Προς το περιεχόμενο

Δημόσιος δρόμος, πάρκιν σποτ, καφάσια, μαδέρια


kezm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τη φάση με τα μηχανάκια που έγραψα που τα παρκάρουν για να κρατάνε τη θέση, έχουμε καμια καλή ιδέα; Εχω 2 τυπους που τις έχουν κάνει ιδιωτικές τις θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για τη φάση με τα μηχανάκια που έγραψα που τα παρκάρουν για να κρατάνε τη θέση, έχουμε καμια καλή ιδέα; Εχω 2 τυπους που τις έχουν κάνει ιδιωτικές τις θέσεις.

 

Nαι , τρως τα σωθικα σου και τους κλανεις μια μαντρα γιατι ειναι νομιμο .. το ιδιο κανω και εγω με την μηχανη μου οπως ανεφερα πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη φάση με τα μηχανάκια που έγραψα που τα παρκάρουν για να κρατάνε τη θέση, έχουμε καμια καλή ιδέα; Εχω 2 τυπους που τις έχουν κάνει ιδιωτικές τις θέσεις.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι πως ακριβώς τυχαίνει και τους βολεύει κάθε φορά να χωρέσουν αυτοκίνητο εκει.. smart έχουν; θέλω να πω και κανονικά να παρκάρεις την μηχανή σου πόσο άπλα έχει πια; 1,8 μέτρα; 

 

Εντάξει μερικές φορές παρκάρει ο άλλος λιγο πιο πέρα και ο χώρος που καταλαμβάνει η μηχανή + το κενό απο τον άλλο συμπληρώνει για να παρκάρει το αυτοκίνητό του αλλά κάθε φορά έτσι τυχαίνει; εμένα για εξαίρεση μου φαίνεται αυτό το σενάριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση υπαρχει καποιος εξυπνος που βαζει την μηχανη πεζοδρομιο και δεν την παιρνει απο εκει για κανενα λογο, για να περασεις πρεπει να βγεις στον δρομο, η αστυνομια δεν εμφανιζεται ποτε σε κλησεις που εχουν γινει. Την Δημοτικη Αστυνομια πως γινεται να την ειδοποιηση καποιος;;; Για Αθηνα μιλαμε παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί τα βάζουν έτσι γιατί φοβούνται μη τα χτυπήσουν, ειδικά καινούργιες - ακριβές μηχανές.

 

 

σου :P :D

Σαλονικιά

:P

 

Αυτό που λες δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα...

Το άρθρο 1

Ξεκινάει με τα είδη των οχημάτων (εσύ λες μόνο αυτά που ΔΕΝ έχουν πινακίδες)

λέει πότε θεωρούνται εγκαταλελημενα δίνοντας 4 σενάρια (α,β,γ,δ)

Μετά στην περίπτωση που τα οχήματα αυτά ανήκουν σε ένα απο τα Α,β,γ,δ σενάρια τότε λέει τι πρέπει να κάνει ο δήμος ή η αρμόδια αρχή για αυτά.

και πιο συγκεκριμένα λέει στην παράγραφο 3 ότι αν τα εν λόγω οχήματα (δηλαδή τα οχήματα που ανήκουν στο α,β,γ,δ σενάριο) φέρουν πινακίδες τότε ο ΟΤΑ πρέπει να κάνει αυτό και αυτό.

 

Αν τα πράγματα λοιπόν έχουν όπως τα ανέφερα εγώ τιποτα δεν ειναι αφύσικο και όλα τα απο πάνω έχουν νόημα.

Αν τα πράγματα έχουν όπως τα θεωρείς εσύ τότε απο που προκύπτει η περίπτωση του να έχουν τα οχήματα(στα οποία κολλήθηκε αυτοκόλλητο ως εγκαταλελειμμένα απο το δήμο γιατί ανήκουν σε ένα απο τα α,β,γ,δ σενάρια) να έχουν πινακίδες αφού (κατα την δική σου άποψη) το άρθρο 1 μιλάμε ΜΟΝΟ για οχήματα ΧΩΡΙΣ πινακίδες.

Άρα ή ειναι τρελοί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως ή κάνεις λάθος. Time to choοse.

 

Λοιπόν για να τελειώνουμε με το τρολάρισμα, που ελπίζω δηλαδή πια να τρολάρεις...

 

1) Μιλά για το ποια αυτοκίνητα χωρίς πινακίδες υπό ποιες προϋποθέσεις θεωρούνται εγκαταλελειμμένα και χαρακτηρίζονται στέρεα απόβλητα

2) Διευκρινίζει ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΡΧΗ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ τα εγκαταλελειμμένα

3) Διευκρινίζει ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ αν η συγκεκριμένη δημόσια αρχή χαρακτηρίσει ως εγκαταλελειμμένο ένα όχημα που φέρει κρατικές πινακίδες.

 

Ελληνικά ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.

 

Πάρε και μια γραμματική δημοτικού για τις αναφορικές προτάσεις

http://users.sch.gr/panosloupasis/glwssa_g_gym_anaforikes.pdf

 

Πάρε και ένα Φ.Ε.Κ. μεταγενέστερο και πιο πρόσφατο που μιλά για όλα τα οχήματα ΓΕΝΙΚΩΣ υπό ποιες προϋποθέσεις χαρακτηρίζονται εγκαταλελειμμένα

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/a81_2004.1118398153847.pdf

 

Δες ημερομηνία, του 2004 έναντι του 2002 και υπόψιν ότι όταν αλλάζει κάτι στη νομοθεσία, ΠΑΝΤΑ αναφέρεται το άρθρο/παράγραφος του προηγούμενου νόμου που έχει υποστεί διόρθωση, ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΥ 2002 ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ. Αλλιώς θα έλεγε "διορθώνονται/αλλάζουν τα άρθρα 1α και 1β του τάδε ΠΔ του 2002.

 

Τέλος,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια μας λες ότι όταν αγοράζεις/νοικιάζεις ένα ακίνητο, αγοράζεις/νοικιάζεις και το δρόμο απ' έξω, αφού μπορεί να έχεις αυτοκίνητο/μηχανή/ποδήλατο/αναπηρικό καροτσάκι/πατίνι.

 

Δε νομίζω πως πάει έτσι. Κάπου τα έχεις μπερδέψει.

 

Και όταν μιλάμε για πολυκατοικία, ποιος θα έχει προτεραιότητα; Κανείς;

Δεν το είχα δει αυτό. Δεν κατάλαβα τι εννοείς, αν μιλάμε για πολυκατοικία στάνταρ δεν θα μπορείς να παρκάρεις στην είσοδο της πυλωτής, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι , τρως τα σωθικα σου και τους κλανεις μια μαντρα γιατι ειναι νομιμο .. το ιδιο κανω και εγω με την μηχανη μου οπως ανεφερα πριν.

 

Mωρέ το ΄ξέρω οτι ειναι νόμιμο, απλά ειναι και ανηθικο. Αν το κάναμε όλοι δε θα υπήρχε παρκινκ.

Απλά θα αναγκαστώ να τσακωθώ. Θα βάλω τη δική μου μηχανή, στο ιδιο σημείο που έχει αυτος το παπί του, με τροπο ωστε να μην κλεινω το μηχανάκι του.Ε αν δω οτι τη μετακίνησε, από την επόμενη μέρα θα του μετακινω το παπί του και θα βάζω το αμάξι του. Οκ κάποια στιγμη θα πλακωθουμε αλλά δε βλέπω άλλη λύση. Κάπως πρέπει να παρακάρει ο κόσμος σε αυτη τη πόλη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαλονικιά

:P

 

Λοιπόν για να τελειώνουμε με το τρολάρισμα, που ελπίζω δηλαδή πια να τρολάρεις...

 

1) Μιλά για το ποια αυτοκίνητα χωρίς πινακίδες υπό ποιες προϋποθέσεις θεωρούνται εγκαταλελειμμένα και χαρακτηρίζονται στέρεα απόβλητα

2) Διευκρινίζει ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΡΧΗ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ τα εγκαταλελειμμένα

3) Διευκρινίζει ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ αν η συγκεκριμένη δημόσια αρχή χαρακτηρίσει ως εγκαταλελειμμένο ένα όχημα που φέρει κρατικές πινακίδες.

 

Αυτό ειναι η περιληπτική ματιά σου για να σε βοηθήσει στην θέση σου προσπερνώντας τα σημεία κλειδιά, αναλυτικά κάνει αυτό που είπα (όπου άφησα έξω μόνο τις λεπτομέρειες -πχ τον τρόπο και τις μέρες που έχει ένα όχημα πριν ανακυκλωθεί-  και όχι την δομή του κειμένου.) και ειναι αυτός:

 

 

Αυτό που λες δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα...
 
Το άρθρο 1 
 
Ξεκινάει με τα είδη των οχημάτων (εσύ λες μόνο αυτά που ΔΕΝ έχουν πινακίδες)
 
λέει πότε θεωρούνται εγκαταλελημενα δίνοντας 4 σενάρια (α,β,γ,δ)
 
Μετά  στην περίπτωση που τα οχήματα αυτά ανήκουν σε ένα απο τα Α,β,γ,δ σενάρια τότε λέει τι πρέπει να κάνει ο δήμος ή η αρμόδια αρχή για αυτά.
 
και πιο συγκεκριμένα λέει στην παράγραφο 3 ότι αν τα εν λόγω οχήματα (δηλαδή τα οχήματα που ανήκουν στο α,β,γ,δ σενάριο) φέρουν πινακίδες τότε ο ΟΤΑ πρέπει να κάνει αυτό και αυτό.  
 
Αν τα πράγματα λοιπόν έχουν όπως τα ανέφερα εγώ τιποτα δεν ειναι αφύσικο και όλα τα απο πάνω έχουν νόημα.
 
Αν τα πράγματα έχουν όπως τα θεωρείς εσύ τότε απο που προκύπτει η περίπτωση του να έχουν τα οχήματα(στα οποία κολλήθηκε αυτοκόλλητο ως εγκαταλελειμμένα απο το δήμο γιατί ανήκουν σε ένα απο τα α,β,γ,δ σενάρια) να έχουν πινακίδες αφού (κατα την δική σου άποψη) το άρθρο 1 μιλάμε ΜΟΝΟ για οχήματα ΧΩΡΙΣ πινακίδες.
 
Άρα ή ειναι τρελοί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως ή κάνεις λάθος. Time to choοse.

Ελληνικά ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.

 

Πάρε και μια γραμματική δημοτικού για τις αναφορικές προτάσεις

http://users.sch.gr/panosloupasis/glwssa_g_gym_anaforikes.pdf

 

Πάρε και ένα Φ.Ε.Κ. μεταγενέστερο και πιο πρόσφατο που μιλά για όλα τα οχήματα ΓΕΝΙΚΩΣ υπό ποιες προϋποθέσεις χαρακτηρίζονται εγκαταλελειμμένα

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/a81_2004.1118398153847.pdf

 

Δες ημερομηνία, του 2004 έναντι του 2002 και υπόψιν ότι όταν αλλάζει κάτι στη νομοθεσία, ΠΑΝΤΑ αναφέρεται το άρθρο/παράγραφος του προηγούμενου νόμου που έχει υποστεί διόρθωση, ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΥ 2002 ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ. Αλλιώς θα έλεγε "διορθώνονται/αλλάζουν τα άρθρα 1α και 1β του τάδε ΠΔ του 2002.

 

Τέλος,

Τέλος το ΦΕΚ που παραθέτεις δεν έχει άμεση σχέση με τον νόμο για τον οποίο μιλούσαμε όπως γράφει και στο ΦΕΚ ο σκοπός του ειναι να θέσει μέτρα και όρους για την διαχείριση οχημάτων που φτάνουν στο τέλος της ζωής τους....

 

Δεν τον διάβασα όλο αλλά υποθέτω ότι έψαξες στο google που αλλού υπάρχει αναφορά στο νούμερο του νόμου για τον οποίο μιλάμε και αν τον αναφέρει θα ειναι πολύ απλά για τον εξής λόγο: εφόσον ένα όχημα κριθεί ως στέρεο απόβλητο τότε ανήκει στην κατηγορία οχημάτων που έφτασαν στο τέλος της ζωής τους με το τρόπο διαχείρισης των οποίων ασχολείται το ΦΕΚ που παραθέτεις. (και άρα θα υπάρχει πάνω πάνω η αναφορά του στο "ο υπουργός λαμβάνοντας υπόψιν..... ")

 

Με εντυπωσιάζει το πείσμα σου πάντως αμαζόνα σκέτη :P

 

Και εδώ θα ήθελα να πάρει θέση o zio ! Το like γιατι το έβαλες; είδες πως υπάρχει άμεση σχέση και καταργεί/αναιρεί/αλλάζει κάτι που έχει σχέση με την προηγούμενη συζήτηση, αν ναι γίνε πιο σαφής ή το έβαλες σαν επιδοκιμασία στην πολύωρη προσπάθεια της να βρει νέα δεδομένα που νομίζει πως την εξυπηρετούν; :P

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος το ΦΕΚ που παραθέτεις δεν έχει άμεση σχέση με τον νόμο για τον οποίο μιλούσαμε όπως γράφει και στο ΦΕΚ ο σκοπός του ειναι θέσει μέτρα και όρους για την διαχείριση οχημάτων που φτάνουν στο τέλος της ζωής τους....

 

Δεν τον διάβασα όλο αλλά υποθέτω ότι έψαξες στο google που αλλού υπάρχει αναφορά στο νούμερο του νόμου για τον οποίο μιλάμε και αν τον αναφέρει θα ειναι πολύ απλά για τον εξής λόγο: εφόσον ένα όχημα κριθεί ως στέρεο απόβλητο τότε ανήκει στην κατηγορία οχημάτων που έφτασαν στο τέλος της ζωής τους με το τρόπο διαχείρισης των οποίων ασχολείται το ΦΕΚ που παραθέτεις.

 

Με εντυπωσιάζει το πείσμα σου πάντως αμαζόνα σκέτη :P

 

Και εδώ θα ήθελα να πάρει θέση o zio ! Το like γιατι το έβαλες; είδες πως υπάρχει άμεση σχέση και καταργεί/αναιρεί/αλλάζει κάτι που έχει σχέση με την προηγούμενη συζήτηση, αν ναι γίνε πιο σαφής ή το έβαλες σαν επιδοκιμασία στην πολύωρη προσπάθεια της να βρει νέα δεδομένα που νομίζει πως την εξυπηρετούν; :P

 

Τι να διαβάσεις όλο, άρθρο 2 παράγραφος 2α, 2β, 2γ

Δηλώνει ποια είναι τα εγκαταλελειμμένα αυτοκίνητα, ξέρεις αυτά που ΕΧΟΥΝ πινακίδες.

 

Όταν επαναλάβεις το γυμνάσιο, τα ξαναλέμε, σου απέδειξα ήδη με ΦΕΚ ποια αυτοκίνητα ενώ έχουν πινακίδες θεωρούνται εγκαταλελειμμένα.

Το ΦΕΚ το δικό σου μιλούσε για το ποια αυτοκίνητα ΧΩΡΙΣ πινακίδες θεωρούνται εγκαταλελειμμένα, εξ ου και οι διαφορετικοί χρονικοί περίοδοι.

 

 

Άντε την κρεμούλα σου, θέλεις να σου δώσουμε και αναφορές για τα likes...

LoL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να διαβάσεις όλο, άρθρο 2 παράγραφος 2α, 2β, 2γ

Δηλώνει ποια είναι τα εγκαταλελειμμένα αυτοκίνητα, ξέρεις αυτά που ΕΧΟΥΝ πινακίδες.

 

Όταν επαναλάβεις το γυμνάσιο, τα ξαναλέμε, σου απέδειξα ήδη με ΦΕΚ ποια αυτοκίνητα ενώ έχουν πινακίδες θεωρούνται εγκαταλελειμμένα.

Το ΦΕΚ το δικό σου μιλούσε για το ποια αυτοκίνητα ΧΩΡΙΣ πινακίδες θεωρούνται εγκαταλελειμμένα, εξ ου και οι διαφορετικοί χρονικοί περίοδοι.

 

 

Άντε την κρεμούλα σου, θέλεις να σου δώσουμε και αναφορές για τα likes...

LoL!

Ναι κάνανε έναν νόμο για τα οχήματα χωρίς πινακίδες και μετά απο 2 χρόνια για αυτά που έχουν .....

 

Και αυτό γιατί; γιατί σε βολεύει σαν λογική;

 

Δεν συμβαίνει τίποτα άλλο στο άρθρο 2 από το να λέει τα ίδια πράματα με το άρθρο 1 των αποφάσεων του 2002 συμπεριλαμβάνοντας νέες κατηγορίες

 

Εξάλλου όταν ένας νόμος ακυρώνει η μεταρρυθμίζει έναν άλλο αυτό αναφέρεται ρητώς.

 

Με λίγα λόγια το παρόν ΦΕΚ δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να ενισχύει αυτό που είπα (ότι μέρος των εγκαταλελειμμένων οχημάτων ειναι μέσα μεταφοράς ΜΕ πινακίδες που σταθμεύουν για Χ αριθμό ημερών )

 

Και πέρα ότι αυτό το "γράψανε ένα για αυτά που δεν έχουν το 2002 και είπαν να γράψουν άλλο για αυτά που έχουν το 2004" δεν έχει νόημα

 

Ακόμη και να βγαίναν έτσι τικ τακ αυτές οι αποφάσεις δεν θα ήταν πιο λογικό να έβγαινε το 2002 μια που να αναφέρεται στο 99% των οχημάτων (αυτά με πινακίδες) και μετα αυτά για τις εξαιρέσεις (το 1% χωρίς πινακίδες); 

 

έστω αν θεωρήσουμε πως είναι έτσι όπως τα λες

συνεχίζει να μην εξηγεί σε τι αναφέρεται η παράγραφος 3 του άρθρου 1 που λέει "σε περίπτωση που τα εν λόγω οχήματα φέρουν πινακίδες

 

και αυτό συμβαίνει γιατι δεν γράψανε έναν νόμο που να ασχολείται μόνο με αυτά που δεν έχουν το 2002 και έναν άλλον μετά απο 2 χρόνια που να ασχολείται με αυτά που έχουν το 2004

 

Απλά βγήκε το 2004 μια πιο λεπτομερής απόφαση σχετικά με το πως θα διαχειρίζονται τα οχήματα που φτάνουν στο τέλος της ζωής τους γενικά και στο άρθρο δύο εξηγεί τι θα εννοεί εφεξής κάθε άρθρο όταν αναφέρεται σε «οχήματα» ή «εγκαταλελειμμένα οχήματα» 

 

έχεις όμως ενα αυτοκολλητάκι για την προσπάθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε λίγο και το άρθρο 9 του ΦΕΚ , νομίζω πως εδώ φαίνεται ξεκάθαρα πως νοείται εγκαταλειμμένο αυτοκίνητο με ή χωρίς πινακίδες. 

 

Βρήκα κι αυτο εδώ : http://www.bikenet.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=24093, όπου κάποιος περιγράφει οτι το αυτοκίνητο του χαρακτηρίστηκε εγκαταλειμμένο ενώ είχε πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν ξέρω αν είναι αληθινή μαρτυρία ή όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σώρρας δεσμεύτηκε να δαπανήσει περί τα 700 εκατομμύρια για την κατασκευή χώρων στάθμευσης γύρω από την πλατεία Ηνωμένων Εθνών (πρώην Ομονοίας).

Επίσης, θα δωρήσει σε όλους τους Δήμους του λεκανοπεδίου, γερανούς για να σηκώνουν τα εγκαταλειμμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...