Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να φανε σκατα λεω εγω. Σε λιγο θα βαλουμε και πινακα ανακοινωσεων να κολλαμε τις ηλιθιες ταμπελιτσες τους.

 

Γιατι δεν πληρωνει το κρατος την προμηθεια? Η φοροι αυξανονται συνεχως η καταναλωτικη δυναμη των Ελληνων μειωνεται ολο και περισσοτερο και κατα τα αλλα να πληρωνουμε 1-3,5% και στην τραπεζα. Το κρατος θελει τα POS αρα ας πληρωσει αυτο και τις τραπεζες.

 

Και να μην μιλησω για την αξιοπιστια των POS που δινουν οι Ελλνικες τραπεζες. Καθημερινα κανουμε reboot τουλαχιστον μια φορα μπας και δεχτουν τη συναλλαγη.

 

Και εσεις που λετε αυτες τις βλακειες για το εξωτερικο και τα POS και το ποσο πισω ειμαστε δεν εχετε ιδεα τι τραβαει ενας ιδιοκτητης μικρης επιχειρησης στη χωρα μας. Παω στοιχημα ειστε τιποτα δημοσιοι υπαλληλοι και περιμενετε τωρα στα 50 σας να παρετε τη συνταξουλα σας.

 

Το πρόβλημα μάλλον είναι οτι δεν έκοψε κάνεις ποτέ απόδειξη και τώρα θα φανεί άλλο εισόδημα ξαφνικά από τις κάρτες γιατί θα πρέπει να κόβεις και αποδειξουλα με το pos...

Αλλά ξέχασα είναι είναι η τεράστια προμήθεια της τράπεζας που θα κλείσει την επιχείρηση!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Και εσεις που λετε αυτες τις βλακειες για το εξωτερικο και τα POS και το ποσο πισω ειμαστε δεν εχετε ιδεα τι τραβαει ενας ιδιοκτητης μικρης επιχειρησης στη χωρα μας. Παω στοιχημα ειστε τιποτα δημοσιοι υπαλληλοι και περιμενετε τωρα στα 50 σας να παρετε τη συνταξουλα σας.

 

Η ΔΥ ή ανθρωποι που δεν γνωριζουν τι τραβανε οι μικρο-επαγγελματιες. Ημουν για 20 χρονια μεχρι το 2010 και γνωριζω πολυ καλα.

 

Ειναι σαν καποιος καθε μερα να ψαχνει πως θα κανει την ζωη ποιο δυσκολη για τους επαγγελματιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε τελικα ολοι υποκριτες.

 

 

Για να ξυπνησω θα πρεπει να κοιμαμαι πρωτα. Και δεν κοιμαμαι, σε αντιθεση με την πλειοφηφια.

 

:-D εκτός από σενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα μας κάνεις μεγάλε που ζεις??? Πληρωσε σε ενα live pay ή στην τράπεζα με την κάρτα οποιασδήποτε ΔΕΚΟ λογαριασμό και σου κάνει και δοσεις σε λογαριασμό πάνω απο 200 ευρώ πχ ΔΕΗ στην Alpha bank... Πρέπει να πας στο ταμείο της Ευδαπ δηλαδη?

 

Φιλε το προβλημα ειναι αυτο Η οτι δεν εχει η ΕΥΔΑΠ ΠΟΥΘΕΝΑ POS ; Και ΝΑΙ η ΕΥΔΑΠ ειναι διπλα μου και ΕΚΕΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ.

 

Για το ονομα του θεου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η ΕΥΔΑΠ δεν εχει ΠΟΥΘΕΝΑ στα υπο-καταστηματα POS. Δεν δεχεται .....

 

ΕΥΔΑΠ και λοιπές ΔΕΚΟ αγαπητέ τις πληρώνουμε με πάγια εντολή ή μέσω ίντερνετ, παρόμοιο πράγμα είναι, ηλεκτρονική πληρωμή. Οκ δικαίωμά σου είναι να πας και να στήνεσαι στην ουρά, για να δώσεις τι;....κάρτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ξαναγράψει ας το ξαναγράψω.

 

Έχουμε κάνει ολόκληρο ζήτημα κάτι που στην Ευρώπη υπάρχει τουλάχιστον 10 χρόνια και βάλε.

 

Φυσικά πρόστιμο σε όποιον δεν έχει POS.

 

Είμαστε στο 2017 και ακόμα πας σε καταστήματα και σου λένε "Α δεν δεχόμαστε κάρτες".

 

 

Έχω κλάψει.

 

 

Αν δεν είχε προμήθεια δε θα είχε κανείς πρόβλημα να βάλει. Όσο σε νοιάζει μόνο η πάρτη σου, δικαιωμά του καθενός να το μη το βάλει ή και να το καταργήσει ακόμη. Μην ψωνίζεις εκεί ρε φίλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΔΑΠ και λοιπές ΔΕΚΟ αγαπητέ τις πληρώνουμε με πάγια εντολή ή μέσω ίντερνετ, παρόμοιο πράγμα είναι, ηλεκτρονική πληρωμή. Οκ δικαίωμά σου είναι να πας και να στήνεσαι στην ουρά, για να δώσεις τι;....κάρτα.

 

Φιλε μου το νημα ειναι για τα POS. Το τι κανω και τι οχι με τις ΔΕΚΟ δεν ειναι το ζητουμενο. Σχολιασε αν θελεις το οτι το 2017 η ΕΥΔΑΠ δεν εχει POS πουθενα. Οχι εμενα και τις επιλογες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχε προμήθεια δε θα είχε κανείς πρόβλημα να βάλει. Όσο σε νοιάζει μόνο η πάρτη σου, δικαιωμά του καθενός να το μη το βάλει ή και να το καταργήσει ακόμη. Μην ψωνίζεις εκεί ρε φίλε.

Το πρόβλημα με τις Κάρτες είναι η ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ.

Τίποτε άλλο.

Και δεν είναι 1% το χάσιμο γιατί παίρνουν με ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ 1% από τα μικτά. ( με το ΦΠΑ ).

 

Τελικά πρέπει αντί να σκάω με τη δουλειά μου, να μαζευτούμε καμία 10ρια άτομα, να φτιάξουμε μια τράπεζα που θα έχει μόνο POS και να παίρνω προμήθεια 1% από τους μαλακες και να ξύνω τα @@ μου.

 

Άι σιχτιρ, χούντα με τραπεζικούς έχουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιντε να γινουμε ευρωπη ντε,χρειαζεται η καρτουλα στην ελλαδα,αυτον τον πυλωνα της παγκοσμιας οικονομιας που το πρωι μπορει να εχει ευρω κ το βραδυ να γινουν gold για το wow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΔΑΠ και λοιπές ΔΕΚΟ αγαπητέ τις πληρώνουμε με πάγια εντολή ή μέσω ίντερνετ, παρόμοιο πράγμα είναι, ηλεκτρονική πληρωμή. Οκ δικαίωμά σου είναι να πας και να στήνεσαι στην ουρά, για να δώσεις τι;....κάρτα.

Οι οποίες πληρωμές εχουν και προμήθειες, τελικα αυτο ειναι το σχεδιο θέλουν με καθε τρόπο

1. να μην βγαίνουν καθόλου τα χρήματα απο τις τράπεζες και

2. να επιβάλλουν συνεχώς προμήθειες, στους καταναλωτές στους εμπόρους σε ολους (εξτρα φόρους δηλαδή) ολα για τις φαληρημενες τράπεζες, ακόμα και την ενημέρωση με μαιλ την χρεώνουν οι αλήτες (βλέπε πειραιως)

 

...και δεν καταλαβαίνω και κάτι, πας στο ταμείο πληρώνεις οτι ακριβώς λεει και φεύγεις, το ταμείο είναι μαγαζί, εχει έξοδα, νερά τηλέφωνα, ρεύμα, υπάλληλους και ειναι φτηνότερο απο ενα έμβασμα στο ίντερνετ

 

Πως τα έχουμε καταφέρει ετσι ειναι πλέον αξιο ψυχιατρικής ερευνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μάλλον είναι οτι δεν έκοψε κάνεις ποτέ απόδειξη και τώρα θα φανεί άλλο εισόδημα ξαφνικά από τις κάρτες γιατί θα πρέπει να κόβεις και αποδειξουλα με το pos

 

Να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει την αναγκαιότητα του να κόβει κανείς αποδείξεις όταν κάποιος του δίνει κάρτα...(άσχετα με το αν είναι νόμιμο ή όχι)

Αν το μηχάνημα δεν είναι συνδεδεμένο με την ταμειακή δεν υπάρχει τρόπος να διαπιστωθεί αν σε κάποιον συγκεκριμένο που πλήρωσε με κάρτα κόπηκε και απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Ελλάδα υπάρχει ένα μοναδικό ταλέντο να μετατρέπουν σωστές και σύγχρονες ιδέες, σε αηδιαστικές λογικές και να στρέφουν όλους εναντίον όλων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει την αναγκαιότητα του να κόβει κανείς αποδείξεις όταν κάποιος του δίνει κάρτα...(άσχετα με το αν είναι νόμιμο ή όχι)

Αν το μηχάνημα δεν είναι συνδεδεμένο με την ταμειακή δεν υπάρχει τρόπος να διαπιστωθεί αν σε κάποιον συγκεκριμένο που πλήρωσε με κάρτα κόπηκε και απόδειξη.

So simple my dear.

Πάρε στο τέλος από το συνετερακι σου (βλέπε τράπεζα) ενα εκκαθαριστικό και βουαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μάλλον είναι οτι δεν έκοψε κάνεις ποτέ απόδειξη και τώρα θα φανεί άλλο εισόδημα ξαφνικά από τις κάρτες γιατί θα πρέπει να κόβεις και αποδειξουλα με το pos... Αλλά ξέχασα είναι είναι η τεράστια προμήθεια της τράπεζας που θα κλείσει την επιχείρηση!!!

 

Οχι φιλε μου το προβλημα δεν ειναι αυτο που λες. Αν υπαρχει τετοιο προβλημα λυνεται με την βοηθεια ενος λογιστη. Αλλωστε η ανθιση των επιχειρησεων εστιαστης ειναι απλα ΞΕΠΛΥΜΑ χρηματος για οσους εχουν μαζεψει χρηματα και δεν μπορουν να τα δικαιολογησουν. Και τα ξεπλενουν περνωντας τα απο μια επιχειρηση για 2-3 χρονια.

 

Εδω ομως μιλαμε για τους μικρο-επιχειρηματιες, που εχουν ηδη να αντιμετωπισουν εξοδα οπως ΟΑΕΕ, λογιστης, φορος, τελος επιτηδευματος και ενα σωρο αλλα.

 

Συν την κριση.

 

Οταν λοιπον βαζεις καθε μηνα και μια νεα επιβαρυνση, στο τελος θα κλεισει.

 

Γιατι φιλε μου, κανουμε μια επιχειρηση για να ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ. Οχι να εχουμε συν-εταιρο το κρατος και το ΤΕΒΕ και τις Τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μάλλον είναι οτι δεν έκοψε κάνεις ποτέ απόδειξη και τώρα θα φανεί άλλο εισόδημα ξαφνικά από τις κάρτες γιατί θα πρέπει να κόβεις και αποδειξουλα με το pos... Αλλά ξέχασα είναι είναι η τεράστια προμήθεια της τράπεζας που θα κλείσει την επιχείρηση!!!

 

Οτι να ναι. Εσυ εισαι σιγουρα κηφηνας του ελληνικου δημοσιου.

 

Το προβλημα ειναι οτι δουλευουμε με ποσοστο κερδους ψυχουλα και πληρωνουμε τα κερατα μας στην εφορια.

 

π.χ. Στο δικο μας μαγαζι εχουμε προιοντα τα οποια αναγκαστικα πουλαμε με κερδος 10%. Αν λοιπον αγορασω κατι 100 το πουλαω 110. 10 ευρωπουλα λοιπον το κερδος μου. Απο αυτα τα 10  εφοσον ειμαι στην πρωτη κλιμακα φορολογιας τα 2,2 θα τα παρει το κρατος. Εισαι ομως και εσυ ο εξυπνακιας και θα μου δωσεις καρτα american express οπου η προμηθεια ειναι 3,5% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΟΣΟΥ αρα επιπλεον 110*0.35=3,85€ μειων απο τα κερδη μου.

 

Συνολικα δηλαδη χωρις καρτα θα εβγαζα 7,8€ καθαρα, ενω πλεον θα βγαλω 10 - 2,2 - 3,85 = 3,95€.

 

Βλεπεις τη διαφορα? Μαλλον οχι απο οτι καταλαβαινω. Για αυτο λοιπον αμα δεν εχεις ιδεα για το τι γινεται με τους ελευθερους επαγγελματιες στην Ελλαδα ΜΗ μπαινεις στο κοπο να πετας κοτσανες!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...