Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Δεν το καταλαβα και πολυ καλα, τελος παντων θα κοιταξω και εκει,  καλυτερα ισως να παω στον λογιστη γιατι την πρωτη φορα που το πηραμε ητανε γυρω στα 80€ τον μηνα αλλα κατι ειχε γινει μετα ειχε βρει δουλεια παλι στον δημο και παρα λιγο η εφορια να μας τα βαλει στην φορολογικη και να τα ζητησει πισω 

Πόσα χρήματα έπαιρνε, πότε έληξε το 8μηνο και πόσα μέλη έχει η οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πόσα χρήματα έπαιρνε, πότε έληξε το 8μηνο και πόσα μέλη έχει η οικογένεια.

τώρα για τους 8 μήνες  πήρε 4400€  και τελείωσε τον νοεμβριο του 18  την δουλειά,  είμαι εγώ και οι γονείς μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, panos0100 είπε

τώρα για τους 8 μήνες  πήρε 4400€  και τελείωσε τον νοεμβριο του 18  την δουλειά,  είμαι εγώ και οι γονείς μου 

Αν είσαστε 3 ενήλικα άτομα στο σπίτι, τα συνολικά έσοδα σας για το τελευταίο εξάμηνο θα πρέπει να είναι έως 2.400€.

Τελευταίο εξάμηνο είναι από Νοέμβριο έως και Απρίλιο.

Δες τι έσοδα είχατε αυτούς τους μήνες και εάν είναι σ αυτό το όριο, κάνει την αίτηση αυτός στο όνομα του οποίου είναι το μισθωτήριο του σπιτιού (αν νοικιάζετε) και η παροχή της ΔΕΗ.

Φυσικά στην αίτηση συμπεριλαμβάνονται τα στοιχεία όλων σας.

Μπορείτε να την κάνετε και στην αρμόδια υπηρεσία του δήμου που μένετε (δωρεάν).

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Είμαστε 3 άτομα εγώ και οι γονείς μου από το Νοέμβρη και μετά το εισόδημα είναι στο 0  

Η αίτηση πρέπει να υποβληθεί 01 Ιουνίου για να έχουμε ΚΑΘΑΡΟ 6μηνο. ΔΕΚ Ιαν Φεβ μαρτ απρ μαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
55 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η αίτηση πρέπει να υποβληθεί 01 Ιουνίου για να έχουμε ΚΑΘΑΡΟ 6μηνο. ΔΕΚ Ιαν Φεβ μαρτ απρ μαιο

Οι αιτήσεις είναι ανοιχτές και υποβάλονται όλο το έτος. Το εξάμηνο καθορίζεται από το μήνα υποβολής κάθε αίτησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curi0us είπε

Οι αιτήσεις είναι ανοιχτές και υποβάλονται όλο το έτος. Το εξάμηνο καθορίζεται από το μήνα υποβολής κάθε αίτησης. 

Μάλλον, δεν κατάλαβες τι εννοώ!

Αφού δούλεψε τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ του 2018, για καλό και για κακό, να κάνει την αίτηση 01 ΙΟΥΝΊΟΥ, για να έχει 6μηνες ΧΩΡΙΣ εισόδημα.

Και ΤΩΡΑ, μπορεί να την κάνει αλλά θα παίρνει -100€ κάθε μήνα για τους 6 μήνες.

Νομίζω, ότι περιμένοντας 1 μήνα, θα πάρει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό που του αναλογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μάλλον, δεν κατάλαβες τι εννοώ!

Αφού δούλεψε τον ΝΟΕΜΒΡΙΟ του 2018, για καλό και για κακό, να κάνει την αίτηση 01 ΙΟΥΝΊΟΥ, για να έχει 6μηνες ΧΩΡΙΣ εισόδημα.

Και ΤΩΡΑ, μπορεί να την κάνει αλλά θα παίρνει -100€ κάθε μήνα για τους 6 μήνες.

Νομίζω, ότι περιμένοντας 1 μήνα, θα πάρει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό που του αναλογεί.

Μάλλον εσύ δε το έγραψες σωστά ☺️. Έχει λογική αυτό που λες, αλλά διαφωνώ στο οτι θα είναι 100€ λιγότερα κάθε μήνα. Το πόσο λιγότερα θα είναι, εξαρτάται από το ποσό που εισέπραξε, δεν είναι στάνταρ 100€. Το είχα ψάξει κάποτε και μου είχαν πει οτι τον πρώτο μήνα που δηλωνόταν μισθός, δεν υπολογιζόταν στο σύνολο του. Από τους επόμενους δυο μήνες, λάμβαναν υπόψη ένα ποσοστό του κάθε μισθού. Από αρμόδια υπηρεσία αυτό και το είχα δει και σε διάφορα site μετά.

Αν ισχύει λοιπόν ακόμα, ίσως να μην υπολογιστεί το ποσό του Νοεμβρίου καθόλου. Αφού θα φαίνεται σαν ένας και μοναδικός μισθός στο εξάμηνο. 

Οπότε, ας ρωτήσει και αυτό πριν κάνει αίτηση και ανάλογα πράττει οτι τον συμφέρει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Curi0us είπε

Μάλλον εσύ δε το έγραψες σωστά ☺️. Έχει λογική αυτό που λες, αλλά διαφωνώ στο οτι θα είναι 100€ λιγότερα κάθε μήνα. Το πόσο λιγότερα θα είναι, εξαρτάται από το ποσό που εισέπραξε, δεν είναι στάνταρ 100€. Το είχα ψάξει κάποτε και μου είχαν πει οτι τον πρώτο μήνα που δηλωνόταν μισθός, δεν υπολογιζόταν στο σύνολο του. Από τους επόμενους δυο μήνες, λάμβαναν υπόψη ένα ποσοστό του κάθε μισθού. Από αρμόδια υπηρεσία αυτό και το είχα δει και σε διάφορα site μετά.

Αν ισχύει λοιπόν ακόμα, ίσως να μην υπολογιστεί το ποσό του Νοεμβρίου καθόλου. Αφού θα φαίνεται σαν ένας και μοναδικός μισθός στο εξάμηνο. 

Οπότε, ας ρωτήσει και αυτό πριν κάνει αίτηση και ανάλογα πράττει οτι τον συμφέρει καλύτερα.

Έχεις ΔΙΚΙΟ! Ας ρωτήσει πρωτα και αν τον συμφέρει ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΕΙ. Επειδή τώρα το ποσό που θα βγει, θα είναι το ΙΔΙΟ για ένα 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλες και όλους ! Δεν πιστώθηκε μέχρι αυτήν την ώρα το ΚΕΑ Μαΐου στο λογαριασμό μου ενώ η αίτησή μου εγκρίθηκε μέσα στον Απρίλιο και μέχρι τώρα είναι εγκεκριμένη. Έχω λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα. Σας συμβαίνει και εσάς το ίδιο; Με τις άλλες τράπεζες υπάρχει κάποιος/α άλλος/η που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Inci624 είπε

Καλησπέρα σε όλες και όλους ! Δεν πιστώθηκε μέχρι αυτήν την ώρα το ΚΕΑ Μαΐου στο λογαριασμό μου ενώ η αίτησή μου εγκρίθηκε μέσα στον Απρίλιο και μέχρι τώρα είναι εγκεκριμένη. Έχω λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα. Σας συμβαίνει και εσάς το ίδιο; Με τις άλλες τράπεζες υπάρχει κάποιος/α άλλος/η που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα; 

Από όσο ξέρω πιστώθηκε σήμερα χθες, τουλάχιστον για Eurobank. Εθνική λογικά είναι πρώτη. Πότε και που κοίταξες;

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inci624 είπε

Καλησπέρα σε όλες και όλους ! Δεν πιστώθηκε μέχρι αυτήν την ώρα το ΚΕΑ Μαΐου στο λογαριασμό μου ενώ η αίτησή μου εγκρίθηκε μέσα στον Απρίλιο και μέχρι τώρα είναι εγκεκριμένη. Έχω λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα. Σας συμβαίνει και εσάς το ίδιο; Με τις άλλες τράπεζες υπάρχει κάποιος/α άλλος/η που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα; 

στην Εθνική Τράπεζα τα πηρα σημερα παρασκευη, ειχαν μπει απο την προηγουμενη μερα. Βεβαια εχω αιτηση εγκεκριμένη απο τον Ιανουαριο. Μπορει την πρωτη φορα να καθηστερισουν μερικες μερες, ρωτα στην τραπεζα και τσεκαρε αν εχεις γραψει σωστα το λογαριασμο στην αιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Από όσο ξέρω πιστώθηκε σήμερα χθες, τουλάχιστον για Eurobank. Εθνική λογικά είναι πρώτη. Πότε και που κοίταξες;

Κοίταξα τον τραπεζικό λογαριασμό μου μέσω του i bank της Εθνικής Τράπεζας. Δεν πήγα σε κάποιο ΑΤΜ αφού  φαίνεται και ηλεκτρονικά το εαν καταβλήθηκε ή όχι η δόση του Μαΐου. Μέχρι αυτήν την ώρα δεν έγινε καμία καταβολή.  

2 ώρες πριν, cameranek είπε

στην Εθνική Τράπεζα τα πηρα σημερα παρασκευη, ειχαν μπει απο την προηγουμενη μερα. Βεβαια εχω αιτηση εγκεκριμένη απο τον Ιανουαριο. Μπορει την πρωτη φορα να καθηστερισουν μερικες μερες, ρωτα στην τραπεζα και τσεκαρε αν εχεις γραψει σωστα το λογαριασμο στην αιτηση.

Πρώτη φορά έκανα αίτηση τον Σεπτέμβρη του 2018. Μου πιστώθηκε το ΚΕΑ τέσσερις φορές (τον Οκτώβρη, τον Νοέμβριο, τον Δεκέμβριο και τον Ιανουάριο του 2019 για τους μήνες του Σεπτεμβρίου, του Οκτωβρίου, του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου). Ωστόσο δεν είχα δηλώσει το επίδομα Α21, καθώς είχα την εντύπωση ότι φαινόταν στο σύστημα το επίδομα και ότι δεν χρειαζόταν κάποια περαιτέρω ενέργεια από πλευράς μου, με αποτέλεσμα η αίτηση να τεθεί σε αναστολή το Φεβρουάριο του 2019. Μου στάλθηκε μήνυμα  από την ΗΔΙΚΑ ότι πρέπει να απευθυνθώ στο Δήμο μέσα σε ένα μήνα από την ημέρα της αναστολής για να δηλώσω το επίδομα Α21 αλλά δεν διευκρίνιζε τι δικαιολογητικό πρέπει να προσκομίσω στο Δήμο. Εντούτοις πήγα εντός της προθεσμίας, που ήταν μέχρι τέλη Μαρτίου, για να ρωτήσω αλλά ο υπάλληλος  μου είπε ευγενικά ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Μια τροποποιητική αίτηση δηλαδή. Δεν μου ζήτησε κανένα δικαιολογητικό και μου είπε απλώς ότι και άλλες οικογένειες αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα και ότι δεν τον είχαν ενημερώσει για το τι διαδικασία έπρεπε να ακολουθήσει. Τον Απρίλιο λοιπόν και έχοντας χάσει την καταβολή του ΚΕΑ για τρεις μήνες (λόγω της αναστολής και έπειτα ακύρωσης της πρώτης μου αίτησης) έκανα εκ νέου αίτηση η οποία μου εγκρίθηκε. Χθες όμως δεν πραγματοποιήθηκε καμία πληρωμή στο λογαριασμό μου! Θεωρήθηκαν αχρεωστήτως καταβληθέντα τα ποσά που έλαβα για τέσσερις μήνες επειδή λόγω άγνοιας δεν δήλωσα το Α21; Θα έχω δηλαδή μια εγκεκριμένη μεν αίτηση αλλά δεν θα πραγματοποιείται δε καμία πίστωση στο λογαριασμό; Πάντως ο λογαριασμός ΙΒΑΝ είναι σωστός. Εσένα για ποιο λόγο ενώ η αιτηση σου εγκρίθηκε τον Ιανουάριο, πληρώθηκες τώρα το Μάϊο, αντί για τον Φεβρουάριο; 

Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...