Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητάς ευθέως μια σύγχρονη χούντα, αν δεν το χεις παρει πρεφα...

 

Ναι, φαινεται οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν αντιληφθει να μην εχεις στα χερια σου τιποτα απολυτως. Πιστευουν θα ζουν σε μια αγγελικη κοινωνια, που το κρατος πατερουλης θα τους φροντιζει διευκολυνοντας τους με πλαστικο χρημα. Για το καλο τους.

 

Θα ηταν ωραιο αυτο το σεναριο, δεν λεω. Γιαυτο και πουλαει.

 

Δυστυχως ομως δεν ειναι καθολου ετσι, ιδιως στην Ελλαδα. Με αυτο το κρατος. Αλλα ισως και πουθενα στο κοσμο.

 

Μην εχοντας χρηματα θα εισαι 100% ελεγχομενος απο το Κρατος. Ηδη πηραμε μια ιδεα με τα capital controls. Δεν σου επιτρεπουν να κανεις οτι θελεις τα χρηματα σου. Πρωτοφανες.

Μα POS ξεPOS, αν ζητας αποδειξεις δεν επιτρεπεις στον αλλον να φοροδιαφευγει. Το προβλημα στην Ελλαδα ομως ειναι λιγο κυκλικο. Επειδη η φοροδιαφυγη πλεον ειναι πραγμα δεδομενο, το κρατος ανεβαζει τους φορους στο ταβανι για να ισοσκελισει τα εσοδα της. Επειδη ομως οι φοροι ειναι στο ταβανι, οι περισσοτερες επιχειρησεις δεν βγαινουν χωρις να φοροδιαφευγουν, και ουτω καθεξςη. Φαυλος κυκλος.

 

Εχω διαφορετικη αποψη. Εχοντας κλεισει τα 50 και εχοντας ζησει σαν νεος την 10ετια πχ 80-90 θυμαμαι οτι η "αποδειξη" απλα δεν υπηρχε πουθενα. Μετα το 90 ομως εχουν αλλαξει τα πραγματα και ιδιως μετα το 2000.

 

Δεν λεω οτι σταματησε το προβλημα. Απλα πριν 40 χρονια κανεις δεν εκοβε και τωρα κοβουν οι μισοι και παραπανω. Δεν μπορουμε να μην το αναγνωρισουμε αυτο.

 

Και το ερωτημα ειναι λοιπον, που πανε ολα τα λεφτα απο φορους ; Που πηγαιναν τα χρηματα που χρονια πληρωναμε πχ στα Τελη Κυκλοφοριας ;

 

Εκει ειναι κατα την γνωμη μου το προβλημα. Αν οι φοροι δεν ειναι ανταποδοτικοι, τι νοημα εχουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα εσείς τα τσακάλια που λέτε στα comments χωρίς προμήθεια: Εχετε δει καμιά εταιρεία κινητής τηλεφωνίας να σας δίνει δωρεάν συσκευή με δωρεάν χρόνο ομιλίας ή data Κλπ? Δεν σας βλέπω να κράζετε αυτούς όμως. Επίσης εσείς στα καταστήματα/εταιρείες σας πουλάτε τίποτα τζάμπα και δεν το ξέρουμε εμείς οι υπόλοιποι? 

Δεν υπερασπίζομαι Τράπεζες, αλλά FFS με το τζαμπατζιλικι   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Καλά κάναν και αναγκάζουν τα καταστήματα να υπάρχει σήμανση για pos!
  • Καλά κάνουν όσοι πληρώνουν με κάρτα!
  • Το Φπα δεν θεωρείτε κέρδος της επιχείρησης και ο πελάτης δεν είναι μ@λκς να το δίνει στον έξυπνο καταστηματάρχη και να το τσεπώνει!

 

Η κυβέρνηση καλά θα κάνει να:

  • Καταργήσει τελείως το νόμισμα, βαρέθηκα να πληρώνω φπα στο θεό για να κλέβουν τα λ@μ0γ1@!
  • Μηδενιστεί η προμήθεια στα καταστήματα είτε να είτε να αφαιρεθεί από το φπα.
  • Έχουν ένα μικρό ποσοστό επιστροφή από το φπα όσοι επιλέγουν κάρτα για τις συναλλαγές τους.

 

Αυτά!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη παρατηρηση. Αρα λοιπον θα εχουμε 10-3,85=6,15 τα κερδη μου και μειων την εφορια 6,15-6,15*0,22=4.8€

 

4.8€ λοιπον τα κερδη μου με καρτα και 7.8€ με μετρητα.

Καλα δεν υπολογιζονται ετσι τα κερδη σου μιας και εχεις αφησει εξω τις παναγιας τα ματια. Χωρια που επιασες ενα παραδειγμα που απλα δεν ειναι πραγματικο. Δεν παιζει να πουλας κατι 100€ και να εχεις περιθωρια κερδους 10% imo. Aσε που υπαρχουν πακετα με τις τραπεζες και η προμηθεια φτανει κατω απο 1%. Ασε που δεν θα ειναι ολες οι πωλησεις σου μεσω POS...και ουτω καθεξης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εσείς τα τσακάλια που λέτε στα comments χωρίς προμήθεια: Εχετε δει καμιά εταιρεία κινητής τηλεφωνίας να σας δίνει δωρεάν συσκευή με δωρεάν χρόνο ομιλίας ή data Κλπ? Δεν σας βλέπω να κράζετε αυτούς όμως. Επίσης εσείς στα καταστήματα/εταιρείες σας πουλάτε τίποτα τζάμπα και δεν το ξέρουμε εμείς οι υπόλοιποι? 

Δεν υπερασπίζομαι Τράπεζες, αλλά FFS με το τζαμπατζιλικι   

 

Δεν ειπαμε να μην παρει προμηθεια. Να παρει αλλα να την πληρωσει τι Ελληνικο κρατος ή οποιος τελος παντων θελει να επιβαλλει τα POS. Λογω ανικανοτητας του κρατους να σταματησει τη φοροδιαφυγη μας αρμεγουν απο οπου βρουν.

 

  • Καλά κάναν και αναγκάζουν τα καταστήματα να υπάρχει σήμανση για pos!
  • Καλά κάνουν όσοι πληρώνουν με κάρτα!
  • Το Φπα δεν θεωρείτε κέρδος της επιχείρησης και ο πελάτης δεν είναι μ@λκς να το δίνει στον έξυπνο καταστηματάρχη και να το τσεπώνει!

 

Η κυβέρνηση καλά θα κάνει να:

  • Καταργήσει τελείως το νόμισμα, βαρέθηκα να πληρώνω φπα στο θεό για να κλέβουν τα λ@μ0γ1@!
  • Μηδενιστεί η προμήθεια στα καταστήματα είτε να είτε να αφαιρεθεί από το φπα.
  • Έχουν ένα μικρό ποσοστό επιστροφή από το φπα όσοι επιλέγουν κάρτα για τις συναλλαγές τους.

 

Αυτά!

 

 

Αγαπητε εξυπνακια!

 

Να ξερεις οτι το ΦΠΑ η επιχειρηση το πληρωνει κατα την ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ επομενως σου κοψει δε σου κοψει αποδειξη το λαμογιο οπως λες, σιγουρα δεν τσεπωνει κανενα ΦΠΑ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε εξυπνακια!

 

Να ξερεις οτι το ΦΠΑ η επιχειρηση το πληρωνει κατα την ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ επομενως σου κοψει δε σου κοψει αποδειξη το λαμογιο οπως λες, σιγουρα δεν τσεπωνει κανενα ΦΠΑ.

Η τιμή αγοράς από τον προμηθευτή τι σχέση έχει με την τιμή που αγοράζω εγώ και κατ’επέκταση το φπα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει να πουλας κατι 100€ και να εχεις περιθωρια κερδους 10% imo. 

Μια χαρά παίζει, περιοδικά, εφημερίδες, τσιγάρα, κάρτες (paysafe),καύσιμα, ασφαλιστήρια και φαντάζομαι ότι η λίστα μπορεί να συνεχιστεί. Και μιλάμε για ποσοστό σε σχέση με το κόστος αγοράς που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φαινεται οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν αντιληφθει να μην εχεις στα χερια σου τιποτα απολυτως. Πιστευουν θα ζουν σε μια αγγελικη κοινωνια, που το κρατος πατερουλης θα τους φροντιζει διευκολυνοντας τους με πλαστικο χρημα. Για το καλο τους.

 

Θα ηταν ωραιο αυτο το σεναριο, δεν λεω. Γιαυτο και πουλαει.

 

Δυστυχως ομως δεν ειναι καθολου ετσι, ιδιως στην Ελλαδα. Με αυτο το κρατος. Αλλα ισως και πουθενα στο κοσμο.

 

Μην εχοντας χρηματα θα εισαι 100% ελεγχομενος απο το Κρατος. Ηδη πηραμε μια ιδεα με τα capital controls. Δεν σου επιτρεπουν να κανεις οτι θελεις τα χρηματα σου. Πρωτοφανες.

 

Εχω διαφορετικη αποψη. Εχοντας κλεισει τα 50 και εχοντας ζησει σαν νεος την 10ετια πχ 80-90 θυμαμαι οτι η "αποδειξη" απλα δεν υπηρχε πουθενα. Μετα το 90 ομως εχουν αλλαξει τα πραγματα και ιδιως μετα το 2000.

 

Δεν λεω οτι σταματησε το προβλημα. Απλα πριν 40 χρονια κανεις δεν εκοβε και τωρα κοβουν οι μισοι και παραπανω. Δεν μπορουμε να μην το αναγνωρισουμε αυτο.

 

Και το ερωτημα ειναι λοιπον, που πανε ολα τα λεφτα απο φορους ; Που πηγαιναν τα χρηματα που χρονια πληρωναμε πχ στα Τελη Κυκλοφοριας ;

 

Εκει ειναι κατα την γνωμη μου το προβλημα. Αν οι φοροι δεν ειναι ανταποδοτικοι, τι νοημα εχουν ;

 

Ειναι λαθος η λογικη σου. Αν το κρατος δεν θελει να εχεις χρηματα, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ. Τοσο απλα. Οπως ειπες και εσυ τα capital controls ειναι μια φανερη αποδειξη οτι αμα θελει, μπορει να το κανει.

 

Το πλαστικο χρημα ειναι ενας εναλλακτικος τροπος πληρωμης. Να στο πω απλα. Να σηκωθω, να παω στην τραπεζα να τραβηξω λεφτα, να παω στον φουρνο, να της δωσω 20ευρω να μου πει δεν εχει, να παω να χαλασω, να γυρισω πισω, να πληρωσω, να παρε ρεστα και να εχω μια χουφτα 5ευρα, 10 λεπτα, 2 ευρα κλπ. ΟΧΙ. Απλα δινω την καρτα, Κανει 98 λεπτα, μου χρεωνει 98 λεπτα απο τον λογαριασμο μου επιτοπου. Ουτε ρεστα, ουτε χαλασε.

 

Και τα καλα σε ολο αυτο ειναι περισσοτερα απο τα κακα. Εγω απο τοτε που χρησιμοποιω καρτα, κανω τρομερη οικονομια. Παλια ηθελα 7 ευρω και τραβαγα 20 ευρω γιατι τα ΑΤΜ δινουν απο 20ευρω και πανω (Αληθεια γιατι αυτο? Ποτε δεν το καταλαβα!). Καταλαβαινεις πως μετα τα 13 ευρω δεν τα γυρναγα πισω στην τραπεζα αλλα τα ετρωγα. Το οτι η τραπεζα δεν δεχεται καταθεση κερματων αλλα μονο χαρτονομισματων το κανει ακομα χειροτερο. Τωρα θελω 7 ευρω, χρεωνομαι 7 ευρω. Ομορφα και ωραια.

 

Και οταν βλεπεις πλεον ποια ακομα και την γιαγια στο supermarket να πληρωνει με καρτα, καταλαβαινεις πως γινεται γιατι ειναι πρακτικο. Κανει την καθημερηνοτητα μας ποιο ευκολη. Εχεις το κουραγιο στο ταμειο να περιμενεις στην ουρα την γιαγια να βγαλλει τα γυαλια να μετρησει 3,87 που ζηταει ο ταμιας?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπαμε να μην παρει προμηθεια. Να παρει αλλα να την πληρωσει τι Ελληνικο κρατος ή οποιος τελος παντων θελει να επιβαλλει τα POS. Λογω ανικανοτητας του κρατους να σταματησει τη φοροδιαφυγη μας αρμεγουν απο οπου βρουν.

 

 

Φιλτατε, δεν σου επιβάλει κανένας να έχεις POS. Σου επιβάλει να έχεις επιγραφή αν έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παίζει, περιοδικά, εφημερίδες, τσιγάρα, κάρτες (paysafe),καύσιμα, ασφαλιστήρια και φαντάζομαι ότι η λίστα μπορεί να συνεχιστεί. Και μιλάμε για ποσοστό σε σχέση με το κόστος αγοράς που έχουν.

Θα παιχτουν ειδικες χαμηλοτερες προμηθειες για περιπτερα, ακριβως για τον λογο που αναφερεις (τσιγαρα κλπα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω, οτι γεμισαμε ξερολες και Δημοσιους.Οταν κλεισουνε ολοι, και το κρατος παρει τον μπουλο, να δουμε  λαμογια του δημοσιου και βολεμενοι που θα βαζεται τις καρτες, εε.Ξερετε, το καλυτερο POS και χωρις προμηθεια.

 Βαθεια νυχτωμενοι.Ελατε επαρχια να δειτε.Το 80% των επιχειρησεων φυτοζωουν.Το POS του ελειπε του ξυλουργου, τσαγκαρη, ραφτη, μαναβη, τις Καρδιτσας για να απογειωση την επιχειρηση του, που χρωσταει 5 χρονια ΤΕΒΕ.

 Μου συγκρινετε την Ελλαδα με το U.K.Ουυααουυ οπως ελεγε και ο Γιανης.Δεν συγκρινετε  η  Bentley με το Zastava.

 Στο U.K θα ειχαν γεμιζει η φυλακες με  ολους τους πολιτικους μετα την αντιπολιτευση, και ειδικα μετα το 81 που  γεμισε το δημοσιο με οτι σκουπιδι και λαμογιο υπηρχε, και αρχισε το τρελο φαγοποτι με μισθους σε αργοσχολους  ΔΕΗ-ΟΤΕ 2500-3500-4500 χιλαρικα.Μπαινω μεσα στην γ......η την  ΔΕΗ και  χτυπανε κεφαλιες απο τις βολτες, χωρις αντικειμενο δουλειας.

Θα μπορουσα γραφω μεχρι αυριο, αλλα πιστευω η λυση  στο χρεος ειναι το POS.Να δειτε οτι απο το 18 θα παρουμε τα πανω μας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή αγοράς από τον προμηθευτή τι σχέση έχει με την τιμή που αγοράζω εγώ και κατ’επέκταση το φπα?

 

Ειναι απλο. Εγω πληρωνω ΦΠΑ στον προμηθευτη και εσυ σε μενα. Μετα εγω πληρωνω το ΦΠΑ που μου εδωσες στο κρατος και αυτο μου επιστρεφει το ΦΠΑ που εδωσα στον προμηθευτη.

 

Αν εγω δε σου κοβω αποδειξεις και στο τελος βγω πιστωτικος να εισαι σιγουρος οτι θα παρω την πουτσα μου και το κρατος δεν θα μου δωσει την επιστροφη που δικαιουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε εξυπνακια!

 

Να ξερεις οτι το ΦΠΑ η επιχειρηση το πληρωνει κατα την ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ επομενως σου κοψει δε σου κοψει αποδειξη το λαμογιο οπως λες, σιγουρα δεν τσεπωνει κανενα ΦΠΑ.

Αγαπητε που αποκαλεις τους αλλους εξυπνακιδες.

 

Το ΦΠΑ που πληρωνει η επιχειρηση κατα τις αγορες απο τους προμηθευτες το συμψηφιζει με το ΦΠΑ που θα αποδωσει στο κρατος. Οποτε ναι μεν το πληρωνει, αλλα το περνει πισω. Απτην αλλη, το ΦΠΑ που παιρνει απτον πελατη και δεν κοβει αποδειξη το βαζει στην τσεπη του. Στον προμηθευτη πληρωνεις λιγοτερο ΦΠΑ, μιας και προφανως πουλας σε μεγαλυτερη τιμη απο οτι αγοραζεις...

 

Επισης σε αυτο που ανεφερες στο επομενο σου post, ασφαλως και σου δινει επιστροφη. Μαζι με την δηλωση ΦΠΑ ζητας και επιστροφη των χρηματων, δινεις το iban σου και σου δινει τα χρηματα. Πιθανον βεβαια να προηγηθει ελεγχος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ COMMENT Ε ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ!

 

ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!

 

 

φανταζομαι αν σου λεγανε αυριο οτι θα πρεπει να πληρωσεις 500+ ευρω στη τραπεζα δεν θα ησουν τοσο ανετος ε? 280 μηχανακι+ 140 σερβις και τεχνικη υποστηριξη+ προμηθεια.

πολυ θα γουσταρα να πουνε αφαιρουμε 500 ευρω απο τους δημοσιους για να προμηθευτουν pos τα καταστηματα και να ειναι ανετη η ζωη σας ποσοι απο δεν θα ειχατε προβλημα να κουβαλατε κερματα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...