Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε χρειαζεται υπηκοοτητα.

 

Θεωρητικα ενας οικονομικος μεταναστης (εκτος ΕΕ) δε μπορει να πληροι και τα κριτηρια για το ΚΕΑ και τα κριτηρια για αδεια παραμονης.

 

Ποιοι μετανάστες χαραχτηριζονται "οικονομικοι"?

 

Αν καταλαβα καλα, το ελληνικο κρατος δινει το επιδομα αυτό και σε μη ελληνες πολιτες.

Που κανουν τη φορολογικη δηλωση τους αυτοι, εδώ ή στις χωρες τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάφερε κανένας να κάνει δήλωση ηλεκτρονικά? Μου βγάζει συνέχεια σφάλμα..και στα ΚΕΠ της περιοχής μου που πήγα δεν μπορούσαν να μπουν στο σύστημα.

Επεξ/σία από Postmort3m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερε κανένας να κάνει δήλωση ηλεκτρονικά? Μου βγάζει συνέχεια σφάλμα..και στα ΚΕΠ της περιοχής μου που πήγα δεν μπορούσαν να μπουν στο σύστημα.

Μετα της 12 το βραδυ μπαινεις ευκολα......

Ποιοι μετανάστες χαραχτηριζονται "οικονομικοι"?

 

Αν καταλαβα καλα, το ελληνικο κρατος δινει το επιδομα αυτό και σε μη ελληνες πολιτες.

Που κανουν τη φορολογικη δηλωση τους αυτοι, εδώ ή στις χωρες τους?

Οι οικονομικοι μεταναστες εδω κανουν δηλωση αλλα το 90% δουλευει μαυρα τι να δηλωσουν?

Το ιδιο και οι γυφτοι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό που μου λέει ο λογιστής οτι δεν θα δούνε τον Ιανουάριο, αλλά Ιούλιο μέχρι Δεκέμβριο δεν ισχύει.

Όχι η αίτηση μέτρα από την μέρα που την κάνεις και 6 μήνες πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι η αίτηση μέτρα από την μέρα που την κάνεις και 6 μήνες πίσω.

Αφου δεν εχουν γινεις φορολογικες δηλωσεις για το ετος 2016 μηπως κοιταζουν το τελευταιο εξαμηνο του 2015??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν εχουν γινεις φορολογικες δηλωσεις για το ετος 2016 μηπως κοιταζουν το τελευταιο εξαμηνο του 2015??

Διαιρούν με 2 το εισόδημα απο την τελευταία φορολογική δήλωση, αν έχει αλλάξει κάτι πας στο δήμο για διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
9. Αν κάποιος δηλώνει φιλοξενία ενώ αποδεδειγμένα είναι παραχώρηση και το επιβεβαιώσουμε ότι είναι ξεχωριστή κατοικία παρεμβαίνουμε και το αλλάζουμε;   Αν προσκομίσει δικαιολογητικό που να τεκμηριώνει την παραχώρηση, τότε υπάρχει η δυνατότητα της συγκεκριμένης αλλαγής στην αίτηση. Σημειώνεται ωστόσο, ότι αυτή η αλλαγή θα πρέπει να απεικονίζεται στο επόμενο Ε1, σε διαφορετική περίπτωση ο δικαιούχος υπάγεται στις διατάξεις της ΚΥΑ, περί διακοπής καταβολής της εισοδηματικής ενίσχυσης.

14. Αν κάποιος δήλωνε φιλοξενία στο Ε1 και τώρα παρουσιάσει ιδιοκατοίκηση ή ενοικίαση, κάνουμε αλλαγή ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο και δεχόμαστε μόνο τα στοιχεία της δήλωσης;

Αν προσκομίσει δικαιολογητικό που να τεκμηριώνει την ιδιοκατοίκηση ή ενοικίαση, τότε υπάρχει η δυνατότητα της συγκεκριμένης αλλαγής στην αίτηση. Σημειώνεται ωστόσο, ότι αυτή η αλλαγή θα πρέπει να απεικονίζεται στο επόμενο Ε1, σε διαφορετική περίπτωση ο δικαιούχος υπάγεται στις διατάξεις της ΚΥΑ, περί διακοπής καταβολής της εισοδηματικής ενίσχυσης.

 

 

Βάσει αυτών μπορεί οποιοσδήποτε να αποφύγει τον σκόπελο του φιλοξενούμενου, αρκεί να βρει ενοίκιο/ δωρεάν παραχώρηση και να δηλώσει αντίστοιχα στην επόμενη φορολογική δήλωση, ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά. 

 

Πάντως μου φαίνεται ότι ισχύει κάτι που μου έλεγαν κάποιοι φίλοι από τους πρώτους 30 δήμους, ότι μπορείς απλά να πεις ψέμματα για την κατοικία και να πάρεις το ΚΕΑ. Χρειάζεται να δηλώσεις συγκεκριμένη κατοικία στην αίτηση ή απλά αν είσαι φιλοξενούμενος ή νοικιάζεις ή έχεις δική σου κατοικία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Βάσει αυτών μπορεί οποιοσδήποτε να αποφύγει τον σκόπελο του φιλοξενούμενου, αρκεί να βρει ενοίκιο/ δωρεάν παραχώρηση και να δηλώσει αντίστοιχα στην επόμενη φορολογική δήλωση, ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.

 

Πάντως μου φαίνεται ότι ισχύει κάτι που μου έλεγαν κάποιοι φίλοι από τους πρώτους 30 δήμους, ότι μπορείς απλά να πεις ψέμματα για την κατοικία και να πάρεις το ΚΕΑ. Χρειάζεται να δηλώσεις συγκεκριμένη κατοικία στην αίτηση ή απλά αν είσαι φιλοξενούμενος ή νοικιάζεις ή έχεις δική σου κατοικία;

Μπορείς φυσικά να πάρεις κεα αν νοικιασεις σπίτι η είναι δωρεάν παραχώρηση.

 

Δεν ξέρω τι γινόταν παλιά τώρα θέλει αριθμό παροχής ρεύματος στο όνομα σου αν δεν είναι δικό σου το σπίτι ενοικιαστηριο ή χαρτί δωρεάν παραχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι ποτε ειναι οι αιτησεις ?

Δεν υπάρχει όριο κάνεις ποτέ θες, απλά μέχρι τέλος του μήνα πρέπει να κάνεις για να πληρώθεις τέλος Μαρτίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οικονομικοι μεταναστες εδω κανουν δηλωση αλλα το 90% δουλευει μαυρα τι να δηλωσουν?

Το ιδιο και οι γυφτοι...!

 

Oι "γυφτοι" είναι ελληνες πολιτες, το καταλαβαινω. Αλλα τους μετανάστες που δεν είναι, με ποια λογικη τους δινει λεφτα το κρατος? Eπειδη φορολογουνται εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι "γυφτοι" είναι ελληνες πολιτες, το καταλαβαινω. Αλλα τους μετανάστες που δεν είναι, με ποια λογικη τους δινει λεφτα το κρατος? Eπειδη φορολογουνται εδώ?

Άμα δουλεύει εδώ νόμιμα και πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν γιατί να μην πάρει το επιδομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αλλα τους μετανάστες που δεν είναι, με ποια λογικη τους δινει λεφτα το κρατος? Eπειδη φορολογουνται εδώ?

Υποθέτω με την ίδια λογική που παίρνουν επιδόματα μετανάστες σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, πχ UK...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9. Αν κάποιος δηλώνει φιλοξενία ενώ αποδεδειγμένα είναι παραχώρηση και το επιβεβαιώσουμε ότι είναι ξεχωριστή κατοικία παρεμβαίνουμε και το αλλάζουμε;   Αν προσκομίσει δικαιολογητικό που να τεκμηριώνει την παραχώρηση, τότε υπάρχει η δυνατότητα της συγκεκριμένης αλλαγής στην αίτηση. Σημειώνεται ωστόσο, ότι αυτή η αλλαγή θα πρέπει να απεικονίζεται στο επόμενο Ε1, σε διαφορετική περίπτωση ο δικαιούχος υπάγεται στις διατάξεις της ΚΥΑ, περί διακοπής καταβολής της εισοδηματικής ενίσχυσης.

 

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να τεκμηριώνουν παραχώρηση ξέρει κανείς? Επίσης αν γίνει παραχώρηση από γονείς σε παιδί σε σπίτι κάτω των 200 τ.μ. επιβαρύνεται το παιδί ή οι γονείς με κάτι έξτρα στην εφορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για να καταλάβω κι εγώ που τώρα άρχισα και ασχολούμαι, αν π.χ. εγώ σαν άνεργος που δεν έχω μία μένω στο σπίτι της χαμηλοσυνταξιούχου μάνας μου (επειδή δεν έχω λεφτά να είμαι σε ενοίκιο), τότε επίδομα γιοκ επειδή είμαι φιλοξενούμενος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...