Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο δήμο στα δικαιολογητικα εμένα που μου έδωσαν έλεγε κάρτα άνεργιας αν δεν είσαι άνεργος θέλει βεβαίωση από το ικα.

 

Από εκεί και πέρα προσοχή γιατί γίνονται έλεγχοι και επίσης μπορούν να σου ζητησουν να έρθουν σπίτι σου να δουν τιε παίζει.

Πήρα και στο ΚΕΠ της περιοχής μου τηλ. σήμερα και μου είπαν το ίδιο. Πως δεν είναι απαραίτητη η κάρτα ανεργίας. Επίσης το ότι δεν έχω κάρτα ανεργίας δε σημαίνει ότι δουλεύω (αν δουλεύω φαίνεται στο ΙΚΑ έτσι και αλλιώς)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρα και στο ΚΕΠ της περιοχής μου τηλ. σήμερα και μου είπαν το ίδιο. Πως δεν είναι απαραίτητη η κάρτα ανεργίας. Επίσης το ότι δεν έχω κάρτα ανεργίας δε σημαίνει ότι δουλεύω (αν δουλεύω φαίνεται στο ΙΚΑ έτσι και αλλιώς)!

 

 

δεν ξρω εγω σου λεω οτι μου ειπαν εμενα στην προνοια απο εκει και περα κανε οτι πιστευεις εσυ καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδη διαβασα αρκετα πραγαματα μεσα σε αυτα και άπειρες μπουρδες για να μην πω κατι αλλο ! 

Για το ΚΕΑ πρεπει να εχεις

1ον χαμηλο εισόδημα τους 6-12 τελευταίους μηνες (δεν θυμάμαι το ποσο)

2ον Στην δικια μου περίπτωση ο πατερας μου , μου παρεχει μια γκαρσονιερα δωρεαν στην οποια εγω κατοικο μονος μου 

3ον Δεν θελει καρτα ανεργειας μην ακουω μαλακιες ! ( αν εισαι φοιτητής τι δεν θα παρεις φραγκο ) για αυτο πριν το παιξετε εξυπνάκηδες μπορειται να πατε σε ενα κατάστημα ΚΕΠ και να σας κανουν αυτοι την αίτηση και να σας πουν αυτοι αν σας καλύπτει το ΚΕΑ με βαση δικαιολογιτηκα σας ! 

Δεν είπα ότι εργάζομαι. Είπα αν γίνεται να βάλω "Εργαζόμενος" αφού δεν έχω κάρτα ανεργίας (που όπως λέει ο anorymos απαιτείται) για να βάλω άνεργος.

 

Τελικά όμως απ'ότι φαίνεται σύμφωνα με το email που έστειλα (που έχει στη σελίδα του ΚΕΑ) δεν ισχυεί.

attachicon.gifΚαταγραφή.JPG

και εγω τι σου φταιω πασα μου και παραθετεις δικο μου μηνυμα που απευθυνοταν στον Ανωριμο??   :-D

 

σε εκεινον απαντησα  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να γράψω και εγώ 2-3 πράγματα μήπως φανούν χρήσιμα σε κάποιον. Δοκίμασα να κάνω την αίτηση online και είχα 2 προβλήματα με το σύστημα.

 

1ο. Με έβρισκε φιλοξενούμενο γιατί αυτό είχα γράψει στη φορολογική δήλωση του 2016. Λύθηκε προσκομίζοντας το ενοικιαστήριο του σπιτιού (είναι στο όνομά μου).

2ο. Έβρισκε κάποια χρήματα στο πεδίο "Μισθοί" οπότε θα έπαιρνα μειωμένο επίδομα. Χρειάστηκε ένα χαρτί από το ΙΚΑ (τμήμα εσόδων αν θυμάμαι καλά) που να λέει ότι έχω μηδενικά ένσημα τους προηγούμενους 6 μήνες.

 

Αρχικά πήγα στα ΚΕΠ αλλά μου είπαν ότι πρέπει να απευθυνθώ στις υπηρεσίες του Δήμου (δικό μου λάθος γιατί το γράφει και online αυτό). Πήγα στο Αντιδήμαρχο Κοινωνικής Μέριμνας και εκεί μου είπαν τι πρέπει να κάνω.

 

Γενικά η διαδικασία είναι πολύ απλή, αν πάτε με όλα τα χαρτιά είναι 10-20' αναμονή και 2 υπογραφές. Δε χρειάζεται κάρτα ανεργίας. Μια ταυτότητα, τη φορολογική δήλωση, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, IBAN, ενοικιαστήριο και πρέπει να είστε ΟΚ. Δοκιμάστε να κάνετε την αίτηση online και αν σας βγάλει πρόβλημα πάρτε τηλέφωνο το 15105 να σας πουν τι άλλο χρειάζεται να φέρετε μαζί σας.

 

Τα λεφτά μπαίνουν τέλος του επόμενου μήνα από αυτόν που κάνετε την αίτηση. Δηλαδή εγώ που έκανα σήμερα (30/6) λεφτά θα μπουν πρώτη φορά τέλος Ιουλίου. 100€ στο τραπεζικό λογαριασμό και 100€ σε προπληρωμένη που θα προμηθευτώ από τη τράπεζα. Το πρόγραμμα τρέχει μέχρι τέλος Φεβρουαρίου, μετά θα υπάρξει ενημέρωση.

 

Επίσης στο Δήμο με ενημέρωσαν ότι δικαιούμαι και δωρεάν τρόφιμα από το κοινωνικό Παντοπωλείο και θα μου έρθει μήνυμα στο κινητό να περάσω να τα πάρω. Δε ξέρω αν ισχύει για όλους αυτό, ρωτήστε στο Δήμο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το ΚΕΑ απευθυνεται σε οσα νοικοκυρια εχουν 2 ή 3 σπιτια, μονο αυτοι το παιρνουν τελικα, δηλαδη δινουν βοηθημα σε νοικοκυρια που δεν το χρειαζονται, για παραδειγμα ειναι ενα νοικοκυριο που αποτελειται απο τους γονεις και τα δυο παιδια, οι γονεις κανουν δωρεαν παραχωρηση στα παιδια τους στο δευτερο σπιτι ή τριτο σπιτι που διαθετουν, οταν τα παιδια κανουν την αιτηση με δωρεαν παραχωρηση εμφανιζονται δικαιουχοι ΚΕΑ! αυτο ειναι το αθανατο ελληνικο δημοσιο, το οποιο δινει επιδοματα και παροχες στους εχοντες και κατεχοντες, ενω σε ενα νοικοκυριο με 2 και παραπανω ανεργα παιδια που συντηρουνται απο τους γονεις δεν παιρνουν ουτε ενα ευρω απο το ΚΕΑ, κατα τα αλλα η κυβερνηση αυτο το αποκαλει κοινωνικη δικαιοσυνη... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΚΕΑ απευθυνεται σε οσα νοικοκυρια εχουν 2 ή 3 σπιτια, μονο αυτοι το παιρνουν τελικα, δηλαδη δινουν βοηθημα σε νοικοκυρια που δεν το χρειαζονται, για παραδειγμα ειναι ενα νοικοκυριο που αποτελειται απο τους γονεις και τα δυο παιδια, οι γονεις κανουν δωρεαν παραχωρηση στα παιδια τους στο δευτερο σπιτι ή τριτο σπιτι που διαθετουν, οταν τα παιδια κανουν την αιτηση με δωρεαν παραχωρηση εμφανιζονται δικαιουχοι ΚΕΑ! αυτο ειναι το αθανατο ελληνικο δημοσιο, το οποιο δινει επιδοματα και παροχες στους εχοντες και κατεχοντες, ενω σε ενα νοικοκυριο με 2 και παραπανω ανεργα παιδια που συντηρουνται απο τους γονεις δεν παιρνουν ουτε ενα ευρω απο το ΚΕΑ, κατα τα αλλα η κυβερνηση αυτο το αποκαλει κοινωνικη δικαιοσυνη... 

 

οταν ο αλλος μενει μονος του εχει και παγια εξοδα φωτα νερα κλπ ,επισης και με τους γονεις σου να μενεις αν εχεις χαμηλο εισοδημα παλι το παιρνεις απλα κανει την αιτηση ο πατερας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις καρτα ανεργειας δεν μπορεις να παρεις κεα πρωτα πρεπει να βγαλεις

 

Δεν χρειάζεται καμιά κάρτα ανεργίας για το επιδομα αυτό (κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται καμιά κάρτα ανεργίας για το επιδομα αυτό (κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης)

 

ειπαμε αν εισαι ανεργος θελει καρτα αλλιως βεβαιωση απο ικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ο αλλος μενει μονος του εχει και παγια εξοδα φωτα νερα κλπ ,επισης και με τους γονεις σου να μενεις αν εχεις χαμηλο εισοδημα παλι το παιρνεις απλα κανει την αιτηση ο πατερας 

 

στην πραξη δεν μενει μονος του αλλα φιλοξενειται στους γονεις του, οι οποιοι μπορει να εχουν εισοδημα ανω των 20 χιλιαδων ευρω, επειδη ομως εχουν δευτερο σπιτι οι γονεις του τοτε το δηλωνει οτι μενει εκει απο δωρεαν παραχωρηση, ενω σστην πραγματικοτητα φιλοξενειται στο σπιτι που μενουν οι γονεις του, σε αυτη την περιπτωση παιρνει κανονικα το επιδομα, ενω ενας αλλος που δεν εχει δευτερο σπιτι θα δηλωσει φιλοξενουμενος και ετσι δεν παιρνει καθολου επιδομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πραξη δεν μενει μονος του αλλα φιλοξενειται στους γονεις του, οι οποιοι μπορει να εχουν εισοδημα ανω των 20 χιλιαδων ευρω, επειδη ομως εχουν δευτερο σπιτι οι γονεις του τοτε το δηλωνει οτι μενει εκει απο δωρεαν παραχωρηση, ενω σστην πραγματικοτητα φιλοξενειται στο σπιτι που μενουν οι γονεις του, σε αυτη την περιπτωση παιρνει κανονικα το επιδομα, ενω ενας αλλος που δεν εχει δευτερο σπιτι θα δηλωσει φιλοξενουμενος και ετσι δεν παιρνει καθολου επιδομα

 

αν γινει κατι τετοιο αργα η γρηγορα θα φανει γινονται παρα πολλοι ελεγχοι και η προνοια μπορει και το εχει κανει εως τωρα σε αρκετες περιπτωσεις να ερθει να δει που μενει αυτος που παιρνει κεα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Η φίλη μου έκανε την πρακτική της σε ένα ξενοδοχείο από 1 Νοεμβρίου 2016 - 1 Μαΐου 2017,επερνε 320 ευρώ περίπου κάθε μήνα. Το συμβόλαιο του σπιτιού που ενικοιαζει είναι στο όνομα της. Πήγε τέλος Μαΐου και της είπαν ότι δεν δικαιούται το επίδομα των 200 ευρώ και να ξαναπάει μετά από 2 μήνες. Πήγε σήμερα και μια άλλη της είπε ότι πρέπει να περάσουν 6 μήνες από την τελευταία φορά που πληρώθηκε για να πάρει το επίδομα. Τελικά τι ισχύει; Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Η φίλη μου έκανε την πρακτική της σε ένα ξενοδοχείο από 1 Νοεμβρίου 2016 - 1 Μαΐου 2017,επερνε 320 ευρώ περίπου κάθε μήνα. Το συμβόλαιο του σπιτιού που ενικοιαζει είναι στο όνομα της. Πήγε τέλος Μαΐου και της είπαν ότι δεν δικαιούται το επίδομα των 200 ευρώ και να ξαναπάει μετά από 2 μήνες. Πήγε σήμερα και μια άλλη της είπε ότι πρέπει να περάσουν 6 μήνες από την τελευταία φορά που πληρώθηκε για να πάρει το επίδομα. Τελικά τι ισχύει; Ξέρει κανείς;

 

Μετράει το εισόδημα 6 μήνες πίσω δηλαδή αν πχ πάει σήμερα να κάνει αίτηση μετράει από 1/1/20117 έως  30/6/2017, αν μένει μόνη της δικαιούται 200 ευρώ για 6 μήνες άρα 1200 ευρώ, η φίλη σου για τους μήνες που λες έβγαλε 1600 ευρώ άρα δεν δικαιούται όταν το εισόδημα της τους τελευταίους 6 μήνες είναι κάτω από 1200 ευρώ τότε θα παίρνει την διαφορά, έτσι όπως το υπολογίζω από Σεπτέμβρη και μετά θα πάει να κάνει αίτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράει το εισόδημα 6 μήνες πίσω δηλαδή αν πχ πάει σήμερα να κάνει αίτηση μετράει από 1/1/20117 έως  30/6/2017, αν μένει μόνη της δικαιούται 200 ευρώ για 6 μήνες άρα 1200 ευρώ, η φίλη σου για τους μήνες που λες έβγαλε 1600 ευρώ άρα δεν δικαιούται όταν το εισόδημα της τους τελευταίους 6 μήνες είναι κάτω από 1200 ευρώ τότε θα παίρνει την διαφορά, έτσι όπως το υπολογίζω από Σεπτέμβρη και μετά θα πάει να κάνει αίτηση. 

 

Σε φίλο είπαν ότι δεν κοιτάνε το τρέχων υπόλοιπο του λογαριασμού, αλλά τους τόκους που είχαν καταγραφεί στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φίλο είπαν ότι δεν κοιτάνε το τρέχων υπόλοιπο του λογαριασμού, αλλά τους τόκους που είχαν καταγραφεί στο Ε1.

 

δεν ειπα εγω οτι κοιτανε το τρεχων μπορει να πηρες 10 χιλιαρικα και να τα εφαγες κοιτανε τις αποδοχες που εχει τους 6 τελευταιους μηνες μεσω εφκα.

 

Αν εχεις τοκους τους τελευταιους 6 μηνες λογικο να μετρανε αν οχι πας δικαιολογιτικο που λεει οτι δεν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια να κανω κι εγω μια ερωτηση μηπως τυχον γνωριζετε γιατι δεν βγαζω ακρη..

 

Εκανα αιτηση τον προηγουμενο μηνα για το ΚΕΑ ενω μολις ειχα βρει δουλεια και δηλωσα εργαζομενος και η αιτηση εγκριθηκε..Το εισοδημα μου ηταν μηδενικο και δεν ειχε περασει στο συστημα ακομα ο πρωτος μου μισθος(4ωρος βασικος)..

 

1)Το επιδομα θα το παιρνω κανονικα απο την στιγμη που εγκριθηκε η αιτηση ή θα γινει καποια διασταυρωση και θα πουνε αφου δουλευεις δεν το δικαιουσαι ασχετως αν το τελευταιο 6μηνο βαση δηλωσης ειχα 0€ εισοδημα αφου ημουν ανεργος?

 

2)Σε περιπτωση που παραιτηθω απο τη δουλεια θα πρεπει να παω να κανω μεταβολη στοιχειων και να δηλωσω ανεργος ωστε να συνεχιστει κανονικα το επιδομα?Και αν ναι που?Πχ στο σαιτ δεν βλεπω οτι μπορω να κανω καποια μεταβολη..

 

Οποιος γνωριζει και μπορει ας ενημερωσει θα του ειμαι υποχρεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...