Προς το περιεχόμενο

Θα πουλήσει τελικά το Nintendo Switch;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως παιδια δεν θα πουλησει. Σιγουρα θα εχει το κοινο του, απλα θα ειναι πολυ μικρο. Δυο βασικοι λογοι

 

- Δεν εχει τιτλους οπως Uncharted 4, gta, halo, gears of wars, tomb raider, need for speed, Fifa, Pro και γενικα ολα τα καλα γνωστα που ολοι αγαπαμε (Ποιος δεν εχει λιωσει το κορμι του στο gta και στο pro?)

 

- H τιμη του. Σε αυτη την τιμη, παιρνω PS4 που μου κανει ολα τα παραπανω. Εχει καλυτερα γραφικα και χεστηκα για την φορητοτητα. Θελω κοσνολα για το σαλονι. Αν ηθελα να το βαζω στην σχολικη την τσαντα, παιρνω και tablet

Συμφωνω, αλλα μιλας βασει προσωπικου γουστου. Στην ερωτηση πχ "Ποιος δεν εχει λιωσει το κορμι του στο gta και στο pro?" θα σου απαντησω εγω, δεν τα εχω αγγιξει ποτε, καθως και πολλα ατομα που γνωριζω.  Εχει ομως αλλους επισης εξαιρετικους με πολυ μεγαλυτερο brand name τιτλους οπως τα mario και  zelda.

 

Η τιμη του θα πεσει οταν φτασει και αυτη 3 χρονια στην αγορα οπως το ps4 που κανεις τη συγκριση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Γιαπωνέζος στην παρουσίαση μοιάζει περισσότερο με τον Εβραίο χρυσοθήρα Wario παρά με τον Mario :P  Tυχαίο; δεν νομίζω! 

 

latest?cb=20130101055014Wario-mario_party_8.png

 

Nintendo-Switch-Presentation-01.pngyvkapi4a7a7rbzalaja1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, αλλα μιλας βασει προσωπικου γουστου. Στην ερωτηση πχ "Ποιος δεν εχει λιωσει το κορμι του στο gta και στο pro?" θα σου απαντησω εγω, δεν τα εχω αγγιξει ποτε, καθως και πολλα ατομα που γνωριζω.  Εχει ομως αλλους επισης εξαιρετικους με πολυ μεγαλυτερο brand name τιτλους οπως τα mario και  zelda.

 

Η τιμη του θα πεσει οταν φτασει και αυτη 3 χρονια στην αγορα οπως το ps4 που κανεις τη συγκριση.

 

Ανηκεις ομως στην μειονοτητα. Το μεγαλυτερο ποσοστο εχει παιξει gta κακα τα ψεμματα. Μario επαιζα στο δημοτικο. Εχω φτασει 30. Δεν σου λεω πως δεν θα επαιζα και σημερα mario. Ναι. Αλλα στο κινητο. Οχι στην κονσολα που συνδεω στην 4k oled τηλεοραση και να πρεπει να σκασω και 350 ευρω για αυτο.

 

Δεν ειναι κακο να θελει η Nitendo να βγαλλει μια κονσολα για να παιζουμε τα παιχνιδια της. Ειναι πολυ θεμιτο και πολυ λογικο. Αλλα επειδη μας το παρουσιαζει σαν κονσολα και επειδη σαν προτυπο στο κεφαλι μας συγκρινουμε με ps4 και με scorpio προσεχως, ας το πλασαρει αλλιως και με μια αλλη τιμουλα γιατι με αυτην δεν...

 

Και στο λεω εγω που δεν ειμαι fanboy ουτε της Sony ουτε της Microsoft, ειχα και Playstation και xbox και που θελω να εχει καλα γραφικα ενα παιχνιδι αλλα δεν μετραω fps. Αρκει να ειναι διασκεδαστικο. Αλλα ok. Εδω βλεπω νοημα μεχρι που βλεπω την τιμη.

 

Και δεν εχει σημασια αν σε 3 χρονια θα κοστιζει 200. Αυτη τη στιγμη κανει 350 οταν αυτη τη στιγμη με 50 ευρω παραπανω παιρνω ps4 pro με τονους παραπανω και γραφικα και τιτλους. Ας εβγαζε το Mario για PS4. Θα ημουν ο πρωτος που θα το αγοραζε.

 

Και δεν εχω αγορασει ποτε μου Wii U, gamecube κλπ οποτε ειμαι η φωνη του μεσου φυσιολογικου ανθρωπου που του παρουσιαζουν αυτο το προϊον. Βλεπω το περυτιλιγμα. Επαιζα gta 5 στο xbox 360 και τωρα θα γυρισω στο Mario που ειναι σαν το Micky Mouse Adventures που επαιζα στο PSX? Και πρεπει να δωσω και 350 ευρω για να το παιξω στην δικη της κονσολα? ΝΟΤ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω, μαλλον κοντα στο 0.6tflop σε portable και 1tflop σε docked θα ειναι. Δεν θα ειχε και νοημα αλλωστε αφου το WiiU αποδιδει περιπου 352 gflops. Επισης δε θα ηταν 900p capable αλλιως.

 

652Gflops έχει το Mali G71 το οποίο είναι στα 10nm, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση. Όσο για το Wii U είναι 176Gflops και όχι 352.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανηκεις ομως στην μειονοτητα. Το μεγαλυτερο ποσοστο εχει παιξει gta κακα τα ψεμματα. Μario επαιζα στο δημοτικο. Εχω φτασει 30. Δεν σου λεω πως δεν θα επαιζα και σημερα mario. Ναι. Αλλα στο κινητο. Οχι στην κονσολα που συνδεω στην 4k oled τηλεοραση και να πρεπει να σκασω και 350 ευρω για αυτο.

 

Δεν ειναι κακο να θελει η Nitendo να βγαλλει μια κονσολα για να παιζουμε τα παιχνιδια της. Ειναι πολυ θεμιτο και πολυ λογικο. Αλλα επειδη μας το παρουσιαζει σαν κονσολα και επειδη σαν προτυπο στο κεφαλι μας συγκρινουμε με ps4 και με scorpio προσεχως, ας το πλασαρει αλλιως και με μια αλλη τιμουλα γιατι με αυτην δεν...

 

Και στο λεω εγω που δεν ειμαι fanboy ουτε της Sony ουτε της Microsoft, ειχα και Playstation και xbox και που θελω να εχει καλα γραφικα ενα παιχνιδι αλλα δεν μετραω fps. Αρκει να ειναι διασκεδαστικο. Αλλα ok. Εδω βλεπω νοημα μεχρι που βλεπω την τιμη.

 

Φίλε μου δεν υπάρχει κανένας λόγος για τη Nintendo να παρουσιάσει μια κονσόλα που παίζει ακριβώς τα ίδια games με τα twins και τα pc.

 

Οσο για την τιμή, το μεγάλο κόστος είναι πάντα στο software και όχι το hardware....

 

Ας βγάλει κανα Pokemon και θα δείτε πως θα πουλάει σαν ζεστό ψωμακι στα 339 ευρω. Ετσι και αλλιως στην Ελλάδα και 200 ευρώ να είχε πάλι δεν θα πουλούσε...,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου δεν υπάρχει κανένας λόγος για τη Nintendo να παρουσιάσει μια κονσόλα που παίζει ακριβώς τα ίδια games με τα twins και τα pc.

 

Οσο για την τιμή, το μεγάλο κόστος είναι πάντα στο software και όχι το hardware....

 

Ας βγάλει κανα Pokemon και θα δείτε πως θα πουλάει σαν ζεστό ψωμακι στα 339 ευρω. Ετσι και αλλιως στην Ελλάδα και 200 ευρώ να είχε πάλι δεν θα πουλούσε...,

 

Tοτε ομως δεν θα μπορει να εχει και τις πωλησεις που θελει. Οι τιτλοι και τα specs ειναι οι βασικοι λογοι επιλογης κονσολας. Οι μισοι πανε απο την πλευρα της Microsoft επειδη θελουν Halo και οι αλλοι μισοι με την πλευρα της Sony γιατι θελουν Metal Gear. Βγαινει και το gta για ολους και ειναι ολοι χαρουμενοι. Τωρα υπαρχουν και μερικοι ουγκανοι που μετρανε fps αλλα λιγο σημασια εχει αφου και οι δυο κονσολες παιζουν 1080p. Στην χειροτερη 720p.

 

Υπαρχουν και οι 2-3 νοσταλγικοι που θελουν το Μario. Υπαρχουν και αυτοι. Αλλα ειναι 2-3, θελουν hardware κινητου και η Nitendo δεν προκειται να πιασει τον τυπα που παιζει pro και πινει μπυρες με τους φιλους του και να του πει ελα εδω. Στο εχω ζεστο ζεστο και σπαρταραει. Switch για να παιζεις Zelda.

 

Δεν θα κατσει καν να ασχοληθει με το Zelda ουτε αν ειναι καλο η κακο. Μπορει να ασχοληθει αν βγαινει για PS4. Αλλιως ουτε καν. Ετσι και αλλιως τα παιχνιδια του PS4 και του xbox ειναι που κανουν ντορο και αυτα ο κοσμος περιμενει με ανυπομονησια. Εχουν και online και παιζεις multiplayer και δεν ξεκολλας απο το fifa και το battlefield ποτε.

 

Αν το εδινε στην τιμη των 80 ευρω με τα παιχνιδια στα 8 ευρω ναι. Να το εχω σαν συμπληρωματικο διπλα απο ενα xbox. Να παιζω ειναι Call of Duty, να παιζω και ενα Mario να θυμαμαι τα παλια. Αλλα να μου το πουλαει στα ισα σαν να μου πουλαει xbox οχι.

Επεξ/σία από George.Ember
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να πεις...πιστεύω ότι δεν θα έχει μεγάλη επιτυχία εκτός των φανατικών της εταιρείας και αυτών που θέλουν να έχουν όλα τα συστήματα. Ο πολύς κόσμος δηλαδή που θα πάρει ένα μηχάνημα για κάποια χρόνια νομίζω δεν θα πάρει το switch. Θα δούμε όμως, είναι νωρίς!

 

Βγαίνει και σε κάπως άσχετη περίοδο, έχει βγει το one s και το ps4 pro (οπότε όποιος ήθελε να πάρει καινούργια κονσόλα μάλλον ήδη πήρε) και όποιος δεν πήρε μάλλον θα περιμένει να δει και το scorpio.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοτε ομως δεν θα μπορει να εχει και τις πωλησεις που θελει. Οι τιτλοι και τα specs ειναι οι βασικοι λογοι επιλογης κονσολας. Οι μισοι πανε απο την πλευρα της Microsoft επειδη θελουν Halo και οι αλλοι μισοι με την πλευρα της Sony γιατι θελουν Metal Gear. Βγαινει και το gta για ολους και ειναι ολοι χαρουμενοι. Τωρα υπαρχουν και μερικοι ουγκανοι που μετρανε fps αλλα λιγο σημασια εχει αφου και οι δυο κονσολες παιζουν 1080p. Στην χειροτερη 720p.

 

Υπαρχουν και οι 2-3 νοσταλγικοι που θελουν το Μario. Υπαρχουν και αυτοι. Αλλα ειναι 2-3, θελουν hardware κινητου και η Nitendo δεν προκειται να πιασει τον τυπα που παιζει pro και πινει μπυρες με τους φιλους του και να του πει ελα εδω. Στο εχω ζεστο ζεστο και σπαρταραει. Switch για να παιζεις Zelda.

 

Δεν θα κατσει καν να ασχοληθει με το Zelda ουτε αν ειναι καλο η κακο. Μπορει να ασχοληθει αν βγαινει για PS4. Αλλιως ουτε καν. Ετσι και αλλιως τα παιχνιδια του PS4 και του xbox ειναι που κανουν ντορο και αυτα ο κοσμος περιμενει με ανυπομονησια. Εχουν και online και παιζεις multiplayer και δεν ξεκολλας απο το fifa και το battlefield ποτε.

συνεχιζεις να μιλας επι προσωπικου ομως... τα σπεκς δεν εχουν καμια σημασια για τη νιντεντο, γενικα δεν εχουνε, τα παιχνιδια ειναι η ουσια ...στοχευει αλλου, δεν το καταλαβαινετε; συγκρινεις ανομοια πραματα.... οποιος θελει αριθμολαγνεια το ειπα και πιο πανω καθεται στο pc του... ολο το ποστ ειναι να μας πεις για την oled? για να καταλαβω δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχιζεις να μιλας επι προσωπικου ομως... τα σπεκς δεν εχουν καμια σημασια για τη νιντεντο, γενικα δεν εχουνε, τα παιχνιδια ειναι η ουσια ...στοχευει αλλου, δεν το καταλαβαινετε; συγκινεις ανομοια πραματα....

 

Μπορει να μιλαω επι προσωπικου αλλα ολοι εκει εξω ποσο διαφορετικα πιστευεις πως βλεπουν τα πραγματα σε σχεση με μενα?

 

Tα σπεκς δεν εχουν καμια σημασια για τη νιντεντο αλλα εχουν για τον πελατη και αν δεν πουλησει specs δεν θα γυρισει ο μεσος κονσολακιας να ασχοληθει μαζι της. Οποτε απλα μιλαει στο κοινο που μιλαγε παντα. Δεν ειναι κακο αλλα μην πιστευεται πως θα σπασει τα ταμεια.

 

Και τα παιχνιδια ειναι ενας λογος αλλα βλεπεις και τα αντιπαλα στρατοπεδα εχουν κανει τα κουμαντα τους και πουλανε παιχνιδαρες. Και εχουν και online. Και οι κονσολες μπαινουν και youtube και παιζουν και blueray. Καταλαβαινεις γιατι η τιμη παιζει σημαντικο ρολο σε ολο αυτο? Γιατι ο αλλος στα ιδια λεφτα μου τα δινει ολα.

 

Και δεν ειναι για να σου πω για την oled. Ηταν ενα παραδειγμα. Δεν εχω καν 4k. Αλλα μιλαμε για την τεχνολογια του σημερα. Ασχετα με το αν εγω την εχω η θα την παρω σε ενα χρονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά δεν θα έχει μαζική εμπορική επιτυχία για τους εξής λόγους:

α) Το casual φορητό gaming ή είναι στάσιμο ή καλύπτεται επαρκώς από tablets, smartphones. H αγορά του hardcore φορητού gaming συρρικνώνεται.

β) Υψηλή τιμή εκκίνησης. Στα 200 ευρώ σημαντικά υψηλότερες πωλήσεις...Θα αργήσει να πέσει στα 200.

γ) Ψηφιακό περιεχόμενο! Μετριότατο έως αστείο αρχικό "roster" τίτλων. Μηδενικός multimedia, internet προσανατολισμός. Πρόκειται για μία "σκληρή" παραδοσιακή φορητή κονσόλα για τους λάτρεις της Nintendo. Δεκτό, ένα σημαντικό μέρος αυτών θα την αγοράσει. Είναι αρκετό; Οχι, όπως αναφέρει και το άρθρο.

Η μόνη πιθανότητα να πετύχει το Switch είναι να κυκλοφορήσουν παιχνιδάρες με έντονο το συνεργατικό, on location (gps) στοιχείο. Καινοτομία και φουλ ανταγωνιστικό local/online multiplayer. Καταπληκτικό online store με παιχνίδια από όλες τις παλιές κονσόλες της Nintendo. Οικοσύστημα Apps για multimedia περιεχόμενο. Εφικτά αλλά όχι πολύ πιθανά. Θα είναι μεγάλη έκπληξη.

Target group, Japan ftw και ιεραπόστολοι Nintendo ταλιμπάν αλαχ ου μάριο, ζέλντα ακμπάρ. Αν βγούνε παιχνιδάρες θα το πάρω και γω, αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα παιξω ελάχιστα. Δεν είμαι στο target group προφανώς.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν σταθερη κονσολα απο πλευρας δυναμης η κονσολα εν ετη 2017 ειναι Dead on Arrival χωρις πολλα πολλα,και εκτως απο το αδυναμο hardware δεν βοηθανε καθολου οι ως τωρα ανακοινωσεις.

Σαν φορητη κονσολα εχει μελλον αν υπαρξει σωστη υποστηριξη τιτλων,πτωση τιμων και φυσικα αν βελτιωθει η αυτονομια της μπαταριας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μιλαω επι προσωπικου αλλα ολοι εκει εξω ποσο διαφορετικα πιστευεις πως βλεπουν τα πραγματα σε σχεση με μενα?

 

Tα σπεκς δεν εχουν καμια σημασια για τη νιντεντο αλλα εχουν για τον πελατη και αν δεν πουλησει specs δεν θα γυρισει ο μεσος κονσολακιας να ασχοληθει μαζι της. Οποτε απλα μιλαει στο κοινο που μιλαγε παντα. Δεν ειναι κακο αλλα μην πιστευεται πως θα σπασει τα ταμεια.

 

Και τα παιχνιδια ειναι ενας λογος αλλα βλεπεις και τα αντιπαλα στρατοπεδα εχουν κανει τα κουμαντα τους και πουλανε παιχνιδαρες. Και εχουν και online. Και οι κονσολες μπαινουν και youtube και παιζουν και blueray. Καταλαβαινεις γιατι η τιμη παιζει σημαντικο ρολο σε ολο αυτο? Γιατι ο αλλος στα ιδια λεφτα μου τα δινει ολα.

 

Και δεν ειναι για να σου πω για την oled. Ηταν ενα παραδειγμα. Δεν εχω καν 4k. Αλλα μιλαμε για την τεχνολογια του σημερα. Ασχετα με το αν εγω την εχω η θα την παρω σε ενα χρονο.

για τελευταια φορα θα κανω μια προσπαθεια να συννενοηθω μαζι σου.

το switch ειναι κονσολα οχι wannabe PC, προοριζεται να καλυψει αναγκες gaming και μονο.

 

1. Δεν ειπα ποτε οτι θα σπασει ταμεια, αλλα οτι ειναι ενδιαφερουσα προταση, ειδικα μετα την αποτυχια του wii u. Το οτι ο ελληνας βγαινει και προδιαγράφει (αρνητικα-"απατο") την πορεια ενος προιοντος, βασει της καταστασης στην ελλαδα, που δεν εχει καν κυκλοφορήσει ειναι σύνηθες φαινομενο...

2. Παιχνιδαρες ξερεις οτι δεν εχει μονο η sony και η microsoft σωστα;... (να μας λειπουν παιχνιδαρες τυπου fifa- pro Νουμερο 124, assasins Νουμερο 45, Cod και battlefield Νουμερο 48 κτλ)

3. Αυτος που θα θελει να μπει ιντερνετ η youtube η οτιδηποτε δεν νομιζω να περιμενει να το κανει απο μια κονσολα...ας σοβαρευτουμε... υπαρχουν κινητα,ταμπλετ,pc κτλ γι αυτη τη χρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση για το άρθρο, Shin Megami Tensei λέγεται η σειρά και όχι Sensei.

 

Κατά τ' αλλά ακούσαμε και ότι το Zelda δεν είναι παιχνιδάρα, ένα από τα καλύτερα και πιο ποιοτικά gaming franchises που έχουν υπάρξει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου δεν εχει βαρυτητα καθως απο το 1998 και μετα ασχολουμαι μονο με pc gaming....αλλα κατα την γνωμη ενος ασχετου πιστευω οτι θα παει απατο...

 

Να εξηγησω το σκεπτικο μου ..ενος ατομου που ειναι εξω απο τον χωρο των κονσολων

 

...οποιος θελει casual gaming οπως τα νεα μικρα παιδια σημερα παιζει αυτες τις *@#* στα tablet full στο malware και τις διαφημισεις...οσοι θελουν κατι πιο mature θα πανε σε PS4 λογω οτι εχουν πεσει τα απειρα λεφτα σε μαρκετινγκ....οι αλλοι ειτε δεν εχουν λεφτα να πανε τα παιδια τους στο παιδικο σταθμο και δεν ξερουν πως να τα βγαλουν περα ή δεν ασχοληθηκαν ποτε με gaming ή εχουν μπει στο μικροβιο του pcgaming (οπως και εγω απο μικρος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...