Προς το περιεχόμενο

Δημόσιος δρόμος, πάρκιν σποτ, καφάσια, μαδέρια


kezm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O χώρος απέξω πολεοδομικά δεν του ανήκει όμως. Θα ήμουν σίγουρα πιο ελαστικός έξω από την πόλη. Μέσα στην πόλη όμως όχι, δεν το θεωρώ αυτονόητο, και ευτυχώς όχι και η νομοθεσία.

 

Δεν θα είναι εύκολο να βγάλει άδεια πάρκινγκ ο ιδιοκτήτης της αυλής και να απαγορεύσει νόμιμα το παρκάρισμα απ'έξω;

 

Με λίγα λόγια μας λες ότι όταν αγοράζεις/νοικιάζεις ένα ακίνητο, αγοράζεις/νοικιάζεις και το δρόμο απ' έξω, αφού μπορεί να έχεις αυτοκίνητο/μηχανή/ποδήλατο/αναπηρικό καροτσάκι/πατίνι.

 

Δε νομίζω πως πάει έτσι. Κάπου τα έχεις μπερδέψει.

Τι να σου πω, μπορεί. Αλλά έτσι το σκέφτομαι. Και δεν είναι όλα τα ακίνητα έτσι, όσα έχουν χώρο να παρκάρει αμάξι μέσα. Συγκριτικά λίγα δηλαδή στις πόλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι να σου πω, μπορεί. Αλλά έτσι το σκέφτομαι. Και δεν είναι όλα τα ακίνητα έτσι, όσα έχουν χώρο να παρκάρει αμάξι μέσα. Συγκριτικά λίγα δηλαδή στις πόλεις.

 

Μα σκέψου το αλλιώς: έρχεται φίλος σου επίσκεψη με το αυτοκίνητο στο σπίτι σου. Πού θα παρκάρει, αφού με το σκεπτικό σου όλες οι θέσεις θα ανήκουν σε όσους μένουν στα γύρω ακίνητα ακόμα κι αν δεν είναι εκεί;

 

Γιατί έτσι όπως το λες, μόνο να πληρώσει σε parking θα μπορεί, κι ας είναι χιλιόμετρα μακριά.

 

Όχι, δεν (μπορεί να) ισχύει κάτι τέτοιο, και καλώς δεν ισχύει. Κι ας συνέφερε κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σκέψου το αλλιώς: έρχεται φίλος σου επίσκεψη με το αυτοκίνητο στο σπίτι σου. Πού θα παρκάρει, αφού με το σκεπτικό σου όλες οι θέσεις θα ανήκουν σε όσους μένουν στα γύρω ακίνητα ακόμα κι αν δεν είναι εκεί;

 

Γιατί έτσι όπως το λες, μόνο να πληρώσει σε parking θα μπορεί, κι ας είναι χιλιόμετρα μακριά.

 

Όχι, δεν (μπορεί να) ισχύει κάτι τέτοιο, και καλώς δεν ισχύει. Κι ας συνέφερε κάποιους.

Μα πόσα σπίτια μέσα στις πόλεις είναι μονοκατοικίες με αυλή μεγάλη που να χωράει αμάξι; Για αυτές τις περιπτώσεις λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είναι εύκολο να βγάλει άδεια πάρκινγκ ο ιδιοκτήτης της αυλής και να απαγορεύσει νόμιμα το παρκάρισμα απ'έξω;

 

Για να πάρει άδεια από την πολεοδομία θα πρέπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές. Στις παραπάνω περιπτώσεις (αυλές κλπ) δεν πληρείται καμία προδιαγραφή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις αυλές είναι διαφορετική περίπτωση, και να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω αν δικαιούνται απ' το νόμο να έχουν μονίμως ελεύθερη θέση απ' έξω στο δρόμο, ή αν απλά θεωρείται από όλους μας λογικό το να μην παρκάρεις έξω από αυλή που χωράει αυτοκίνητο, επειδή μπορεί να θελήσει να το β(γ)άλει κάποια στιγμή.

 

Θα ανεβάσω φωτογραφία με τη διπλανή που ανέφερα σε προηγούμενο post, που έχει καπαρώσει τρεις θέσεις parking, ενώ της αρκεί μία.

 

Απλά, το θέμα είναι να μην μπλέξεις με μαλάκα. Άμα μπλέξεις, αφόδευσέ τα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πριν ενα διμηνο ο πατερας μου ειχε παρκαρει νομιμα σε σημειο που εβγαινε ενας μηχανοβιος μεσα απο την πολυκατοικια στο πεζοδρομιο και επειτα στον δρομο , ειχε βαλει και μια πινακιδα ΕΞΟΔΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ . Ο μαλακας πηγε και του εσκασε το λαστιχο επειδη του μπλοκαρε το παρανομο "παρκινγκ"( εισοδο στην πολυκατοικια με την μηχανη) . Πηρα την πινακιδα την πεταξα του εσπασα κατι σαν ραμπα που ειχε κανει για να κατεβαινει απο το πεζοδρομιο και τον περιμενα εκει , ε στο τελος πληρωσε την ζημια και με το παραπανω.

Αμα κανει ο καθενας οτι γουσταρει ..χαθηκαμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή «πήρες το νόμο στα χέρια σου», όταν σε άλλα νήματα κήρυττες για νόμους και συντάγματα.

 

Μαζί σου την προκειμένη, αλλά πού σταματάει το καουμποϊλίκι τελικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρει άδεια από την πολεοδομία θα πρέπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές. Στις παραπάνω περιπτώσεις (αυλές κλπ) δεν πληρείται καμία προδιαγραφή.

 

Σκέψου πάντως ότι μπορεί να τους βολεύει όλους αυτό. Αν το σπίτι έχει παραπάνω από ένα αυτοκίνητα (πολύ πιθανό) είναι καλύτερο για όλους να δεσμεύεται μόνο μια θέση πάρκινγκ στο δρόμο (μπροστά από την είσοδο της αυλής) και τα αυτοκίνητα να παρκάρουν μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκανα τιποτα παρανομο , η ραμπα ηταν παρανομη οπως και η πινακιδα.

 

Δηλαδή αν έχεις αυθαίρετο και έρθω και σου το γκρεμίσω, δεν κάνω τίποτα παράνομο και δε θα στο πληρώσω καινούριο στο δικαστήριο. Because fuck logic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν έχεις αυθαίρετο και έρθω και σου το γκρεμίσω, δεν κάνω τίποτα παράνομο και δε θα στο πληρώσω καινούριο στο δικαστήριο. Because fuck logic.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να μιλάς μαζί μου, είναι αρκετό κι αυτό που κάνεις. Σόρι τώρα, πάω να βάλω το σκύλο μου να κλαίει γιατί η γάτα τα 'χει παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα εμφανιστηκε κωνος σε δημοσια θεση παρκινγκ στη γειτονια μου και απο τοτε η αποθηκη μου ειναι πλουσιοτερη κατα ενα κωνο (προς πωληση αν ενδιαφερεται κανεις pm me :lol: ). Δεν πρεπει να εμεινε πανω απο 2 ωρες στο σημειο. Δεν ξαναεμφανιστηκε κατι εκτοτε, αλλα αν το ξακανει αυτος ελπιζω να βαλει κατι πιο χρησιμο, τυπου καρεκλα, γιατι χρειαζομαι καποια αντικειμενα για το εξοχικο μου, η αληθεια ειναι, μεταξυ των οποιων καρεκλιτσες για τη βεραντα.

 

Απο κει και περα να τονισω οτι οπως περιγραφει την κατασταση ο ts, δεν υπαρχει παρανομια απο τον γειτονα του. Μπορει να ειναι εκνευριστικο αυτο που κανει, σε ηθικο επιπεδο ισως να μην ειναι σωστος, πλην ομως δικαιουται να κανει αυτο που κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα εμφανιστηκε κωνος σε δημοσια θεση παρκινγκ στη γειτονια μου και απο τοτε η αποθηκη μου ειναι πλουσιοτερη κατα ενα κωνο (προς πωληση αν ενδιαφερεται κανεις pm me :lol: ).

 

Όπου βλέπω κώνο τον παίρνω και τον πετάω στον κοντινότερο κάδο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...