Προς το περιεχόμενο

500 ευρω σε ΑΤΜ καταθεση?


Metaksas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ένα χαρτονόμισμα έχει αποσυρθεί από την παραγωγή γιατί με αυτό συνήθως γίνονται παράνομες συναλλαγές ναρκωτικά-πορνεια κτλ ναι η ταμιας θα ζητήσει τον λόγο. Μεχρι πριν λίγο καιρό και σε τράπεζες και σε σούπερ μάρκετ αν πήγαινες με 500ρι οι υπάλληλοι έγραφαν το serial number μαζί με τα στοιχεία σου. Επιβεβαίωμενο. Πλέον δεν ξέρω. 

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω δευτερα να βαλω 119€ στο μηχανημα μεσα που δεχεται χρηματα. Δυο 50€και ενα 20€, πιο πριν ηταν αλλος που χρησιμοποιουσε το μηχανημα, λεω οκ ποσο θα βαλει. Περιμενα κανενα 3λεπτο και αυτος εβαζε. Με τρελανε, ειχε βαλει 1000 και ελεγε το μηχανημα απομενουν 2600€ και στο χερι ειχε μονο 20€κολλουσε μεριλες φορες κι αυτο, μερικα ηταν τσαλακωμενα. Ηθελα να του πω ρε φιλε μας τρολλαρεις. Τα ταμεια τι τα χουν. 

Απο την αλλη σκεφτηκα μπορει να μην θελει να φαινεται πιο τα εβαλε. 

Αλλα με σιφιλιασε, αν ειχα ταυτοτητα μαζι μου, θα τελειωνα πιο γρηγορα στο ταμειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παίρνουν και μεγαλύτερα από 50€. Σε όλες έβαλα  κατά καιρούς και 100ρικα χωρις πρόβλημα. Αν θυμάμαι καλά γενικά δέχονται όλα τα είδη χαρτονομίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Παω δευτερα να βαλω 119€ στο μηχανημα μεσα που δεχεται χρηματα. Δυο 50€και ενα 20€, πιο πριν ηταν αλλος που χρησιμοποιουσε το μηχανημα, λεω οκ ποσο θα βαλει. Περιμενα κανενα 3λεπτο και αυτος εβαζε. Με τρελανε, ειχε βαλει 1000 και ελεγε το μηχανημα απομενουν 2600€ και στο χερι ειχε μονο 20€κολλουσε μεριλες φορες κι αυτο, μερικα ηταν τσαλακωμενα. Ηθελα να του πω ρε φιλε μας τρολλαρεις. Τα ταμεια τι τα χουν. 

Απο την αλλη σκεφτηκα μπορει να μην θελει να φαινεται πιο τα εβαλε. 

Αλλα με σιφιλιασε, αν ειχα ταυτοτητα μαζι μου, θα τελειωνα πιο γρηγορα στο ταμειο

Μόλις ήμουν έτοιμος να γράψω σχεδόν το ίδιο:

Πάω μέσα στην Alpha Bank να πληρώσω στο μηχάνημα λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ 114€.Υπήρχε 1 κυρία που έκανε κατάθεση 2.500€ η 2.650€,δεν θυμάμαι ακριβώς.Επι 10 λεπτά έβαζε 20ευρα.Τα ταμεία δεν είχαν κόσμο γιατί ήταν κάπου 08:30.

Είχα ξενυχτήσει από 12ωρο δουλειά και ήμουν λίγο ζαβωμένος.Εκατσα δίπλα σε 1 από τις 2 καρέκλες που υπήρχαν σε γραφείο εξυπηρέτησης και περίμενα.Της λεω:Μα καλά,τόσα χρήματα σε 20ευρα;Δεν απάντησε.Τα 10 λεπτά περίπου μου φάνηκαν παραπάνω.

Βάζω τον λογαριασμό μήπως τον σκανάρει αλλά δεν.Οπότε σωστά είχα ακούσει πως υπάρχει πρόβλημα στο σκανάρισμα για λογαριασμούς της ΕΥΔΑΠ.Βάζω τον αριθμό παραστατικού,μου ζητάει ημερομηνία λήξης του λογαριασμού και δεν κατάλαβα αν τον έβαλα σωστά,σαν να μην πρόλαβα να το βάλω και συνέχισε η διαδικασία.

Τελικά περνάει η πληρωμή,τσεκάρω την απόδειξη οτι έχει τον ίδιο αριθμό παραστατικού μήπως έγινε κάποιο μπέρδεμα και πριν φύγω περίμενε ήδη μια ηλικιωμένη κυρία που μου ζήτησε βοήθεια για πληρωμή ΔΕΗ.Σκανάρω τον λογαριασμό της και στην συνέχεια ζητάει αριθμό κινητού.Μου λέει η κυρία:Δεν έχω κινητό.Πείτε μου της λέω κάποιο κινητό συγγενή σας αλλιώς δεν περνάει η πληρωμή.

Αστο μου λέει,θα πάω απέναντι στον ΟΤΕ να πληρώσω.:huh: Η ΔΕΗ ήταν κάπου στα 500-700 μέτρα.

*Αν ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ έχει λήξει δεν γίνεται πληρωμή στο μηχάνημα ή στο ταμείο.Μόνο σε συγκεκριμένη διεύθυνση ή οποία αναγράφεται πάνω στον λογαριασμό.

Ο λογαριασμός που πλήρωσα ήταν 2ος,ο προηγούμενος είχε λήξει.Κράτησε προμήθεια 0.50€.Στο ταμείο 1 φορά μου είχαν ζητήσει 2€ προμήθεια και ενώ περίμενα ήδη κανά μισάωρο,τους έδωσα άκυρο,πήγα στο μηχάνημα αλλά ούτε εκεί γινόταν.Αν θυμάμαι σωστά ήταν ο 1ος λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ που είχε λήξει και ούτως ή άλλως δεν περνούσε η πληρωμή.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 26ska είπε

Τις πληρωμές γιατί δεν τις κάνετε με e banking;

Εχω χρεωστική σε Paypal για πληρωμή internet,αγορές Ebay κλπ αλλά δεν έχω φτιάξει ebanking,τον λογαριασμό τον δηλώνω για μισθοδοσία.Δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι το ebanking σε σχέση με το Paypal.

Τι προμήθεια παίρνει το ebanking;Είναι με ποσοστό ανάλογα το ποσό η χρεώνει μόνο για μεταφορά χρημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Liverpool89 said:

Παω δευτερα να βαλω 119€ στο μηχανημα μεσα που δεχεται χρηματα. Δυο 50€και ενα 20€, πιο πριν ηταν αλλος που χρησιμοποιουσε το μηχανημα, λεω οκ ποσο θα βαλει. Περιμενα κανενα 3λεπτο και αυτος εβαζε. Με τρελανε, ειχε βαλει 1000 και ελεγε το μηχανημα απομενουν 2600€ και στο χερι ειχε μονο 20€κολλουσε μεριλες φορες κι αυτο, μερικα ηταν τσαλακωμενα. Ηθελα να του πω ρε φιλε μας τρολλαρεις. Τα ταμεια τι τα χουν. 

Απο την αλλη σκεφτηκα μπορει να μην θελει να φαινεται πιο τα εβαλε. 

Αλλα με σιφιλιασε, αν ειχα ταυτοτητα μαζι μου, θα τελειωνα πιο γρηγορα στο ταμειο

Τι εννοείς να μη φαίνεται ποιος τα έβαλε; Και στα ATM η κατάθεση δεν είναι ανώνυμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, techPro είπε

Τι εννοείς να μη φαίνεται ποιος τα έβαλε; Και στα ATM η κατάθεση δεν είναι ανώνυμη.

Στο μηχανημα πας βαζει το αριθμο λογαριασμου, εναν λογο οτι θες, κινητο μπορει να μην ειναι καν δηλωμενο και τα χρηματα.

Ακομα και στο δικο σου λογαριασμο εχεις 17€ μεσα για να βγάλεις 20€, πας στο μηχανημα βάζεις 3€ και τέλος. 

Στο ατμ πρεπει να βαλεις την καρτα αναληψεως, ή πιστωτικη αρα φαινεται ποιος βαζει που.

 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Liverpool89 said:

Στο μηχανημα πας βαζει το αριθμο λογαριασμου, εναν λογο οτι θες, κινητο μπορει να μην ειναι καν δηλωμενο και τα χρηματα.

Στο ατμ πρεπει να βαλεις την καρτα αναληψεως, ή πιστωτικη αρα φαινεται ποιος βαζει που.

OK. Με τη λέξη μηχάνημα δεν εννοούσες ATM. Εννοούσες το easypay.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Μόλις ήμουν έτοιμος να γράψω σχεδόν το ίδιο:

Πάω μέσα στην Alpha Bank να πληρώσω στο μηχάνημα λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ 114€.Υπήρχε 1 κυρία που έκανε κατάθεση 2.500€ η 2.650€,δεν θυμάμαι ακριβώς.Επι 10 λεπτά έβαζε 20ευρα.Τα ταμεία δεν είχαν κόσμο γιατί ήταν κάπου 08:30.

Είχα ξενυχτήσει από 12ωρο δουλειά και ήμουν λίγο ζαβωμένος.Εκατσα δίπλα σε 1 από τις 2 καρέκλες που υπήρχαν σε γραφείο εξυπηρέτησης και περίμενα.Της λεω:Μα καλά,τόσα χρήματα σε 20ευρα;Δεν απάντησε.Τα 10 λεπτά περίπου μου φάνηκαν παραπάνω.

Βάζω τον λογαριασμό μήπως τον σκανάρει αλλά δεν.Οπότε σωστά είχα ακούσει πως υπάρχει πρόβλημα στο σκανάρισμα για λογαριασμούς της ΕΥΔΑΠ.Βάζω τον αριθμό παραστατικού,μου ζητάει ημερομηνία λήξης του λογαριασμού και δεν κατάλαβα αν τον έβαλα σωστά,σαν να μην πρόλαβα να το βάλω και συνέχισε η διαδικασία.

Τελικά περνάει η πληρωμή,τσεκάρω την απόδειξη οτι έχει τον ίδιο αριθμό παραστατικού μήπως έγινε κάποιο μπέρδεμα και πριν φύγω περίμενε ήδη μια ηλικιωμένη κυρία που μου ζήτησε βοήθεια για πληρωμή ΔΕΗ.Σκανάρω τον λογαριασμό της και στην συνέχεια ζητάει αριθμό κινητού.Μου λέει η κυρία:Δεν έχω κινητό.Πείτε μου της λέω κάποιο κινητό συγγενή σας αλλιώς δεν περνάει η πληρωμή.

Αστο μου λέει,θα πάω απέναντι στον ΟΤΕ να πληρώσω.:huh: Η ΔΕΗ ήταν κάπου στα 500-700 μέτρα.

*Αν ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ έχει λήξει δεν γίνεται πληρωμή στο μηχάνημα ή στο ταμείο.Μόνο σε συγκεκριμένη διεύθυνση ή οποία αναγράφεται πάνω στον λογαριασμό.

Ο λογαριασμός που πλήρωσα ήταν 2ος,ο προηγούμενος είχε λήξει.Κράτησε προμήθεια 0.50€.Στο ταμείο 1 φορά μου είχαν ζητήσει 2€ προμήθεια και ενώ περίμενα ήδη κανά μισάωρο,τους έδωσα άκυρο,πήγα στο μηχάνημα αλλά ούτε εκεί γινόταν.Αν θυμάμαι σωστά ήταν ο 1ος λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ που είχε λήξει και ούτως ή άλλως δεν περνούσε η πληρωμή.

2500 ανα κάρτα και όχι λογαριασμό είναι το μέγιστο που μπορείς να καταθέσεις ανα μερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, amagawd said:

2500 ανα κάρτα και όχι λογαριασμό είναι το μέγιστο που μπορείς να καταθέσεις ανα μερα 

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει όριο κατάθεσης στα ATM;

Όριο ανάληψης υπάρχει λόγω capital controls και κάποια όρια τα οποία είναι μεταβλητά (για χρήση σε POS, για αγορές από Web, για ανάληψη από ATM - όριο κάρτας, όχι capital control - κλπ.) και ρυθμίζονται είτε μέσω e-banking, είτε μέσω τράπεζας.

Πάντως και να υπάρχει όριο κατάθεσης φαντάζομαι θα είναι μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Παω δευτερα να βαλω 119€ στο μηχανημα μεσα που δεχεται χρηματα. Δυο 50€και ενα 20€, πιο πριν ηταν αλλος που χρησιμοποιουσε το μηχανημα, λεω οκ ποσο θα βαλει. Περιμενα κανενα 3λεπτο και αυτος εβαζε. Με τρελανε, ειχε βαλει 1000 και ελεγε το μηχανημα απομενουν 2600€ και στο χερι ειχε μονο 20€κολλουσε μεριλες φορες κι αυτο, μερικα ηταν τσαλακωμενα. Ηθελα να του πω ρε φιλε μας τρολλαρεις. Τα ταμεια τι τα χουν. 

Απο την αλλη σκεφτηκα μπορει να μην θελει να φαινεται πιο τα εβαλε. 

Αλλα με σιφιλιασε, αν ειχα ταυτοτητα μαζι μου, θα τελειωνα πιο γρηγορα στο ταμειο

Πριν από περίπου 6 χρόνια, την μερα μετα τον γάμο πήγα στην τράπεζα με περιπου 10.000€ πανω μου. Στο ταμείο είχε περίπου 100 νουμερα μπροστά, το ATM δεν είχε online καταθεση ούτε θα ρίσκαρα να βγάλω 10.000€ εξω για να τα βάλω σε φακελο. Ρωτησα τον υπαλληλο αν υπαρχει αλλος τρόπος και μου πρότεινε το μηχανημα. Ήταν αδειο οποτε πήγα εκεί και εκανα την καταθεση 50-50€. Μετά από περίπου 3 λεπτα ήρθε από πίσω ενας και ρωτούσε αν τελειώνω κλπ. Του απαντησα αρνητικά. Τα εβαλα όλα ετσι χωρίς σταματημό. Και δεν σταματησα γιατί καθε φορά που εβαζα 50€ μέσα μου εφευγε ένα βάρος. Ήθελα απλά να φυγουν από πάνω μου και να πανε καπου με ασφάλεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...