Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Σε ποια τράπεζα θα λαμβάνετε το ποσό;

Νομίζω πως μόνο η Eurobank απαιτούσε την φυσική παρουσία στο κατάστημα, για παραλαβή της κάρτας. Αυτό βέβαια ίσχυε στις pro-covid εποχές.

δεν μας είπε τίποτα αυτή από το κεντρο κοινότητας. μόνο ότι θα έρθει στο σπίτι. ο λογαριασμός στην αίτηση είναι της πειραιως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, whoose είπε

δεν μας είπε τίποτα αυτή από το κεντρο κοινότητας. μόνο ότι θα έρθει στο σπίτι. ο λογαριασμός στην αίτηση είναι της πειραιως. 

Θα έρθει ταχυδρομικώς.

Υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες με την αυτοματη ανανεωση στο κεα περνουμε καποιο μηνυμα? ξερει καποιος του ετυχε ? ειμαι στο τελος που κανονικα πρεπει να κανω νεα αιτηση και η αιτηση μου βγαζει αυτο : 07/2020 έως 12/2020 +2 .και μου το εχει μονο για τροποποιηση οχι νεα αιτηση στις επιλογες ..  θα γινει καποια στιγμη αυτοματα η να τρεχω παλι σε Δημους και ιστοριες? και μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NIKOSKURT είπε

παιδες με την αυτοματη ανανεωση στο κεα περνουμε καποιο μηνυμα? ξερει καποιος του ετυχε ? ειμαι στο τελος που κανονικα πρεπει να κανω νεα αιτηση και η αιτηση μου βγαζει αυτο : 07/2020 έως 12/2020 +2 .και μου το εχει μονο για τροποποιηση οχι νεα αιτηση στις επιλογες ..  θα γινει καποια στιγμη αυτοματα η να τρεχω παλι σε Δημους και ιστοριες? και μου

Δεν υπάρχει αυτόματη ανανέωση στο ΚΕΑ. Η αίτηση πρέπει να επανυποβάλλεται κάθε εξάμηνο.

Στα υπόψη ότι υπάρχει τρίμηνη παράταση στις ήδη εγκεκριμένες αιτήσεις. Οπότε αν χρειάζεσαι μετάβαση στον Δήμο, μπορείς προς το παρόν να καθυσηχαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Rumpelstiltskin είπε

Είχαν ανακοινώσει πράγματι τρίμηνη παράταση, αλλά γιατί στον φίλο λέει συν 2 και όχι 3?

Το +2 είναι ότι πρώτη του μήνα δεν ήταν εργάσιμη ώστε να "κλείσει" η αίτηση οπότε βγάζει +2 από την 1 του μήνα μέχρι να έρθει η επόμενη εργάσιμη. Δεν έχει σχέση με την παράταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, christakos07 είπε

Δεν υπάρχει αυτόματη ανανέωση στο ΚΕΑ. Η αίτηση πρέπει να επανυποβάλλεται κάθε εξάμηνο.

Στα υπόψη ότι υπάρχει τρίμηνη παράταση στις ήδη εγκεκριμένες αιτήσεις. Οπότε αν χρειάζεσαι μετάβαση στον Δήμο, μπορείς προς το παρόν να καθυσηχαστείς.

ναι την παραταση εννοουσα σαν ανανεωση ! και αυτο ρωταω.αν μου το γραψει καπου ωστε να μην τρεχω στον Δημο ! γιατι μεχρι στιγμης δεν βλεπω κατι .επισης το +2 σημερα εγινε +3 και ετσι παει καθε μερα απο τις 2 ιανουαριου οπου και εληξε το εξαμηνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μήνες παράταση για τις αιτήσεις Νοεμβρίου, Δεκεμβρίου, Ιανουαρίου. Θα λήξουν δηλαδή Φεβρουάριο, Μάρτιο, Απρίλιο αντίστοιχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NIKOSKURT είπε

ναι την παραταση εννοουσα σαν ανανεωση ! και αυτο ρωταω.αν μου το γραψει καπου ωστε να μην τρεχω στον Δημο ! γιατι μεχρι στιγμης δεν βλεπω κατι .επισης το +2 σημερα εγινε +3 και ετσι παει καθε μερα απο τις 2 ιανουαριου οπου και εληξε το εξαμηνο!

Λογικά θα λάβεις e-mail σύντομα για την παράταση.

Ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος που η αίτηση του έληξε τον Νοέμβριο/Δεκέβριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.  τον επόμενο μήνα πρέπει να ξανακάνω την αίτηση και θέλω να ρωτήσω. Στο σπίτι μένουμε 3 άτομα, οι γονείς μου και εγώ που φαίνομαι σαν φιλοξενούμενος. Την πρώτη φορά  πήγαμε στο δήμο για να κάνουμε την αίτηση επειδή το νοικοκυριό έχει και φιλοξενούμενο. Τώρα που θα κάνουμε για δεύτερη φορά αίτηση μηπως μπορώ να την κάνω μόνος μου απο το internet  η πρέπει να πάμε πάλι στο δήμο? ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα!

λογω της καταστασης με τον covid και τον γενικο χαμο που ετσι κ αλλιως επικρατει στα κεντρα κοινοτητας που ασχολουνται με το ΚΕΑ , τουλαχιστον εδω Ηρακλειο, γνωριζετε αν μπορω να διεκπεραιωσω ηλεκτρονικα τα σημεια της αιτησης που απαιτουν επιπλεον δικαιολογητικα? πχ μεσω καποιου email , να στειλεις τα δικαιολογητικα, ετσι ωστε να προχωρησει η αιτηση διχως να χρειαστει να πας ο ιδιος στο Κεντρο και να καταθεσεις τα δικαιολογητικα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panosdes είπε

Καλησπερα!

λογω της καταστασης με τον covid και τον γενικο χαμο που ετσι κ αλλιως επικρατει στα κεντρα κοινοτητας που ασχολουνται με το ΚΕΑ , τουλαχιστον εδω Ηρακλειο, γνωριζετε αν μπορω να διεκπεραιωσω ηλεκτρονικα τα σημεια της αιτησης που απαιτουν επιπλεον δικαιολογητικα? πχ μεσω καποιου email , να στειλεις τα δικαιολογητικα, ετσι ωστε να προχωρησει η αιτηση διχως να χρειαστει να πας ο ιδιος στο Κεντρο και να καταθεσεις τα δικαιολογητικα .

 

 

Η αίτηση είναι σε μεγάλο βαθμό αυτοματοποιημένη. Δικαιολογητικά χρειάζονται σε περιπτώσεις όπου πρέπει να αποδειχθεί το εξάμηνο κατοικίας.

Είναι στην ευχέρεια του κέντρου κοινότητας. Εκτιμώ ότι δε θα δεχθούν αποστολή με mail, χωρίς τη φυσική παρουσία σου.

Μπορείς να κλείσεις ραντεβού, εφόσον το κέντρο κοινότητας είναι ανοιχτό. Θα είναι πιο εύκολο από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγιναν ολα ηλεκτρονικα. 

Τοσο  η καταβολη των  δικαιολογητικων οσο κι οποιοδηποτε θεμα χρειαζοταν διευκρινιση εγιναν ολα μεσω email.

Εγκριθηκε η αιτηση! Ολα σε 1 μερα, απιστευτα εξυπηρετικοι!

Γνωριζετε ποσο καιρο μετα την εγκριση, αρχιζει  η πρωτη καταβολη?

Επισης, η αιτηση μου εγκριθηκε σημερα, κατα συνεπεια εχασα φανταζομαι το επιδομα για το μηνα Ιανουαριο ( ηταν μεχρι 31 Δεκ οι αιτησεις), δεν γινεται καταβολη αναδρομικη,  και θα ξεκινησω να λαμβανω απο το μηνα Φεβρουαριο.

Επισης, μολις διαβασα καπου οτι το 50% του ποσου καταβαλλεται σε προπληρωμενη καρτα. Δεν διαθετω τετοια , πως θα γινει η καταβολη του 50% σε αυτη?

 

 

Επεξ/σία από panosdes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/1/2021 στις 4:59 ΜΜ, stelakis1914 είπε

3 μήνες παράταση για τις αιτήσεις Νοεμβρίου, Δεκεμβρίου, Ιανουαρίου. Θα λήξουν δηλαδή Φεβρουάριο, νουν Μάρτιο, Απρίλιο αντίστοιχα. 

 

οσοι εχουν τρεχουσα δηλαδη πιστωση θα εχουν 3 μηνες παραταση? ισχυει αυτο? εγω εχω μεχρι μαρτιο αιτηση ενεργη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George56 είπε

οσοι εχουν τρεχουσα δηλαδη πιστωση θα εχουν 3 μηνες παραταση? ισχυει αυτο? εγω εχω μεχρι μαρτιο αιτηση ενεργη

Αυτό που έγραψα αναφέρεται στις αιτήσεις που θα έληγαν κανονικά Νοεμβριο, Δεκεμβριο, Ιανουαριο και πήραν παράταση 3 μηνών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...