Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Κοιτα να δεις τωρα με τους σωληνες μιας και το εθεσες. Οσο ειχα το uv white της mayhems δεν ειχε τπτ ο σωληνας ,με το που εβαλα το white cloud της ek κιτρινισε.  Απο εδω και περα μονο Mayhems υγρα θα παιρνω τπτ αλλο ,μπορει να ειναι ακριβα αλλα φαινεται η ποιοτητα τους απο κατι τετοια.

Μήπως να έβαζες κανα μπλέ χρώμα???Εχω κλιματισμό αλλα θα το ψαξω παραπάνω μηπως ξαναβάλω και το 3 ψυγείο που είχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/8/2019 στις 9:19 ΜΜ, akoinonitos είπε

H παραλληλη συνδεση της καρτας με την cpu τελικα εχει αρκετα χειροτερες θερμοκρασιες για την cpu ,το αλλαξα παλι και  του εβαλα μονο απιονισμενο να ξεπλυθει απο το λευκο χρωμα.

Και η ερωτηση ειναι ,με μαυρο ματ σωληνα τι χρωμα υγρο να βαλω?

Διαφανο?

Βlack oil?

Η να φτιαξω ενα αραιο ημιδιαφανο λευκο οπως εγινε τωρα με το απιονισμενο?

aas.jpg.2317e22d97d05ffa911dfbd23f964661.jpg

Το απιονισμένο το πετάς οπωσδήποτε αφού απο μόνο του είναι συνταγή για καταστροφή μακροχρόνια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αποσταγμένο, αλλά με ένα ωραίο rig που έχεις αγόρασε ένα έτοιμο υγρό υδρόψυξης έτοιμο κατα προτίμηση όχι pastel και οπωσδήποτε μακριά από ΤΤ c1000 και κάνε την δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 28/08/2019 at 21:19, akoinonitos said:

H παραλληλη συνδεση της καρτας με την cpu τελικα εχει αρκετα χειροτερες θερμοκρασιες για την cpu ,το αλλαξα παλι και  του εβαλα μονο απιονισμενο να ξεπλυθει απο το λευκο χρωμα.

Και η ερωτηση ειναι ,με μαυρο ματ σωληνα τι χρωμα υγρο να βαλω?

Διαφανο?

Βlack oil?

Η να φτιαξω ενα αραιο ημιδιαφανο λευκο οπως εγινε τωρα με το απιονισμενο?

aas.jpg.2317e22d97d05ffa911dfbd23f964661.jpg

Χειρότερο σε σχέση με τι? Με διπλή ανεξάρτητη λούπα? Γιατί μετά από δοκιμές που έκανα δεν παίζει κανένα ρόλο η διάταξη ψυγείων/blocks για τις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Χειρότερο σε σχέση με τι? Με διπλή ανεξάρτητη λούπα? Γιατί μετά από δοκιμές που έκανα δεν παίζει κανένα ρόλο η διάταξη ψυγείων/blocks για τις θερμοκρασίες.

Χειρότερη από όπως το είχα πριν ,παράλληλη εννοώ στην σύνδεση cpu block με gpu block η υπόλοιπη διάταξη έμεινε ίδια.

Ίσως το αναφέρω λανθασμένα ως "παραλληλη" αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγραψω

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 minutes ago, akoinonitos said:

Χειρότερη από όπως το είχα πριν ,παράλληλη εννοώ στην σύνδεση cpu block με gpu block η υπόλοιπη διάταξη έμεινε ίδια.

Ίσως το αναφέρω λανθασμένα ως "παραλληλη" αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγραψω

Πάντως δεν αλλάζει κάτι, έχω βάλει εσωτερικούς αισθητήρες θερμοκρασίας νερού, μετά τη gpu που θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν το hotspot νερού και πριν την αντλία μετά τα ψυγεία που θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν το πιο κρύο σημείο και μάντεψε! Έχουν διαφορά 0,2 βαθμούς γιατί το νερό κινείται αρκετά γρήγορα. Με την αντλία στο lowest φτάνει μαξ τους 2 βαθμούς διαφορά το νερό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Πάντως δεν αλλάζει κάτι, έχω βάλει εσωτερικούς αισθητήρες θερμοκρασίας νερού, μετά τη gpu που θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν το hotspot νερού και πριν την αντλία μετά τα ψυγεία που θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν το πιο κρύο σημείο και μάντεψε! Έχουν διαφορά 0,2 βαθμούς γιατί το νερό κινείται αρκετά γρήγορα. Με την αντλία στο lowest φτάνει μαξ τους 2 βαθμούς διαφορά το νερό...

Tο έχεις συνδέσει όπως λέω? Δεν λεω οτι εχει διαφορα  η θερμοκρασια του νερου ,αλλα με αυτον τον τροπο συνδεσης εχω υψηλοτερες  θερμοκρασιες ,θες γτ μενει νερο που δεν κανει κυκλο ,θες γτ παγιδευεται αερας που ειναι πολυ δυσκολοτερο να φυγει ,ηταν σιγουρα χειροτερη απο αποψη αποδοσης ,επισης η αντλια θα επρεπε να δουλευει απο 3000 στροφες και πανω για να μπορει να δωσει πιεση στο μπλοκ του επεξεργαστη. Χαρακτηριστικο οταν γεμισα και την ειχα στο 2 περιπου 2000+ χιλιαδες στροφες (για να μην μου κανει πολλες μπουρμπουλιθρες) το block της cpu απο την μεση και πανω εμεινε αδειο ευτυχως που ειναι Plexy και μπορουσα να το δω.

 

4 ώρες πριν, Coppermine είπε

Το απιονισμένο το πετάς οπωσδήποτε αφού απο μόνο του είναι συνταγή για καταστροφή μακροχρόνια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αποσταγμένο, αλλά με ένα ωραίο rig που έχεις αγόρασε ένα έτοιμο υγρό υδρόψυξης έτοιμο κατα προτίμηση όχι pastel και οπωσδήποτε μακριά από ΤΤ c1000 και κάνε την δουλειά σου

Ναι ρε θα το βγάλω δεν θα το αφήσω, το έβαλα μέσα ίσα ίσα για να μην κάθομαι να τα λύνω όλα να τα καθαρίσω από το λευκό. Εγώ από εδώ και πέρα μόνο mayhems υγρά τπτ άλλο...

Παρηγγειλα 2 X1 clear της mayhems και ενα purple dye σε περιπτωση που μου την δωσει και θελω  να δωσω λιγο χρωμα στο reservoir

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, akoinonitos said:

Tο έχεις συνδέσει όπως λέω? Δεν λεω οτι εχει διαφορα  η θερμοκρασια του νερου ,αλλα με αυτον τον τροπο συνδεσης εχω υψηλοτερες  θερμοκρασιες ,θες γτ μενει νερο που δεν κανει κυκλο ,θες γτ παγιδευεται αερας που ειναι πολυ δυσκολοτερο να φυγει ,ηταν σιγουρα χειροτερη απο αποψη αποδοσης ,επισης η αντλια θα επρεπε να δουλευει απο 3000 στροφες και πανω για να μπορει να δωσει πιεση στο μπλοκ του επεξεργαστη. Χαρακτηριστικο οταν γεμισα και την ειχα στο 2 περιπου 2000+ χιλιαδες στροφες (για να μην μου κανει πολλες μπουρμπουλιθρες) το block της cpu απο την μεση και πανω εμεινε αδειο ευτυχως που ειναι Plexy και μπορουσα να το δω.

Ναι ρε θα το βγάλω δεν θα το αφήσω, το έβαλα μέσα ίσα ίσα για να μην κάθομαι να τα λύνω όλα να τα καθαρίσω από το λευκό. Εγώ από εδώ και πέρα μόνο mayhems υγρά τπτ άλλο...

Παρηγγειλα 2 X1 clear της mayhems και ενα purple dye σε περιπτωση που μου την δωσει και θελω  να δωσω λιγο χρωμα στο reservoir

Αυτό με τον αέρα μπορεί να ισχύει, αλλιώς δεν έχει λογική. :-) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

παρτε και μια φωτο, βαλτε τπτ ρε εχουμε ερημωσει εδωπερα ,ολοι aio παιρνουν :lol:

20190902_193010.jpg.7db0b2f306b372f6d217558de7c2aab8.jpg

Βάστα γερά!!!!!!Ερχονται ανανεώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

παρτε και μια φωτο, βαλτε τπτ ρε εχουμε ερημωσει εδωπερα ,ολοι aio παιρνουν :lol:

20190902_193010.jpg.7db0b2f306b372f6d217558de7c2aab8.jpg

Aντε επειδή έβαλες το μοβάκι..μην πείτε για τα κόκκινα καλώδια..θα αλλάξουν..

IMG-6f3797ae5eab91e0b768c3bce60f06ae-V.jpg

Επεξ/σία από oddin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, oddin είπε

Aντε επειδή έβαλες το μοβάκι..μην πείτε για τα κόκκινα καλώδια..θα αλλάξουν..

IMG-6f3797ae5eab91e0b768c3bce60f06ae-V.jpg

Εργοστάσιο! Έτσι να βλεφαριαζουμε και τπτ ,πολύ ωραίο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε και μια το δικο μου, 2 τριπλα 1 τετραπλο. Το υγρο ειναι διαφανο δεν εχω αποφασισει ακομα τι να βαλω!

 

IMG_20190903_014339.jpg

Επεξ/σία από cliobaccarra
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, oddin said:

Aντε επειδή έβαλες το μοβάκι..μην πείτε για τα κόκκινα καλώδια..θα αλλάξουν..

IMG-6f3797ae5eab91e0b768c3bce60f06ae-V.jpg

Οπ κι άλλος με aquacomputer οθονούλα ❤️ 

6 hours ago, cliobaccarra said:

Παμε και μια το δικο μου, 2 τριπλα 1 τερταπλο. Το υγρο ειναι διαφανο δεν εχω αποφασισει ακομα τι να βαλω!

IMG_20190903_014339.jpg

Πωπω αυτή η GPU σου ούτε που φαίνεται μπροστά στο υπόλοιπο γομάρι! (οκ "φταίει" και η γωνία αυτής της φωτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Οπ κι άλλος με aquacomputer οθονούλα ❤️ 

Πωπω αυτή η GPU σου ούτε που φαίνεται μπροστά στο υπόλοιπο γομάρι! (οκ "φταίει" και η γωνία αυτής της φωτο)

Ρίξε καμία ιδέα για ζουμί και το απόγευμα θα σου βάλω και μία φωτο στην ευθεία!

Επίσης επόμενη παραγγελία χτένια για 24 pin κτλπ

Επεξ/σία από cliobaccarra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...