύψουν αυτές τις ταχύτητες.

Ένας από το συνεργείο του ΟΤΕ ήταν πιτσιρικάς και μου είπε ότι θα κάνει μια αλλαγή από το ΚΑΦΑΟ για να ανεβάσει λίγο την ταχύτητα. Συγκεκριμένα μου λέει "μόνο μέχρι 18 μπορώ φιλαράκι, για παραπάνω με τίποτα"!

18 σταθερά από τότε!!!

Εγώ φταίω λοιπόν ή ο ΟΤΕ π.χ.; Τι να καταλάβω πρώτα πως λειτουργεί η ADSL και η VDSL που λες και κολοκύθια με τη ρίγανη; Αυτά που γράφεις είναι άκυρα!

Για την δική μου περίπτωση λοιπόν ο ΟΤΕ φταίει και κανένας άλλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπει πρώτα στην Αθήνα που είναι 5 εκατομμύρια.

Γιατί αυτοί που είναι στα χωριά στην επαρχία δεν έχουν ψυχή, δεν έχουν ανάγκες, δεν χρειάζονται το Internet όπως εσύ, δεν πληρώνουν όπως όλος ο κόσμος; Τους δίνουν τίποτα τζάμπα;

Για χαλάρωσε λίγο αρχοντοχωριάτη Αθηναίε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ο κύριος υπαίτιος στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι ο πάροχος ρε φιλαράκι!

Εγώ για παράδειγμα είμαι στα 400μ από το ΑΚ και το ΚΑΦΑΟ είναι ακριβώς κάτω από το σπίτι μου.

Πριν 3 χρόνια λοιπόν όταν έβαλα για πρώτη φορά Internet ήταν με πάροχο Wind. Η ταχύτητα κλείδωνε στα 22,5! Για 6 μήνες άρχοντας!

Όταν λοιπόν μετά από 6 μήνες επισκέφτηκε το ΚΑΦΑΟ ο ΟΤΕ για κάποιες βλάβες, η γραμμή από εκείνη την ημέρα κλείδωσε στα 15,5 +ένας μικρός θόρυβος στην γραμμή!

Να μην τα πολυλογώ, μέσα σε 2 μήνες ήρθε 5 φορές ο τεχνικός της Wind και στο τέλος με παρέπεμψαν στον ΟΤΕ γιατί δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Ήρθαν και από τον ΟΤΕ αλλά επειδή η γραμμή δεν ήταν σε αυτούς αδιαφορούσαν και τα προβλήματα παρέμεναν. Φωνάξαμε και ηλεκτρολόγο να κοιτάξει τις γραμμές του σπιτιού (καινούριο το σπίτι). Μάλιστα από την μούρλια μου φώναξα και δεύτερο ηλεκτρολόγο. Όλο το σπίτι ΟΚ!!!

Αγανακτήσαμε στην οικογένεια και αλλάξαμε πάροχο και βάλαμε ΟΤΕ. Τα προβλήματα με το Internet και ο θόρυβος εξαφανίστηκαν την πρώτη κιόλας μέρα που ήρθαν και έκαναν την αλλαγή της σύνδεσης.

Σε ερώτησή μου γιατί δεν δίνουν παραπάνω από 15 με 16 η απάντηση ήταν ότι δεν μπορούν να καλύψουν αυτές τις ταχύτητες.

Ένας από το συνεργείο του ΟΤΕ ήταν πιτσιρικάς και μου είπε ότι θα κάνει μια αλλαγή από το ΚΑΦΑΟ για να ανεβάσει λίγο την ταχύτητα. Συγκεκριμένα μου λέει "μόνο μέχρι 18 μπορώ φιλαράκι, για παραπάνω με τίποτα"!

18 σταθερά από τότε!!!

Εγώ φταίω λοιπόν ή ο ΟΤΕ π.χ.; Τι να καταλάβω πρώτα πως λειτουργεί η ADSL και η VDSL που λες και κολοκύθια με τη ρίγανη; Αυτά που γράφεις είναι άκυρα!

Για την δική μου περίπτωση λοιπόν ο ΟΤΕ φταίει και κανένας άλλος.

Ναι. Και μ' αυτό τι αποδεικνύεις αλήθεια; Πως, ό,τι ισχύει σε σένα ισχύει σε όλους; Ο καθένας έχει τον πόνο του και νομίζει ότι έτσι είναι παντού. Εγώ τι να πω που πάνω 5,8Μbit λόγω απόστασης και VDSL αναμένεται να μπει μετά το 18; Και που από τις τρεις εταιρείες κινητής, πιάνει μόνο η μια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Και μ' αυτό τι αποδεικνύεις αλήθεια; Πως, ό,τι ισχύει σε σένα ισχύει σε όλους; Ο καθένας έχει τον πόνο του και νομίζει ότι έτσι είναι παντού. Εγώ τι να πω που πάνω 5,8Μbit λόγω απόστασης και VDSL αναμένεται να μπει μετά το 18; Και που από τις τρεις εταιρείες κινητής, πιάνει μόνο η μια;

Στο τέλος γράφω ότι μιλάω για την δική μου περίπτωση.

Δεν θέλω να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν. Ίσα ίσα που λέω ότι ο πάροχος είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και επίσης ότι κάνουν μπαλάκι τον κόσμο παίρνοντάς του τα λεφτά χωρίς να του παρέχουν αυτό που του υπόσχονται.

Όταν σου λένε έως 24 και το πραγματικό στην καλύτερη είναι έως 15 δεν αισθάνεσαι μεγάλο κορόιδο;

Όταν σου λένε φέρε ηλεκτρολόγο να ελέγξει τα καλώδια του σπιτιού ενώ ξέρουν ότι οι ίδιοι δημιουργούν το πρόβλημα, δεν είναι περιττό έξοδο για τον οποιονδήποτε +κοροϊδία από πάνω;

Ο άλλος πιο πάνω λέει το δίκτυο αναβαθμίζεται σταδιακά!

Ναι ρε μάγκα, αλλά τα λεφτά στα παίρνουν μια κι έξω και όχι σταδιακά, που τους δικαιολογείς κι από πάνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν σου λένε έως 24 και το πραγματικό στην καλύτερη είναι έως 15 δεν αισθάνεσαι μεγάλο κορόιδο;

 

Όχι, γιατί ξέρω ότι adsl επηρεάζεται από την απόσταση κι από παρεμβολές.

Ο άλλος πιο πάνω λέει το δίκτυο αναβαθμίζεται σταδιακά!

Ναι ρε μάγκα, αλλά τα λεφτά στα παίρνουν μια κι έξω και όχι σταδιακά, που τους δικαιολογείς κι από πάνω!

 

Σου παίρνουν μια κι έξω πχ 2 χρόνια μαζεμένα πάγια?

 

Σε όποια χώρα και να πας, τα έργα γίνονται σταδιακά. Μου φαίνεται ότι μπερδεύεστε με τις ADSL και αγνοείτε ότι το σκάψιμο για οπτικές ίνες μέχρι το κάθε ΚΑΦΑΟΥ είναι πολλές φορές πιο χρονοβόρο και κοστοβόρο από τα έργα που έκαναν στο ADSL που ούτε αυτά έγιναν μπαμ μπαμ, απλά τα ξεχάσαμε...

 

Μπλέξιμο με δημάρχους που θέλουν extra δωράκια για να αφήσουν τον πάροχο να σκάψει, συμμετοχή και της ΔΕΗ στα έργα για παροχή ρεύματος στα ΚΑΦΑΟΥ κτλπ κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι αρκετοί δεν χρειάζονται μια 50άρα VDSL. Πρέπει να είμαι ο μόνος που όση ταχύτητα και αν του δίνουν, δεν του είναι αρκετή. Δεν έχει σημασία τι κατεβάζω, θέλω το παραπάνω, τόσο σε download όσο και upload. Να σημειώσω ότι έχω 50/5 VDSL και 200/20 να μου έδιναν, και πάλι δεν θα ήμουν 100% ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην λενε τοτε οτι πουλανε 24αρα που δεν την πιανει κανεις αλλα να εχουν πακετα για μικροτερες ταχυτητες

Εγω επιανα μεχρι και 16 και μια μερα βλεπω 4

Παιρνω τη φορθνετ και μου λενε στο κατεβασαμε γιατι ειχες αποσυνδεσεις

Ποτε δεν ειχα λεω  Αντε καλα λεει θα στο παμε στο 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γιατί ξέρω ότι adsl επηρεάζεται από την απόσταση κι από παρεμβολές.

Παίζει ρόλο και αυτό που λες αλλά ο ΟΤΕ δεν μπορεί να δώσει πάνω από 15 με 16 γιατί έχει πρόβλημα. Οι ίδιοι οι τεχνικοί μου το είπαν. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Οι απώλειες δεν είναι τόσο μεγάλες όσο αναμασάνε οι τεχνικοί για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να μην λενε τοτε οτι πουλανε 24αρα που δεν την πιανει κανεις αλλα να εχουν πακετα για μικροτερες ταχυτητες

Εγω επιανα μεχρι και 16 και μια μερα βλεπω 4

Παιρνω τη φορθνετ και μου λενε στο κατεβασαμε γιατι ειχες αποσυνδεσεις

Ποτε δεν ειχα λεω  Αντε καλα λεει θα στο παμε στο 9

Αρκετός κόσμος κράζει τους εναλλακτικούς ISPs ότι με τις προσφορές που βγάζουν πουλάνε κάτω το κόστος. Εσύ πόσο ελπίζεις ότι θα τιμολογούνται τα 8mbps σε σχέση με τα "έως 24", στο 1/3 της τιμής? :P

 

Να υπενθυμίσω ότι η "πόρτα" στο DSLAM είτε συγχρονίζεις 24mbps είτε συγχρονίζεις 4, είναι ίδια, δεν τους βγαίνει φτηνότερα για να γλυτώνουν λεφτά...

Μια επανάληψη...

 

Παίζει ρόλο και αυτό που λες αλλά ο ΟΤΕ δεν μπορεί να δώσει πάνω από 15 με 16 γιατί έχει πρόβλημα. Οι ίδιοι οι τεχνικοί μου το είπαν. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Οι απώλειες δεν είναι τόσο μεγάλες όσο αναμασάνε οι τεχνικοί για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.

Δεν είναι ότι δεν πιστεύω ότι σου είπε κάτι τέτοιο ο τεχνικός. Απλά εδώ και κάμποσα χρόνια δεν πιστεύω αυτά που βγαίνουν από το στόμα τεχνικών...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...