Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς με ασφάλεια εάν στην αίτηση για το ΚΕΑ, στο πεδίο δήλωσης επιδομάτων πρέπει να δηλωθεί το εισπραχθέν ποσό μέσω του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα αυτομάτως εισαγόμενα ποσά τι νόημα έχουν; Εμένα μου βγάζει 1500€ μισθά και 1000€ επίδομα ανεργίας. Τα πραγματικά το τελευταίο εξάμηνο είναι 780€ μισθά και 220€ επίδομα ανεργίας. Τι υπολογίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Τα αυτομάτως εισαγόμενα ποσά τι νόημα έχουν; Εμένα μου βγάζει 1500€ μισθά και 1000€ επίδομα ανεργίας. Τα πραγματικά το τελευταίο εξάμηνο είναι 780€ μισθά και 220€ επίδομα ανεργίας. Τι υπολογίζει; 

Και με αυτα τα εισοδηματα που σου βγαζει τι ποσο σου εγκρινει?

 

Πριν ληξει το 6μηνο μπορει καποιος να την κανει την αιτηση μονος του η πρεπει να περασει απο την προνοια? θελει παλι δικαιολογητικα η μπορει να το κανει και απο το το ιντερνετ μονος του? επισης ποτε γνωριζει κανεις οτι πρεπει να κανει καινουργια αιτηση πριν την παρελευση του 6μηνου? αν δεν κανει χανει τον επομενο μηνα και δεν τον πληρωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Και με αυτα τα εισοδηματα που σου βγαζει τι ποσο σου εγκρινει?

Πριν ληξει το 6μηνο μπορει καποιος να την κανει την αιτηση μονος του η πρεπει να περασει απο την προνοια? θελει παλι δικαιολογητικα η μπορει να το κανει και απο το το ιντερνετ μονος του? επισης ποτε γνωριζει κανεις οτι πρεπει να κανει καινουργια αιτηση πριν την παρελευση του 6μηνου? αν δεν κανει χανει τον επομενο μηνα και δεν τον πληρωνεται?

0€ και λεει δεν ειστε δικαιουχος.

Νομιζω πριν σου ερθει μηνυμα δεν μπορεις να κανεις κατι, ουτε μονος ουτε απο την προνοια. Εγω ειχα κανει Ιουλιο αρχικα, με τροποποιηση Αυγουστο και μου ηρθε σημερα μηνυμα να κανω νεα αιτηση μεχρι τελος του μηνα για να μην χασω την επιδοτηση. Αυτον το μηνα δεν εχω καταλαβει αν θα μπουν χρηματα, αλλα η παλια αιτηση εχει ακυρωθει. Φανταζομαι ναι.

Παντως αν σου ερθει μηνυμα την κανεις και μονος σου, αν δεν εχεις προβλημα με τα εισοδηματα. Την εκανε ενας φιλος μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!Είμαι και εγώ δικαιούχος του ΚΕΑ και χτες μου ήρθε SMS από τον ΗΔΙΚΑ ότι η αίτησή μου ανακλήθηκε,λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών απόν τον μήνα έγκρισης.Άρα για να συνεχίσω να είμαι δικαιούχος πρέπει να πάω  στην υπηρεσία να ξανακάνω την αίτηση;Μπορώ και μόνος να την φτιαξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις νεα φιλοξενουμενα μελη πλεον δεν σε αφηνει να την κανεις online, σου λεει οτι το ταδε φιλοξενουμενο μελος εχει λαθος συμπληρωμενα ή μη συμπληρωμενα στοιχεια και βαρυτητα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, agriogatos13 είπε

Γεια σας παιδιά!Είμαι και εγώ δικαιούχος του ΚΕΑ και χτες μου ήρθε SMS από τον ΗΔΙΚΑ ότι η αίτησή μου ανακλήθηκε,λόγω συμπλήρωσης 6 μηνών απόν τον μήνα έγκρισης.Άρα για να συνεχίσω να είμαι δικαιούχος πρέπει να πάω  στην υπηρεσία να ξανακάνω την αίτηση;Μπορώ και μόνος να την φτιαξω;

Μπορεις και μονος σου απο το σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έλαβα σήμερα από την ΗΔΙΚΑ μήνυμα ότι η αίτηση του ΚΕΑ ανεστάλη επειδή δεν δηλώσαμε το Α21. Θεώρησα ότι αυτό το διασταυρώνουν ηλεκτρονικά. Τι δικαιολογητικά χρειάζεται να προσκομίσουμε για να δηλωθεί το Α21 στο σύστημα και να επανενεργοποιηθεί η αίτηση; Στην ειδοποίηση που έλαβα μέσω sms και email  δεν διευκρινίζεται τι δικαιολογητικά απαιτούνται. Σας έχει τύχει μήπως και εσάς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Inci624 είπε

Καλησπέρα! Έλαβα σήμερα από την ΗΔΙΚΑ μήνυμα ότι η αίτηση του ΚΕΑ ανεστάλη επειδή δεν δηλώσαμε το Α21. Θεώρησα ότι αυτό το διασταυρώνουν ηλεκτρονικά. Τι δικαιολογητικά χρειάζεται να προσκομίσουμε για να δηλωθεί το Α21 στο σύστημα και να επανενεργοποιηθεί η αίτηση; Στην ειδοποίηση που έλαβα μέσω sms και email  δεν διευκρινίζεται τι δικαιολογητικά απαιτούνται. Σας έχει τύχει μήπως και εσάς? 

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα κατα πασα πιθανοτητα ΔΕΝ μπορεις να κανεις αιτηση για 1 χρονο...(ψαξε στο google να δεις οτι συνεβει για πρωτη φορα Δεκεμβριο 2017)

Οπως και να εχει θα πρεπει να πας στο δημο σου για να δεις τι θα σου πουνε απο εκει...

(Εγω παντως οποτε εμπαινε Α21 πηγαινα και το δηλωνα γιατι μου το ειχαν πει απο την πρωτη φορα που εκανα αιτηση για το ΚΕΑ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2016 είχα κανει, τελη Νοέμβρη, τροποποιητική φορολογική δήλωση αποκλειστικα και μονο για αλλαγη του καθεστώτος διαμονής από φιλοξενία σε δωρεαν παραχώρηση, αφού δικαιουμουν το ΚΕΑ κι ενώ εμενα μονος μου το εχανα.

Σήμερα παρέλαβα επιστολή απο τη ΔΟΥ ότι μου επιβάλλεται πρόστιμο 100€ γι αυτη την εκπροθεσμη υποβολη τροποποιητικής δήλωσης για το φορολογικό ετος 2016.

...τοτε δεν θυμαμαι να είχα διαβάσει καποια σχετικη πρόβλεψη για προστιμο, ειδικα οταν γίνεται με σαφη στόχο τη κατοχύρωση επιδοματος για απόρους, ούτε με ειχαν ενημερώσει σχετικά στη ΔΟΥ οταν υπεβαλα τη δηλωση.

Δεν εψαξα ακομη τις νομικες διαταξεις που επικαλείται η επιστολη, αλλα ηθελα να ρωτησω αν εχει συμβει και αε άλλους..

Και γιατι τωρα, με καθυστερηση +2 ετών;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ναι, τα πρόστιμα ΑΡΓΟΥΝ !!!

Βέβαια, δηλώνες ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ για να γλιτώσεις το ΤΕΚΜΗΡΙΟ και μετά βγήκε το ΚΕΑ και δεν σε βόλευε !

ΥΓ. ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ, ΝΟΜΙΖΩ, ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ, ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΤΑ 100€. ΓΙΑ ΨΑΞΤΟ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2019 στις 3:29 ΜΜ, definitio είπε

Το 2016 είχα κανει, τελη Νοέμβρη, τροποποιητική φορολογική δήλωση αποκλειστικα και μονο για αλλαγη του καθεστώτος διαμονής από φιλοξενία σε δωρεαν παραχώρηση, αφού δικαιουμουν το ΚΕΑ κι ενώ εμενα μονος μου το εχανα.

Σήμερα παρέλαβα επιστολή απο τη ΔΟΥ ότι μου επιβάλλεται πρόστιμο 100€ γι αυτη την εκπροθεσμη υποβολη τροποποιητικής δήλωσης για το φορολογικό ετος 2016.

...τοτε δεν θυμαμαι να είχα διαβάσει καποια σχετικη πρόβλεψη για προστιμο, ειδικα οταν γίνεται με σαφη στόχο τη κατοχύρωση επιδοματος για απόρους, ούτε με ειχαν ενημερώσει σχετικά στη ΔΟΥ οταν υπεβαλα τη δηλωση.

Δεν εψαξα ακομη τις νομικες διαταξεις που επικαλείται η επιστολη, αλλα ηθελα να ρωτησω αν εχει συμβει και αε άλλους..

Και γιατι τωρα, με καθυστερηση +2 ετών;

Ειναι σωστο το προστιμο,σε καθε περιοδο φορολογικψν δηλωσεων λενε ποιες τροποποιητικες δεν εχουν προστιμα(πχ περσυ αν ηθελες να δηλωσεις αναδρομικα συνταξεων δεν ειχες προστιμο).Ο λογος που αργει ειναι γιατι γινονται χιλιαδες τροποποιητικες καθε μερα και το συστημα δεν περναει τα προστιμα αυτοματα,αλλα οι υπαλληλοι ετοιμαζουν ξεχωριστο εγγραφο με ξεχωριστο αρ.πρωτοκολλου με οτι αυτο συνεπαγεται,και σου στελνουν συστημενη την αποφαση του προστιμου.Πολλες φορες αργουν,πολλες φορες χανονται κιολας τα προστιμα,υπηρχε περιοδος που ειχα κανει πολλες τροποποιητικες σε μια δηλωση και ειχαν ερθει 2 η 3 προστιμα μετα απο ενα χρονο,ουτε ξερω αν ηταν παραπανω η λιγοτερα απο αυτα που επρεπε.Επισης να κοιτατε το ταξις αραια και που γιατι αν περαστει ενα προστιμο(πολλες φορες δεν στελνουν καν επιστολη)απλα υπαρχει εκει και γραφει τοκους και εσυ δεν ξερεις οτι χρωστας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λήξει η κάρτα δεν στέλνουν αυτόματα οι τράπεζες νέα όπως με τις χρεωστικές ; Πρέπει να πας να εκδόσεις καινούρια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Με συγχωρείτε για το άσχετο, αλλά το είδα και νευρίασα λίγο.

Φέτος δεν έχει γίνει καμία διανομή στα ΤΕΒΑ, αλλα μάλλον πληρώνουν για να γίνονται "σεμινάρια" για το bullying και μάλιστα χωρίς να ενημερώνονται και οι "δικαιούχοι"..έλεος

https://thessaloniki.gr/ekpedeftika-ergastiria/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...