Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη εχεις POS αλλα επειδη δεν εχεις πινακιδα που να λεει οτι εχεις τρως την χιλιαροπουλα.

 

Αυτοι που δεν εχουν καθολου τι προστιμο τρωνε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ, στην πραγματικη αγορα (και οχι αυτη την οποια φανταζονται οι ιθυνοντες του υπουργειου) οι επιχειρησεις κλεινουν η μια μετα την αλλη...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδη εχεις POS αλλα επειδη δεν εχεις πινακιδα που να λεει οτι εχεις τρως την χιλιαροπουλα.

Εντάξει, ένα πλαστικοποιημένο Α4 κάνει την δουλειά, δεν φαντάζομαι ότι θέλουν κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εχεις POS αλλα επειδη δεν εχεις πινακιδα που να λεει οτι εχεις τρως την χιλιαροπουλα.

 

Αυτοι που δεν εχουν καθολου τι προστιμο τρωνε;

Αυτοί καταλήγουν κάπως έτσι..

giphy.gif

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ξαναγράψει ας το ξαναγράψω.

 

Έχουμε κάνει ολόκληρο ζήτημα κάτι που στην Ευρώπη υπάρχει τουλάχιστον 10 χρόνια και βάλε.

 

Φυσικά πρόστιμο σε όποιον δεν έχει POS.

 

Είμαστε στο 2017 και ακόμα πας σε καταστήματα και σου λένε "Α δεν δεχόμαστε κάρτες".

 

 

Αυτοί καταλήγουν κάπως έτσι..

giphy.gif

Έχω κλάψει.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προμήθεια πόση είναι ακριβώς για παράδειγμα σε μία αγορά μου των 100 ευρώ με κάρτα από την ALPHA BANK , πόσα θα πάρει η τράπεζα ως προμήθεια?

απο 1,5 ευρω εως 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σεις πιστέψατε τώρα ότι θα πέσουν πρόστιμα. Όπως πέσανε πρόστιμα στα ανασφάλιστα αυτοκίνητα, στις καφετέριες που ο άλλος καπνίζει γιατί έτσι γουστάρει και γω είμαι ο σπασίκλας, σ' αυτούς που δεν φορούν ζώνη, σ' αυτούς που δεν φορούν κράνη, σ' αυτούς που σπάνε την Αθήνα, συλλαμβάνονται και αφήνονται και σε χιλιάδες άλλες περιπτώσεις. Καλά....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει το κράτος να αναγκάσει τους καταστηματάρχες να βάλουν μηχάνημα για κάρτες.

 

Είναι πολύ αυτοί που δεν βάζουν, επίτηδες για να μην πληρώσουν προμήθεια και να φοροδιαφύγουν.

 

Ακόμα θυμάμαι ένα τεράστιο σουβλατζίδικο σε ένα νησί όπου όταν τους είπα να πληρώσω με κάρτα δεν είχαν μηχάνημα.

 

Μιλάμε για πολύ μεγάλο σουβλατζίδικο. Με 10~ εργαζόμενους.

 

Και έβλεπες το κάθε μικρό μαγαζί με τον απλό μεροκαματιάρη να έχει μηχάνημα.

 

Ξίνισα ... δεν είπα τίποτα! αλίμονο τώρα! αλλά από τότε πήγαινα πιο αραιά γιατί μου έκανε κακή εντύπωση το κατάστημα και φαινόταν ότι προσπαθούσαν να γλιτώσουν φόρους.

 

Θα μου πείτε... σε σουβλατζίδικο, για 15 ευρώ παραγγελία, με κάρτα??? γιατί όχι ? επίτηδες πήγα με κάρτα γιατί ξέρω ότι τα μεγάλα καταστήματα φοροδιαφεύγουν νόμιμα. Με κάρτα δεν θα μπορούσαν να το κάνουν. Οπότε το έκανα για να βοηθήσω το κράτος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πολλοι μιλατε απεξω.Θα πρεπει να ξερετε οτι σε πολλες κατηγοριες μαγαζιων,ειδικα περιπτερων και ψιλικατζιδικων το να αγορασει καποιος με καρτα ειναι ζημιογονο για την επιχειρηση.Δηλαδη αν καποιος παρει 3 πακετα τσιγαρα και πληρωσει με καρτα,η τραπεζα θα παρει ολο το κερδος του περιπτερα και ο περιπτερας θα μπει και μεσα.ειναι ενα εμμεσο συνεταιριλικι απο τις τραπεζες.συμφωνω οτι ειμαστε πισω σε τεχνολογια και θα επρεπε να υπαρχει αλλα εχουν στραγγιξει τα λιγοστα κερδη των επαγγελματιων,ας δωσουν κερδος και εμεις βαζουμε να πληρωνουν και με Apple Pay,Google Pay.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...