Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σήμερα παίζοντας πάλι σκαρφάλωσε στους 80+ cpu και 70+ gpu. πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.
μόνη λύση λύσιμο όλα και καθάρισμα μπας και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, juno12 είπε

σήμερα παίζοντας πάλι σκαρφάλωσε στους 80+ cpu και 70+ gpu. πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.
μόνη λύση λύσιμο όλα και καθάρισμα μπας και.

Ναι, ξεκάθαρα, λύσε τα όλα, κυρίως GPU block.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για πολύ μπέρδεμα

IMG_20190703_154257.jpg

Πρώτο άναμμα όλα καλά

Έμεινα από πάστα mx4 αλλά ήθελα πάρα πολύ να το ανάψω πήρα δανεικό και έναν 2200 και χρησιμοποίησα την πάστα που είχε μέσα το water block του barrow για την κάρτα γραφικών

IMG_20190703_161935.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Ερωτηση!!

Παραφλου εχει βαλει κανεις αλλος η ειμαι ο μονος? 😂

Bγάλτο asap, χθές no questions asked.....

Είναι υπερβολικά πηχτό για την αντλία σου

Θα γεμίσει άλγη το κύκλωμα δε πα να ρίξεις ότι άλλο θες μέσα καθώς η γλυκόλη είναι φαγητό για την ανάπτυξη μικροοργανισμών

ΤΟ ΠΙΟ επικύνδινο είναι αν χρησιμοποιείς soft tubes θα στους ξεράνει και υπό την πίεση του κυκλώματος θα ανοίξουν οπότε την διαρροή την έχεις σίγουρη

Η αγωγιμότητα του parafloo είναι μεγάλη 

ο rings φλάτζες κλπ θα στις ξεράνει και γενικά μετά από ενα διάστημα το κύκλωμα θα είναι για πέταμα και τα ψυγεία ΔΕΝ καθαρίζουν

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2019 στις 1:03 ΠΜ, mixalis95320 είπε

Ερωτηση!!

Παραφλου εχει βαλει κανεις αλλος η ειμαι ο μονος? 😂

Μην βαζετε οτι να ναι ρε σεις ,10 ευρω max εχει ενα νορμαλ υγρο με ολα τα απαραιτητα μεσα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μην βαζετε οτι να ναι ρε σεις ,10 ευρω max εχει ενα νορμαλ υγρο με ολα τα απαραιτητα μεσα

Γιατι το λες οτι να ναι ομως? Καλο θα ηταν αν μπορεις να εξηγησεις και το γιατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Σου εξηγησαν βρε απο πανω

Οταν το ειδα εγραψε μονο μια σειρα, τωρα που το ειπες ειδα οτι εκανε edit. 

Στις 9/7/2019 στις 2:05 ΜΜ, Coppermine είπε

Bγάλτο asap, χθές no questions asked.....

Είναι υπερβολικά πηχτό για την αντλία σου

Θα γεμίσει άλγη το κύκλωμα δε πα να ρίξεις ότι άλλο θες μέσα καθώς η γλυκόλη είναι φαγητό για την ανάπτυξη μικροοργανισμών

ΤΟ ΠΙΟ επικύνδινο είναι αν χρησιμοποιείς soft tubes θα στους ξεράνει και υπό την πίεση του κυκλώματος θα ανοίξουν οπότε την διαρροή την έχεις σίγουρη

Η αγωγιμότητα του parafloo είναι μεγάλη 

ο rings φλάτζες κλπ θα στις ξεράνει και γενικά μετά από ενα διάστημα το κύκλωμα θα είναι για πέταμα και τα ψυγεία ΔΕΝ καθαρίζουν

Για αρχη δεν ξερεις τι αναλογια εχω, οποτε το "ειναι πολυ πηχτο" δεν στεκει. 

Εχω εδω και 1 χρονο περιπου μεσα το υγρο, με soft tube οπως λες και εχω zero διαρροες. Ακομα και μετα απο ελεγχο ολα ειναι ενταξει και σαν καινουργια, o rings κλπ. 

Κατι βασικο που ξεχνας ειναι οτι υπαρχουν και αντιβακτηριδιακα μεσα. Εχω ψυγειο αλουμινιου με block και fittings χαλκου κλπ. 8 μηνες μετα και ολα ειναι πεντακαθαρα.

Ολες οι AIO εχουν μεσα "γλυκολη".

Με λιγα λογια οτι διαβασες καπου απλα το λες εδω χωρις να εχεις προσωπικη γνωση και εμπειρια.

Οποτε παμε παλι στην ερωτηση, υπαρχει καποιος πραγματικος λογος που δεν πρεπει να το εχω? Η Ερωτηση δεν παει σε εσενα γιατι προφανως και δεν ξερεις, απλα να το ξεκαθαρισω.

Φιλικα παντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalhspera paidia egw exw tin thermaltake r360 kit h opoia einqi ena teras kai misw alla oti plirwneis perneis exw panw ryzen kai den exw dei panw apo 45 vathmous tespa mhpws kserei kanenan na m pei pou mpwrw na vre xrwmata g na ftiaxw diko m ugro g tn udropseiksei??? Exw parei to thermaltake c1000 to koino mpoukali thellw kati poio wraio k ena allo xrwma oxi tou emporiou mporei kapoios na me vohtheisei???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, loukas26 είπε

Kalhspera paidia egw exw tin thermaltake r360 kit h opoia einqi ena teras kai misw alla oti plirwneis perneis exw panw ryzen kai den exw dei panw apo 45 vathmous tespa mhpws kserei kanenan na m pei pou mpwrw na vre xrwmata g na ftiaxw diko m ugro g tn udropseiksei??? Exw parei to thermaltake c1000 to koino mpoukali thellw kati poio wraio k ena allo xrwma oxi tou emporiou mporei kapoios na me vohtheisei???

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Οταν το ειδα εγραψε μονο μια σειρα, τωρα που το ειπες ειδα οτι εκανε edit. 

Για αρχη δεν ξερεις τι αναλογια εχω, οποτε το "ειναι πολυ πηχτο" δεν στεκει. 

Εχω εδω και 1 χρονο περιπου μεσα το υγρο, με soft tube οπως λες και εχω zero διαρροες. Ακομα και μετα απο ελεγχο ολα ειναι ενταξει και σαν καινουργια, o rings κλπ. 

Κατι βασικο που ξεχνας ειναι οτι υπαρχουν και αντιβακτηριδιακα μεσα. Εχω ψυγειο αλουμινιου με block και fittings χαλκου κλπ. 8 μηνες μετα και ολα ειναι πεντακαθαρα.

Ολες οι AIO εχουν μεσα "γλυκολη".

Με λιγα λογια οτι διαβασες καπου απλα το λες εδω χωρις να εχεις προσωπικη γνωση και εμπειρια.

Οποτε παμε παλι στην ερωτηση, υπαρχει καποιος πραγματικος λογος που δεν πρεπει να το εχω? Η Ερωτηση δεν παει σε εσενα γιατι προφανως και δεν ξερεις, απλα να το ξεκαθαρισω.

Φιλικα παντα. 

Αν έχεις fitting χαλκού με ψυγείο αλουμινίου και μπλοκ χαλκού το πρόβλημα σου όντως δεν θα είναι το παραφλου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Οταν το ειδα εγραψε μονο μια σειρα, τωρα που το ειπες ειδα οτι εκανε edit. 

Για αρχη δεν ξερεις τι αναλογια εχω, οποτε το "ειναι πολυ πηχτο" δεν στεκει. 

Εχω εδω και 1 χρονο περιπου μεσα το υγρο, με soft tube οπως λες και εχω zero διαρροες. Ακομα και μετα απο ελεγχο ολα ειναι ενταξει και σαν καινουργια, o rings κλπ. 

Κατι βασικο που ξεχνας ειναι οτι υπαρχουν και αντιβακτηριδιακα μεσα. Εχω ψυγειο αλουμινιου με block και fittings χαλκου κλπ. 8 μηνες μετα και ολα ειναι πεντακαθαρα.

Ολες οι AIO εχουν μεσα "γλυκολη".

Με λιγα λογια οτι διαβασες καπου απλα το λες εδω χωρις να εχεις προσωπικη γνωση και εμπειρια.

Οποτε παμε παλι στην ερωτηση, υπαρχει καποιος πραγματικος λογος που δεν πρεπει να το εχω? Η Ερωτηση δεν παει σε εσενα γιατι προφανως και δεν ξερεις, απλα να το ξεκαθαρισω.

Φιλικα παντα. 

Λοιπόν αγαπητέ γνώστη του σπόρ που ξέρεις(βασικά ούτε που σου παν τα 4) αλλά δες τι έπαθε ένας ξάδερφος σου "ξερόλας" που χρησιμοποιούσε parafloo στο κύκλωμα ψύξης υπολογιστή του νομίζοντας ότι είναι αυτοκίνητο, ιδού 

Ευτυχώς έχω φωτογραφικό αρχείο μεγάλο με κομψοτεχνήματα από γνώστες σαν εσένα γιατί το καλό είναι ότι πληρώνομαι από κάτι τέτοιους ξερόλες για να μαζέψω αυτές τις ομορφιές πιο πάνω(αφού δεν γνωρίζω φυσικά όπως γράφεις).....

Στις φωτογραφίες λοιπόν η αστοχία δεν ήρθε από κάποιο fitting αλλά η μια σωλήνα άνοιξε στο σημείο που φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία ενώ ο ¨γνώστης" ΄έπαιζε κάποιο παιχνίδι και είδε ένα υπέροχο νέφος από parafloo στο εσωτερικό του υπολογιστή του, σαν να λέμε "άνοιξε κολάρο"😅

 Τα tubes από soft είχαν γίνει σαν πλαστικά και έσπαζαν με μικρή πίεση, οι φλάτζες του block είχαν ήδη μικρή διαρροή, όλο το κύκλωμα είχε γεμίσει με αυτά τα πανέμορφα άλγη όπως το block στην φωτογραφία και ήταν μια πανέμορφη ουσία κολλώδης σαν τον slime από τα ghostbusters και το αποτέλεσμα ήταν καμμένη μητρική και 2 dimms μνήμης, δεν θυμάμαι την κάρτα γραφικών τι έκανε....

Και επειδή δεν είσαι γνώστης  απλά άσχετος FIY δεν έχει καμία σχέση το κύκλωμα ψύξης του αυτοκινήτου με μια υδρόψυξη ενός υπολογιστή, στον υπολογιστή προσπαθούμε να απάγουμε την θερμότητα από το (τα blocks) no matter what με μια ηλεκτρική αντλία έστω και με pwm, στο αυτοκίνητο αντίθετα έχουμε ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ που είναι ελεγχόμενος ΑΠΟ την ECU και δουλειά του είναι να ενημερώνει αυτή για την θερμοκρασία του ψυκτικού έτσι ώστε η ECU στην συνέχεια να τον ανοιγοκλείνει κατά βούληση που σημαίνει είτε περνά κρύο ψυκτικό στους αγωγούς νερού του μπλοκ είτε κάνει bypass το ψυκτικό, σε κάθε περίπτωση ΕΔΩ θέλουμε να διατηρήσουμε τον κινητήρα στην βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας του π.χ. 88 βαθμοί κελσίου, όχι να κατεβάσουμε την θερμοκρασία του στο χαμηλότερο δυνατό σημείο όπως κάνουμε με την υδρόψυξη στον υπολογιστή, επίσης σαν γνώστης που είσαι ΘΑ έπρεπε να γνωρίζεις πώς η διάρκεια η ονομαστική της ζωής μιας αντλίας υπολογίζεται από το εργοστάσιο με θερμοκρασία ψυκτικού γύρω στους 30 βαθμούς ενώ οι σωλήνες αντέχουν μέγιστη θερμοκρασία περίπου το διπλάσιο στους 60 βαθμούς. Η αντλία στο αυτοκίνητο περιστρέφεται με ιμάντα από τον στροφαλοφόρο άξονα

     Το παραφλού του αυτοκινήτου είναι μια χαρά με τις προδιαγραφές του ΓΙΑ αυτοκίνητα όμως, εκεί έχουμε κολάρα (σωλήνες) κατασκευασμένους από καουτσούκ με λινά στο εσωτερικό τους, και επίσης και διαρροή να υπάρξει τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου όπως ecu, abs, ρελε, ασφάλειες πολλαπλασιαστές κλπ έιναι προστατευμένα.

     Tην ροϊκότητα σε ένα υγρό όπως το parafloo ή to υγρό της υδρόψυξης ΔΕΝ την υπολογίζουμε ούτε με το μάτι ούτε βάζοντας δάχτυλο.....

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...