Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπως το παιδί να μένει με ενοίκιο σε άλλη πόλη και το συμβόλαιο να είναι σε όνομα γονέα, άρα να φαίνεται σαν φιλοξενία.

Επίσης, γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος αν τα χρήματα περασμένων μηνών τα παίρνεις και αυτά αναδρομικά ακόμη και αν μπεις στο πρόγραμμα μήνες μετά την έναρξή του, εφόσον από όσο γνωρίζω είναι κυλιόμενο; Η αρχίζεις να λαμβάνεις από τον μήνα που εγκριθείς στο πρόγραμμα;

Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω αν φαίνεται σαν φιλοξενία κάτι τέτοιο.

 

Τα λεφτά δεν τα παίρνεις αναδρομικά μόνο από την μέρα που κάνεις αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα όμως ισχύει για 1 χρόνο; Δηλαδή αν κάνω αίτηση και εγκριθώ π.χ. τον Αύγουστο 2016 θα λαμβάνω έως και τον Αύγουστο 2017;

 

Επίσης, η κάρτα σίτησης, το επίδομα ενοικίου και το "δωρέαν" ρεύμα καταργούνται και παίρνει την θέση τους το ΚΕΑ; (πιο πολύ για την ΔΕΗ με ενδιαφέρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα όμως ισχύει για 1 χρόνο; Δηλαδή αν κάνω αίτηση και εγκριθώ π.χ. τον Αύγουστο 2016 θα λαμβάνω έως και τον Αύγουστο 2017;

 

Επίσης, η κάρτα σίτησης, το επίδομα ενοικίου και το "δωρέαν" ρεύμα καταργούνται και παίρνει την θέση τους το ΚΕΑ; (πιο πολύ για την ΔΕΗ με ενδιαφέρει).

Απο οτι ξερω θα ισχύει μέχρι Γενάρη 18 και μετά ξανά κάνεις αίτηση.

 

Ναι καταργήθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τραπεζικό λογαριασμό έχει δοθεί εντολή κατασχέσεις χρηματικού ποσού για λόγους χρεών. Ο πατέρας μου έχει κάνει εξουσιοδοτιση για να το βγάλω εγώ από την τράπεζα γιατί το έκανε μετά ακατασχετο. Θα μπορώ να το πάρω άμα πάω με την εξουσιοδοτιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιζει με το κεα ? Θα ειναι 200 ευρω τα οποια θα τα παιρνεις στο χερι η 100 και 100 σε καρτα ?

Ναι τα μισά θα είναι στην debit card για πληρωμή με κάρτα και τα άλλα θα μπορείς να τα βγάλεις από το ατμ.

 

Μόνο για την πρώτη φορά που θα γίνει αυτό μήνα θα είναι όλα μετρητά.

Στο τραπεζικό λογαριασμό έχει δοθεί εντολή κατασχέσεις χρηματικού ποσού για λόγους χρεών. Ο πατέρας μου έχει κάνει εξουσιοδοτιση για να το βγάλω εγώ από την τράπεζα γιατί το έκανε μετά ακατασχετο. Θα μπορώ να το πάρω άμα πάω με την εξουσιοδοτιση?

Τα λεφτά του κεα είναι ακατασκετα έτσι και αλλιώς, δεν έχεις κάρτα ατμ ?

 

Νομίζω θέλει εξουσιοδοτιση από συμβόλαιογραφο, έμενα η μητέρα μου έτσι έπαιρνε λεφτά από λογαριασμό της γιαγιάς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ακατασχετα. Αλλά το θέμα είναι ότι όταν πάω με την κάρτα στο ATM λέει - το πόσο που χρωστάει. Οπότε η κάρτα είναι πλέον άχρηστη. Μου είπαν ότι μπορεί να έρθει ο πατέρας μου στην τράπεζα και να τα πάρει αλλά δεν είναι εδώ αυτό είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά  να ρωτήσω κάτι εμείς το δικαιούμαστε και βγήκε απόφαση ότι θα παίρνουμε 60Ε  είμαι εγώ η μάνα μου και ο πατέρας, λογικά 60Ε για όλους μας, άλλα έχουμε 3 χαρτιά για τον καθένα ξεχωριστά γιατί μας τα δώσανε έτσι; η αίτηση έγινε στο όνομα του μπαμπά επίσης αν τον μήνα δεν ξοδέψω τα 60Ε μετά πάνε στον επόμενο; δηλαδή θα έχω 120Ε;   με ποιο τρόπο βλέπω μετά πόσο υπόλοιπο έχω στην κάρτα;  επίσης όταν έρθει τον άλλον μήνα πρέπει να πάει ο δικαιούχος στο ταχυδρομείο;  ή μπορώ να πάω να την πάρω και εγώ την κάρτα; θα έχουμε και οι 3 το από μια κάρτα; 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι εμείς το δικαιούμαστε και βγήκε απόφαση ότι θα παίρνουμε 60Ε είμαι εγώ η μάνα μου και ο πατέρας, λογικά 60Ε για όλους μας, άλλα έχουμε 3 χαρτιά για τον καθένα ξεχωριστά γιατί μας τα δώσανε έτσι; η αίτηση έγινε στο όνομα του μπαμπά επίσης αν τον μήνα δεν ξοδέψω τα 60Ε μετά πάνε στον επόμενο; δηλαδή θα έχω 120Ε; με ποιο τρόπο βλέπω μετά πόσο υπόλοιπο έχω στην κάρτα; επίσης όταν έρθει τον άλλον μήνα πρέπει να πάει ο δικαιούχος στο ταχυδρομείο; ή μπορώ να πάω να την πάρω και εγώ την κάρτα; θα έχουμε και οι 3 το από μια κάρτα;

 

ευχαριστώ

Λογικά τα 60 είναι γιατί έχετε κάποιο εισόδημα άλλως θα ήταν 300.

 

Μια κάρτα μόνο για αυτόν που έκανε την αιτηση.

 

Ναι μπορείς με την κάρτα να τα βάλεις από ατμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε ναι εγώ έπαιρνα ταμείο ανεργίας  και ο πατέρας είναι για 8 μήνες σε προγραμα αλληλεγγύης στο δήμο την θα την στείλουν στο σπίτι ή θα πάω να την πάρω από το ταχυδρομείο;  ή πρεπει να παει ο δικαιουχος να την παρει; λογικα να φανταστω εθνικα μπωρεις να τα βγαλεις τα λεφτα επισης για ποσο καιρο θα ειναι αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε ναι εγώ έπαιρνα ταμείο ανεργίας και ο πατέρας είναι για 8 μήνες σε προγραμα αλληλεγγύης στο δήμο την θα την στείλουν στο σπίτι ή θα πάω να την πάρω από το ταχυδρομείο; ή πρεπει να παει ο δικαιουχος να την παρει; λογικα να φανταστω εθνικα μπωρεις να τα βγαλεις τα λεφτα επισης για ποσο καιρο θα ειναι αυτα;

Η κάρτα έρχεται στο σπίτι το πιν πας και το παίρνεις από την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε ευχαρισω πολυ θα περιμενω αν ειναι, σαν πρωτη φορα μας τα δωσαν στο χερι τα 60Ε και θα ειναι για αλλους 5 μηνες,  μετα την πεταω την καρτα ή την κραταω για του χρονου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

υπάρχουν εισοδηματικά κριτήρια με βάση τη δήλωσή του, το άνεργος στην εφορία πρακτικά δεν υφίσταται (δε δηλώνεται κάπου/κάπως άλλωστε) 

 

αλλά να αν οι άνεργοι γονείς έχουν ένα γιο που ζει μαζί τους που βγάζει 1500ευρώ το μήνα θα πάρουν μπάλες, το ίδιο και ένα άνεργο παιδί με συνταξιούχο γονιό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση:

 

Για να κάνει αίτηση ένα νοικοκυριό θα πρέπει οπωσδήποτε όλα τα μέλη του να είναι άνεργα;

Μετράει το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού δηλαδή πχ ένα ζευγάρι με ανήλικο παιδί αν δεν έχουν καθόλου εισόδημα θα πάρουν 350 ευρώ τον μήνα αν τώρα έχουν 200 ευρώ εισόδημα θα πάρουν 150 κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...