Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ougxar είπε

 

Σε όσους έκαναν αίτηση Ιανουάριο σας ήρθε μήνυμα για ανανέωση;

και μυνημα και εμαιλ και την αλλη μερα εκανα νεα αιτηση και δεν χαθηκε ο μηνας.

ΚΕΑ: Σας ενημερώνουμε ότι έπειτα από διασταυρώσεις στις 2/1/2019 8:49:05 μμ η αίτηση σας με αριθμό ---

ανακαλείται λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών από το μήνα έγκρισης.

Υποβάλετε νέα αίτηση έως το τέλος του μήνα για να μην διακοπεί η εισοδηματική ενίσχυση του νοικοκυριού.

Μπορείτε να δείτε περισσότερα μέσω του https://www.keaprogram.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι πλέον 26 ετώ και διατηρώ τη φοιτητική μου ιδιότητα(έχουν παρέλθει τα βασικά έτη σπουδών).

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να λάβω ΚΕΑ, εφόσον διαμένω μόνος; Βλέπω ότι απαραίτητη προυπόθεση είναι η εγγραφή στον ΟΑΕΔ, εντός του πρώτου μήνα υποβολής της αίτησης.

 

Επεξ/σία από lou_melitzanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2019 στις 3:16 ΜΜ, cameranek είπε

και μυνημα και εμαιλ και την αλλη μερα εκανα νεα αιτηση και δεν χαθηκε ο μηνας.

ΚΕΑ: Σας ενημερώνουμε ότι έπειτα από διασταυρώσεις στις 2/1/2019 8:49:05 μμ η αίτηση σας με αριθμό ---

ανακαλείται λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών από το μήνα έγκρισης.

Υποβάλετε νέα αίτηση έως το τέλος του μήνα για να μην διακοπεί η εισοδηματική ενίσχυση του νοικοκυριού.

Μπορείτε να δείτε περισσότερα μέσω του https://www.keaprogram.gr

Το μήνα που σου έρχεται το μήνυμα, παίρνεις την τελευταία δόση από το προηγούμενο εξάμηνο, οπότε είτε δικαιούσαι νέα ενίσχυση είτε όχι, εκείνο το μήνα θα πληρωθείς.

Επεξ/σία από Miracle Worker
*μήνυμα, με μπέρδεψες και μένα:P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lou_melitzanis είπε

Είμαι πλέον 26 ετώ και διατηρώ τη φοιτητική μου ιδιότητα(έχουν παρέλθει τα βασικά έτη σπουδών).

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να λάβω ΚΕΑ, εφόσον διαμένω μόνος; Βλέπω ότι απαραίτητη προυπόθεση είναι η εγγραφή στον ΟΑΕΔ, εντός του πρώτου μήνα υποβολής της αίτησης.

αν εχουν περασει τα χρονια του ν+2 δεν θεωρεισαι φοιτητης.Πχ αν εισαι σε 5ετη σχολη και μπηκες στα 18 σου στα 25 σταματησε η φοιτητικη σου ιδιοτητα.Το πασο σου ποτε λεει οτι ληγει?

Αν εχει περασει το ν+2 μπορεις να κανεις αιτηση.Σαν φοιτητης οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Το μήνα που σου έρχεται το μήνυμα, παίρνεις την τελευταία δόση από το προηγούμενο εξάμηνο, οπότε είτε δικαιούσαι νέα ενίσχυση είτε όχι, εκείνο το μήνα θα πληρωθείς.

αυτο ακριβως εγραψα οτι ήρθε μήνυμα για ανανέωση και δεν εχασα το μηνα.

εσυ που μπερδευτικες;  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

αν εχουν περασει τα χρονια του ν+2 δεν θεωρεισαι φοιτητης.Πχ αν εισαι σε 5ετη σχολη και μπηκες στα 18 σου στα 25 σταματησε η φοιτητικη σου ιδιοτητα.Το πασο σου ποτε λεει οτι ληγει?

Αν εχει περασει το ν+2 μπορεις να κανεις αιτηση.Σαν φοιτητης οχι.

Έχουν παρέλθει τα 7 έτη(5+2). 

Απλά οι προϋποθέσεις του ΟΑΕΔ είναι λίγο ασαφείς. Δε θέτουν όριο σπουδών, αλλά δε σε θεωρούν άνεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lou_melitzanis είπε

Έχουν παρέλθει τα 7 έτη(5+2). 

Απλά οι προϋποθέσεις του ΟΑΕΔ είναι λίγο ασαφείς. Δε θέτουν όριο σπουδών, αλλά δε σε θεωρούν άνεργο.

Γενικοτερα το θεμα οαεδ-φοιτητης ειναι πονεμενο,αλλα αν δεις σε παλαιοτερα θεματα επετρεψαν σε καποιους να εγγραφουν στον οαεδ ακομα και εντος του οριου των σπουδων,ενω δηλαδη ηταν φοιτητες κανονικα και με τον νομο.Εφοσον παρελθει το ν+2 απο τον νομο δεν θεωρεισαι φοιτητης,η πιο ορθα δεν εχεις την φοιτητικη ιδιοτητα,αποδειξη οτι το πασο ληγει με την συμπληρωση του ν+2(το θυμαμαι απο το δικο μου πασο).Αυτο θα πεις και στον οαεδ,οταν πας να εγγραφεις.Θεωρω οτι δεν θα εχεις προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Εγω ειχα κανει ανανεωση της αιτησης 6/1,μεχρι σημερα δεν εχει ερθει μυνημα για ανανεωση ξανα.Τι στο καλο γινεται?

Τον ΙΟΥΛΙΟ, θα κάνεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ετσι θα χασω ενα μηνα,τωρα μου γραφει οτι εχουν γινει 5 πληρωμες και η 6η τελος του μηνα.Οταν κανεις αιτηση μεχρι το τελος του Χ μηνα,πληρωνεσαι τελος του επομενου.Αρα αν εγω κανω αιτηση τον Ιουλιο,θα πληρωθω τελος Αυγουστου,αρα θα χασω ενα μηνα.Αν γινει τιποτα τετοιο την κατσαμε,ελπιζω μεχρι τελος να μου ερθει μηνυμα,αλλιως θα παω εκει που ειχα κανει την αιτηση να δω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Μα ετσι θα χασω ενα μηνα,τωρα μου γραφει οτι εχουν γινει 5 πληρωμες και η 6η τελος του μηνα.Οταν κανεις αιτηση μεχρι το τελος του Χ μηνα,πληρωνεσαι τελος του επομενου.Αρα αν εγω κανω αιτηση τον Ιουλιο,θα πληρωθω τελος Αυγουστου,αρα θα χασω ενα μηνα.Αν γινει τιποτα τετοιο την κατσαμε,ελπιζω μεχρι τελος να μου ερθει μηνυμα,αλλιως θα παω εκει που ειχα κανει την αιτηση να δω τι γινεται.

Οποτε, αφου εσυ εκανες ανανεωση 6 Ιανουαριου και οπως σωστα λες πληρωνεσαι τελος του επομενου, πηρες πρωτη δοση Φεβρουαριο, αρα οι 6 δοσεις ειναι:

1. Φεβ

2. Μαρ

3. Απρ

4. Μαιο

5. Ιουν

6. Ιουλ

Κανεις αιτηση Ιουλιο και πληρωνεσαι Αυγουστο πρωτη δοση για το νεο εξαμηνο. Δεν χανεις κανενα μηνα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Οποτε, αφου εσυ εκανες ανανεωση 6 Ιανουαριου και οπως σωστα λες πληρωνεσαι τελος του επομενου, πηρες πρωτη δοση Φεβρουαριο, αρα οι 6 δοσεις ειναι:

1. Φεβ

2. Μαρ

3. Απρ

4. Μαιο

5. Ιουν

6. Ιουλ

Κανεις αιτηση Ιουλιο και πληρωνεσαι Αυγουστο πρωτη δοση για το νεο εξαμηνο. Δεν χανεις κανενα μηνα.

Έχεις δίκιο,σωστά τα γραφεις.Τον Ιανουάριο είχα κάνει ανανέωση της αίτησης που είχα κάνει τον Ιούλιο (του '18).Αρα πρώτη πληρωμή τον Αύγουστο και τελευταία τον Ιανουάριο.Σωστα το σύστημα με έβαλε να κάνω αίτηση τον Ιανουάριο για να πληρωθώ τον Φεβρουάριο ώστε να μην χάσω κανένα μήνα.Ετσι βγαίνει κανονικα.Το θέμα είναι ότι μέσα στην αίτηση γράφει ότι έχω πληρωθεί μέχρι τώρα 5 φορές,κανονικά δεν έπρεπε να λέει 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Έχεις δίκιο,σωστά τα γραφεις.Τον Ιανουάριο είχα κάνει ανανέωση της αίτησης που είχα κάνει τον Ιούλιο (του '18).Αρα πρώτη πληρωμή τον Αύγουστο και τελευταία τον Ιανουάριο.Σωστα το σύστημα με έβαλε να κάνω αίτηση τον Ιανουάριο για να πληρωθώ τον Φεβρουάριο ώστε να μην χάσω κανένα μήνα.Ετσι βγαίνει κανονικα.Το θέμα είναι ότι μέσα στην αίτηση γράφει ότι έχω πληρωθεί μέχρι τώρα 5 φορές,κανονικά δεν έπρεπε να λέει 4?

Λογικά ναι, 4 πρέπει να λέει. Εγώ έκανα Φεβρουάριο (ανανέωση από Αύγουστο του ΄18) και λέει 3. Που το κοιτάς, στο site του ΟΑΕΔ ή σε αυτό του ΚΕΑ; Εμένα στο site του ΚΕΑ λέει αναλυτικά μήνα αναφοράς και μήνα πληρωμής. (πχ για την πρώτη δόση, μήνας αναφοράς 2/19 και μήνας πληρωμής 3/19).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...