Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΚΕΑ απευθυνεται σε οσα νοικοκυρια εχουν 2 ή 3 σπιτια, μονο αυτοι το παιρνουν τελικα, δηλαδη δινουν βοηθημα σε νοικοκυρια που δεν το χρειαζονται, για παραδειγμα ειναι ενα νοικοκυριο που αποτελειται απο τους γονεις και τα δυο παιδια, οι γονεις κανουν δωρεαν παραχωρηση στα παιδια τους στο δευτερο σπιτι ή τριτο σπιτι που διαθετουν, οταν τα παιδια κανουν την αιτηση με δωρεαν παραχωρηση εμφανιζονται δικαιουχοι ΚΕΑ! αυτο ειναι το αθανατο ελληνικο δημοσιο, το οποιο δινει επιδοματα και παροχες στους εχοντες και κατεχοντες, ενω σε ενα νοικοκυριο με 2 και παραπανω ανεργα παιδια που συντηρουνται απο τους γονεις δεν παιρνουν ουτε ενα ευρω απο το ΚΕΑ, κατα τα αλλα η κυβερνηση αυτο το αποκαλει κοινωνικη δικαιοσυνη... 

Μου θυμισες τους ελληναρες που οδηγανε μερτσεντε διλιτρη με κοκκινες πινακιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι θεμα εισοδηματος.Την πρωτη φορα που θα πληρωθεις θα πας να το δηλώσεις.Τον επόμενο μηνα θα πληρωθεις κανονικα το κεα.Την δεύτερη φορα που θα πληρωθεις θα πας να το δηλώσεις(δηλώσεις λεγοντας θα πας με βεβαιωση μισθοδοσίας να σου περασουν το ποσο) και το κεα θα το πληρωθεις 40 τοις εκατο νομιζω.Την Τρίτη φορα που θα πληρωθεις θα το δηλώσεις και θα κοπει το κεα τελείως.

Σε περίπτωση που παραιτηθείς για παραδειγμα στους τρεις μηνες και ειχες μισθο 400 ευρω θα εχεις στην πλατη σου 1200 ευρω τα οποία ναι μεν θα σου επιτρεπουν να παιρνεις το κεα αλλα φυσικα μειωμένο γιατι αλλο 1200 εισόδημα αλλο 0 που ειχες πριν.Για να το πάρεις ολόκληρο μετα θα πρεπει να περασει ενα εξαμηνο ωστε να φυγει απο το εισόδημα σου αυτο το 1200ρι.Οτι αλλο θες ρωτα με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να σε ευχαριστησω για την απαντηση

Λοιπον εγω πληρωνομαι περιπου στα 240 το μηνα..Ξεκινησα Ιουνιο και λογικα αυριο θα παραιτηθω γιατι δεν τα βρισκουμε στα λεφτα..

Αυτα που εχω παρει μαζι με τα ψιλα του Αυγουστου ειναι περιπου 600€...Την αιτηση την εκανα μεσα Ιουλιου

Τι θα γινει απο δω και περα δηλαδη και ποια διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησω?

Το οτι το τελευατιο εξαμηνο δεν ειχα καθολου εισοδημα επαιξε μονο ρολο στην εγκριση του επιδοματος?

 

Αν καταλαβα καλα θα παρω κανονικα ολοκληρο τον πρωτο μηνα μειωμενους τους αλλους δυο και μετα ξανα ολοκληρους ή απο τη στιγμη που παραιτουμαι θα τα παρω ολα ολοκληρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αναλογα με τον υπάλληλο μπορει αν εχεις πληρωθει το κεα ολόκληρο ενω ειχες παρει μισθο και δεν το δήλωσες μπορει να ζητησει λεφτα πισω.Γενικοτερα το λεω αυτο.Τωρα αν παραιτηθείς θα παρεις βεβαιώσεις αποδοχων για να προσθεσουν ολα τα ποσα και την ληξη της σύμβασης η οποιοδήποτε αλλο χαρτι δειχνει οτι δεν εισαι πλεον εργαζομενος για να σε περάσουν ανεργο.Γενικοτερα μπαίνοντας ο υπαλληλος στην αίτηση σου μπορει να προκυψουν και αλλα προβληματα οπως διαφορα επιδοματα η να εμφανισει το σύστημα καποια ποσα που ναι μεν να μην εχεις παρει ποτε αλλα πρεπει να το αποδειξεις με χαρτια.Οοοολα ειναι στην ευχερεια του υπαλλήλου που θα τυχεις.Τις διορθωτικες μπορεις να τις κανεις σε κεπ στην προνοια και ισως γινουν κεντρα κοινότητας μονο για αυτόν τον σκοπο δηλαδη το κεα.Μια συμβουλή εχω να δωσω παντως.Να ειστε οσο πιο νόμιμοι γινεται δηλαδη με το που παίρνετε καποιο ποσο κατευθείαν να το δήλωσετε γιατι αν αρχίσουν και πηγαινουν με το γραμμα του νομου οι υπαλληλοι θα γυρισε πολυυυυυς κοσμος λεφτα πισω.Την προτελευταια παραγραφο δεν την καταλαβα.Α και μια διευκρίνηση.Εσυ εκανες την αρχική αιτηση κεα τον ιουλιο?αυτο σημαίνει οτι δεν πληρωθηκες?Αμ ισχυει αυτο πηγαινε μεχρι 31 αυγουστου να κανεις την τροποποιητικη και δεν θα εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αιτηση την εκανα μεσα Ιουλιου αλλα μου ειπαν οτι η δοση πληρωνεται τον επομενο μηνα απο τη στιγμη που εγινε η αιτηση επομενως λογικα θα πληρωθω τελος Αυγουστου

Εγω τωρα δηλαδη θα παω στο ΚΕΠ μαζι με το εισοδηματα που ελαβα τους 2,5 αυτος μηνες απο την δουλεια μου?

Η ερωτηση μου ειναι οτι αφου θα ειμαι παλι ανεργος(ειχα δηλωσει εργαζομενος στην αιτηση που εγκριθηκε) και βαση του οτι τους τελευταιους μηνες το εισοδημα μου ειναι κατω απο 1200€ δεν θα πρεπει να λαμβανω κανονικα τα 200€?Γιατι στην ουσια καθαρα εχω δουλεψει Ιουνιο Ιουλιο και Αυγουστο μεχρι αυριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ισχυει και φοβαμαι οτι αν κανεις την τροποποιητική τωρα δεν θα προλαβεις την πληρωμη του αυγουστου δυστυχώς αλλα δεν μπορεις να αποφύγεις την τροποποιηση.Ναι θα πας κεπ με τις βεβαιώσεις αποδοχων και την ληξη της συμβασης να σου διορθωσουν το ποσο.Για το ποσο δεν ειμαι σιγουρος φαινεται με σιγουρια μονο οταν οριστικοποιηθεί η αιτηση.Εσυ κανε ότι περναει απο το χερι σου για να εισαι νομιμος και οτι ποσο σου βγαλει το σύστημα..Επισης κατι αλλο,αναλογα το ποσο νομιμος θελει να ειναι ενας υπαλληλος ζηταει τα ανάλογα δικαιολογητικα.Αλλοι δηλαδη σχεδον τιποτα αλλοι ενα βουνο.Εσυ πηγαινε λιγο υποψιασμενος δηλαδη με ε1 ε9 δεη βιβλιάριο λογαριασμου εκκαθαριστικο για να μην πηγαινοερχεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οτι η υπαλληλος του ΚΕΠ που εκανα την αιτηση ειπε οτι καθε μηνα το κεα μεσω taxisnet τραβαει οτι εισοδημα εχεις και μου ειχε πει οτι αν δει το συστημα οτι εχω εισοδημα μεγαλυτερο απο το μηνιαιο κεα θα μου κοπει..Ελα ομς που μεχρι σημερα που μπαινω εγω στο taxis δεν βλεπω καμια καταχωρηση μισθου με το εισοδημα να παραμενει 0...


Απο την αλλη ομως σκεφτομαι και το εξης...Αφου υποτιθεται τον πρωτο μηνα παιρνεις το 100% τον δυετερο 40% οπως και τον τριτο αν εργαζεσαι εγω αφου απο αυριο αθ ειμαι ανεργος υπαρχει λογος να παω να κανω τροποποιηση και να μου φανε και τον Αυγουστο?

Αφου και διασταυρωση να γινει θα δουνε οτι πληρωθηκα για 2 μηνες μονο και κατι...

Ειχα σκεφτει να κανω μια και καλη την αλλαγη με το επομενο εκαθαριστικο που θα εχουν περαστει ολα τα εισοδηματα της περασμενης χρονιας...Λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οτι η υπαλληλος του ΚΕΠ που εκανα την αιτηση ειπε οτι καθε μηνα το κεα μεσω taxisnet τραβαει οτι εισοδημα εχεις και μου ειχε πει οτι αν δει το συστημα οτι εχω εισοδημα μεγαλυτερο απο το μηνιαιο κεα θα μου κοπει..Ελα ομς που μεχρι σημερα που μπαινω εγω στο taxis δεν βλεπω καμια καταχωρηση μισθου με το εισοδημα να παραμενει 0...

 

ο πρωτος μισθος δεν μετραει και ο 2ος με τον 3ο 40% αλλα πρεπει να το δηλωσεις στην προνοια εσυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συμψηφισμοι του ταξις με το κεα ειναι το μεγαλύτερο ψεμα.Αλλα φαινονται αλλα οχι.Αυτο δηλαδη που σκέφτεσαι να κανεις την τροποποιηση με το επομενο εκκαθαριστικο,σου διαβεβαιω οτι θα παιρνεις 200ρια συνεχομενα.Το οποιο είναι καλο αλλα οπως ειπα αν στον ελεγχο μετα απο ενα χρονο δει ο υπαλληλος οτι εσυ το καλοκαιρι του 16 πηρες λεφτα δεν τα δηλωσες και πληρωνοσουν για μηδενικό εισοδημα ισως να κανει καταλογισμό(επιστρεφομενα δηλαδη).Μια μεση λυση ειναι να πληρωθεις τωρα τον Αύγουστο και να πας πρωτες μερες του σεπτεμβρη(ετσι ωστε να προλαβεις την πληρωμη του σεπτεμβρη) και να κανεις την τροποποιηση για να εισαι καθ ολα νομιμος.Το χειρότερο σεναριο δηλαδη αν πχ πας απο τα 200 στα 160 με αυτα τα 600 εισόδημα(απο ποσα δεν γνωριζω ισως να πεσει περισσοτερο) και ααααν ο υπαλληλος ειναι κερβερος αντε να σου ζητησει την διαφορα δηλαδη 40 ευρω πισω. Που δεν θα το κανει γιατι εκτιμουν οτι πηγες και τους δήλωσες εισοδημα.

Τώρα αυτα με το 100%-40%-0% ισχύουν αν εξακολουθείς να εισαι μισθωτος μετα την τροποποιηση της δήλωσης.Εσυ θα δηλωθεις ανεργος οποτε δεν σε ενδιαφέρει απλα θες να δηλωσεις το 600ρι που για παραδειγμα θα μπορουσε να ειναι οτιδήποτε αλλο οπως πχ να πηρες μια επιδοτηση 600 η κατι αλλο.Για έναν διαβασμενο υπαλληλο ειναι ευκολη η τροποποίηση της δήλωσης σου παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για κεα. Θα με βοηθούσε πολύ η άποψη κάποιου που ξέρει γιατί κανείς που ρώτησα δε βοήθησε πραγματικά. Λοιπόν:

 

α) Άνεργος απο Γενάρη 2017 όταν και απολύθηκα από φαντάρος και χωρίς εισόδημα για όλο το 2016

β) Απολύτως τίποτα γραμμένο στο όνομά μου

γ) Δεν έχω κάνει φορολογική ως τώρα ποτέ (έχω κωδικούς taxis)

δ) Ζω με τους γονείς μου αλλά έχουμε 2ο σπίτι άδειο εδώ και 2 χρόνια το οποίο θέλω να μάθω από πότε πρέπει να εμφανίσω πως το νοικιάζω η μου το παραχωρούν

 

Ευχαριστώ άπειρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για κεα. Θα με βοηθούσε πολύ η άποψη κάποιου που ξέρει γιατί κανείς που ρώτησα δε βοήθησε πραγματικά. Λοιπόν:

 

α) Άνεργος απο Γενάρη 2017 όταν και απολύθηκα από φαντάρος και χωρίς εισόδημα για όλο το 2016

β) Απολύτως τίποτα γραμμένο στο όνομά μου

γ) Δεν έχω κάνει φορολογική ως τώρα ποτέ (έχω κωδικούς taxis)

δ) Ζω με τους γονείς μου αλλά έχουμε 2ο σπίτι άδειο εδώ και 2 χρόνια το οποίο θέλω να μάθω από πότε πρέπει να εμφανίσω πως το νοικιάζω η μου το παραχωρούν

 

Ευχαριστώ άπειρα!!!

 

για να κανεις αιτηση για κεα και μηδενικο εισοδημα να εχεις θελει δικια σου φορολογικη και επισης δικο σου σπιτι οποτε θα πρεπει να περιμενεις μεχρι του χρονου να κανεις φορολογικη μονος σου και να σου δωσουν με δωρεαν παραχωρηση οι γονεις σου το 2ο σπιτι που εχουν.

 

δεν ξερω αν μπορεις να τα κανεις τωρα και να φας το σχετικο προστιμο ρωτα λογιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κανεις αιτηση για κεα και μηδενικο εισοδημα να εχεις θελει δικια σου φορολογικη και επισης δικο σου σπιτι οποτε θα πρεπει να περιμενεις μεχρι του χρονου να κανεις φορολογικη μονος σου και να σου δωσουν με δωρεαν παραχωρηση οι γονεις σου το 2ο σπιτι που εχουν.

 

δεν ξερω αν μπορεις να τα κανεις τωρα και να φας το σχετικο προστιμο ρωτα λογιστη.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Γίνεται να κάνω δήλωση εκπρόθεσμη με πρόστιμο 100 ευρώ απ' όσο γνωρίζω. Αυτό που δε ξέρω είναι από πότε πρέπει να φαίνεται η κατοικία μισθωμένη/παραχωρημένη σε εμένα. Πρέπει να είναι από το Γενάρη ή δεν έχει σημασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Γίνεται να κάνω δήλωση εκπρόθεσμη με πρόστιμο 100 ευρώ απ' όσο γνωρίζω. Αυτό που δε ξέρω είναι από πότε πρέπει να φαίνεται η κατοικία μισθωμένη/παραχωρημένη σε εμένα. Πρέπει να είναι από το Γενάρη ή δεν έχει σημασία;

 

ε ναι λογικα με το που ησουν πολιτης να πιαστει και στην φορολογικη την επομενη ολα το 17 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...