Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

αλλά να αν οι άνεργοι γονείς έχουν ένα γιο που ζει μαζί τους που βγάζει 1500ευρώ το μήνα θα πάρουν μπάλες, το ίδιο και ένα άνεργο παιδί με συνταξιούχο γονιό 

 

Εννοεις ότι αν ένας ανεργος φιλοξενει τον συνταξιουχο γονιο του, δεν?

Αρα πρεπει αυτός ο γονιος να δηλωσει ότι μενει αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά μερικές απορίες με το πρόγραμμα. Οι γονείς μου νοικιάζουν σπίτι και μένουμε όλοι μαζί (το ενοίκιο είναι στο όνομα της μάνας μου).

Εντός της εβδομάδας θα αλλάξουμε το ενοικιαστήριο με τον ιδιοκτήτη και θα το βάλουμε στο όνομά μου (δεν έχω εισόδημα ή ακίνητο αλλά ούτε και κάρτα ανεργίας). Με αυτόν τον τρόπο θα παίρνω το ΚΕΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μερικές απορίες με το πρόγραμμα. Οι γονείς μου νοικιάζουν σπίτι και μένουμε όλοι μαζί (το ενοίκιο είναι στο όνομα της μάνας μου).

Εντός της εβδομάδας θα αλλάξουμε το ενοικιαστήριο με τον ιδιοκτήτη και θα το βάλουμε στο όνομά μου (δεν έχω εισόδημα ή ακίνητο αλλά ούτε και κάρτα ανεργίας). Με αυτόν τον τρόπο θα παίρνω το ΚΕΑ;

 

χωρις καρτα ανεργειας δεν μπορεις να παρεις κεα πρωτα πρεπει να βγαλεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους τελευταίους 6 μήνες δεν έχω εισόδημα!

Αν επιλέξω εργασιακό status εργαζόμενος μου βγάζει Μηνιαίο Ποσό Εισοδηματικής Ενίσχυσης 177ε

 

 

πως γινεται να εργαζεσαι και δεν εχεις εισοδημα ? θελουν χαρτι από το ικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδη διαβασα αρκετα πραγαματα μεσα σε αυτα και άπειρες μπουρδες για να μην πω κατι αλλο ! 

Για το ΚΕΑ πρεπει να εχεις

1ον χαμηλο εισόδημα τους 6-12 τελευταίους μηνες (δεν θυμάμαι το ποσο)

2ον Στην δικια μου περίπτωση ο πατερας μου , μου παρεχει μια γκαρσονιερα δωρεαν στην οποια εγω κατοικο μονος μου 

3ον Δεν θελει καρτα ανεργειας μην ακουω μαλακιες ! ( αν εισαι φοιτητής τι δεν θα παρεις φραγκο ) για αυτο πριν το παιξετε εξυπνάκηδες μπορειται να πατε σε ενα κατάστημα ΚΕΠ και να σας κανουν αυτοι την αίτηση και να σας πουν αυτοι αν σας καλύπτει το ΚΕΑ με βαση δικαιολογιτηκα σας ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδη διαβασα αρκετα πραγαματα μεσα σε αυτα και άπειρες μπουρδες για να μην πω κατι αλλο !

Για το ΚΕΑ πρεπει να εχεις

1ον χαμηλο εισόδημα τους 6-12 τελευταίους μηνες (δεν θυμάμαι το ποσο)

2ον Στην δικια μου περίπτωση ο πατερας μου , μου παρεχει μια γκαρσονιερα δωρεαν στην οποια εγω κατοικο μονος μου

3ον Δεν θελει καρτα ανεργειας μην ακουω μαλακιες ! ( αν εισαι φοιτητής τι δεν θα παρεις φραγκο ) για αυτο πριν το παιξετε εξυπνάκηδες μπορειται να πατε σε ενα κατάστημα ΚΕΠ και να σας κανουν αυτοι την αίτηση και να σας πουν αυτοι αν σας καλύπτει το ΚΕΑ με βαση δικαιολογιτηκα σας !

Χωρίς κάρτα άνεργιας κεα δεν παίρνεις οι φοιτητές δεν το δικαιούνται αν είσαι φοιτητής και το παίρνεις κακός γιατί γίνονται έλεγχοι και αν σε πιάσουν θα έχεις πρόβλημα.

 

Η άλλη περίπτωση να πάρεις χωρίς να είσαι άνεργος είναι να έχεις πολύ χαμηλό εισόδημα πχ να δουλεύεις περιστασιακά και να βγάζεις 50-100 ευρώ το μήνα.

 

Όπως και να έχει θα σου ζητήσουν η χαρτί από τον οαεδ ή από το ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτόν τον λογαριασμό που δηλώνεις για να μπαίνουν τα χρήματα, αν βάλεις αλλα χρήματα μπορούν να το δούνε?

Παράδειγμα εγώ παίζω κάνα στοίχημα στο ιντερνετ,ας πούμε κερδίσω 100-200 ευρώ και τα μεταφέρω στο λογαριασμό που μπάινει το ΚΕΑ, φαίνονται αυτά τα χρήματα? Εννοώ δηλαδή θα έχω κάνα θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε αυτόν τον λογαριασμό που δηλώνεις για να μπαίνουν τα χρήματα, αν βάλεις αλλα χρήματα μπορούν να το δούνε?

Παράδειγμα εγώ παίζω κάνα στοίχημα στο ιντερνετ,ας πούμε κερδίσω 100-200 ευρώ και τα μεταφέρω στο λογαριασμό που μπάινει το ΚΕΑ, φαίνονται αυτά τα χρήματα? Εννοώ δηλαδή θα έχω κάνα θέμα?

Ο δήμος δεν έχει πρόσβαση στον λογαριασμό σου η εφορία δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γινεται να εργαζεσαι και δεν εχεις εισοδημα ? θελουν χαρτι από το ικα 

 

τσαμπα μαγκας λεγεται 

Δεν είπα ότι εργάζομαι. Είπα αν γίνεται να βάλω "Εργαζόμενος" αφού δεν έχω κάρτα ανεργίας (που όπως λέει ο anorymos απαιτείται) για να βάλω άνεργος.

 

Τελικά όμως απ'ότι φαίνεται σύμφωνα με το email που έστειλα (που έχει στη σελίδα του ΚΕΑ) δεν ισχυεί.

post-293763-0-22891300-1497988708_thumb.jpg

post-293763-0-09825500-1497988047_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι εργάζομαι. Είπα αν γίνεται να βάλω "Εργαζόμενος" αφού δεν έχω κάρτα ανεργίας (που όπως λέει ο anorymos απαιτείται) για να βάλω άνεργος.

 

Τελικά όμως απ'ότι φαίνεται σύμφωνα με το email που έστειλα (που έχει στη σελίδα του ΚΕΑ) δεν ισχυεί.

Καταγραφή.JPG

Στο δήμο στα δικαιολογητικα εμένα που μου έδωσαν έλεγε κάρτα άνεργιας αν δεν είσαι άνεργος θέλει βεβαίωση από το ικα.

 

Από εκεί και πέρα προσοχή γιατί γίνονται έλεγχοι και επίσης μπορούν να σου ζητησουν να έρθουν σπίτι σου να δουν τιε παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...