Προς το περιεχόμενο

NAS Qnap TS-251+-8GB


manval

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια τελευταία ερώτηση φιλε μου ,για ποιο λόγο προτίμησες το 251+ έναντι του 253α?

Δεν έχουν και πολλή μεγάλη διαφορά αν δεις και στο compare https://www.qnap.com/en-au/product/contrast.php?cp[]=211&cp[]=195&ref=product_overview.

 

Βασικά ήθελα τα 8GB (το TS-253A έρχεται με 4GB και πρέπει να βάλεις εσύ άλλα 4GB για τα 8) για να δουλεύω 2 VMs στο Virtualization Station. Δεν με ενδιάφερε το 4K στο HDMI, ούτε το Hardware Encryption Engine του TS-253A. Με ενδιέφερε το Microsoft Hyper-V Compatibility το οποίο όμως στην πράξη δεν μπορεί να είναι λειτουργικό σε ένα NAS με Celeron επεξεργαστή (θα είναι πολλή αργό). Επίσης το TS-251+ έχει λίγο καλύτερο επεξεργαστή.

 

ΣΗΜ: αν τυχών το θες για Virtualization Station προτίμησε ποιο γρήγορους δίσκους. Αυτούς που έβαλα (στις 5400 rps) είναι λίγο αργοί.

 

Επίσης αν θες να παίζεις ταινίες 4K μέσα από το δίκτυο σου ή να γράφεις μεγάλα αρχεία φρόντισε το switch σου να είναι 1000αρι (1GB). Εγώ τα έχω συνδέσει στο router/modem της HOL που είναι 100άρι και όταν μεταφέρω αρχεία δεν πάει πάνω από 9,2ΜΒ/sec (και δεν φταίει για αυτό το Qnap).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά σε όλους.

 

Έχω το ίδιο nas με τις 4 θέσεις για σκληρούς. Πέρα από τις υπόλοιπες δυνατότητες του το χρησιμοποιώ κυρίως ως torrent client και για προβολή βίντεο με το kodi.

Στην τελευταία αναβάθμιση του QTS το Kodi το αφαίρεσαν, εσύ χρησιμοποιείς το Kodi και αν ναι, χωρίς να αναβαθμίσεις το QTS ή το κατάφερες με άλλο τρόπο;

 

Επειδή δεν έχει ψηφιακή έξοδο ήχου, από την hdmi στέλνω σε προβολέα σήμα εικόνας, ψάχνω να βρω τρόπο να στείλω το ηχητικό σήμα στο dac για μουσικές ακροάσεις από αρχεία ήχου που έχω στο nas, γνωρίζεις κάτι να μου προτείνεις; Ευχαριστώ.

How to install Kodi on a QNAP https://www.youtube.com/watch?v=41qluvHZjsc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε manval αν μπορείς θέλω τη βοήθειά σου ,έχω εκατομμύρια φωτογραφίες facetagged με το picasa ,διαβάζω ότι το qts 4.3 διαβάζει xmp tags στο photo station .Υπάρχει δυνατότητα να το δοκιμάσεις και να μου πεις ; Αν μπορεί να τα διαβάσει τότε θα πάρω qnap το συντομότερο για να σώσω μία δουλειά πολλών ετών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε manval αν μπορείς θέλω τη βοήθειά σου ,έχω εκατομμύρια φωτογραφίες facetagged με το picasa ,διαβάζω ότι το qts 4.3 διαβάζει xmp tags στο photo station .Υπάρχει δυνατότητα να το δοκιμάσεις και να μου πεις ; Αν μπορεί να τα διαβάσει τότε θα πάρω qnap το συντομότερο για να σώσω μία δουλειά πολλών ετών

Δεν ξέρω το ακριβώς θες γιατί δεν έχω δουλέψει picasa. Για δες το attachment όπου στο info της φωτογραφίας υπάρχουν meta data από μια φωτογραφία που έχω βγάλει με ένα κινητό Lumia και υπάρχει και ένα εικονίδιο "φάτσας" που λέει κάτι για face tags (το οποίο είναι δωρεάν extension που εγώ δεν έχω εγκαταστήσει)... αυτά εννοείς?

Αν είναι στείλουμε μια δοκιμαστική φωτογραφία και πες τι στοιχεία θες να εμφανίζονται για να τα ψαξω στο photo station.

post-223167-0-63934000-1488721151_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είμαστε εν αναμονή για το qts 4.3

Ναι στην έκδοση 4.2.3 που έχω τώρα δεν υποστηρίζει το xmp για το face tag. Μπορείς όμως να το πάρεις τώρα το qnap για να αποθηκεύσεις εκεί τις φωτογραφίες για ασφάλεια και με το picassa να τις βλέπεις σαν εξωτερικό δίσκο. Και όταν με το καλό μπει official το 4.3 ενεργοποείς και το face tag μεσα από το photo station του qnap (ή αν θες να ρισκάρεις βάζεις την beta 4.3 και το δοκιμάζεις άμεσα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πάρω πριν βγει επίσημα η 4.3 θα βάλω τη beta και θα ενημερώσω,αλλιως αν βγει πρώτα η 4.3 και δεν έχω στείλει μπορείς να δοκιμάσεις εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πάρω πριν βγει επίσημα η 4.3 θα βάλω τη beta και θα ενημερώσω,αλλιως αν βγει πρώτα η 4.3 και δεν έχω στείλει μπορείς να δοκιμάσεις εσύ?

Ναι... αν βγει η νέα επίσημη έκδοση σίγουρα θα το αναβαθμίσω, αλλά μην περιμένεις ότι θα το κάνω από τους πρώτους. Θα περιμένω 2-3 εβδομάδες να βγούν κάποια bugs και μετά θα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις δοκιμάσει σαν http - mysql server?

Θέλω να στήσω ένα σύστημα που πέρα από το backup να μπορεί να έχει κι ένα CRM (dolibarr) για 4-5 χρήστες που να μπορούν να δουν κάποιες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις δοκιμάσει σαν http - mysql server?

Θέλω να στήσω ένα σύστημα που πέρα από το backup να μπορεί να έχει κι ένα CRM (dolibarr) για 4-5 χρήστες που να μπορούν να δουν κάποιες πληροφορίες.

Όχι, δεν μου έχει χρειαστεί κάτι τέτοιο.

Αλλά από ότι βλέπω η εφαρμογή είναι web οπότε λογικά μπορείς να το κάνεις όπως το παράδειγμα https://www.qnap.com/en/tutorial/con_show.php?op=showone&cid=21 .Το Qnap είναι Ubuntu και έχει μέσα Apache και MariaDB (όχι mySql όπως είναι στο link) που είναι συμβατό με την mySql.... λογικά γίνεται αλλά ίσως παιδευτείς να το σετάρεις.

 

Εδώ https://www.dolibarr.gr/foroum/egkatastasi-se-topiko-lan-se-nas-server/page-2.html ο χρήτης mix0s φράφει ότι το έστεισε σε QNAP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν μου έχει χρειαστεί κάτι τέτοιο.

Αλλά από ότι βλέπω η εφαρμογή είναι web οπότε λογικά μπορείς να το κάνεις όπως το παράδειγμα https://www.qnap.com/en/tutorial/con_show.php?op=showone&cid=21 .Το Qnap είναι Ubuntu και έχει μέσα Apache και MariaDB (όχι mySql όπως είναι στο link) που είναι συμβατό με την mySql.... λογικά γίνεται αλλά ίσως παιδευτείς να το σετάρεις.

 

Εδώ https://www.dolibarr.gr/foroum/egkatastasi-se-topiko-lan-se-nas-server/page-2.html ο χρήτης mix0s φράφει ότι το έστεισε σε QNAP.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συμμετέχω στο forum του  dolibarr, κι έχω διαβάσει το link. Αλλά θα ήθελα μια επιπλέον γνώμη. Μέχρι στιγμής είμαι σε δίλημμα για το αν θα πάρω nas ή dell powerEdge server.

Έχω και μια αρνητική προδιάθεση για τους celeron από την εποχή των Pentium ii.... και προβληματίζομαι για το αν θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε υπηρεσίες file server & crm server....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συμμετέχω στο forum του  dolibarr, κι έχω διαβάσει το link. Αλλά θα ήθελα μια επιπλέον γνώμη. Μέχρι στιγμής είμαι σε δίλημμα για το αν θα πάρω nas ή dell powerEdge server.

Έχω και μια αρνητική προδιάθεση για τους celeron από την εποχή των Pentium ii.... και προβληματίζομαι για το αν θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε υπηρεσίες file server & crm server....

Το QNAP δεν είναι server, είναι NAS.

Από ότι καταλαβαίνω ψάχνεις μια λύση «όλα σε ένα» για μια μικρή επιχείρηση με 4-5 χρήστες. Από την εμπειρία μου (18 χρόνια ΙΤ σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις) σου λέω μην το κάνεις. Δεν ξέρω το αντικείμενό σου αλλά για να μου γράφεις για dell power Edge server πρέπει να είσαι του «σιναφιού» μου :-) .

Πάρε ένα Server Dell PowerEdge T130/ Intel® Xeon® E3-1220 v5/8GG RAM/ 2 x 1TB RAID 1 SAS με MS Server 2012 R2 Foundation (μπορείς να το βρεις με 999,00€ με ΦΠΑ) και πάρε ένα ποιο μικρό QNAP για backup & VPN και για να κάνεις δοκιμές (εκτός αν είσαι linuxας).

Ο fileserver θέλει καλούς δίσκους και καλό δίκτυο, δεν απασχολεί πολλή τον επεξεργαστή ή την μνήμη του server. Το CRM σου δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει αλλά από την στιγμή που θα σηκώσεις Apache & MySQL θα θέλει το «κάτι τις του». Αν έβαζες κάτι βασισμένο σε Microsoft (IIS & MS SQL) το παραπάνω μηχάνημα είναι οριακό για 4-5 χρήστες… αλλά δεν έχω εμπειρία Apache & MySQL οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Το QNAP μπορεί να κάνει τον server αλλά για εκπαιδευτικούς λόγους, δεν θα το πρότεινα  για επαγγελματική λύση γιατί είναι αργός για αυτή την δουλειά. Βέβαια μπορείς να το πάρεις, να το δοκιμάσεις και αν σου ζορίζεται αγοράζεις τότε και το DELL και έχεις το Qnap για back up λύση και μάλιστα “failover” (στο περίπου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν είναι server, είναι NAS.

Πρόκειται για πελάτη γιατρό χειρουργό που θέλει να αποθηκεύει τα videos και τις φωτογραφίες από τα χειρουργεία που κάνει.

Σε αυτόν έχω παραμετροποιήσει ένα dolibarr για να καταχωρεί τους ασθενείς με διάφορα στοιχεία, εξετάσεις, πρακτικά χειρουργείων κλπ

Αυτή τη στιγμή αυτά τα δεδομένα είναι σε κάποιον server. Πρόσβαση έχει ο ίδιος, οι γραμματείς του κι οι βοηθοί του (σχεδόν ποτέ ταυτόχρονα).

Από τη στιγμή που θέλει να κρατήσει και τα video - φωτογραφίες σκέφτομαι να "παντρέψω" την υπάρχουσα κατάσταση με το NAS.

Επειδή μιλάμε για videos και φωτογραφίες θεωρώ ότι οι δίσκοι που έχει το σύστημα που αναφέρεις (1 TB) είναι λίγοι για το εγχείρημα.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το ότι είναι πολύ καλύτερη μια ξεχωριστή λύση, αλλά θεωρώ σίγουρο ότι σε λίγο καιρό θα μου ζητήσει να μπορεί να βλέπει το video μέσα από την καρτέλα του ασθενούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν είναι server, είναι NAS.

Πρόκειται για πελάτη γιατρό χειρουργό που θέλει να αποθηκεύει τα videos και τις φωτογραφίες από τα χειρουργεία που κάνει.

Σε αυτόν έχω παραμετροποιήσει ένα dolibarr για να καταχωρεί τους ασθενείς με διάφορα στοιχεία, εξετάσεις, πρακτικά χειρουργείων κλπ

Αυτή τη στιγμή αυτά τα δεδομένα είναι σε κάποιον server. Πρόσβαση έχει ο ίδιος, οι γραμματείς του κι οι βοηθοί του (σχεδόν ποτέ ταυτόχρονα).

Από τη στιγμή που θέλει να κρατήσει και τα video - φωτογραφίες σκέφτομαι να "παντρέψω" την υπάρχουσα κατάσταση με το NAS.

Επειδή μιλάμε για videos και φωτογραφίες θεωρώ ότι οι δίσκοι που έχει το σύστημα που αναφέρεις (1 TB) είναι λίγοι για το εγχείρημα.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το ότι είναι πολύ καλύτερη μια ξεχωριστή λύση, αλλά θεωρώ σίγουρο ότι σε λίγο καιρό θα μου ζητήσει να μπορεί να βλέπει το video μέσα από την καρτέλα του ασθενούς...

Αν είναι και βάλεις μεγάλα video HD θα χρειαστείς πολλή χώρο (το δικό μου είναι με 2ΤΒ, όχι 1, στα οποία μένουν 1.82TB ελεύθερος χώρος μετά το format, raid, & εγκατάσταση εφαρμογών).

Αν είναι όμως πάρε ποιο γρήγορους δίσκους στις 7200 rpm γιατί οι δικοί μου στα 5400 rpm καθυστερούν σε κάποιες διαδικασίες (πχ να μου φορτώσουν ένα VM). Στο search παράδοξος είναι αρκετά γρήγοροι αν αυτό γίνεται μέσα από το file station του Qnap (μάλλον φταίει το file system του linux).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...