Προς το περιεχόμενο

Δημόσιος δρόμος, πάρκιν σποτ, καφάσια, μαδέρια


kezm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σε πω κι εσένα ότι τρολάρεις θα προσβληθείς μετά...

 

Πες ότι θές δασκάλα .... έχω πάρει χαρτι και μολυβι και κρατάω σημειώσεις!!!!

 

Τρέλανε μας με τις γραμματικές σου. Τρέλανε μας. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

δύσκολο θέμα γενικά, γιατί σε αρκετές περιπτώσεις (όχι όλες) έχουν κάποιο δίκιο και αυτοί που βάζουν τα καφάσια ή με κάποιο άλλο τρόποτ προσπαθούν να κρατήσουν μια θέση parking.... 

 

εγώ έμενα σε μια - κατα τα λοιπά - εξαιρετική γειτονιά που είχε το μοναδικό μειονέκτημα σε απόσταση 2-3 τετραγώνων να έχει ιδιωτικό σχολείο με απογευματινά μαθήματα. Όταν τα απογεύματα γύρναγα από την δουλειά, πραγματικά δεν υπήρχε θέση παρκαρίσματος ούτε για αστείο! δεν μιλάμε για θέση κάτω από το σπίτι, μιλάμε για απόσταση 3-4 τετραγώνων. Ερχοντουσαν οι γονείς να πάρουν τα παιδιά τους από το σχολείο (μιλάμε σχολείο με χιλιάδες παιδάκια) και γινόταν ο κακός χαμός.. Οταν τα σχολεία ήταν ανοιχτά, κατά μέσο όρο χρειαζόμουν 20-30 λεπτά κάθε απόγευμα για να παρκάρω! Μια ώρα μετά, προφανώς το πανδαιμόνιο σταμάταγε και υπήρχαν πολλές θέσεις...

Φαντάσου να έχεις ξυπνήσει 06.00 το πρωί, να έχεις τραβήξει τα πάνδινα στην δουλειά και το μόνο που θες να είναι να μπεις σπίτι σου και να μην μπορείς να πας σπίτι σου γιατί δεν βρίσκεις πουθενά να παρατήσεις το @#$ αυτοκίνητό.... Εγώ προσωπικά δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να βάλω καφάσια ή να καβατζώσω θέση, στο τέλος τα έφερε έτσι η ζωή που έφυγα από αυτή τη χώρα και αυτό το σπίτι οπότε το πρόβλημα λύθηκε...

 

Φυσικά το πρόβλημα δεν ήταν μόνο δικό μου, αλλά ολόκληρης της περιοχής. Ενώ αποτελεί πάγιο αίτημα των κατοίκων να χαρακτηριστούν κάποια τετράγωνα ως παρκινγκ μόνο για κατοίκους, ο νυν και ο πρώην δήμαρχος έχουν αρνηθεί με το 'ετσι γουστάρω'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό που κάνει δεν είναι παράνομο. Εκνευριστικό ναι, ανήθικο ίσως, αλλά σίγουρα όχι παράνομο. Αλλωστε το πρόβλημα είναι κυρίως στον κακό, για να μη πω αναρχο, σχεδιασμό του αστικού τοπίου, καθώς, μεταξύ άλλων, δεν υπάρχει πρόβλεψη για επαρκείς θέσεις στάθμευσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε καβατζοπουστα μηχανοβιο που παρκάρει το μηχανάκι του παράλληλα και όχι κάθετα πέφτει μια Βαβυλωνιακή καταρα -.-

 

Λες και αμα το βάλει καθετα θα πάθει τιποτα ..... επίτηδες το κανει για να μην παρκάρει οχημα.

Μερικοί τα βάζουν έτσι γιατί φοβούνται μη τα χτυπήσουν, ειδικά καινούργιες - ακριβές μηχανές.

 

Αν σε πω κι εσένα ότι τρολάρεις θα προσβληθείς μετά...

σου :P :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα ήδη, η ύπαρξη κρατικών πινακίδων ΔΕΝ σημαίνει ότι μπορούν να κάνουν του κεφαλιού τους σε όλα τα προηγούμενα, πχ να παρκάρουν όπου απαγορεύεται κτλ

 

 

Αυτό που λες δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα...

 

Το άρθρο 1 

 

Ξεκινάει με τα είδη των οχημάτων (εσύ λες μόνο αυτά που ΔΕΝ έχουν πινακίδες)

 

λέει πότε θεωρούνται εγκαταλελημενα δίνοντας 4 σενάρια (α,β,γ,δ)

 

Μετά  στην περίπτωση που τα οχήματα αυτά ανήκουν σε ένα απο τα Α,β,γ,δ σενάρια τότε λέει τι πρέπει να κάνει ο δήμος ή η αρμόδια αρχή για αυτά.

 

και πιο συγκεκριμένα λέει στην παράγραφο 3 ότι αν τα εν λόγω οχήματα (δηλαδή τα οχήματα που ανήκουν στο α,β,γ,δ σενάριο) φέρουν πινακίδες τότε ο ΟΤΑ πρέπει να κάνει αυτό και αυτό.  

 

Αν τα πράγματα λοιπόν έχουν όπως τα ανέφερα εγώ τιποτα δεν ειναι αφύσικο και όλα τα απο πάνω έχουν νόημα.

 

Αν τα πράγματα έχουν όπως τα θεωρείς εσύ τότε απο που προκύπτει η περίπτωση του να έχουν τα οχήματα(στα οποία κολλήθηκε αυτοκόλλητο ως εγκαταλελειμμένα απο το δήμο γιατί ανήκουν σε ένα απο τα α,β,γ,δ σενάρια) να έχουν πινακίδες αφού (κατα την δική σου άποψη) το άρθρο 1 μιλάμε ΜΟΝΟ για οχήματα ΧΩΡΙΣ πινακίδες.

 

Άρα ή ειναι τρελοί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως ή κάνεις λάθος. Time to choοse. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ή ειναι τρελοί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως ή κάνεις λάθος. Time to choοse. 

 

Ή απλά πρέπει να ανεβάσεις το επίπεδο της κατανόησης ελληνικών εκεί που νομίζεις ότι το έχεις ήδη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά πρέπει να ανεβάσεις το επίπεδο της κατανόησης ελληνικών εκεί που νομίζεις ότι το έχεις ήδη.

Ναι γιατι υπάρχουν κόκκινες  πινακίδες κρατικών υπηρεσιών και στον πραγματικό κόσμο εκτός απο μέσα στο μυαλό σου.

 

και εκτός αυτού στην περίπτωση που ένα τέτοιο (όχημα απο κρατική υπηρεσία που κάποιος agent δηλαδή παράτησε) όχημα εγκαταλειφθεί  ο ΟΤΑ θα πρέπει να ρωτήσει την ΔΟΥ για να δει αν ο agent που το παράτησε χρωστάει πρόστιμα κτλ και μετά θα πάρουν το κρατικό όχημα και θα το ανακυκλώσουν σε περίπτωση που δεν έρθει ο secret agent να το αναζητήσει. Γιατι τι και ας ειναι του κράτους... ας το ανακυκλώσουμε επειδή δεν βρίσκουμε τον ιδιοκτήτη (που ειναι το κράτος)

 

Τρολολολολολο.,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι υπάρχουν κόκκινες  πινακίδες κρατικών υπηρεσιών και στον πραγματικό κόσμο εκτός απο μέσα στο μυαλό σου.

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82_%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CE%BF%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82#.CE.9A.CF.81.CE.B1.CF.84.CE.B9.CE.BA.CE.AC_.CE.B1.CF.85.CF.84.CE.BF.CE.BA.CE.AF.CE.BD.CE.B7.CF.84.CE.B1

 

200px-License_plate_Greece_goverment_%28

 

ΥΓ συγγνώμη έκανα λάθος, officially δεν είναι κόκκινο αλλά πορτοκαλί το χρώμα, και δεν είναι τα γράμματα αλλά το φόντο. Ίσως να μπερδεύτηκες εκεί μιας και μιλάμε σε πολύ υψηλό επίπεδο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82_%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CE%BF%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82#.CE.9A.CF.81.CE.B1.CF.84.CE.B9.CE.BA.CE.AC_.CE.B1.CF.85.CF.84.CE.BF.CE.BA.CE.AF.CE.BD.CE.B7.CF.84.CE.B1

 

200px-License_plate_Greece_goverment_%28

 

ΥΓ συγγνώμη έκανα λάθος, officially δεν είναι κόκκινο αλλά πορτοκαλί το χρώμα, και δεν είναι τα γράμματα αλλά το φόντο. Ίσως να μπερδεύτηκες εκεί μιας και μιλάμε σε πολύ υψηλό επίπεδο;

Ναι γιατι οι πινακίδες με κοκκινα γράμματα ειναι αυτό που είπα και ειναι γνωστό στους πάντες εκτός απο εσένα για ποιό λόγο υπάρχουν -τον ανέφερα στο προηγούμενο ποστ- (και βρίσκονται μάλιστα πάνω πάνω στο ίδιο το link σου)  

 

330px-License_plate_Greece_concessionary

 

Συγγνώμη που δεν είχα υπόψιν μου όλα τα σπάνια είδη πινακίδων που μπορεί κάποιος να συναντήσει αυτή την δουλειά την αφήνω για τα τρολλ σαν εσένα να ψάχνουν 10 ώρες για γωνία στο δεκάρικο ψάχνοντας την εξαίρεση και όχι τον κανόνα προκειμένω να διαστρεβλώσουν την υπόθεση όπως αυτά θέλουν.

 

Και που υπάρχουν οι πινακίδες που λες πάλι τιποτα άλλο δεν αλλάζει και πάλι δεν έχουν σχέση με τις διαδικασίες που περιγράφει η παράγραφος 3 του άρθρο 1

 

Όχι μόνο δεν έχουν σχέση αλλά και η όλη διαδικασία που προβλέπεται (μιας και μιλάει για ιδιωτικά οχήματα) δεν εφαρμόζει ούτε έχει νόημα στην περίπτωση που τα οχήματα αυτά ειναι κρατικά φέροντας τις πινακίδες που λες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude πραγματικά είσαι πολύ σπάνιο είδος.

ναι ειμαι πολύ σπάνιο είδος γιατι πιστεύω ότι ο νόμος αυτός μιλάει για όλα τα οχήματα και όχι για το >1% που δεν έχει πινακίδες.

 

Ειμαι σπάνιο είδος γιατι πιστεύω ότι τα κρατικά οχήματα δεν παρατιούνται τυχαία χωρίς να το γνωρίζει κανείς και αφού παρατηθούν ειμαι σπάνιο  είδος επειδή ΔΕΝ πιστεύω πως η διαδικασία ανάκτησης τους δεν ειναι να σταλθεί ενας υπάλληλος της υπηρεσιας στην οποία ανήκουν να το μαζεψει ούτε να πάρει ο δήμος τηλέφωνο την αρμόδια υπηρεσία να τους ενημερώσει

 

αλλά πρέπει ο δήμος να βάλει ενα αυτοκολλητάκι και αν δεν έρθει κανείς μετά απο 15 μέρες να το μαζέψει τότε  να πάρει αυτό το κρατικό όχημα την δημόσια περιουσία δηλαδή και να την κάνει κομματάκια ή να την πουλήσει σε πλειστηριασμό

 

Είμαι επίσης σπάνιο είδος επειδή δεν πιστεύω πως θα πρέπει (κατα την παράγραφο 3) ο ΟΤΑ να ψάξει  μέσω της ΔΟΥ την κρατική υπηρεσία στην οποία ανήκουν οι πινακίδες για να της επιβάλει πρόστιμα είμαι σπάνιο είδος επειδή δεν πιστεύω πως μπορείς να ψάξεις τα στοιχεία ταυτότητας μιας υπηρεσίας/υπουργείου (μιας και μονο φυσικά πρόσωπα έχουν τέτοια) και μετά να το κάνουν κομματάκια το όχημα

 

Εσύ τι είδος είσαι είπαμε; όχι σπάνιο. τρόλλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Kαλα ρε μαγκες ακομα να παρετε χαμπαρι τον defacer;; πρεπει να βαλουμε ανακοινωση στην αρχικη σελιδα του insomnia να μην ασχολειται κανεις με τις παρλαπιπες του.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει αρ. αδείας (που στις παραπάνω περιπτώσεις δεν υπάρχει και ούτε ποτέ θα υπήρχε) δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Αντιθέτως αν εσύ θες να το τραβήξεις κι άλλο καλείς την πολεοδομία.

 

 

Καμία τύψη. το γνώριζε ότι είναι παράνομος και σαν κάφρος συνειδητά το έκανε. Αν χρειαστεί κάτι έκτακτο να πάρει ταξί ή το εκαβ.

Επίσης άλλο το "σπίτι του είναι" και άλλο ο δρόμος απ' εξω που δεν του ανήκει και δεν έχει άδεια (διότι δεν θα το συζητούσα αν είχε άδεια). Χωρίς παρεξήγηση πάντως, η παραπάνω λογική είναι αυτή πάνω στην οποία πατάει ο κάθε παρτάκιας κάφρος και γι' αυτό κάνουν ό,τι κάνουν.

Εγώ το βρίσκω λογικό και αυτονόητο να μπορεί κάποιος να βάλει και να βγάλει το αμάξι του από την αυλή του. Μου φαίνεται αχρείαστο να υπάρχει συγκεκριμένη άδεια.

 

Καμία παρεξήγηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το βρίσκω λογικό και αυτονόητο να μπορεί κάποιος να βάλει και να βγάλει το αμάξι του από την αυλή του. Μου φαίνεται αχρείαστο να υπάρχει συγκεκριμένη άδεια.

 

Καμία παρεξήγηση :)

 

O χώρος απέξω πολεοδομικά δεν του ανήκει όμως. Θα ήμουν σίγουρα πιο ελαστικός έξω από την πόλη. Μέσα στην πόλη όμως όχι, δεν το θεωρώ αυτονόητο, και ευτυχώς όχι και η νομοθεσία.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το βρίσκω λογικό και αυτονόητο να μπορεί κάποιος να βάλει και να βγάλει το αμάξι του από την αυλή του. Μου φαίνεται αχρείαστο να υπάρχει συγκεκριμένη άδεια.

 

Καμία παρεξήγηση :)

 

Με λίγα λόγια μας λες ότι όταν αγοράζεις/νοικιάζεις ένα ακίνητο, αγοράζεις/νοικιάζεις και το δρόμο απ' έξω, αφού μπορεί να έχεις αυτοκίνητο/μηχανή/ποδήλατο/αναπηρικό καροτσάκι/πατίνι.

 

Δε νομίζω πως πάει έτσι. Κάπου τα έχεις μπερδέψει.

 

Και όταν μιλάμε για πολυκατοικία, ποιος θα έχει προτεραιότητα; Κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...