Προς το περιεχόμενο

NAS Qnap TS-251+-8GB


manval

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

H QNAP δίνει αυτές σαν απόλυτα συμβατές. http://shop.qnap.com/index.php?route=product/product&path=35_340&product_id=129

Μπορείς όμως να κάνεις και ένα ερώτημα στο φόρουμ της QNAP.

https://forum.qnap.com/

 

Σε ελληνικο site δν υπαρχουν αυτες;

Δεν είναι δύσκολο να το αλλάξεις αν έχεις σχετική εμπειρία σε PCs. Απλά πρέπει να βρεις τις σωστές και να ξέρεις ότι πάνε ζευγάρι (δεν μπορείς να βάλεις 1GB + 4GB για να έχεις 5GB). Ένας φίλος μου αναβάθμισε ένα qnap με αυτές https://www.skroutz.gr/s/3106857/Crucial-4GB-DDR3-1600MHz-CT51264BF160BJ.html και δούλεψε.

 

 

Ο φιλος σου πιο μοντελο εχει; 

 

Εγω παραγγειλα αυτο http://www.e-shop.gr/qnap-ts-251-2-bay-241ghz-2x-gbe-25-or-35--p-PER.800303

που ερχεται με 1GB ραμ οποτε σιγουρα θα χρειαστω επιπλεον ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν το έχω ψάξει. Κάνε ένα ερώτημα στο φορουμ της QNAP που σου έδωσα πριν. Αλλά ρώτα κυρίως και για άλλες μνήμες που μπορεί να είναι συμβατές και μπορείς πιο εύκολα να τις βρεις στην Ελλάδα.

 

Αν θα πάρεις τελικά μνήμες, κοίτα να πάρεις 2 modules (δηλ. 2χ4 ή 2χ2) θεωρείται ότι λειτουργούν καλύτερα και κυρίως είναι ταχύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει. Κάνε ένα ερώτημα στο φορουμ της QNAP που σου έδωσα πριν. Αλλά ρώτα κυρίως και για άλλες μνήμες που μπορεί να είναι συμβατές και μπορείς πιο εύκολα να τις βρεις στην Ελλάδα.

 

Αν θα πάρεις τελικά μνήμες, κοίτα να πάρεις 2 modules (δηλ. 2χ4 ή 2χ2) θεωρείται ότι λειτουργούν καλύτερα και κυρίως είναι ταχύτερες.

αυτο εχω σκοπο να κανω απλα ο manlav ειπε οτι ενας φιλος του εβαλε αυτες https://www.skroutz.gr/s/3106857/Crucial-4GB-DDR3-1600MHz-CT51264BF160BJ.html και του δουλεψε κανονικα.Απλα δν ξερω πιο μοντελο εχει και αν παραγγειλα το ιδιο.

 

Αυτο με της ecc μνημες που μου ειπες που το διαβασες, γιατι στο φορουμ που μου εστηλες αυτοι προτεινουν κατι Non-ecc μνημες

 

Αλλα εκτος απο αυτο το αλλο που θελω να ρωτησω ειναι για τους σκληρους.Ποιους μου προτεινεται;

θελω 2 με 1tb

 

Ααα και κατι αλλο που προσεξα λεει οτι βαζει και ssd σκληρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο φορουμ προτείνουν non-ecc μνήμες για το μοντέλο σου, αυτές θα πάρεις. Για σκληρούς να κοιτάξεις WD RED. Θεωρείται ότι έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία. Πάντως να ξέρεις ότι από τη στιγμή που θα πάρεις NAS, θα θέλεις να αποθηκεύεις και το παραμικρό. Δεδομένου του γεγονότος ότι τα καινούρια 4Κ φορμά απαιτούν μεγάλο όγκο αρχείου, τα 2χ1ΤΒ θα σου φανούν σε σύντομο χρονικό διάστημα πολύ λίγα.

Οι SSD υποστηρίζονται αλλά λόγω κόστους και χωρητικότητας δεν είναι ενδεδειγμένοι για file server. Είναι όμως ιδανικοί για virtualization station.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ελληνικο site δν υπαρχουν αυτες;

 

Ο φιλος σου πιο μοντελο εχει; 

 

Εγω παραγγειλα αυτο http://www.e-shop.gr/qnap-ts-251-2-bay-241ghz-2x-gbe-25-or-35--p-PER.800303

που ερχεται με 1GB ραμ οποτε σιγουρα θα χρειαστω επιπλεον ραμ

Αν θυμάμαι έχει το TS-251A-2G, το οποίο είναι παρόμοιο με το δικό σου.

 

Δεν χρειάζεσε ECC μνήμες, το NAS δεν είναι "κλασσικός" server. Αν έπερνε ECC θα είχε motherboard με Xeon CPU!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι έχει το TS-251A-2G, το οποίο είναι παρόμοιο με το δικό σου.

 

Δεν χρειάζεσε ECC μνήμες, το NAS δεν είναι "κλασσικός" server. Αν έπερνε ECC θα είχε motherboard με Xeon CPU!

Αααα ωραια ευχαριστω

 

Τοτε θα παρω και εγω τις ιδιες ραμ με τον φιλο σου και θα σας πω εντυπωσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο φορουμ προτείνουν non-ecc μνήμες για το μοντέλο σου, αυτές θα πάρεις. Για σκληρούς να κοιτάξεις WD RED. Θεωρείται ότι έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία. Πάντως να ξέρεις ότι από τη στιγμή που θα πάρεις NAS, θα θέλεις να αποθηκεύεις και το παραμικρό. Δεδομένου του γεγονότος ότι τα καινούρια 4Κ φορμά απαιτούν μεγάλο όγκο αρχείου, τα 2χ1ΤΒ θα σου φανούν σε σύντομο χρονικό διάστημα πολύ λίγα.

Οι SSD υποστηρίζονται αλλά λόγω κόστους και χωρητικότητας δεν είναι ενδεδειγμένοι για file server. Είναι όμως ιδανικοί για virtualization station.

SSD σε NAS!!!! Για 2 x Samsung 850 Evo 1TB θες 670€... υπερβολικά μεγάλο ποσό για NAS. 2 x WD RED στις 7200 rpm είναι αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα και κατι αλλο...για ποιον λογο εχει 2 θυρες ethernet;

 

Μεχρι ποσα tb μπορει να βαλει μεσα;

Δύο θύρες έχει για να κάνεις link aggregation (να "ενώσεις" δλδ σε μία IP τις δύο θύρες και να πετύχεις καλύτερες ταχύτητες μέσω load balancing) και για να μοιράσεις τα αιτήματα από και προς τον σερβερ σε 2 κάρτες δικτύου με δύο διαφορετικές IP (δλδ μπορεί τα αιτήματα για streaming να φεύγουν από τη μία κάρτα με IP X.X.X.X και τα αιτήματα για VM να φεύγουν από τη δεύτερη κάρτα με IP X.X.X.Y). Και υπάρχουν και άλλες εφαρμογές (πχ σε περίπτωση βλάβης της μίας κάρτας να μπορέσει να συνεχίσει απρόσκοπτα τη λειτουργία του). Μπορεί, αν το χρειάζεται κάποιος, να προσθέσει και τρίτη και τέταρτη κάρτα δικτύου, ενσύρματη ή και ασύρματη, μέσω των θυρών USB.

Προς το παρόν αναγνωρίζει άνετα τουλάχιστον και 10ΤΒ σκληρούς.

 

 

SSD σε NAS!!!! Για 2 x Samsung 850 Evo 1TB θες 670€... υπερβολικά μεγάλο ποσό για NAS. 2 x WD RED στις 7200 rpm είναι αρκετοί.

Αυτά πάνε αναλόγως τόσο των αναγκών όσο και της τσέπης. Το έγραψα και παραπάνω, για file server (δλδ την πρωταρχική δουλειά του NAS) είναι λίγο πολύ περιττοί. Σε περίπτωση όμως πολύ συχνής χρήσης συγκεκριμένων αρχείων, το NAS έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεί μέρος του αποθηκευτικού χώρου ή και ολόκληρους δίσκους για caching αυτών των αρχείων. Οι SSD για αυτή την περίπτωση είναι ιδανικοί. Σημειωτέον ότι πλέον η QNAP βγάζει μοντέλα με υποστήριξη M.2 SSD. Αλλά είπα και στην αρχή ότι είναι θέμα πραγματικών αναγκών του καθενός. Πλέον τα NAS, λόγω της αύξησης της επεξεργαστικής ισχύος, παίρνουν σημαντικό μερίδιο λειτουργιών που θα εκτελούσε ένας server σε ένα μικρό γραφείο ή επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω στα φορουμ της qnap  οτι βγηκε το καινουριο firmware που λεγαμε ,μπορεις να δεις αν κραταει το facetag  του picasa?

Εβαλα το 4.3.3 αλλά στο Photo Station δεν έχουν αλλάξει κάτι και δενβλέπει τα xmp facetag της φωτογραφία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, από revies που διαβάζω βλέπω ότι το 251+ δεν ενδείκνυται για 4Κ video. Ενώ τα 251Α & 253Α τα πάνε πιο καλά σε αυτό το κομμάτι. Γενικά για απλή χρήση ως media server ποιο από τα 3 μου προτείνετε;

Λόγο κόστους τείνω στο 251Α αξίζει η διαφορά 100€, για να πάω στο 253Α με τα 4gb ram;

Γενικά είναι καλύτερα η σύνδεση να γίνει κατευθείαν με HDMI στην TV ή στο router;

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, από revies που διαβάζω βλέπω ότι το 251+ δεν ενδείκνυται για 4Κ video. Ενώ τα 251Α & 253Α τα πάνε πιο καλά σε αυτό το κομμάτι. Γενικά για απλή χρήση ως media server ποιο από τα 3 μου προτείνετε;

Λόγο κόστους τείνω στο 251Α αξίζει η διαφορά 100€, για να πάω στο 253Α με τα 4gb ram;

Γενικά είναι καλύτερα η σύνδεση να γίνει κατευθείαν με HDMI στην TV ή στο router;

ευχαριστώ 

To 251+ δεν υποστηρίζει καν 4Κ. Τα άλλα 2 είναι παρόμοια, και αν το θέλεις μόνο για αναπαραγωγή ταινιών 4Κ τα 4B RAM δε νομίζω να έχουν διαφορά. Αλλά γιατί τόσο "ζόρι" με το 4Κ? Πρέπει να έχει και TV & περιεχόμενο σε 4Κ... και μεγάλους δίσκους για να τα αποθηκεύεις.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς στο "router" αλλά αν δεν συνδέσεις το NAS απευεθειας με το HDMI στην TV χάνεις πολλή από την λειτουργία του ως Media Player. Μετά μόνο από το PC σου θα βλέπεις τις ταινίες  και θα πρέπει να είσαι συνδεμένος με GB δίκτυο για να μην έχεις κολλήματα στην αναπαραγωγή video σε 4Κ... τα περισσότερα router/modem/switch που δίνουν οι ελληνικοί internet providers (για να συνδέσεις PC με NAS) είναι ΜΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κόλλημα με το 4Κ καθώς δεν το υποστηρίζει η tv που έχω τωρα. Το nas όμως δεν θα το αλλάξω σε 2 χρόνια αλλά είναι κάτι που πιστεύω θα μείνει καιρό. Οπότε καλό θα είναι να το υποστηρίζει.

Μεταξύ 251α & 253α τι μου προτείνετε?

Επίσης επειδή σε ένα μήνα πάω Γερμανία για καμιά βδομάδα και οι διαφορές στις τιμές είναι μεγαλες, αν το πάρω από εκεί θα έχω κάποιο θέμα με εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κόλλημα με το 4Κ καθώς δεν το υποστηρίζει η tv που έχω τωρα. Το nas όμως δεν θα το αλλάξω σε 2 χρόνια αλλά είναι κάτι που πιστεύω θα μείνει καιρό. Οπότε καλό θα είναι να το υποστηρίζει.

Μεταξύ 251α & 253α τι μου προτείνετε?

Επίσης επειδή σε ένα μήνα πάω Γερμανία για καμιά βδομάδα και οι διαφορές στις τιμές είναι μεγαλες, αν το πάρω από εκεί θα έχω κάποιο θέμα με εγγύηση;

To 251A παίρνει και SD κάρτα... ίσως σου χρησιμεύσει.

 

Στο Amazon.de το έχει 276€ !!! και στην Ελλάδα 327,82€ με τα μεταφορικά.

Στο Amazon.de έχει και ωραία πακέτα πχ Qnap TS-251A-4G 2-Bay NAS 6TB Bundle mit 2x 3TB WD30EFRX Red = 611,90 €

Εννοείτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση... στην Ευρωπαϊκή Ένωση ήμαστε ακόμα, εκτός αν έχω "χάσει κάποιο επεισόδιο” από την Ελληνική πολιτική σκηνή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...