Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο προβλημα και ο οτε μου λεει αλλα πραγματα


cyrax2016

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καταλαβα  ..


οποτε  εγω   βγαλω το καλωδο  ethernet του  9980 το οποιο συνδεε το 9980 με τον  υπολογιστη στην  λαν  και απλα  θα συνδεσω το καλωδιο ethernet. του 9980 στο speedport στην  lan με  τον  υπολογιστη σωστα?

 

αυτο ομως δεν θα επηρεασει το speedport  οτι το καλωδιο   ethernet  εινε απο αλλο ρουτερ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο ομως δεν θα επηρεασει το speedport  οτι το καλωδιο   ethernet  εινε απο αλλο ρουτερ??

Τι σχέση έχει αυτό;

Ένα απλό καλώδιο είναι και το συνδέεις σε όποια συσκευή θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτησω κατι  στον 2μερος  του οδηγου ειπες Τρέχεις το Quick Setup, επιλέγοντας σύνδεση VDSL, ενεργοποιείς το VLAN ID και βάζεις τιμή 835.  για το  9980

 

 

Αφού τελειώσεις με τον wizard και έχεις συγχρονισμό και σύνδεση στο διαδίκτυο,

 

οταν εβαλα  τους κοδικους  του  οτε  με το  9980 δεν ειχα  συνδεση και απλα εκανα  το 2 μερος χωρις ιντενετ 

 

πες  μου αφου εβαλα  τους κοδικους στο  9980  δεν  επρεπε να ειχα  συνδεση στο δυκτυο??

 

γιατι δεν εχω συνδεση με το  9980??

 

αφου εβαλα  τους  κοδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γράφω ακριβώς από κάτω "Αφού τελειώσεις με τον wizard και έχεις συγχρονισμό και σύνδεση στο διαδίκτυο, πρέπει να ...".

Και στο τέλος επίσης γράφω "Εφόσον μέχρι τώρα όλα είναι ΟΚ, προχωράμε στα υπόλοιπα".

 

Με απλά λόγια πρέπει να δουλεύει κανονικά η σύνδεση για να προχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εχω ενα προβλημα κανω τα  βηματα ολα απο το 1 εως το 2 οδηγο

 

αλλα οταν βαζω το  καλωδιο ethernet. του 9980 στο speedport στην  lan με  τον  υπολογιστη

 

και παω στο 192.168.1.1   

δεν  κανει conect και μου λεει προβλημα με τον dns server

 

γιατι το λεει αυτο??


ολα αυτα τα εκανα

1. Καταρχήν βάζεις στην γραμμή μόνο το Speedport ώστε να συγχρονίσει και να σιγουρέψεις ότι δουλεύει η τηλεφωνία.

 

Spoiler 
Την τηλεφωνική συσκευή θα την συνδέσεις σε μία από το 2 θύρες PHONE που έχει το Speedport. Το splitter δεν χρειάζεται.

 

Αργότερα, κι όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, θα δούμε πως μπορεί να δουλεύει το τηλέφωνο στο σαλόνι αντί στον router.

 

Εφόσον έχεις κάνει το παραπάνω βήμα 1 και όλα είναι ΟΚ, προχωράμε στα υπόλοιπα.

 

 

2. Βγάζεις το Speedport και βάζεις στη θέση του το 9980.

 

Spoiler 
Τρέχεις το Quick Setup, επιλέγοντας σύνδεση VDSL, ενεργοποιείς το VLAN ID και βάζεις τιμή 835.

 

 

Αφού τελειώσεις με τον wizard και έχεις συγχρονισμό και σύνδεση στο διαδίκτυο, πρέπει να δημιουργήσεις 2 κανόνες port forwarding, που θα χρειαστούν αργότερα για να δουλεύει η τηλεφωνία από το Speedport.

 

Πας λοιπόν στο Forwarding > Virtual Server και πατάς "Add New", για να φτιάξεις έναν νέο κανόνα:

α. Service Port:5060 (ο 1ος κανόνας) και 4000-4009 (ο 2ος κανόνας)
β. IP Address: 192.168.1.2.
γ. Protocol: UDP
δ. Status: Enabled.
Τα υπόλοιπα πεδία δεν τα πειράζεις.

 

Επόμενο βήμα να ρυθμίσουμε τον DHCP να δίνει πάντα την ίδια διεύθυνση στο Speedport, που θα συνδεθεί πάνω του.

 

Πας στο DHCP Server > Address Reservation και πατάς "Add New".  Στη σελίδα που ανοίγει βάζεις:

α. MAC Address: Την διεύθυνση MAC του Speedport, που την γράφει το ταμπελάκι του από πίσω, αλλά αντί τις παύλες (-) μεταξύ των αλφαριθμητικών, βάζεις άνω και κάτω τελεία ( : ).

β. IP Address: 192.168.1.2

γ. Group: Default
δ. Status: Enabled

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εχω ενα προβλημα κανω τα  βηματα ολα απο το 1 εως το 2 οδηγο

 

αλλα οταν βαζω το  καλωδιο ethernet. του 9980 στο speedport στην  lan με  τον  υπολογιστη

 

και παω στο 192.168.1.1   

δεν  κανει conect και μου λεει προβλημα με τον dns server

 

γιατι το λεει αυτο??

Λες ότι στο 192.168.1.1  του 9980 δεν κάνεις σύνδεση και σου βγάζει μήνυμα για θέμα με τον DNS.

 

Μιλάς για πρόσβαση από τον υπολογιστή στο διαδίκτυο ή για το μενού του 9980;

 

Αν ισχύει το δεύτερο, με μπερδεύεις διότι παρακάτω λες ότι έκανες όλα τα βήματα του 2ου μέρους, που αυτά γίνονται στο μενού του 9980.

 

Αν ισχύει το πρώτο, έχεις συγχρονισμό και αν ναι έχει πάρει το 9980 δημόσια διεύθυνση από τον πάροχο;

Γενικά δουλεύει σωστά το 9980 με το διαδίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το  9980  δουλεύει σωστά το 9980 με το διαδίκτυο απλα οταν  βαζω το καλωδιο ethernet. του 9980 στο speedport στην  lan με  τον  υπολογιστη

 

3. Ρυθμίσεις Speedport.

 

Spoiler 
Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα, το οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή.

 

και παω στο 192.168.1.1   το οπιο εινε το  ip του speedport

δεν  κανει conect και μου λεει προβλημα με τον dns server

 

to 192.168.1.1 εινε του speedport  για να κανω το 3 μερος  του οδηγου/

Συνδέεις το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. Μπαίνεις στο μενού του με ΙΡ 192.168.1.1.

 

2. Στο ''Internet'' > "Ethernet Wan", επιλέγεις ON και μετά Apply. Το Speedport θα κάνει επανεκκίνηση.

 

 

εβαλα το  καλωδιο ethernet. του 9980 στο speedport στην  lan με  τον  υπολογιστη  και συνδεσα το pc με το speedport και προσπαθησα να  μπω στο μενυ  του speedport με την  ιπ   ΙΡ 192.168.1.1. την  οποια εχει καταλαβες??to 192.168.1.1 εινε του speedport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο σημείο ακριβώς αναφέρω ότι θα έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο από το Speedport;

 

Με ποιον μαγικό τρόπο θα έχει το Speedport πρόσβαση στο διαδίκτυο, όταν δεν είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή και ακόμη τώρα δεν είναι συνδεδεμένο με το 9980, μέσω του οποίου θα αποκτήσει σύνδεση;

 

Γιατί είσαι ανυπόμονος και απλά δεν ακολουθείς κατά γράμμα τον οδηγό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε  εννοεις  την lan2  πισο απο τον  υπολογιστη εννοεις??

 

γιατι το speedport το συνδεσα  στην λαν1  πισο απο τον  υπολογιστη..

 

οταν συνδεσα το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. με ΙΡ 192.168.1.1.

 

μου εγραψε αυτο το μυνημα..

 

αρα  που κανω το λαθος??  αυτο δεν  εχω καταλαβει

αφου 

 

οταν συνδεσα το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. με ΙΡ 192.168.1.1.

 

μου εγραψε αυτο το μυνημα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πόσες θύρες έχει ο υπολογιστή σου. Οι περισσότεροι έχουν 1 και αυτό παίρνουμε ως δεδομένο.

 

Η Νο2 θύρα αναφέρω ξεκάθαρα ότι είναι του Speedport. Μπορεί να είναι και οποιαδήποτε άλλη ΕΚΤΟΣ της Νο1, διότι αυτή θα παίξει μετά τις ρυθμίσεις ως WAN. Από αυτή δηλαδή θα παίρνει το Speedport σύνδεση και θα την μοιράζει στις άλλες 3 θύρες LAN που έχει.

 

Είχες λοιπόν πριν ένα καλώδιο δικτύου που συνέδεε το PC με το 9980.

Από αυτό το καλώδιο, ξεκουμπώνεις το βύσμα από το 9980 και το κουμπώνεις στη Νο2 LAN του Speedport.

Πουθενά δεν σου λέω να πειράξεις το βύσμα του καλωδίου που είναι συνδεδεμένο στο PC.

 

Το μήνυμα είναι προς το παρόν αδιάφορο. Και αυτό διότι το Speedport δεν έχει ρυθμισθεί και ούτε είναι συνδεδεμένο πουθενά, άρα δεν έχει ακόμη Internet.

 

Ο οδηγός έχει 3 μέρη.

Το 1ο μέρος είναι για να σιγουρέψουμε ότι το Speedport δουλεύει καλά και οπωσδήποτε η τηλεφωνία, χωρίς κανένα θέμα.

Το 2ο μέρος είναι για να σιγουρέψουμε ότι το 9980 δουλεύει κανονικά κι έχει τις απαιτούμενες ρυθμίσεις για να πάρει αργότερα το Speedport σύνδεση στο Internet.

Το 3ο μέρος είναι για να ρυθμίσουμε το Speedport κατάλληλα ώστε στο τέλος να μπορεί να συνδεθεί στο διαδίκτυο και δουλέψει η τηλεφωνία μέσω του 9980.

 

Αφού ολοκληρώσεις όλα τα βήματα με την σειρά και στα 3 μέρη, μετά αναφέρεται ότι πρέπει να συνδεθούν οι 2 συσκευές μεταξύ τους.

Γιατί βιάζεσαι και δεν κάνεις απλά τα βήματα του οδηγού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ jkoukos απορώ με την υπομονή σου;; του δίνεις τα βήματα 1,2,3 σε κάτι που είναι μετρημένα κουκιά και άκρη δεν βγάζεις, ο φίλος έχει μπερδέψει τις lan με τις φανέλες :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

μπορεις να  μου στειλεις τις  φωτογραφιες  του οδηγου 3?? με το speedport??

επειδη  κατα  καπιο  τροπο διαγραφηκαν... και απλα  μ,ου εμφανιζει  αυτα

attachment.php?attachmentid=167228&d=145 και δεν  ανοιγουνε  οι  φοτος..για το μενυ του speedport..

*******************************

1. Συνδέεις το PC με το Speedport στην Lan2 θύρα. Μπαίνεις στο μενού του με ΙΡ 192.168.1.1.

 

2. Στο ''Internet'' > "Ethernet Wan", επιλέγεις ON και μετά Apply. Το Speedport θα κάνει επανεκκίνηση.

attachment.php?attachmentid=167228&d=145

 

 

β. Επόμενο βήμα να ρυθμίσουμε την WAN σύνδεση, από την οποία θα παίρνει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Spoiler 
 

 

γ. Επόμενο βήμα να επιτρέπουμε την πρόσβαση στο μενού του Speedport από την WAN θύρα, έτσι ώστε ένας υπολογιστής που είναι στο δίκτυο του 9980 να μπορεί να συνδέεται μαζί του.

 

Spoiler 
 

 

δ. Τελευταίο βήμα να ρυθμίζουμε την διεύθυνση που θα έχει το LAN.

 

Spoiler

απλα  μου εμφανιζει τα  attachment.php?attachmentid=167228&d=14 χωρις να  φαινοντε  οι  φωτογραφιες./

Επεξ/σία από cyrax2016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν  κανω  τα  βηματα  και  βαζω  ολα αυτα

 Local Network > LAN > IPv4 > DHCP server και βάζεις:

 

LAN IP Address: 192.168.2.1
DHCP Start IP Address: 192.168.2.2
DHCP End IP Address: 192.168.2.254

 

δ. Τελευταίο βήμα να ρυθμίζουμε την διεύθυνση που θα έχει το LAN.

 

Spoiler 
Πάμε Local Network > LAN > IPv4 > DHCP server και βάζεις:

 

LAN IP Address: 192.168.2.1
DHCP Start IP Address: 192.168.2.2
DHCP End IP Address: 192.168.2.254

 

post-157145-0-73328100-1483792435.png

 

Στο τελευταίο βήμα  οταν  κανω apply μου  λεει οτι ο  σερβερ  εινε  unreachable

και  μου λεει προσπαθησε  πιο μετα  η κανε refresh

Επεξ/σία από cyrax2016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...