Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@sonikk μην κουράζεσαι άδικα κανονικα από την στιγμή που έβγαλε πρόβλημα πρέπει ο @qwertyuiop2 να μαζέψει όλα τα χαρτιά του να πάει στη πρόνοια και να του διορθώσουν ότι λάθος υπάρχει στη αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sonikk είπε

με εχεις μπερδεψει τελειως...πες μου πιο αναλυτικα.στην φορολογικη δηλωση του καλοκαιρου τι εχεις δηλωσει στον πινακα στην τριτη-τεταρτη σελιδα εκει που εμενες το 2017 και αν εχεις δηλωσει ολους τους μηνες πχ 9 μηνες εμενα εκει,3 μηνες εμενα αλλου ή 12 μηνες εμενα συνεχεια στην συγκεκριμενη διευθυνση.

και στην πρωτη σελιδα της φορολογικη δηλωσης τι εχεις δηλωσει στα στοιχεια επικοινωνιας για το 2017?

το κεα τι τραβηξε σαν στοιχεια διευθυνσης απο την φορολογικη δηλωση που εκανες το καλοκαιρι?απο τα στοιχεια επικοινωνιας και την διευθυνση τους ή τα στοιχεια κατοικιας απο την τριτη-τεταρτη σελιδα του Ε1? αν τραβηξε την διευθυνση κατοικιας απο τα στοιχεια επικοινωνιας αυτο ειναι λαθος...εκτος και αν δηλωσες στην τριτη-τεταρτη σελιδα του Ε1 καποιους μηνες κατοικιας οπου η διευθυνση κατοικιας ταυτιζοταν με την διευθυνση κατοικιας στα στοιχεια επικοινωνιας.

Έχω δηλώσει κάτοικος κέντρου Αθήνας από τον Οκτώβρη του 17 και έπειτα. Πιο πριν, έχω δηλώσει κάτοικος Κηφισιάς και φιλοξενούμενος στο Πατρικό.

Το ΚΕΑ τράβηξε από την επικοινωνία, της οποίας τα στοιχεία είναι της διεύθυνσης Κηφισιάς. Στην 3η σελίδα εμφανίζεται μόνο η διαμονή μου στην Αθήνα, με Χ στο "δωρεάν παραχώρηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Έχω δηλώσει κάτοικος κέντρου Αθήνας από τον Οκτώβρη του 17 και έπειτα. Πιο πριν, έχω δηλώσει κάτοικος Κηφισιάς και φιλοξενούμενος στο Πατρικό.

Το ΚΕΑ τράβηξε από την επικοινωνία, της οποίας τα στοιχεία είναι της διεύθυνσης Κηφισιάς. Στην 3η σελίδα εμφανίζεται μόνο η διαμονή μου στην Αθήνα, με Χ στο "δωρεάν παραχώρηση".

  λογικα το κεα τραβηξε στοιχεια απο εκει δηλαδη απο τα στοιχεια επικοινωνιας γιατι οι γονεις σου μαλλον σε δηλωσαν ως φιλοξενουμενο στο πατρικο σου.ηταν φετινο το μετρο αυτο και ηταν υποχρεωτικο να το κανουν.επισης μου λες οτι στην τριτη σελιδα εμφανιζεται μονο η διαμονη στην αθηνα με ενα χ ως δωρεαν παραχωρηση και εφοσον ειναι με ενα μονο χ κατι επρεπε στο κεα να γραφτει ως διευθυνση κατοικιας.και η μονη διευθυνση κατοικιας ειναι αυτη που αναφερεται στα στοιχεια επικοινωνιας.την εγκριση για τον ΤΚ που ρωταγες πρεπει να το κανεις μονο στον δημο σου.λογικα σου βγαζει μηνυμα οτι πρεπει να προσκομισεις καποια δικαιολογητικα στο δημο ή μηνυμα οτι πρεπει να απευθυνθεις στο δημο ωστε να γινει η εγκριση απο εκει για τον ΤΚ.

επισης να ξερεις οτι για να παρεις το κεα πρεπει απο πρωτη αυγουστου να εχεις γραφτει στον οαεδ.διαφορετικα το συστημα μαλλον θα σε απορριψει για το κεα.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, sonikk είπε

  λογικα το κεα τραβηξε στοιχεια απο εκει δηλαδη απο τα στοιχεια επικοινωνιας γιατι οι γονεις σου μαλλον σε δηλωσαν ως φιλοξενουμενο στο πατρικο σου.ηταν φετινο το μετρο αυτο και ηταν υποχρεωτικο να το κανουν.επισης μου λες οτι στην τριτη σελιδα εμφανιζεται μονο η διαμονη στην αθηνα με ενα χ ως δωρεαν παραχωρηση και εφοσον ειναι με ενα μονο χ κατι επρεπε στο κεα να γραφτει ως διευθυνση κατοικιας.και η μονη διευθυνση κατοικιας ειναι αυτη που αναφερεται στα στοιχεια επικοινωνιας.την εγκριση για τον ΤΚ που ρωταγες πρεπει να το κανεις μονο στον δημο σου.λογικα σου βγαζει μηνυμα οτι πρεπει να προσκομισεις καποια δικαιολογητικα στο δημο ή μηνυμα οτι πρεπει να απευθυνθεις στο δημο ωστε να γινει η εγκριση απο εκει για τον ΤΚ.

επισης να ξερεις οτι για να παρεις το κεα πρεπει απο πρωτη αυγουστου να εχεις γραφτει στον οαεδ.διαφορετικα το συστημα μαλλον θα σε απορριψει για το κεα.

Γιατί από πρώτη Αυγούστου;;!

Δεν έχω πάει ακόμα να γραφτώ,  θεωρούμαι μεταπτυχιακός φοιτητής ως την 30η Σεπτέμβρη.  Έχω δηλώσει ότι είμαι φοιτητής.

Πήρα το πρωί τηλ. στο Δήμο πάντως και μου είπαν ότι μια χαρά θα περαστεί, αρκεί να εκτυπώσω το Ε1 μου και το Ε2 των γονιών, τα οποία θα πρέπει να περιλαμβάνουν την παραχώρηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Γιατί από πρώτη Αυγούστου;;!

Δεν έχω πάει ακόμα να γραφτώ,  θεωρούμαι μεταπτυχιακός φοιτητής ως την 30η Σεπτέμβρη.  Έχω δηλώσει ότι είμαι φοιτητής.

Πήρα το πρωί τηλ. στο Δήμο πάντως και μου είπαν ότι μια χαρά θα περαστεί, αρκεί να εκτυπώσω το Ε1 μου και το Ε2 των γονιών, τα οποία θα πρέπει να περιλαμβάνουν την παραχώρηση.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την περίπτωση γ’ της παρ. 1 του άρθρου 5 ως ημερομηνία έναρξης ισχύος της ανωτέρω υποχρέωσης ορίζεται η 1η 8.2018. και οι άνεργοι, εφόσον δύνανται να εργαστούν, υποχρεούνται:

– Να εγγράφονται, σύμφωνα με το ισχύον κανονιστικό πλαίσιο, στο Μητρώο ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.), μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από τον μήνα έγκρισης της αίτησής τους,

– να ανανεώνουν την κατάσταση ανεργίας τους, σύμφωνα με το ισχύον κανονιστικό πλαίσιο του Ο.Α.Ε.Δ.,

– υπό την επιφύλαξη λόγων ανωτέρας βίας, να επισκέπτονται όποτε κληθούν, σε προκαθορισμένη από τον Ο.Α.Ε.Δ. ημερομηνία, τα Κ.Π.Α.2 που εξυπηρετούν το Δήμο διαμονής τους και να συνεργάζονται με τους εργασιακούς συμβούλους για την παροχή υπηρεσιών εξατομικευμένης προσέγγισης,

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/kinoniko-isodima-allilengyis-kea-anergi-4-allages-stis-ypochreosis-tous-fek/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την περίπτωση γ’ της παρ. 1 του άρθρου 5 ως ημερομηνία έναρξης ισχύος της ανωτέρω υποχρέωσης ορίζεται η 1η 8.2018. και οι άνεργοι, εφόσον δύνανται να εργαστούν, υποχρεούνται:

– Να εγγράφονται, σύμφωνα με το ισχύον κανονιστικό πλαίσιο, στο Μητρώο ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.), μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από τον μήνα έγκρισης της αίτησής τους,

– να ανανεώνουν την κατάσταση ανεργίας τους, σύμφωνα με το ισχύον κανονιστικό πλαίσιο του Ο.Α.Ε.Δ.,

– υπό την επιφύλαξη λόγων ανωτέρας βίας, να επισκέπτονται όποτε κληθούν, σε προκαθορισμένη από τον Ο.Α.Ε.Δ. ημερομηνία, τα Κ.Π.Α.2 που εξυπηρετούν το Δήμο διαμονής τους και να συνεργάζονται με τους εργασιακούς συμβούλους για την παροχή υπηρεσιών εξατομικευμένης προσέγγισης,

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/kinoniko-isodima-allilengyis-kea-anergi-4-allages-stis-ypochreosis-tous-fek/

Μάλιστα. Άρα αν κάνω αίτηση μέσα στο Σεπτέμβρη, πρέπει να έχω γραφτεί ως 31 Οκτώβρη.

Αν κάνω την αίτηση Οκτώβρη, πρέπει να έχω εγγραφεί ως τέλη Νοέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Μάλιστα. Άρα αν κάνω αίτηση μέσα στο Σεπτέμβρη, πρέπει να έχω γραφτεί ως 31 Οκτώβρη.

Αν κάνω την αίτηση Οκτώβρη, πρέπει να έχω εγγραφεί ως τέλη Νοέμβρη.

για να κανεις αιτηση για το κεα πχ σεπτεμβρη επρεπε να εχεις εγγραφει στον οαεδ τον αυγουστο..κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sonikk είπε

για να κανεις αιτηση για το κεα πχ σεπτεμβρη επρεπε να εχεις εγγραφει στον οαεδ τον αυγουστο..κ.ο.κ.

Το αντίστροφο λέει η εγκύκλιος πάντως. Ότι πρέπει να έχεις γραφτεί στα μητρώα ανέργων ως το τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία της αίτησης.

Δεν το δίνουν το επίδομα σε φοιτητές που έχουν 0 εισοδήματα και ζουν μόνοι τους δλδ;  Το σύστημα προβλέπει ότι θα αναλογούν 200 ευρώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, qwertyuiop2 είπε

Δεν το δίνουν το επίδομα σε φοιτητές που έχουν 0 εισοδήματα και ζουν μόνοι τους δλδ;  Το σύστημα προβλέπει ότι θα αναλογούν 200 ευρώ πάντως. 

Μήπως επειδή είσαι φοιτητής σε βλέπει σαν προστατευόμενο μέλος όποτε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνο σου;; Πάντως φίλη που είχε δουλειά όταν ήταν φοιτήτρια δεν μπορούσε να πάρει ταμείο ανεργίας.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στη πρόνοια και να κάνεις εκεί την αίτηση και θα σου πούνε αν μπορείς να πάρεις το ΚΕΑ η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Μήπως επειδή είσαι φοιτητής σε βλέπει σαν προστατευόμενο μέλος όποτε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνο σου;; Πάντως φίλη που είχε δουλειά όταν ήταν φοιτήτρια δεν μπορούσε να πάρει ταμείο ανεργίας.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στη πρόνοια και να κάνεις εκεί την αίτηση και θα σου πούνε αν μπορείς να πάρεις το ΚΕΑ η όχι.

Είμαι μεταπτυχιακός, δε θεωρούμαι προστατευόμενος.

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα πάω έτσι κι αλλιώς την Τετάρτη. Έχει μεγάλες ουρές; 😛

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Είμαι μεταπτυχιακός, δε θεωρούμαι προστατευόμενος.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα πάω έτσι κι αλλιώς την Τετάρτη. Έχει μεγάλες ουρές; 😛

Ως Ωφελούμενες μονάδες ορίζονται οι κάτωθι κατηγορίες:

α. Μονοπρόσωπο νοικοκυριό: κάθε ενήλικο άτομο που διαμένει μόνο του σε κατοικία και δεν εμπίπτει στην κατηγορία ενηλίκων έως 25 ετών που φοιτούν σε πανεπιστημιακές σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

 

https://www.newsit.gr/ellada/kea-2018-koinoniko-eisodima-allileggyis-ta-nea-kritiria-apo-1112018/2558098/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Το αντίστροφο λέει η εγκύκλιος πάντως. Ότι πρέπει να έχεις γραφτεί στα μητρώα ανέργων ως το τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία της αίτησης.

Δεν το δίνουν το επίδομα σε φοιτητές που έχουν 0 εισοδήματα και ζουν μόνοι τους δλδ;  Το σύστημα προβλέπει ότι θα αναλογούν 200 ευρώ πάντως.

ισχυει αυτο ναι.αλλα οταν πας στο δημο θα σου πουν τα αντιθετα..το επαθε φιλος μου...ειναι σε ποιον υπαλληλο θα πεσεις..λιγο μπερδεμα..

βεβαια και αυτα που σου ειπαν ο whoose και ο DZ-photographer ειναι πολυ σωστα...το καλυτερο ειναι να πας στο δημο και να σου δωσουν οδηγιες τι πρεπει να κανεις και στο τι δικαιολογητικα πρεπει να προσκομισεις..

αν εισαι πανω απο 25 ισως να το δικαιουσαι.μαλλον τους επομενους μηνες.

πραγματικα ενω εχω καποια καλη εμπειρια με το κεα αυτο με την διευθυνση κατοικιας σου και το προβλημα που εχεις με εχει προβληματισει.καλο θα ηταν οταν με το καλο βρεις ακρη να ενημερωσεις και εδω το forum.ολο και καποιος θα βοηθηθει.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΚΕΑ  ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΤΗΛ,MAIL ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΠΙΑ. TOTE TON ΑΠΡΙΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ-ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΤΕΓΙΑΣ ΚΑΙ Ε1 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΠΟ ΝΟΕΜΒΡΗ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΛΛΑ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΕΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΤΕΓΙΑΣ? ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ.ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2018 στις 5:17 ΠΜ, sonikk είπε

πραγματικα ενω εχω καποια καλη εμπειρια με το κεα αυτο με την διευθυνση κατοικιας σου και το προβλημα που εχεις με εχει προβληματισει.καλο θα ηταν οταν με το καλο βρεις ακρη να ενημερωσεις και εδω το forum.ολο και καποιος θα βοηθηθει.

Το ΚΕΑ αντλει στοιχεια απο την τελευταια φορολογικη δηλωση, του 2017 δηλαδη. Ο φιλος το '17 ειχε δηλωσει οτι εμενε 9 μηνες στο πατρικο και 3 στο παραχωρημενο, οποτε το συστημα εβαλε ως κατοικια το πατρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...