Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι η αίτηση μέτρα από την μέρα που την κάνεις και 6 μήνες πίσω.

 

 

Αφου δεν εχουν γινεις φορολογικες δηλωσεις για το ετος 2016 μηπως κοιταζουν το τελευταιο εξαμηνο του 2015??

 

 

Διαιρούν με 2 το εισόδημα απο την τελευταία φορολογική δήλωση, αν έχει αλλάξει κάτι πας στο δήμο για διόρθωση.

 

 

Εδω είμαι τώρα λίγο στο μπέρδεμα, εγώ μιας και έχω βρει δουλειά και έχω ξεπεράσει τα λεφτά μέσα σε 2 μήνες σημαίνει ότι και πάλι το πιάνω το πρόγραμμα;

Αν είναι να κοιτάξουν την φορολογική δήλωση που έκανα το 2016 τότε θα δούνε ένα φτωχό αγοράκι με 0 εισόδημα.

Στην δική μου φάση δηλαδή τη γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άχρηστο post του νήματος. Και στα τέτοια του καθενός αν είχες σπίτι καταθέσεις ή έπαιρνες επίδομα εσύ στα 28.

 

Όσο για το ρευστό από τα αμάξια, δοκίμασε να πουλήσεις εσύ έστω στο μισό της εργοστασιακής αξίας τους γιατί ούτε τόσο δεν θα πάει και αν καταφέρεις να βγάλεις φράγκα σφύρα μας.

 

Τα αμάξια μπορεί να τα έχουνε σε ακινησία και να μην πληρώνουν τίποτα. Δεν έχεις τι να γράψεις και κάθεσαι να γράφεις τζάμπα.

Σιγά μην το έχει στην ακινησία σε καφετέριες (ή και σε δουλειές) σίγουρα πηγαίνει!

 

ό,τι και να το δώσει ακόμη και 1000 ευρώ να το δώσει ειναι λεφτά αν έχει ανάγκη έτσι ειναι..

 

το ποστ δεν ήταν άχρηστο προσφέρει λύση μπορούν να πάρουν το επίδομα αν εκποιήσουν το δεύτερο αυτοκίνητό άρα ειναι η λύση εαν θέλουν το επίδομα.

 

Γεμίσαμε ψευτοκαημένους και ζητιάνους στην ελλάδα....

 

Όλα αυτά τα λεφτά απο το συγκεκριμένο επίδομα εμείς τα πληρώνουμε αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι καλό λοιπόν ειναι το παίρνουν πολίτες που πραγματικά χρειάζονται αλληλεγγύη και όχι απλά άνθρωποι που δεν ειναι πλούσιοι ή έστω καλοστεκούμενοι.

 

Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το να είσαι άπορος απο το να απλά να μην είσαι βολεμένος οικονομικά πλάκα μας κάνουν τώρα 3 μαύρες δουλειές δύο αμάξια και σπίτι και θέλουν και να τους πληρώνουμε και επίδομα;

 

 

Και το ότι δεν το έχουν ανάγκη φαίνεται ξεκάθαρα απο την συμπεριφορά τους αν όντως είχαν ανάγκη τα λεφτά θα κάναν αυτό που είπα θα πούλαγαν το ένα αμάξι για να χάσουν το τεκμήριο και να πάρουν το επίδομα + ότι μετρητά απο το πουλημένο αμάξι..

 

Αν είχαν πραγματικά ανάγκη θα το πούλαγαν (το δεύτερο!!!@!@!) ακόμη και αν ΔΕΝ υπύρχε επίδομα!!! πόσο μάλλον τώρα που τους προσφέρεται!!

 

 

Αν αρχίζουν και σκέφτονται το αν αξίζει πχ να το πουλήσουν στο 70% της ενδεικτικής αγοραστικής του αξίας κτλ κτλ πάει να πει πως δεν χρειάζονται το επίδομα!!! αυτά τα κοιτάνε άνθρωποι που τα βγάζουν πέρα όχι αυτοί που έχουν ανάγκη!

 

Τέλος τις ασφάλειες πως τις πληρώνουν αφού θέλουν να ζητήσουν 200 ευρώ επίδομα πάει να πει πως θα τους σώσουν 200 ευρώ αλλιώς γιατι να ζητιανέψουν; τόσο ειναι η ασφάλεια που πληρώνουν για το ενα αυτοκίνητο !!!!

 

Αλλά όχι επειδή ενδέχεται να χάσουμε το 30% της ονομαστικής του αξίας οπότε ας το κρατήσουμε να το έχουμε και ας πάρουμε και απο δίπλα τα 200 τον μήνα απο τον ελληνικό λαό!!! ακου κύριε...

 

Και εμένα στα τέτοια μου αν δεν πάρουν το επίδομα.

 

Σε όλους μας θα καθόταν καλά να παίρναμε 200 ευρώ απο το πουθενά χαίρω πολύ!! να τα πάρουν μόνο όσοι τα έχουν πραγματικά ανάγκη να επιβιώσουν όμως!!!

 

θες να μας πεις τώρα εσύ ότι πεινάνανε αλλά κρατάνε το 2ο!!! (και δεύτερο!! όχι μονο ένα) αμάξι γιατι τους χαλάει αν δεν βγάλουν 100% κέρδος και βγάλουν 60%!! και γιαυτό κάθονται και πληρώνουν ασφάλειες...αυτά σε κάνα παράθυρο για λαϊκιστές να πας να τα πεις...

Επεξ/σία από enakaiena1821
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην το έχει στην ακινησία σε καφετέριες (ή και σε δουλειές) σίγουρα πηγαίνει!

 

ό,τι και να το δώσει ακόμη και 1000 ευρώ να το δώσει ειναι λεφτά αν έχει ανάγκη έτσι ειναι..

 

το ποστ δεν ήταν άχρηστο προσφέρει λύση μπορούν να πάρουν το επίδομα αν εκποιήσουν το δεύτερο αυτοκίνητό άρα ειναι η λύση εαν θέλουν το επίδομα.

 

Γεμίσαμε ψευτοκαημένους και ζητιάνους στην ελλάδα....

 

Όλα αυτά τα λεφτά απο το συγκεκριμένο επίδομα εμείς τα πληρώνουμε αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι καλό λοιπόν ειναι το παίρνουν πολίτες που πραγματικά χρειάζονται αλληλεγγύη και όχι απλά άνθρωποι που δεν ειναι πλούσιοι ή έστω καλοστεκούμενοι.

 

Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το να είσαι άπορος απο το να απλά να μην είσαι βολεμένος οικονομικά πλάκα μας κάνουν τώρα 3 μαύρες δουλειές δύο αμάξια και σπίτι και θέλουν και να τους πληρώνουμε και επίδομα;

 

 

Και το ότι δεν το έχουν ανάγκη φαίνεται ξεκάθαρα απο την συμπεριφορά τους αν όντως είχαν ανάγκη τα λεφτά θα κάναν αυτό που είπα θα πούλαγαν το ένα αμάξι για να χάσουν το τεκμήριο και να πάρουν το επίδομα + ότι μετρητά απο το πουλημένο αμάξι..

 

Αν είχαν πραγματικά ανάγκη θα το πούλαγαν (το δεύτερο!!!@!@!) ακόμη και αν ΔΕΝ υπύρχε επίδομα!!! πόσο μάλλον τώρα που τους προσφέρεται!!

 

 

Αν αρχίζουν και σκέφτονται το αν αξίζει πχ να το πουλήσουν στο 70% της ενδεικτικής αγοραστικής του αξίας κτλ κτλ πάει να πει πως δεν χρειάζονται το επίδομα!!! αυτά τα κοιτάνε άνθρωποι που τα βγάζουν πέρα όχι αυτοί που έχουν ανάγκη!

 

Τέλος τις ασφάλειες πως τις πληρώνουν αφού θέλουν να ζητήσουν 200 ευρώ επίδομα πάει να πει πως θα τους σώσουν 200 ευρώ αλλιώς γιατι να ζητιανέψουν; τόσο ειναι η ασφάλεια που πληρώνουν για το ενα αυτοκίνητο !!!!

 

Αλλά όχι επειδή ενδέχεται να χάσουμε το 30% της ονομαστικής του αξίας οπότε ας το κρατήσουμε να το έχουμε και ας πάρουμε και απο δίπλα τα 200 τον μήνα απο τον ελληνικό λαό!!! ακου κύριε...

 

Και εμένα στα τέτοια μου αν δεν πάρουν το επίδομα.

 

Σε όλους μας θα καθόταν καλά να παίρναμε 200 ευρώ απο το πουθενά χαίρω πολύ!! να τα πάρουν μόνο όσοι τα έχουν πραγματικά ανάγκη να επιβιώσουν όμως!!!

 

θες να μας πεις τώρα εσύ ότι πεινάνανε αλλά κρατάνε το 2ο!!! (και δεύτερο!! όχι μονο ένα) αμάξι γιατι τους χαλάει αν δεν βγάλουν 100% κέρδος και βγάλουν 60%!! και γιαυτό κάθονται και πληρώνουν ασφάλειες...αυτά σε κάνα παράθυρο για λαϊκιστές να πας να τα πεις...

 

Μπλα μπλα μπλα.

 

Ο καθένας πλέον στην Ελλάδα κοιτάει να εκμεταλλευτεί οτιδήποτε μπορεί ως δικαίωμα που του δίνει το "κράτος" και καλά κάνει γιατί η ζωή όλων μας έχει δυσκολέψει. Εσύ κάτσε να λες τα δικά σου. Το τι κάνει ο καθένας στην ζωή του είναι δικό του θέμα και εσένα δεν σου πέφτει λόγος. Όλα τα υπόλοιπα τζάμπα έκατσες να τα γράψεις. Και εγώ πλέον με εισοδήματα από άλλες πηγές και περιουσία κοιτάω αν θα μπορέσω να λάβω επίδομα αναπηρίας γιατί δεν παίζει να εργαστώ με τα προβλήματα υγείας που έχω, ακόμα είμαι στην διαδικασία των ΚΕΠΑ, το τι θα πεις εσύ ή οποιοσδήποτε και αν πρέπει ή δεν πρέπει, my two cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλα μπλα μπλα.

 

Ο καθένας πλέον στην Ελλάδα κοιτάει να εκμεταλλευτεί οτιδήποτε μπορεί ως δικαίωμα που του δίνει το "κράτος" και καλά κάνει γιατί η ζωή όλων μας έχει δυσκολέψει. Εσύ κάτσε να λες τα δικά σου. Το τι κάνει ο καθένας στην ζωή του είναι δικό του θέμα και εσένα δεν σου πέφτει λόγος. Όλα τα υπόλοιπα τζάμπα έκατσες να τα γράψεις. Και εγώ πλέον με εισοδήματα από άλλες πηγές και περιουσία κοιτάω αν θα μπορέσω να λάβω επίδομα αναπηρίας γιατί δεν παίζει να εργαστώ με τα προβλήματα υγείας που έχω, ακόμα είμαι στην διαδικασία των ΚΕΠΑ, το τι θα πεις εσύ ή οποιοσδήποτε και αν πρέπει ή δεν πρέπει, my two cents.

Γιαυτό και θα συνεχίσουμε στα μνημόνια.. πέρα απο αυτό έδωσα την λύση δηλαδή τους βοήθησα και από πάνω αν και διαφωνώ με την πράξη τους η λύση ειναι να απαλλαγούν απο το 3ο και μικρότερο τους τεκμήριο ώστε έτσι να έχουν τις προϋποθέσεις για να πάρουν τελικά το επίδομα

 

Απλά ξίνισε κάποιος γιατι το θεώρησε αμαρτία να το κάνουν αυτό οι καημένοι....

 

Πλήρωνε εσύ μ#@#κα μετά φόρους και εισφορές χαράτσια κτλ που σε καθιστούν ανήμπορο να μπορέσεις να αγοράσεις και να συντηρήσεις αυτοκίνητο για να γίνουν πιο χαλαρές οι προϋποθέσεις έτσι ώστε και αυτοί με 3 αμάξια να μπορούν να πάρουν επίδομα φτώχειας..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό και θα συνεχίσουμε στα μνημόνια.. πέρα απο αυτό έδωσα την λύση δηλαδή τους βοήθησα και από πάνω αν και διαφωνώ με την πράξη τους η λύση ειναι να απαλλαγούν απο το 3ο και μικρότερο τους τεκμήριο ώστε έτσι να έχουν τις προϋποθέσεις για να πάρουν τελικά το επίδομα

 

Απλά ξίνισε κάποιος γιατι το θεώρησε αμαρτία να το κάνουν αυτό οι καημένοι....

 

Πλήρωνε εσύ μ#@#κα μετά φόρους και εισφορές χαράτσια κτλ που σε καθιστούν ανήμπορο να μπορέσεις να αγοράσεις και να συντηρήσεις αυτοκίνητο για να γίνουν πιο χαλαρές οι προϋποθέσεις έτσι ώστε και αυτοί με 3 αμάξια να μπορούν να πάρουν επίδομα φτώχειας..

 

 

 

Και τα άχρηστα post συνεχίζονται. Βγάλε κι άλλο κλάμα μπορείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω είμαι τώρα λίγο στο μπέρδεμα, εγώ μιας και έχω βρει δουλειά και έχω ξεπεράσει τα λεφτά μέσα σε 2 μήνες σημαίνει ότι και πάλι το πιάνω το πρόγραμμα;

Αν είναι να κοιτάξουν την φορολογική δήλωση που έκανα το 2016 τότε θα δούνε ένα φτωχό αγοράκι με 0 εισόδημα.

Στην δική μου φάση δηλαδή τη γίνεται;

Τα στοιχεία που έχουν για το εισόδημα είναι ενδεικτικά δεν ισχύουν πάντα οπότε γίνονται έλεγχοι.

 

 

Όταν γίνει διασταύρωση των στοιχείων θα φανούν τα λεφτά που πήρες από εργασία και θα σου ζητούν πίσω το κεα.

 

Μόνο άμα βρεις δουλειά μετά την αιτηση δεν έχεις πρόβλημα εκεί θα πάρεις την πρώτη δόση και μετά ή θα κοπεί αν ξεπερνάς το όριο ή αλλιώς θα πάρεις την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς καλά τα λέει.

ωμά. αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

για τη συγκεκριμένη περίπτωση δε ξέρω, γιατί πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά γενικά έχει δίκιο.

 

το κακό είναι ότι ως επι το πλείστον είχαμε συνηθίσει όλοι σε μια άνετη ζωή και όταν μας κόπηκαν κάποιες από τις ανέσεις που θεωρούσαμε δεδομένες αρχίσαμε τη γκρίνια (λογικό). ακούς τον καθένα πλέον να λέει ότι πεινάει. 

βέβαια οι περισσότεροι το να μη μπορούν να βγούνε ένα σαββατόβραδο όπως κάναν παλαιότερα το θεωρούν πείνα.

 

μάλλον δε ξέρετε τι σημαίνει πείνα. αλλά θα τη γνωρίσετε μόλις τελειώσουν τα έτοιμα και σταματήσουν οι συντάξεις των παπούδων.

γιατί ένα μεγάλο ποσοστό με αυτά ζειτε και ας μη το παραδέχεστε. αυτό είναι άλλο θέμα όμως.

 

όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και παραπάνω...Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το να είσαι άπορος απο το να απλά να μην είσαι βολεμένος οικονομικά.

το επίδομα αυτό είναι για τους άπορους.

 

για την ιστορία να πω ότι στο δικό μου σπίτι μπαίνουν 2 μισθοί συν 1 μισός και δε χρωστάμε ούτε 1€.

αυτοκίνητα είχαμε 2 αλλά έχουν παραδοθεί πλέον οι πινακίδες του ενός.

 

επίσης ένας γνωστός (έχει κανονικό μισθό) παρέδωσε τις πινακίδες του δικού του αμαξιού. δεν έχει ούτε μηχανάκι. δε δικαιούται το επίδομα.

 

και έρχεται τώρα ο άλλος ΑΝΕΡΓΟΣ με 2 αυτοκίνητα και ζητάει επίδομα. να σας πω τι πρέπει να πάρει ή το φαντάζεστε;

 

το επίδομα είναι/πρέπει να είναι γι αυτούς που δεν έχουν να φάνε και όχι γι αυτούς που δεν έχουν να πληρώσουν τα τέλη του αυτοκινήτου τους.

 

τώρα κράξτε με ελεύθερα....

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δυστυχώς καλά τα λέει.
ωμά. αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
 
για τη συγκεκριμένη περίπτωση δε ξέρω, γιατί πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά γενικά έχει δίκιο.
 
το κακό είναι ότι ως επι το πλείστον είχαμε συνηθίσει όλοι σε μια άνετη ζωή και όταν μας κόπηκαν κάποιες από τις ανέσεις που θεωρούσαμε δεδομένες αρχίσαμε τη γκρίνια (λογικό). ακούς τον καθένα πλέον να λέει ότι πεινάει. 
βέβαια οι περισσότεροι το να μη μπορούν να βγούνε ένα σαββατόβραδο όπως κάναν παλαιότερα το θεωρούν πείνα.
 
μάλλον δε ξέρετε τι σημαίνει πείνα. αλλά θα τη γνωρίσετε μόλις τελειώσουν τα έτοιμα και σταματήσουν οι συντάξεις των παπούδων.
γιατί ένα μεγάλο ποσοστό με αυτά ζειτε και ας μη το παραδέχεστε. αυτό είναι άλλο θέμα όμως.
 
όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και παραπάνω...Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το να είσαι άπορος απο το να απλά να μην είσαι βολεμένος οικονομικά.
το επίδομα αυτό είναι για τους άπορους.
 
για την ιστορία να πω ότι στο δικό μου σπίτι μπαίνουν 2 μισθοί συν 1 μισός και δε χρωστάμε ούτε 1€.
αυτοκίνητα είχαμε 2 αλλά έχουν παραδοθεί πλέον οι πινακίδες του ενός.
 
επίσης ένας γνωστός (έχει κανονικό μισθό) παρέδωσε τις πινακίδες του δικού του αμαξιού. δεν έχει ούτε μηχανάκι. δε δικαιούται το επίδομα.
 
και έρχεται τώρα ο άλλος ΑΝΕΡΓΟΣ με 2 αυτοκίνητα και ζητάει επίδομα. να σας πω τι πρέπει να πάρει ή το φαντάζεστε;
 
το επίδομα είναι/πρέπει να είναι γι αυτούς που δεν έχουν να φάνε και όχι γι αυτούς που δεν έχουν να πληρώσουν τα τέλη του αυτοκινήτου τους.
 
τώρα κράξτε με ελεύθερα....

 

Επειδή προφανώς αναφέρεσε σε εμένα. Οχι δεν θα σε κράξω. Και ούτε από συντάξεις γονέων ζω ούτε από επιδόματα προς το παρόν, αποφεύγω όσο είναι δυνατόν να λέω "δεν έχω" δεν μου αρέσει αυτή η έκφραση γιατί έχει γίνει βερεσέ τα τελευταία 7 χρόνια. Αυτό που με εκνευρίζει όμως με αρκετά μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού είναι οτι ο καθένας κρίνει τι πρέπει και τι δεν πρέπει να δικαιούται ο διπλανός του με βάση τα δικά του μέτρα και σταθμά.

Η κριτική και το παράδειγμα που φέρνεις είναι λογικά για εσένα αλλά να δω υποθετικά τι θα έλεγες αν έρθει ένας άστεγος χωρίς σπίτι και πει σε εσένα με ιδιόκτητο σπίτι και χωρίς να μπαίνει ευρώ μέσα οτι δεν δικαιούσαι να λαμβάνεις επίδομα επειδή έχεις σπίτι. Θέλω να πω οτι αν ιεραρχήσεις όλη την κοινωνία με βάση οικονομικά κριτήρια πιθανόν να μην βρεις ούτε πάτο στο βαρέλι, ο καθένας που βρίσκεται σε μια κατάσταση χειρότερη από κάποιον άλλον μπορεί να λέει οτι ο άλλος κακώς δικαιούται κάποιες παροχές από το κράτος.

Για να τελειώνουμε, το τι δικαιούται ο καθένας και με τι κριτήρια το καθορίζει η νομοθεσία, ο καθένας έχει το δικαίωμα να κοιτάξει και να ελέγξει αν μπορεί να λάβει κάποια παροχή ή οχι με βάση αυτά που ορίζει ο εκάστοτε νόμος και αυτό δεν μπορεί να το απαγορεύσει κανένας. Τώρα αν ο άλλος τσαντίζεται και καγχάζει επειδή ο άλλος με τα 2 αμάξια τα οποία μπορεί να είναι και σε ακινησία κατέθεσε χαρτιά για το ΚΕΑ είναι δικό του πρόβλημα. Επειδή ακριβώς αρκετές ανέσεις από παλιά τελείωσαν και ο κόσμος ζορίστηκε, τώρα ολοένα και περισσότερος κόσμος κοιτάει τι μπορεί να πάρει.

 

Προσωπικά είδα τα κριτήρια του ΚΕΑ διαπίστωσα οτι δεν το δικαιούμαι και οτι δεν με αφορά και τελείωσε το θέμα ωραία και καλά, από εκεί και πέρα κοιτάω πως θα προχωρήσω την ζωή μου. Και εννοείται πως αν ανακοινωθεί ξανά από το κράτος οτι δίνεται κάποιο επίδομα ή παροχή θα ξανακοιτάξω αν μπορώ να το λάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό και θα συνεχίσουμε στα μνημόνια.. πέρα απο αυτό έδωσα την λύση δηλαδή τους βοήθησα και από πάνω αν και διαφωνώ με την πράξη τους η λύση ειναι να απαλλαγούν απο το 3ο και μικρότερο τους τεκμήριο ώστε έτσι να έχουν τις προϋποθέσεις για να πάρουν τελικά το επίδομα

 

Απλά ξίνισε κάποιος γιατι το θεώρησε αμαρτία να το κάνουν αυτό οι καημένοι....

 

Πλήρωνε εσύ μ#@#κα μετά φόρους και εισφορές χαράτσια κτλ που σε καθιστούν ανήμπορο να μπορέσεις να αγοράσεις και να συντηρήσεις αυτοκίνητο για να γίνουν πιο χαλαρές οι προϋποθέσεις έτσι ώστε και αυτοί με 3 αμάξια να μπορούν να πάρουν επίδομα φτώχειας..

 

 

 

sorry σε όλους για το offtopic αλλά,,

Αυτή είναι μια καραμέλα που έχει λιώσει πλέον..

Τα μνημόνια συνεχίζουν γιατί έτσι γουστάρουν οι Γερμανοί να κονομάνε.

Δεν έχουν καμια σχέση με την ελληνική οικονομία.

Η ελλ. οικονομία τα τελευταία 2 χρόνια είναι η κορυφαία οικονομία παγκοσμίως.

Κανένα άλλο κράτος δεν βγάζει τέτοια πλεονάσματα. Γιατί πολύ απλά πουθενά αλλού δεν στραγγίζονται έτσι οι πολίτες.

Πουθενά δεν υπάρχει τέτοια φορολογία.

Και αντί αυτά τα λεφτά να πηγαίνουν στην ανάπτυξη πάνε στο να πληρώνουμε κάποια λογιστικά νούμερα σε ένα ανύπαρκτο χρέος 

που έπρεπε να έχει διαγραφεί προ πολλού. 

Γι'αυτό θα υπάρχουν τα μνημόνια.

Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry σε όλους για το offtopic αλλά,,

Αυτή είναι μια καραμέλα που έχει λιώσει πλέον..

Τα μνημόνια συνεχίζουν γιατί έτσι γουστάρουν οι Γερμανοί να κονομάνε.

Δεν έχουν καμια σχέση με την ελληνική οικονομία.

Η ελλ. οικονομία τα τελευταία 2 χρόνια είναι η κορυφαία οικονομία παγκοσμίως.

Κανένα άλλο κράτος δεν βγάζει τέτοια πλεονάσματα. Γιατί πολύ απλά πουθενά αλλού δεν στραγγίζονται έτσι οι πολίτες.

Πουθενά δεν υπάρχει τέτοια φορολογία.

Και αντί αυτά τα λεφτά να πηγαίνουν στην ανάπτυξη πάνε στο να πληρώνουμε κάποια λογιστικά νούμερα σε ένα ανύπαρκτο χρέος 

που έπρεπε να έχει διαγραφεί προ πολλού. 

Γι'αυτό θα υπάρχουν τα μνημόνια.

Οπότε μη λέμε ότι θέλουμε.

Συμφωνώ "γιαυτό θα συνεχίσουμε στα μνημόνια" δεν πήγαινε στο ότι ήρθαμε στα μνημόνια λόγω των επιδομάτων αλλά λόγω της αδιαφορίας μας της αδράνειας μας και της κουτοπονηριάς μας που στόχο έχει το προσωπικό και πρόσκαιρο βόλεμα μας και χεστήκαμε για τους άλλους για το "δάσος" και για το μέλλον...

 

Τέτοιοι "πολίτες" είναι τέλεια θύματα για μνημόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατί μπήκαμε στα μνημόνια και το γιατί συνεχίζουμε δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

Η ελλ. οικονομία τώρα δεν έχει καμία σχέση με το 2009 και παλιότερα ..

Το πρωτογενές πλεόνασμα 4.4δις το 2016 και 2.27δις το 2015 είναι κάτι το ασύλληπτο.

Και όλα αυτά μέσα απο τεράστιες στερήσεις. 

Το 2009 είχαμε πρωτογενές έλλειμμα επισήμως 24δις!!!!!(κάποιο λένε οτι ήταν 9δις που και πάλι είναι τεράστιο νούμερο)

Αν οι Έλληνες καταλάβαιναν το θαύμα που έχουν κάνει θα ήταν πιο υπερήφανοι και απο το έπος του '40.

Τέλος το offtopic..Είναι κρίμα να χαλάει ένα thread που παρέχει πληροφορίες σε αυτούς που θέλουν να πάρουν το επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατί μπήκαμε στα μνημόνια και το γιατί συνεχίζουμε δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

Η ελλ. οικονομία τώρα δεν έχει καμία σχέση με το 2009 και παλιότερα ..

Το πρωτογενές πλεόνασμα 4.4δις το 2016 και 2.27δις το 2015 είναι κάτι το ασύλληπτο.

Και όλα αυτά μέσα απο τεράστιες στερήσεις. 

Το 2009 είχαμε πρωτογενές έλλειμμα επισήμως 24δις!!!!!(κάποιο λένε οτι ήταν 9δις που και πάλι είναι τεράστιο νούμερο)

Αν οι Έλληνες καταλάβαιναν το θαύμα που έχουν κάνει θα ήταν πιο υπερήφανοι και απο το έπος του '40.

Τέλος το offtopic..Είναι κρίμα να χαλάει ένα thread που παρέχει πληροφορίες σε αυτούς που θέλουν να πάρουν το επίδομα.

Δεν ειναι τεράστιο νούμερο τα 24δις ήταν λιγότερο απο το 10% του ΑΕΠ

 

Η πλειοψηφία των χωρών παγκοσμίως έχουν πρωτογενές έλλειμμα και μάλιστα πολλές μεγαλύτερο απο απο 10 και 20% του ΑΕΠ τους.

 

Το bail out των τραπεζών με έκδοση ελληνικών ομολόγων κατα την διάρκεια της αμερικάνικης κρίσης  μας έφαγε και φορτωθήκαμε +50 δις που δεν μπορούσαμε να τα αποπληρώσουμε χωρίς να βγούμε στις αγορές και χωθήκαμε σε μακροχρόνια δάνεια 350 δις για να το κάνουμε...

 

Πρόσεξε αυτά τα 48,8 δις "bond money" εκεί άρχισε το κακό όλα τα άλλα δις που φαίνονται απο κάτω ειναι bailout money ΓΙΑ τα συγκεκριμένα ομόλογα (bonds)

 

http://demonocracy.info/infographics/eu/debt_greek/debt_greek.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lolwut?

 

Νταξ μην τρελαίνεσαι, δεν παίζει να είναι και πολύ εκτός πραγματικότητας ο johnbond.

 

Απλά τα πλεονάσματα (ΑΝ ισχύουν) έχουν έρθει απ' το ξεζούμισμα, και δεν έχουν και κάποιο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...