Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, George56 είπε

 

οσοι εχουν τρεχουσα δηλαδη πιστωση θα εχουν 3 μηνες παραταση? ισχυει αυτο? εγω εχω μεχρι μαρτιο αιτηση ενεργη

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια απόφαση. Λογικά πρέπει να επανυποβάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος.

Δικαιουμαι το ΚΕΑ για ακομα 3 μηνες και επειδη στη δουλεια οπου ημουν εληξε η συμβαση μπαινω στο ταμειο ανεργιας για καποιους μηνες.Αυτο σημαινει οτι το ΚΕΑ το χανω αυτοματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΕΕ: Σας ενημερώνουμε ότι έπειτα από διασταυρώσεις στις 17/2/2021 η αίτηση σας με αριθμό (ταδε) ανακαλείται λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών από το μήνα έγκρισης.

Και ενώ υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να υποβάλετε νέα αίτηση έως το τέλος του μήνα για να μην διακοπεί η εισοδηματική ενίσχυση του νοικοκυριού αυτή τη στιγμή και στο πλαίσιο των μέτρων προστασίας από τη διάδοση του COVID-19 σας δίνεται η δυνατότητα να μην υποβάλετε νέα αίτηση για τους επόμενους 3 μήνες και πάρα ταύτα να συνεχίσετε να λαμβάνετε το ποσό ενίσχυσης που λαμβάνατε μέχρι σήμερα.

Πιο συγκεκριμένα:
Αν δεν υποβάλετε νέα αίτηση, θα συνεχίσετε να λαμβάνετε το ίδιο ποσό ενίσχυσης για τους επόμενους 3 μήνες, ενώ νέα αίτηση θα πρέπει να υποβάλετε ξανά τον Μάιο του 2021 ώστε να μην διακοπεί η εισοδηματική ενίσχυση του νοικοκυριού.

.

Μπορείτε να δείτε περισσότερα μέσω του https://www.keaprogram.gr.

Αν μπορει καποιος ας το φτιαξει. Συγνωμη για το χρωμα.

Επεξ/σία από vaf3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 12:24 ΜΜ, dimitrislazio είπε

Καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος.

Δικαιουμαι το ΚΕΑ για ακομα 3 μηνες και επειδη στη δουλεια οπου ημουν εληξε η συμβαση μπαινω στο ταμειο ανεργιας για καποιους μηνες.Αυτο σημαινει οτι το ΚΕΑ το χανω αυτοματα;

Το ΚΕΑ είναι για το προηγούμενο εξάμηνο. Ο νομοθέτης επέλεξε να κάνει παράταση τριών μηνών, χωρίς να ελέγξει τα οικονομικά στοιχεία κάθε δικαιούχου. Άρα όχι, δε θα το χάσεις. Απλά δε θα κάνεις νέα αίτηση, μετά το τέλος της παράτασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ο πατέρας πέθανε τον περασμένο Αυγουστο. Ζω με την μάνα και πέρασα ΔΕΗ και ενοίκιο στο όνομα μου. Το σύστημα με αναγνωρίζει ακόμα και ως τα μέσα Μαρτίου ως φιλοξενούμενο επειδή δεν έχει περάσει το εξάμηνο. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κάνω αίτηση για το ΚΕΑ με δεδομένο ό,τι η μάνα συνταξιοδοτήθηκε 1η Σεπτεμβρίου με το ποσό των 470 ευρώ. Σε μια δοκιμή που έκανα το μόνο που χτυπάει είναι η φιλοξενία. Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, renetto είπε

Ζω με την μάνα και πέρασα ΔΕΗ και ενοίκιο στο όνομα μου. Το σύστημα με αναγνωρίζει ακόμα και ως τα μέσα Μαρτίου ως φιλοξενούμενο επειδή δεν έχει περάσει το εξάμηνο. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κάνω αίτηση για το ΚΕΑ με δεδομένο ό,τι η μάνα συνταξιοδοτήθηκε 1η Σεπτεμβρίου με το ποσό των 470 ευρώ.

Eιναι απλο το πραγμα, κανεις την αιτηση και ή σε δεχεται ή σε απορριπτει. Αν σε απορριψει σου λεει και τους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, renetto είπε

Καλησπέρα σας.

Ο πατέρας πέθανε τον περασμένο Αυγουστο. Ζω με την μάνα και πέρασα ΔΕΗ και ενοίκιο στο όνομα μου. Το σύστημα με αναγνωρίζει ακόμα και ως τα μέσα Μαρτίου ως φιλοξενούμενο επειδή δεν έχει περάσει το εξάμηνο. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να κάνω αίτηση για το ΚΕΑ με δεδομένο ό,τι η μάνα συνταξιοδοτήθηκε 1η Σεπτεμβρίου με το ποσό των 470 ευρώ. Σε μια δοκιμή που έκανα το μόνο που χτυπάει είναι η φιλοξενία. Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Αν μένετε με την μάνα σου στο ίδιο διαμέρισμα, όχι. Λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα όλου του νοικοκυριού.

Αν νοικιάζεις και εργάζεσαι μόνος, πρέπει η αίτηση να δρομολογηθεί μέσω του δήμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Λαμβάνω το ΚΕΑ 2 χρόνια ως μονοπρόσωπο νοικοκυριό στα 200ε.Πρόκειται να βρώ εργασία με απολαβές που μπορώ να ορίσω ελέυθερα.Ερωτήσεις:

1)Αν το συνολικό εισόδημα στους ακόλουθους μήνες που θα εργαστώ Απρίλη-Σεπτεμβρη δεν ξεπεράσει τα 1200(200 το μήνα),

  • Δικαιούμαι το ΚΕΑ και για τους επόμενους μήνες Οκτωβρη-νοέμβρη;
  • Θα υπάρξει κάποια μείωση;(κι αν ναι πως υπολογίζεται;)

2)Μετράει η μείωση εισοδήματος 20% που ίσχυε παλιότερα; Δηλαδή αν απο την έναρξη της εργασίας μου μέχρι το πέρας 6 μηνών έχω συνολικό εισόδημα 1500ε ,αυτόματα υφίσταται μείωση και λογίζεται ως 1200ε εισόδημα;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μάθω αν για να παρω την τρίμηνη παράταση για το ΚΕΑ θα πρέπει να κάνω κάποια αίτηση ή θα γίνει αυτὀματα.
Η τελευταία δοση που μου κατατεθηκε ήταν τέλη Φεβρουαρίου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση για το ΚΕΑ

Οικογένεια δύο γονείς ενήλικος που δουλεύει και ανήλικος

Ερώτηση 

Το εισόδημα του ενήλικου υπολογίζεται στο εισόδημα του "νοικοκυριου" αν νοικιάζει σπίτι δεν σπουδάζει και κάνει δική του φορολογική δήλωση 

Ποιο είναι το μέγιστο εισόδημα της κατάστασης αυτής 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stu είπε

Ερώτηση για το ΚΕΑ

Οικογένεια δύο γονείς ενήλικος που δουλεύει και ανήλικος

Ερώτηση 

Το εισόδημα του ενήλικου υπολογίζεται στο εισόδημα του "νοικοκυριου" αν νοικιάζει σπίτι δεν σπουδάζει και κάνει δική του φορολογική δήλωση 

Ποιο είναι το μέγιστο εισόδημα της κατάστασης αυτής 

 

Αν μένει ΑΛΛΟΥ, δεν επηρεάζει την οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας ξανά😂 

Στο κεα για εισοδιματικα κριτήρια λέει για 2 γονείς και ανήλικος 2.100€ εξάμηνο δηλαδή 4.200€ το χρόνο 

Αυτά τα 4.200 είναι πόσο είναι το εισόδημα μου πριν το ΚΕΑ ή το εισόδημα μου πες 1000(χρόνο) + 200(ΚΕΑ το μήνα)x 12μηνες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...