Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς το γρήγορο internet λύνει πολλά εγκεφαλικά και αυτό το κατάλαβα όταν από τα 4mbps πήγα στα 40mbps και το βασικό στο 5mbps στο Upload.

 

ένα κινητό να έκανε update τις εφαρμογές κόλλαγε το σύμπαν.

Buffering να δεις ένα βίντεο στα 1080p

Κατεβάσματα από drivers μέχρι ρομ για το κινητό ήθελαν ώρες.

Να ανεβάσω κάτι στο cloud;

 

ναι το 90% του χρόνου κάθετε παρόλα αυτά όταν χρειαστώ κάτι το έχω σε ελάχιστο χρόνο και ο χρόνος είναι χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε ποιο VDSL??? Μένω Παπάγου, Αθήνα και με ADSL πιάνω 2,9 mbps με πειραγμένο SNR στο 9 και θόρυβο στο θεό. Ας φτιάξουν πρώτα τις απαρχαιωμένες καλωδιώσεις στα αστικά κέντρα και μετά βλέπουμε το VDSL. 

Επεξ/σία από makridis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρε ποιο VDSL??? Μένω Παπάγου, Αθήνα και με ADSL πιάνω 2,9 mbps με πειραγμένο SNR στο 9 και θόρυβο στο θεό. Ας φτιάξουν πρώτα τις απαρχαιωμένες καλωδιώσεις στα αστικά κέντρα και μετά βλέπουμε το VDLS.

Να αλλάξεις σε VDSL, αν δεν κάνω λάθος στου Παπάγου έχουν μπει και ενεργοποιηθεί από το 2014 οι καινούριες υπαίθριες καμπίνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμισα μία από τις γραμμές που χρησιμοποιώ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σε VDSL 30 Mbps. Καθαρό download 1 με 1,2 Mbps. Προηγουμένως είχα 800 Kbps με 1 Mbps.Είμαι απλά εξοργισμένος. Σκέτη κοροϊδία. Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα αυτό γιατί στην οικοδομή όσους ρώτησα δεν έχει βάλει άλλος για να συγκρίνω.  

 

Σε καποιο αλλο συμπαν, με διαφορετικους νομους Φυσικης, ισως κλειδωνες τη γραμμη σου μεχρι τον ουρανο.

Στο δικο μας συμπαν, το DSL εξαρταται απο την αποσταση σου απο το dslam.

 

Τωρα αν ο παροχος σου δεν σε ενημερωσε τα δεοντα, ειναι αλλο θεμα και προφανως εχεις δικιο.

Αλλα οσους παροχους εχω τσεκαρει, κανεις δεν σου δινει vdsl αν δεν εχεις ικανοποιητικη αποσταση απο dslam/καμπινα vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μόνος τρόπος για την 24αρα να πιάνει 24 είναι να υπάρχουν υπαίθριες καμπίνες όπως στην VDSL. Το θέμα όμως είναι ότι αυτές για να μπουν είναι extra επένδυση την οποία δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει ένας πάροχος (ανεξαρτήτως χώρας) κι ΑΝ έκανε θα έπρεπε να σου δίνει το καρφωτό 24αρι σε μεγαλύτερη τιμή από ότι το "έως 24αρι" από το Α/Κ για να κάνει απόσβεση της επένδυσης. Ε τώρα στο δίνει με VDSL συγχρονισμό...

 

Ας μου δινει τοτε τη δυνατοτητα να επιλεξω και να πληρωνω συνδεση 8αρα αφου αυτη στην ουσια εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ίσχυε παλιά. Εμείς ως καταναλωτές τους σπρωξαμε στο να μας δώσουν μόνο το μέγιστο πακέτο. Μόνο ο ΟΤΕ πρέπει να έχει κρατήσει δύο ταχύτητες 4 & 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου δινει τοτε τη δυνατοτητα να επιλεξω και να πληρωνω συνδεση 8αρα αφου αυτη στην ουσια εχω

 

 

Αυτό ίσχυε παλιά. Εμείς ως καταναλωτές τους σπρωξαμε στο να μας δώσουν μόνο το μέγιστο πακέτο. Μόνο ο ΟΤΕ πρέπει να έχει κρατήσει δύο ταχύτητες 4 & 24.

H EETT επιβάλει στους παρόχους, να μας δίνουν φθηνότερο πακέτο, αν η πραγματική ταχύτητα είναι μικρότερη του μισού της ονομαστικής. Όταν λοιπόν κάποιος έχει σύνδεση 24Mbps και συχρονίζει στα 10, θα έπρεπε ο πάροχος να του δώσει το αμέσως μικρότερο πακέτο.

Για αυτό το λόγο λοιπόν, κατάργησαν όλοι τα πακέτα των 12 & 8 Mbps που είχαν κάποτε, ώστε η επόμενη επιλογή να είναι τα 4 κι έτσι, να μη συμφέρει τους περισσότερους να πάνε εκεί, για να γλιτώσουν 5-10€ το μήνα.

 

Ευτυχώς που η ΕΕΤΤ φροντίζει για το καλό μας και τον υγιή ανταγωνισμό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι αγαπητή ΕΕΤΤ μας συγχωρείς που αργήσαμε, έχουμε ξεκινήσει να σκάβουμε για να βάλουμε καμπίνες μόνοι μας.

 

Ρωτάς στον πάροχο, γιατί παίρνω 8mbps με ζόρι ενώ από την απόσταση θα έπρεπε να είμαι στα 12-13mbps, σου απαντάει οι γραμμές παλιές, ασυντήρητο δίκτυο, crosstalk, μπουκωμένο bbras (άσχετο..). Ωραία, τους λες βάλε μου άλλο ζεύγος, δεν γίνεται σου λέει, είναι φίσκα το δίκτυο πολλοί συνδρομητές -εξού και το crosstalk. Α ωραία κατανοητό, γιατί λοιπόν δεν βάζετε καμπίνα να σωθούμε όλοι; 200 σπίτια από ένα κωλόκουτο σάπιο δεν είναι λίγο μλκια στο 2017 φτάσαμε. Και σου λένε "ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΡΟΧΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ". Λίγοι ή πολλοί είμαστε τελικά; Αρμεξον.

 

Στα τσίπουρα και στους κράσους είμαστε αρχηγοί φτάνει για όλους, για καμιά δουλειά δεν μας βλέπω πολύ ζεστούς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας μου δινει τοτε τη δυνατοτητα να επιλεξω και να πληρωνω συνδεση 8αρα αφου αυτη στην ουσια εχω

Αρκετός κόσμος κράζει τους εναλλακτικούς ISPs ότι με τις προσφορές που βγάζουν πουλάνε κάτω το κόστος. Εσύ πόσο ελπίζεις ότι θα τιμολογούνται τα 8mbps σε σχέση με τα "έως 24", στο 1/3 της τιμής? :P

 

Να υπενθυμίσω ότι η "πόρτα" στο DSLAM είτε συγχρονίζεις 24mbps είτε συγχρονίζεις 4, είναι ίδια, δεν τους βγαίνει φτηνότερα για να γλυτώνουν λεφτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που ζητάνε για τις VDSL συνδέσεις είναι εξωπραγματικά. Κάποιοι μπορεί να το παίζετε άνετοι και ωραίοι αλλά ο περισσότερος κόσμος δεν αντέχει ούτε τα 20€ το μήνα πλέον.

Εξάλλου οι πάροχοι δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν καλά καλά την 24άρα. Πρωτόγονες καταστάσεις.

Μην πεταχτεί τώρα κανένας Αθηναίος κολλημένος με την πρωτεύουσα και αρχίσει τα τρελά τα δικά του.

Η επαρχία έχει μεγάλα προβλήματα ακόμα. Βλέπεις κάτι ταχύτητες 4, 8, 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λάθος μου... Το έχουν αλλάξει αυτό και δεν άνοιξε ρουθούνι (επειδή μάλλον έγινε στα μουλοχτά, ή 15αύγουστο...)

 

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/EETT.pdf

 

Παράγραφος 56: Δεν υποχρεούται ο πάροχος να μας βάλει σε μικρότερο πακέτο, είναι στη διακριτική του ευχέρεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hcn. Εδώ και 2 χρόνια στην Όλγας θεσσαλονίκη. 40άρα πιάνω 39,99/4 με 33€. Καμια φορά το 3μηνο μπορεί να είναι κάτω για κανένα 8ωρο. Δεν με χαλάει καθόλου ! Είχα 24άρα ΟΤΕ, έπιανα 7 και με δούλευαν κι όλας από το support τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...