Προς το περιεχόμενο

NAS Qnap TS-251+-8GB


manval

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι θα βόλευε πολύ αν στις ενημερωμένες εκδόσεις το τροποποιημένο περιεχόμενο το έβαζες με διαφορετικό χρώμα, μιας και είναι αρκετές οι σελίδες που πρέπει να ξαναδιαβαστούν.

Μάλλον έχεις δίκιο, είναι δύσκολο σε κάποιον που το διαβάζει να βρει που έχω κάνει τις αλλαγές.

Θα δω πως θα το κάνω παρόλο που δεν νομίζω να υπάρχει άλλη έκδοση γιατί έχω καλύψει τα περισσότερα που με ενδιέφεραν. Έχει και άλλες δυνατότητες (πχ iTunes Server, RADIUS, κ.α) και ειδικά με τις εφαρμογές στο appCenter αλλά δεν με ενδιαφέρουν για την ώρα. Αν «ανακαλύψω» όμως κάτι καλό ή και κακό σίγουρα θα το αναφέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλή χρονιά σε όλους.

 

Έχω το ίδιο nas με τις 4 θέσεις για σκληρούς. Πέρα από τις υπόλοιπες δυνατότητες του το χρησιμοποιώ κυρίως ως torrent client και για προβολή βίντεο με το kodi.

Στην τελευταία αναβάθμιση του QTS το Kodi το αφαίρεσαν, εσύ χρησιμοποιείς το Kodi και αν ναι, χωρίς να αναβαθμίσεις το QTS ή το κατάφερες με άλλο τρόπο;

 

Επειδή δεν έχει ψηφιακή έξοδο ήχου, από την hdmi στέλνω σε προβολέα σήμα εικόνας, ψάχνω να βρω τρόπο να στείλω το ηχητικό σήμα στο dac για μουσικές ακροάσεις από αρχεία ήχου που έχω στο nas, γνωρίζεις κάτι να μου προτείνεις; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, το Kodi δεν το χρησιμοποιώ και γενικά δεν πολλή βλέπω ταινίες και δεν με ενδιαφέρουν αυτά τα utilities. Με το Plex Media Server δεν κάνεις δουλειά?

Το NAS το έχω συνδέσει με HDMI κατευθείαν σε μια Samsung Smart TV και έχω ήχο και από το Hybrid Desk Station αλλά και από την τηλεόραση που το βλέπω NAS σαν Media Server (μέσω δικτύου).

Το «dac» είναι Digital-to-Analog Converter, πως ακριβώς έχεις συνδέσει το HDMI του NAS με τον προβολέα? Από το HDMI του NAS το πας σε κάποιο ενισχυτή Hi-Fi (με είσοδο & έξοδο HDMI), από την έξοδο HDMI του Hi-Fi το συνδέεις στο DAC και από εκεί με VGA στον προβολέα (και τον ήχο τον παίρνεις από τα ηχεία που είναι πάνω στο Hi-Fi)?

post-223167-0-59036200-1483811057_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω σύγχρονο πολυκάναλο ενισχυτή με είσοδο hdmi, το καλώδιο hdmi πάει κατευθείαν στον προβολέα.

 

Όμως το κύριο ενδιαφέρον μου είναι η στερεοφωνική ακρόαση αρχείων flac υψηλής ανάλυσης 24/96 και ανώτερα, σε αυτό θέλω να βρω λύση πρώτα.

Η διαδρομή είναι nas - standalone dac - στερεοφωνικός ενισχυτής του '80.

Δοκιμαστικά, ενδιάμεσα έβαλα μια TV και της έδωσα σήμα με hdmi.

Στη συνέχεια δοκίμασα να κάνω τον ήχο pass-through με οπτική ψηφιακή έξοδο από την TV στο DAC αλλά τζίφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός στον ήχο αλλά με τη συνδεσμολογία που μου περιγραφής δεν νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά.

 

Κατ’ αρχήν από ότι δοκίμασα o media player του Qnap παίζει FLAC αρχεία. Κατέβασα ένα sample από το site της SONY http://helpguide.sony.net/high-res/sample1/v1/en/index.html και μου έπαιξε (δες το attachment).

 

Η ψηφιακή έξοδο από την TV, από όσο γνωρίζω, είναι μόνο για τον τηλεοπτικό δέκτη της TV (πχ να βλέπεις μια ταινία σε επίγειο κανάλι με Dolby surround, που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και να στείλεις τον ήχο στον πολυκάναλο ενισχυτή σου). Δεν κάνει pass-through το σήμα από την είσοδο του HDMI (εκτός αν έχει καμιά τρελή επιλογή η δική σου TV), για αυτό και όσοι έχουν συνδρομητική τηλεόραση, πχ NOVA, το ψηφιακό ήχο τον παίρνουν πάνω από το δορυφορικό δέκτη της NOVA και τον στέλνουν στον ενισχυτή.

 

Αντιθέτως, αν έχει ψηφιακή έξοδο (μιλάμε για SPDIF) ο προβολέας σου (λίγο σπάνιο), από εκεί μπορείς να πάρεις τον ήχο και να τον στείλεις στον ενισχυτή τους (ή στο DAC).

 

Η άλλη λύση είναι ένα HDMI to HDMI+audio, συνδέεις το qnap στην είσοδό του και στην έξοδο στέλνεις από το HDMI στον προβολέα και από την ψηφιακή έξοδο στον ενισχυτή.

 

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι το τι  θες «flac υψηλής ανάλυσης 24/96» από την στιγμή που τα περνάς από DAC για να τα πας σε «στερεοφωνικός ενισχυτής του '80»? Λογικά θα πρέπει να χάνει πολλή από την ποιότητα του ήχου εκτός αν τα μηχανήματά σου είναι πολλή καλής ποιότητας.

post-223167-0-56793400-1483993778_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα πάω τελικά στη λύση του HDMI to HDMI+audio.

Φοβάμαι πως δεν θα είναι άριστο ποιοτικά, αλλά χωρίς δοκιμή δεν θα το μάθω ποτέ.

Τα μηχανήματα μου είναι όντως πάρα πολύ καλά, γιαυτό και με ενδιαφέρει όχι μόνο η λειτουργικότητα, αλλά κυρίως η ποιότητα στο τελικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις. Αλλά δεν νομίζω να έχεις απώλειες γιατί αυτό δεν κάνει convert στον ήχο αλλά extract από HDMI σε SPDIF. Καλά λόγια έχω διβάσει για την Ligawo… δες το Ligawo HDMI Audio Extractor - HDMI to 2.0 / 5.1 - Toslink SPDIF / Coax / jack .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια κι ευχαριστουμε πολυ ! Γράφομαι συνδρομητής στο θεμα για μελλοντικη αναφορα !

 

Εννοειτε πως περιμενουμε οποιες πιθανες προσθηκες στο αρθρο !

 

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια κι ευχαριστουμε πολυ ! Γράφομαι συνδρομητής στο θεμα για μελλοντικη αναφορα !

 

Εννοειτε πως περιμενουμε οποιες πιθανες προσθηκες στο αρθρο !

 

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ !!! 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

 

Από εδω και πέρα θα έχει αναφορές κύριως από crash tests, ώστε να δω και την αξιοπιστία του σε βάθος χρόνου. Από τώρα έχω δει δύο "θέματα" που δεν μου άρεσαν και τα έχω στείλει στο help desk της Qnap και περιμένω απάντηση (να δω και πως ανταποκρίνεται το support τους)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια νέα έκδοση ανέβηκε πριν από λίγο στο αρχικό link. Η νέα έκδοση έχει στην τελευταία σελίδα δοκιμή σύνδεση του Qnap με USB Wi-Fi adapter της TP-Link.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,το μηχάνημα κάνει και για καταγραφικο για κάμερες ?όχι μονο να βλέπεις αλλα να καταγραφει κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,το μηχάνημα κάνει και για καταγραφικο για κάμερες ?όχι μονο να βλέπεις αλλα να καταγραφει κιόλας

 

Βεβαίως, έχεις 2 άδειες δωρεάν μια για κάθε κάμερα, αλλά μπορείς να αγοράσεις μέχρι και άλλες 4 επιπλέον, μέχρι τις 6 που μπορεί να υποστηρίξει η συσκευή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως, έχεις 2 άδειες δωρεάν μια για κάθε κάμερα, αλλά μπορείς να αγοράσεις μέχρι και άλλες 4 επιπλέον, μέχρι τις 6 που μπορεί να υποστηρίξει η συσκευή.

O κατασκευαστή γράφει ότι υποστηρίζει μέχρι και 40 κάμερες https://www.qnap.com/en/product/model.php?II=195&event=3.

Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αλλά για να το γράφει έτσι θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...