Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9. Αν κάποιος δηλώνει φιλοξενία ενώ αποδεδειγμένα είναι παραχώρηση και το επιβεβαιώσουμε ότι είναι ξεχωριστή κατοικία παρεμβαίνουμε και το αλλάζουμε;   Αν προσκομίσει δικαιολογητικό που να τεκμηριώνει την παραχώρηση, τότε υπάρχει η δυνατότητα της συγκεκριμένης αλλαγής στην αίτηση. Σημειώνεται ωστόσο, ότι αυτή η αλλαγή θα πρέπει να απεικονίζεται στο επόμενο Ε1, σε διαφορετική περίπτωση ο δικαιούχος υπάγεται στις διατάξεις της ΚΥΑ, περί διακοπής καταβολής της εισοδηματικής ενίσχυσης.

 

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να τεκμηριώνουν παραχώρηση ξέρει κανείς? Επίσης αν γίνει παραχώρηση από γονείς σε παιδί σε σπίτι κάτω των 200 τ.μ. επιβαρύνεται το παιδί ή οι γονείς με κάτι έξτρα στην εφορία?

Μονο για την δωρεαν παραχωρηση που ξερω γιατι το ειχα κανει δεν επιβαρυνεται κανεις γιατι ειστε συγγενεις πρωτου βαθμου.Απο γονεις σε παιδια και το αντιστροφο.

Στον αδελφο μου που ειχα κανει δωρεαν παραχωρηση δεν πληρωνα τιποτα απλα σε αυτον εμπαινε τεκμηριο αναλογα περιοχη/τετραγωνικα κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι χρειαζεται ενοικιαστηριο η χαρτι δωρεαν παραχωρησης πριν τις 31/7/2016 για να ειναι εγκυρη η αλλαγη απο φιλοξενουμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι χρειαζεται ενοικιαστηριο η χαρτι δωρεαν παραχωρησης πριν τις 31/7/2016 για να ειναι εγκυρη η αλλαγη απο φιλοξενουμενος.

 

 

τι ειναι αυτο το χαρτί δωρεαν παραχώρησης? Το μονο σημειο στο οποιο αποτυπώνεται αυτη η κατασταση ειναι οι φορολογικες δηλωσεις. Στις 31/7 κανεις δεν ηξερε για ΚΕΑ κλπ, για να ζητησει απο τους γονεις του κλπ καποια υπευθυνη δηλωση θεωρημενη... μαλλον το βγαλανε απο το μυαλο τους αυτη την απαιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι καμία ιδέα τελικά με το πού θα βρω το σύνολο καταθέσεων που πρέπει να δηλώσω; υπενθυμίζω πως εμφανίζονται μόνο οι τόκοι ενώ και ο λογιστής ισχυρίζεται ότι όταν έκανε τη δήλωση είχε πρόσβαση μόνο στους τόκους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο για την δωρεαν παραχωρηση που ξερω γιατι το ειχα κανει δεν επιβαρυνεται κανεις γιατι ειστε συγγενεις πρωτου βαθμου.Απο γονεις σε παιδια και το αντιστροφο.

Στον αδελφο μου που ειχα κανει δωρεαν παραχωρηση δεν πληρωνα τιποτα απλα σε αυτον εμπαινε τεκμηριο αναλογα περιοχη/τετραγωνικα κ.τ.λ.

Πρακτικά τι σημαίνει αυτό? Είμαι γραμμένη και στον ΟΑΕΔ και αν είναι να με επηρεάσει πολύς κόπος για το τίποτα. Πως γίνεται η δωρεάν παραχώρηση? Πρέπει να πάμε κάπου να το δηλώσουμε?

Καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι χρειαζεται ενοικιαστηριο η χαρτι δωρεαν παραχωρησης πριν τις 31/7/2016 για να ειναι εγκυρη η αλλαγη απο φιλοξενουμενος.

Στις συχνές ερωτήσεις του κεα πάντως λέει οτι αν έχει αλλάξει η κατάσταση (από φιλοξενούμενος σε δωρεάν παραχώρηση)  αφού έγινε η φορολογική δήλωση (που μόνο εκεί φαίνεται η δωρεάν παραχώρηση ή φιλοξενία) υποβάλλεις τα δικαιολογητικά (τα οποία δεν αναφέρει ποια είναι) και το δέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρέπει να είναι μέχρι το τελευταίο εξάμηνο η αν άλλαξε η κατάσταση σου (από φιλοξενούμενος στην δωρεάν παραχώρηση) ακόμα και πχ 1-2 μήνες πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χαρτι της δωρεαν παραχωρησης μονος μου το σκεφτηκα. Απο οτι διαβασα εδω σε ενα αλλο θρεντ, οταν γινεται δωρεαν παραχωρηση επισημα το δηλωνεις στο taxisnet, οποτε θα υπαρχει καποιο χαρτι με ημερομηνια.

 

Αυτο ψαχνουμε και εμεις Στελιο. Παντως για αστεγους που εγραφε στο q&a ελεγε οτι αρκουσε και λιγο πριν την αιτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορντέλο η κατάσταση με το σύστημα, το πρωι έδειχναν τα κανάλια που πλακωνόντουσαν στις δημόσιες υπηρεσίες για την υποβολή των αιτήσεων και έπεσαν οι servers. Ελλάδαρα αθάνατη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τίποτα άλλο προσπαθω και θέλω να βοηθήσω με ένα θέμα που έχει δημιουργηθεί σε ένα φίλο και είναι πολύ στεναχωρημένος.

Το τηλέφωνο που έχω πιο πάνω είναι του υπουργείου, εγώ είχα πάρει πριν λίγες μέρες και το σήκωσαν αμέσως και ήταν πολύ εξυπηρετική, από τους λίγους δημόσιους υπαλλήλους που δουλεύουν σωστά.

Μπορντέλο η κατάσταση με το σύστημα, το πρωι έδειχναν τα κανάλια που πλακωνόντουσαν στις δημόσιες υπηρεσίες για την υποβολή των αιτήσεων και έπεσαν οι servers. Ελλάδαρα αθάνατη.

Υπάρχει πρόβλημα τα κεπ δεν δέχονται να εξυπηρετήσουν όσους πρέπει να προσκομίσουν δικαιολογητικα και τους στέλνουν στους δήμους με αποτέλεσμα να γίνετε τις πουτανας και να εξυπηρετείτε ελάχιστος κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σε σπίτι φίλου μου με 3 ανέργους (αυτον,τον μπαμπά του και την μαμά του) με μηδενικό εισόδημα από πουθενά,χωρίς καταθέσεις στις τράπεζες ούτε 1€ και με σπίτι αξίας 55.000€ όπως βγάζει το συστημα,τους έριξαν άκυρο επειδή ο μπαμπάς του έχει αμάξι 10 ετιας με τεκμήριο 3800€ και το παιδί αμάξι 14ετιας με τεκμήριο 2500€ και έτσι πέρασαν τα 6000€ κινητής περιουσίας και έφαγαν άκυρο!!! Μέτρησαν και τα 2 αμάξια και του μπαμπά του και του γιου που είναι φιλοξενουμενος.

Λες και μπορούν να φάνε το αμάξι τους ξέρω γω η λες και φέρνει εισόδημα το αμάξι!!!

 

(Επειδή μπορεί να ρωτήσει κάποιος πως ζούνε 3 άνεργοι άνθρωποι μες το σπίτι ,η μαμά του κάνει καθαριότητα σε σκάλες και σε σπιτια,και άλλα τέτοια και ο μπαμπάς του κάνει που και που μεροκάματα σε οικοδομη)

 

Είναι να μην πέσεις στην ανάγκη του κράτους πάντως...

 

(Δόξα το Θεό όσοι ακόμα έχουμε μία δουλειά και ένα εισόδημα)

Φέρνει μπορεί ο γιος να πουλήσει το αμάξι του.... θα πάρει ρευστό και θα ειναι και στο όριο problem solved.

 

Όταν έχεις ανάγκη δεν έχεις δύο αμάξια.

 

θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

 

Τα λεφτά για τις βενζίνες ασφάλειες κτλ πως τα βρίσκουν;

 

Εγώ μέχρι τα 28 δεν είχα αμάξι ούτε δανικό ούτε έπαιρνα επίδομα ούτε είχα καταθέσεις σπίτια κτλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δουλεύει εδώ νόμιμα και πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν γιατί να μην πάρει το επιδομα ? 

Υποθέτω με την ίδια λογική που παίρνουν επιδόματα μετανάστες σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, πχ UK...

 

Mε καλυψατε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρνει μπορεί ο γιος να πουλήσει το αμάξι του.... θα πάρει ρευστό και θα ειναι και στο όριο problem solved.

 

Όταν έχεις ανάγκη δεν έχεις δύο αμάξια.

 

θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

 

Τα λεφτά για τις βενζίνες ασφάλειες κτλ πως τα βρίσκουν;

 

Εγώ μέχρι τα 28 δεν είχα αμάξι ούτε δανικό ούτε έπαιρνα επίδομα ούτε είχα καταθέσεις σπίτια κτλ.

 

 

 

Το άχρηστο post του νήματος. Και στα τέτοια του καθενός αν είχες σπίτι καταθέσεις ή έπαιρνες επίδομα εσύ στα 28.

 

Όσο για το ρευστό από τα αμάξια, δοκίμασε να πουλήσεις εσύ έστω στο μισό της εργοστασιακής αξίας τους γιατί ούτε τόσο δεν θα πάει και αν καταφέρεις να βγάλεις φράγκα σφύρα μας.

 

Τα αμάξια μπορεί να τα έχουνε σε ακινησία και να μην πληρώνουν τίποτα. Δεν έχεις τι να γράψεις και κάθεσαι να γράφεις τζάμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...