Προς το περιεχόμενο

500 ευρω σε ΑΤΜ καταθεση?


Metaksas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Επειδη εχει τυχει πριν πολλα χρονια να μου βγαλει ΑΤΜ πλαστο 20αρικο, ευτυχως σε τραπεζα που δουλευει οικογενειακος φιλος και μου το αλλαξαν αμεσως στο ταμειο.

Ισχυει οτι τα λαθη τα χρεωνεται κανονικα ο υπαλληλος !!

Μαλιστα αυτος ηταν  ενας τροπος να ξεφορτωθουν τα πλαστα  που φαγανε σε καποιο ταμειο: Τα εβαζαν στο ΑΤΜ.

Το να χρεωθεί τα δικά του λάθη(το να κάνει ο ίδιος λάθος στο μέτρημα) μπορεί, το να χρεωθεί τα λάθη του ΑΤΜ δεν παίζει, δεν έχει λογική.

Όσο για την εμπειρία που περιγράφεις(ATM έδωσε πλαστό 20άρι), δεν βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με αυτό που λέμε εδώ(ATM παρέλαβε 4 50άρια και μέτρησε 5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το λάθος του ΑΤΜ δεν το χρεώνετε ο υπάλληλος που κοιτάει το ΑΤΜ εκτός και να έχει κάνει μλκ ο ίδιος και λόγω αυτού έγινε το λάθος.

Σε αυτά τα online καταθετηρια στα ΑΤΜ δεν υπάρχει 1 στο εκατομμύριο να σου μετρήσει παραπάνω από ότι βάζεις ,αν το μηχάνημα έχει την παραμικρή αμφιβολία λάθους κρατάει την συναλλαγή υπό αμφισβήτηση για να την εξακριβώσει ο χειριστής .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosk1 είπε

Το λάθος του ΑΤΜ δεν το χρεώνετε ο υπάλληλος που κοιτάει το ΑΤΜ εκτός και να έχει κάνει μλκ ο ίδιος και λόγω αυτού έγινε το λάθος.

Σε αυτά τα online καταθετηρια στα ΑΤΜ δεν υπάρχει 1 στο εκατομμύριο να σου μετρήσει παραπάνω από ότι βάζεις ,αν το μηχάνημα έχει την παραμικρή αμφιβολία λάθους κρατάει την συναλλαγή υπό αμφισβήτηση για να την εξακριβώσει ο χειριστής .

Κι ομως εμενα μου μετρησε 4 50ευρα οσα ειχα στην τσεπη μου για 5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Κι ομως εμενα μου μετρησε 4 50ευρα οσα ειχα στην τσεπη μου για 5 

Χωρίς να σε αμφισβητώ ,όταν ο χειριστής ανοίξει το μηχάνημα τα λεφτά πρέπει να συμφωνούν με τις καταγραφές ,στην περίπτωση σου θα υπήρχε έλλειμα 50ευρω στο ΑΤΜ ,εκεί θα καλέσουν τεχνικό να κοιτάξει που είναι το χαρ/μα και να δει logs .Αν δει κάτι περίεργο σε κάποια συναλλαγή θα καλέσουν τον πελάτη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Χωρίς να σε αμφισβητώ ,όταν ο χειριστής ανοίξει το μηχάνημα τα λεφτά πρέπει να συμφωνούν με τις καταγραφές ,στην περίπτωση σου θα υπήρχε έλλειμα 50ευρω στο ΑΤΜ ,εκεί θα καλέσουν τεχνικό να κοιτάξει που είναι το χαρ/μα και να δει logs .Αν δει κάτι περίεργο σε κάποια συναλλαγή θα καλέσουν τον πελάτη .

Κι εγω αυτο περιμενα αλλα δεν εγινε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει σε καινουργια ατμ το σηματακι ανεπαφης συναλλαγης. Σε ενα που δοκιμασα την καρτα δεν δουλευε καν. Εχει πετυχει κανενας καποιο που να δουλευει ανεπαφα? Κανω συχνα καταθεσεις, και 2 φορες κρασαραν τα windows 7 που εχει και μου κρατησε την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, k_w_t είπε

Επειδη εχει τυχει πριν πολλα χρονια να μου βγαλει ΑΤΜ πλαστο 20αρικο, ευτυχως σε τραπεζα που δουλευει οικογενειακος φιλος και μου το αλλαξαν αμεσως στο ταμειο.

Ισχυει οτι τα λαθη τα χρεωνεται κανονικα ο υπαλληλος !! (Για αυτο τους δινουν και τα αντιστοιχα επιδοματα)

Μαλιστα αυτος ηταν  ενας τροπος να ξεφορτωθουν τα πλαστα  που φαγανε σε καποιο ταμειο: Τα εβαζαν στο ΑΤΜ.

Για να χρεωθεί ο υπάλληλος θα πρέπει να μπορεί να αποδείξει το λάθος, σε ποια κατάθεση έγινε και το ποσό, όταν γίνονται καταθέσεις και το μηχάνημα κάνει λάθος δεν μπορεί  να έχει ευθύνη ο υπάλληλος, αυτός κάνει απλά την καταμέτρηση. Άλλο στο γέμισμα, που εκεί έχει την ευθύνη ο υπάλληλος και τον απόλυτο έλεγχο. Στις καταθέσεις, βρίσκει έλλειμμα, πως θα ξέρει σε ποια κατάθεση έγινε το λάθος? Για αυτόν τον λόγο, το γέμισμα και άδειασμα δεν γίνετε από έναν υπάλληλο αλλά από 2  ή και τρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alfagama είπε

Για να χρεωθεί ο υπάλληλος θα πρέπει να μπορεί να αποδείξει το λάθος, σε ποια κατάθεση έγινε και το ποσό, όταν γίνονται καταθέσεις και το μηχάνημα κάνει λάθος δεν μπορεί  να έχει ευθύνη ο υπάλληλος, αυτός κάνει απλά την καταμέτρηση. Άλλο στο γέμισμα, που εκεί έχει την ευθύνη ο υπάλληλος και τον απόλυτο έλεγχο. Στις καταθέσεις, βρίσκει έλλειμμα, πως θα ξέρει σε ποια κατάθεση έγινε το λάθος? Για αυτόν τον λόγο, το γέμισμα και άδειασμα δεν γίνετε από έναν υπάλληλο αλλά από 2  ή και τρεις

Οπως αναφερα πριν ηταν πριν πολλα χρονια και σε μικρο καταστημα τραπεζας με 4 υπαλληλους.. που εχει κλεισει- συγχωνευτεί με αλλη

Τα ΑΤΜ τα γεμιζαν τοτε οι ιδιοι απο μεσα... Τωρα λογικα κανουν περισσοτερους ελεγχους και με καλυτερα μηχανηματα.

Μην νομιζεται οτι οι τραπεζικοι υπαλληλοι αμα συμβει στραβη θα καλοπερασουν.

Ρωτηστε υπαλληλους που ετυχε να γινει ληστεια στο υποκαταστημα που δουλευουν να δειτε τι τραβανε μετα..

Διαθεσιμοτητα μεχρι να αποδειξουν οτι δεν ειχαν σχεση με την ληστεια ,ψυχολογους κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Οπως αναφερα πριν ηταν πριν πολλα χρονια και σε μικρο καταστημα τραπεζας με 4 υπαλληλους.. που εχει κλεισει- συγχωνευτεί με αλλη

Επίσης είχες αναφέρει και κάτι άλλο, πως ήσουν τυχερός... το λογικό και το συνηθισμένο θα ήταν να μην στο άλλαζαν, και αυτό γιατί δεν ήσουν σε θέση να αποδείξεις πως όντως το ΑΤΜ σου έβγαλε πλαστό 20άρικο και δεν το είχες στην τσέπη σου, άσχετα αν το κατάστημα ήταν μικρό ή μεγάλο, άσχετα πόσους υπαλλήλους είχε, άσχετα αν υπάρχει ακόμα ή όχι. Μην προσπαθείς να μας πείσεις πως κάτι που έγινε κατ εξαίρεση είναι κανόνας.

Όχι πως το περιστατικό αυτό που σου συνέβη έχει καμια σχέση με το άλλο που το μηχάνημα παρέλαβε 4 χαρτονομίσματα και πίστωσε 5, αλλά λέμε.

11 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Τα ΑΤΜ τα γεμιζαν τοτε οι ιδιοι απο μεσα... Τωρα λογικα κανουν περισσοτερους ελεγχους και με καλυτερα μηχανηματα.

Ενώ σήμερα τι? Τα γεμίζουν άλλοι και απέξω? Οι έλεγχοι που κάνουν τώρα είναι οι ίδιοι ακριβώς που έκαναν και παλιότερα, έλεγχος για πλαστά και μέτρημα. Όσο για τα μηχανήματα τι νομίζεις, πως αυτά που είχαν πριν αρκετά χρόνια δεν μπορούσαν να αντιληφθούν τα πλαστά χαρτονομίσματα και τα μετρούσαν λάθος?

22 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μην νομιζεται οτι οι τραπεζικοι υπαλληλοι αμα συμβει στραβη θα καλοπερασουν.

Ρωτηστε υπαλληλους που ετυχε να γινει ληστεια στο υποκαταστημα που δουλευουν να δειτε τι τραβανε μετα..

Διαθεσιμοτητα μεχρι να αποδειξουν οτι δεν ειχαν σχεση με την ληστεια ,ψυχολογους κτλ....

Σοβαρά? Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει πως τα καταστήματα μένουν κλειστά μόνο για κανα 2 ώρες μετά τις ληστείες, αν ίσχυε πως τους θέτουν σε διαθεσιμότητα θα έπρεπε να έμεναν κλειστά τουλάχιστον για ημέρες.

Που και να ίσχυε κάτι τέτοιο, δεν βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με τον αρχικό ισχυρισμό σου, δηλαδή ότι οι υπάλληλοι πληρώνουν από την τσέπη τους τα λάθη των μηχανημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Γιάννης Platano said:

Κι ομως εμενα μου μετρησε 4 50ευρα οσα ειχα στην τσεπη μου για 5 

Σου βγάζει ένδειξη ότι μέτρησε 5; Αποκλείεται ο προηγούμενος να κλαίει το 50άρικο; π.χ. να είχε κολλήσει στο μηχάνημα και να το έβγαλε σε σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Σου βγάζει ένδειξη ότι μέτρησε 5; Αποκλείεται ο προηγούμενος να κλαίει το 50άρικο; π.χ. να είχε κολλήσει στο μηχάνημα και να το έβγαλε σε σένα;

Η αληθεια ειναι οτι dδεν θυμαμαι αν κοιταξα ποσοτητα .Κοιταξα μονο το ποσο .Δεν προσεξα τι ελεγε μπροστα .

Σιγουρα εβαλα 200 που ηταν ενα ενοικιο που μου δινουν μετρητα και τα εβαλα για να αρχισω να πληρωνω .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Επίσης είχες αναφέρει και κάτι άλλο, πως ήσουν τυχερός... το λογικό και το συνηθισμένο θα ήταν να μην στο άλλαζαν, και αυτό γιατί δεν ήσουν σε θέση να αποδείξεις πως όντως το ΑΤΜ σου έβγαλε πλαστό 20άρικο και δεν το είχες στην τσέπη σου, άσχετα αν το κατάστημα ήταν μικρό ή μεγάλο, άσχετα πόσους υπαλλήλους είχε, άσχετα αν υπάρχει ακόμα ή όχι. Μην προσπαθείς να μας πείσεις πως κάτι που έγινε κατ εξαίρεση είναι κανόνας.

Όχι πως το περιστατικό αυτό που σου συνέβη έχει καμια σχέση με το άλλο που το μηχάνημα παρέλαβε 4 χαρτονομίσματα και πίστωσε 5, αλλά λέμε.

Ενώ σήμερα τι? Τα γεμίζουν άλλοι και απέξω? Οι έλεγχοι που κάνουν τώρα είναι οι ίδιοι ακριβώς που έκαναν και παλιότερα, έλεγχος για πλαστά και μέτρημα. Όσο για τα μηχανήματα τι νομίζεις, πως αυτά που είχαν πριν αρκετά χρόνια δεν μπορούσαν να αντιληφθούν τα πλαστά χαρτονομίσματα και τα μετρούσαν λάθος?

Σοβαρά? Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει πως τα καταστήματα μένουν κλειστά μόνο για κανα 2 ώρες μετά τις ληστείες, αν ίσχυε πως τους θέτουν σε διαθεσιμότητα θα έπρεπε να έμεναν κλειστά τουλάχιστον για ημέρες.

Που και να ίσχυε κάτι τέτοιο, δεν βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με τον αρχικό ισχυρισμό σου, δηλαδή ότι οι υπάλληλοι πληρώνουν από την τσέπη τους τα λάθη των μηχανημάτων.

Nα στα παρω ενα ενα αφου το θες...

Ναι ημουν τυχερος στο θεμα διαδικασιας για να παρω πισω το 20αρι .. Αλλιως εχει αλλη διαδικασια που παλι το παιρνεις πισω αλλα ειναι πιο χρονοβορα.

Τωρα τα ΑΤΜ τα γεμιζουν με ειδικες κασετινες απο το προσωπικο των χρηματαποστολων.

Τα μηχανηματα για τα πλαστα καθε τοσο τα  αλλαζουν ή κανουν αναβαθμιση για δυο λογους επειδη βγαινουν καινουργιες τεχνικες πλαστογραφιας και επειδη βγαινουν καινουργια χαρτονομισματα... 

Εχω φιλη που μετα απο ληστεια εκανε ψυχοθεραπειες 3-4 μηνες και εφαγε και υποβιβασμο θεσης.. 

Μετα απο ληστεια και βεβαια ανοιγουν τα καταστηματα για καταμετρηση με προσωπικο απο τα κεντρικα και οχι με τους υπαλληλους που ακομα θα δινουν καταθεση στην ασφαλεια ...

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Nα στα παρω ενα ενα αφου το θες...

Ok, και εγώ θα στα απαντώ ένα ένα...

56 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ναι ημουν τυχερος στο θεμα διαδικασιας για να παρω πισω το 20αρι .. Αλλιως εχει αλλη διαδικασια που παλι το παιρνεις πισω αλλα ειναι πιο χρονοβορα.

Και ποια ακριβώς νομίζεις ότι είναι αυτή η διαδικασία? Για πες μου, αν είναι να κάτσω το σουκου να εκτυπώσω 20άρια, και τη Δευτέρα να πάω να πάρω σβάρνα τις τράπεζες κάνοντας ανάληψη ένα τουλάχιστον 20άρι σε κάθε ΑΤΜ, και μετά να κάνω τη διαδικασία για να μου το αλλάξουν με γνήσιο...

59 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Τωρα τα ΑΤΜ τα γεμιζουν με ειδικες κασετινες απο το προσωπικο των χρηματαποστολων.

Αμ δεν τα ξέρεις καλά... οι εταιρείες αυτές(g4s, brinks, κτλ) ανεφοδιάζουν ΜΟΝΟ τα off-site ΑΤΜ, δηλαδή αυτά που βρίσκονται εκτός τραπεζών(σε S/M, πλατείες, λιμάνια κτλ), τα οποία τυγχάνει να ΜΗΝ έχουν καταθετήριο, ούτε online ούτε με φάκελο. Τα on-site ATM, δηλαδή αυτά που βρίσκονται σε καταστήματα τραπεζών, τα ανεφοδιάζει υπάλληλος της τράπεζας μέσα στην τράπεζα. Θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο να φωνάζουν χρηματαποστολή να μεταφέρει τα χρήματα από το ταμείο/χρηματοκιβώτιο έως το ATM μια και όλο αυτό γίνεται μέσα στην τράπεζα.

Επίσης ούτε στα off-site ούτε στα on-site ΑΤΜ μπαίνουν χύμα τα χρήματα, ούτε τώρα ούτε παλιότερα υπήρχε αυτή η δυνατότητα, μόνο κασέτες δέχονται.

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Τα μηχανηματα για τα πλαστα καθε τοσο τα  αλλαζουν ή κανουν αναβαθμιση για δυο λογους επειδη βγαινουν καινουργιες τεχνικες πλαστογραφιας και επειδη βγαινουν καινουργια χαρτονομισματα...

Και πως ακριβώς από αυτό προκύπτει το "Τωρα λογικα κανουν περισσοτερους ελεγχους και με καλυτερα μηχανηματα." που είχες γράψει πριν?

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Εχω φιλη που μετα απο ληστεια εκανε ψυχοθεραπειες 3-4 μηνες και εφαγε και υποβιβασμο θεσης.. 

Για να έφαγε υποβιβασμό θέσης έκανε χοντρή μαλακία ή ήταν υπεύθυνη για σοβαρή παράλειψη, δεν σε υποβιβάζουν απλά επειδή λήστεψαν το κατάστημα στο οποίο εργάζεσαι. Όσο για τις "ψυχοθεραπείες", ασχολίαστο.

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Μετα απο ληστεια και βεβαια ανοιγουν τα καταστηματα για καταμετρηση με προσωπικο απο τα κεντρικα και οχι με τους υπαλληλους που ακομα θα δινουν καταθεση στην ασφαλεια ...

Μετά από ληστεία τα καταστήματα κλείνουν για 1-2 ώρες ώστε να γίνει καταμέτρηση, να δώσουν τις αρχικές καταθέσεις οι υπάλληλοι κτλ(το ξέρω από πρώτο χέρι, έχουν ληστέψει 2 φορές τράπεζα που είναι πολύ κοντά μου), αν τους έβαζαν σε διαθεσιμότητα όπως υποστήριξες δεν θα υπήρχε κάποιος να το ανοίξει μετά από 1-2 ώρες... θα έμενε κλειστό μέχρι οι υπάλληλοι να αποδείξουν ότι δεν έχουν σχέση με τη ληστεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...